Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Simid

    senior tag

    Lehet itt gúnyolódni srácok, de ez most nem az AMD sara. Szerintem igenis jár a piros pont a vezetőségnek, hogy előre gondolkodtak és így gyakorlatilag változtatás nélkül tudják tartani az ütemtervet. A Vega20, EPYC2 és a Navi amúgy is TSMC-nél készült volna (az első kettőből már tape-out is megvolt), ezeket nem érinti a dolog. Azt meg nem nehéz kitalálni, hogy ha EPYC2 ott készül, akkor a Ryzen 3000 széria gyártása is adott, max drágább lesz, mint tervezték (de ebben sem vagyok biztos).
    Mennyivel jobb helyzet ez azért, mint az Intel esetében, ahol befuccsolt a 10nm és most vakarhatják a fejüket 2 évig, hogyan tartsák meg a piaci részesedésüket.

  • Simid

    senior tag

    válasz Dandris #48 üzenetére

    "Miért, részletes beismerő vallomást vársz, hogy fél évet csúszik minden, addig vegyél intel-t és nvidiát? ;]"

    Mert Intel nem pontosan ezt tette?
    Most megint csak magadat égeted. Nem 2 év múlva megjelenőm, papíron létező dolgokról beszélnek, hanem idén gyártásra kerülő cuccokról (még ha csak minta is). Ilyen esetben már nincs értelme kamuzni. Zen2 és Vega20 esetén is megvolt dizájn véglegesítés, ezeket nem tegnap vitték át TSMC-hez. Navi is ott készült volna eredetileg is. Szóval bármennyire is fáj neked, az AMD úgy tűnik időben leugrott a süllyedő hajóról. ;)

    [ Szerkesztve ]

  • Simid

    senior tag

    válasz Petykemano #56 üzenetére

    Jól látod, ezek az érdekes kérdések! :)

    Nekem az AMD viselkedése miatt az a verzió tűnik valószínűnek, hogy a GloFo így vagy úgy de jelezte számukra már korábban, hogy lehet nem erre a node-ra kellene feltenni a vállalat jövőjét és ha lesz is 7nm az csak alacsony gyártókapacitás mellett. Az AMD ennek hatására kötelezte el magát a TSMC mellett.
    GloFonál valószínűleg a fejlesztés során rájöttek, hogy a korábban vártakhoz képest csak jóval drágábban tudják kiépíteni a gyártósorokat, illetve újabb gyár (és több megrendelő) kellene, hogy megtérüljön. Biztosan komolyan gondolták a dolgot, mert méreg drága EUV berendezéseket is beszereztek. Aztán gondolom matekozás során, kijött hogy ez sehogy sem lesz plusszos és kaszálták.

    De persze a másik verzió is teljesen elképzelhető, hogy az AMD sunyiban húzta ki alóluk a talajt kezdve azzal a lépéssel, hogy még a ZEN megjelenése előtt újratárgyalták a WSA-t.
    Kár, hogy valószínűleg sosem tudjuk meg pontosan hogyan volt. :(

    Az IBM szerepe viszont engem is nagyon érdekelne. Ők elvileg úgy adták át a fejlesztést és az eszközeik egy részét a GloFonak hogy még nem kevés pénzt is fizettek, hogy fejezzék be a 7nmes fejlesztést. Nehezen tudom elképzelni, hogy az ő engedélyük/beleszólásuk nélkül született volna ez a döntés.

  • Simid

    senior tag

    válasz b. #71 üzenetére

    Huhh ez azért elég meredek értelmezés!
    Ne csináljunk már úgy mintha itt éveken át minden a legnagyobb rendben lett volna gyártástech szempontjából és az AMD csupán bénázások miatt nem rendelt volna eleget.

    A GloFo fennálása óta (és még előtte is az AMD részeként) folyamatosan cserbenhagyta az AMD-t. Késve, gyengébb technológiával és rossz kihozatallal kellett valahogy életben maradniuk. 2016-ban az AMD-t már annyira szar helyzetbe hozták (nem tagadva a Bulldozer szerepét is ebben!), hogy eladhatatlan termékekből kellett rendelni és még így is kifizették a WSA értelmében a kompenzációt a GloFonak. Ha nincs a WSA a GloFo már rég kihullott volna a francba. A béna 32nm, az elavult 28nm, a törölt 20 és 14nm-es fejlesztéseik után inkább licenletek egy kész fejlesztést a Samsungtól és így a közel 10 éves működésük alatt végre lett egy használható nodejuk (persze ez is késve a többi bérgyártóhoz képest). És lám, egyből szinte a teljes kapacitást kihasználva rendelt tőlük az AMD (nem tagadva a Zen szerepét is ebben!).
    Az előre menekülés jegyében a 10nm kihagyása (újfent...) után, az IBM-től átvett 7nm-es fejesztés és mellé az IBM által fizett(!) 1,5milliárd dollár tudatában talán nem volt nagy elvárás az AMD-től, hogy egyszer az életben végre időben - vagy legalábbis a konkurenciához képest nem lemaradva - hozzanak egy használható processt.
    Persze nem sikerült és utolsó utáni probálkozásként megpróbáltak egyből EUV-ra ugrani, persze sikertelenül.

    A TSMC már tömeggyártásban van a 7nm-en havi több mint 100.000 waferrel, egy éven bellül a sokszorosára bővítve ezt. A GloFo jövő nyárra tudta volna elindítani a tömeggyártást, azt is csak 15000 wafer/hó kapacitással (a jelenlegi 14/12nm gyártósorok kárára), szóval kb egy év késéssel az eredeti tervekhez képest a szükséges kapacitás töredékével.

    Pontosan melyik pont az szerinted, ahol az AMD-nek be kellett volna állnia a GloFo mögé és azt mondani, hogy 'persze rendelünk tőletek dögivel, mindegy mikorra lesz kész és hogy milyen a kihozatal'?
    Az AMD éppen hogy megnövelt kapacitást várt volna a GloFotól. Ha időben elkészültek volna és új gyárat építettek volna a nagyobb mennyiség érdekében, akkor minden wafert felvásároltak volna tőlük. Az elsőt nem tudták, a másodikat pedig nem akarták teljesíteni.
    Nem az AMD állt ki a GloFo mögül, hanem pont fordítva. Ezúttal legalább végleg...

    [ Szerkesztve ]

  • Simid

    senior tag

    válasz b. #73 üzenetére

    Az AMD nem tudott akkor kiugrani (most sem tudott volna, ha GloFo nem akarja). 2009-ben a gyárrészleg kiszervezésekor olyan szerződést kötöttek, ami jó 15 évre egymáshoz láncolta a két céget. 2016-ban (bár szerintem inkább 2015 volt az amiről te beszélsz) nem év elején döntötték el, hogy na idén legyen mondjuk $1M a rendelésünk, hanem egy olyan szerződés kötötte, ami akkor született amikor az AMD még nem is sejthette milyen rossz helyzetben 2015re.

    Ezt tárgyalták újra 2016-ban. Szvsz arra alapozva, hogy már látták,a Zennel és versenyképes Samu féle 14nanóval visszaverekedhetik magukat a nagypályások közé. A GloFo meg valószínűleg úgy gondolta, hogy az IBM fejlesztésének átvétele miatt az új WSA-val is meg tudják tartani az AMD-t. Ebben valószínűleg igazuk is lett volna, ha időben elkészülnek és tudnak gyártókapacitást biztosítani.

    Az AMD hozza egyelőre az ő részét. Szépen felfuttaták a gyártást a Zennel és a polarissal, maxon pörögnek a gyártósorok és bíztatóak a kilátások a jövőre nézve. De a GloFo már az első komolyabb kihívásnál elbukott.

    Ezek alapján azért elég nagy ferdítés azt kihozni, hogy a hűtlen AMD miatt kellett szegény GloFonak kiszállnia.

  • Simid

    senior tag

    válasz b. #88 üzenetére

    Számos részlet nem publikus ezekből a szerződésekből, de sok mindent nyilvánosságra hoztak.
    Ajánlom ezt a cikket. 2015 volt bizony az az év amikor szívott az AMD, ezért 2016-ban jött a módosítás, ami nagyobb mozgásteret engedett mindkét cégnek. Az AMD valószínűleg a ZEN miatt növekvő keresletre számított és ez azért bejött nekik.
    Lehet itt hüledezni, hogy mennyire elszámolták magukat (bár a cikkből kiderül hogy nem 150%-kal, inkább csak olyan dohányiparosan), de igazából nem is volt mivel számolniuk. A sok évvel azelőtti szerződés miatt kellett annyit átvenniük minden évben. Persze nyilván egy ilyen előnytelen szerződés visszavezethető a korábbi rossz döntésekre, de nem igazán lehet az akkori vezetés nyakába varrni.

    A TSMC-vel ilyen téren biztos, hogy jobban járnak (ár szempontjából már nem biztos), mert jelezték is hogy nem érzik szükségét WSA-nak. Szóval rendelnek valamennyit (licitálnak Abu szerint) és kifizetik. Ha a következő negyedévben nem kell annyi vagy több kell, akkor aszerint rendelnek. Azt hogy ezt megtehessék most kellett az a 2016-os szerződés módosítás.

    "Úgy érzem anno mindkét cég hibázott ebben , hogy ide jutottak."
    Azt hiszem ezen konklúzióval mindketten egyetérthetünk. :)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák