Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Narxis

    nagyúr

    válasz Ambrs #34 üzenetére

    Na de a pénz mögött rendszer van, nem tökéletes de az is valami a semmivel szemben ami a bitcoin-nál van. Az arany pedig egy ritka fém ami történelmi okok miatt (is) értékes, természetesen még van jó pár fém vagy anyag ami nagyon értékes ilyen vagy olyan okból. Azért ez nem ugyanaz, a bitcoin az ehhez képest vadnyugat.

    Thanos was right.

  • Robitrix

    senior tag

    válasz Ambrs #34 üzenetére

    Nem a elektronikus pénznek, ami a számlámon van nagyjából az ország valós gazdasági teljesítménye adja a fedezetet. Mivel a pénz végül is egyfajta cserearányt fejez ki a javak tekintetében. Ha egy ország hatékonyabb és jobban teljesít a gazdaságban, akkor valutája többet ér, mint a rosszabb országok. Ezt tükrözi nagyjából a egy ország adott valutájának relativ értéke. Nem véletlen, hogy a forint mondjuk 12 éve 245 eurót ért ma meg ott harcol a 360 körül. Lehet 5 év múlva 450 körül lesz. ennek oka a magyar gazdaság szarabb teljesítménye a gazdaságot meghatározó országokhoz. Persze régen annyiban egyszerűbb volt a helyzet mert a pénz magában is érték volt. Mondjuk arany vagy ezüst pénz. Aminek nemesfém tartalma magában is értéket képviselt. Viszont nagyjából a 18-19 századra eljutottunk oda, hogy annyira megemlekedett a világ népessége és gazdasági teljesítménye, hogy lehetetlenné vált a pénz forgalom fedezése nemesfém alapon. Egyszerűen nem létezik annyi arany vagy ezüst vagy platina a földön, ami képes volna fedezni a világ gazdaságát. Így kénytelen volta papir alapú pénzre átállni, ami mögött az értéket nem maga a bankó képviseli, hanem az általa mért érték(ami a közös megtermelt javakat osztja el újra) Vagyis a pénz mögött a gazdaság teljesítménye a fedezet. persze vannak kilengések, infláció, defláció és egyebek, de ettől még ott a pénz mögött a gazdasági fedezet. Persze kellett hozzá egyfrajta társadalmi közmegegyezés is, ami azt mondja ki, hogy a társadlom elfogadja érték mérőnek a valós pénzt. Vagyis ha valaki oda jön hozzám adni egy 20 ezres bankót, akkor mind a ketten elismerjük, hogy a a papirfecni amit oda ad a másik fél az annyi értéket képvisel, amennyit 20 ezerért venni lehet. Ez alapvetően nem változik attól, hogy a pénz nem egy papirfecni, hanem egy elektronikusan tárolt pénzben kifejezett érték. Ettől még a elektronikus s forintomért ha van elég pont úgy meg tudok venni egy Ferrarit.
    A kripto valuta esetében az a gond, hogy se valós gazdasági teljesitmény nem áll a fedezetében se pedig táradalmi közmegegyezés, ami által mindenki elfogadja és általános értékmérőnek tekintené a kriptó valutát. Vagyis nem tudok a bitconnal bemenni a boltba és venni érte egy kiló kenyeret. vagyis nem tudom a pénz által képviselt értéket magamhoz venni. Innen kezdve a bitcon és társai a levegőben lebegnek minden féle valós háttér nélkül így simán lehet holnap 80 ezer vagy akár 1 dollár is. csak pusztán a spekuláció tologatja ide oda. Ha meginog a bizalom fedezet nélkül bármi lehet vele.

Új hozzászólás Aktív témák