Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Jazzter

    csendes tag

    válasz Ygg #9 üzenetére

    halihó,

    Való igaz, hogy az aktív PFC-s tápok nem szeretik, ha négyszögjelről táplálják őket. Ennek oka, hogy ők - mivel teljesítmény tényező korrekciót végeznek - szinuszosan szeretik felvenni az áramot, az UPS meg négyszögjellel nyomja. Jó esetben csak túlterhelésbe megy, rossz esetben meghal a táp.

    Ez persze nem minden esetben van így, és erősen túlméretezett UPS esetében kevésbé fordul elő. Ettől függetlenül APFC-s tápokhoz én is szinuszos UPS-t ajánlok.

    Legyen szabad helyesbítenem az írás némely tévedését:
    A line-interaktív nem azért az, mert van benne AVR. Az APC némelyik off-line BackUPS-ében is van AVR. Az csak egyfajta fesz. kiegyenlítés (szabályzásnak nem nevezném, mert annyira nem komolyak ezek az áramkörök - nem is kell annak lenniük). A különbség máshol jelentkezik.

    Az offline UPS-ek kimenetén van egy kapcsoló, amely a hálózat és az inverter (az az elektronika, amelyik az egyenáramból előállítja a váltóáramot) között kapcsolgat. Ennek az átkapcsolásnak az ideje tipikusan 6-8ms. Többnyire 1 szg.-hez ajánlott, és nem nagyon találsz 1,5kVA felett. Ja, VA vagy W: többnyire 0,7-es teljesítménytényezővel rendelkeznek, ezért nagyon kell vigyázni, hogy ne csak a VA-es, de a Wattos fogyasztás is kisebb legyen, mint az UPS kapacitása.

    A lineinteraktív UPS kimenete folyamatosan az inverterről jár, de hálózati üzem esetén az inverter visszafelé üzemel, azaz az egyenáramú buszon keresztül tölti az aksikat. Áramszünet esetén egy kapcsoló leválasztja a bemenetet és az inverter már inverterként funkcionál. Tipikus kapcsolási ideje 4-6ms.
    Nem attól szinuszos a kimenet, mert line-interaktív. Létezik négyszögjel kimenetű line-interaktív is!!! A többség azonban szinuszos. Teljesítmény kategória: 700-5000VA. Általában ezek is 0,7 cos fi-re vannak méretezve, tehát pl. 2 600W-ot fogyasztó PC táplálására ne használj egy 1500VA-es UPS-t. (Bár az APC SUM1500 elvinné, mert annak 0,95-ös teljesítmény tényezőjű a kimenete)
    Itt tenném hozzá, hogy a tápegységek méretezésénél az általuk maximálisan leadott (leadható) teljesítményt tüntetik fel, nem azt, amit fel tudnak ilyen esetben venni!

    Még talán annyit, hogy a kapcsolási idő miatt nem kell aggódni. A számítógépek tápja un. kapcsoló üzemű berendezés, amelyre az IEC 62040-3 nemzetközi szabvány vonatkozik. E szerint 10ms-ig akár 0V feszültséget is el kell viselniük. 1ms-ig pl. 200%-osat. 16-18ms-ot a gyakorlatban át szoktak hidalni. A jobbak még többet is, ráadásul ez függ a terheléstől.

    üdv,
    Jazzter

Új hozzászólás Aktív témák