Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #16820480

    törölt tag

    válasz hypno skate #112 üzenetére

    Köszi, nekem elég hitelesek az egyetemi tanulmányok, mint forrás :R A kínaiak geomanciára használták az iránytűt, nem tájékozódásra. Az ókori és még középkori kínában nem léteztek olyan minőségben tudományok, mint amit manapság tudománynak tartunk, az egész csak egy "vallásos adminisztrációnak" minősült, amíg a jezsuiták be nem vitték a nyugati szemléletet és eszközöket. A puskaport is kb ünnepi durrogtatásra használták, amíg nyugaton rá nem jöttek, hogy másra is lehet. Jó nagy hülyeség a néhány kínai filmben megjelenő haditechnika, ezek nem történelemhű források :N

    Z10N: Én sem, de kb 2 kattintással el lehet jutni a US treasury oldalára, ahol fent vannak az aktuális adatok havi bontásban. Jaja, óriási számok ezek, de a világ egyik legnagyobb gazdaságáról van szó. Az össz tartozásuk kb 5%-a vagy még kevesebb van a kínaiak felé, ami arányosan nézve nem akkora nagy összeg. Ettől még persze eléggé egymásba van fonódva a két ország gazdasága, ahogy sok másiké is (lásd a többi államot azon a listán például).

    Komplikato: Persze, ez így is van, a jelenlegi gazdaság is hitelekre és mesterségesen teremtett értékekre épül, de ez nincs másként a túloldalon sem. A kínai gazdaság fő mozgatóját manapság nem annyira a külföldi gyárak adják, mint a belső ingatlanpiac, amit az állam tüzel és emel az egekbe. Na, az is egy óriási lufi, amit jelenleg állami igazgatással fújnak egyre feljebb, csak kérdés, meddig megy? Mert értéket nem nagyon teremtenek vele, tele van az ország haszontalan új építésű szellemvárosokkal lassan, amit csak befektetés miatt építenek és aztán adnak-vesznek egymás között, aztán 2-3 év alatt hullanak szét, mert olyan silány minőségben húzták őket fel, hogy amúgy lakhatatlanok (de nem is arra kellettek). Illetve megaprojektekkel, amik soha ki nem fizetődő felhőkarcolók és hasonló megalomán dolgok. Nem véletlen hoztak olyan törvényt mostanában, ami korlátozza az új felhőkarcolókat: az ilyen projektek jelentős része bukás volt, amit az állam kellett kivásároljon, hogy egyáltalán be tudják fejezni (pl. a Shanghai Tower is).
    Ha egyszer eljutnak oda, hogy megfeneklik az építőipar, akkor elég nagy bajban lesz azért ott is a gazdaság, nagyon sokan nagyon sok pénzt fognak bukni (elsősorban az alsóbb rétegekből persze). Emlékszem még, amikor olyan 2015 táján volt egy kisebb bizonytalanság a shanghai-i tőzsdén, már attól is egy csomóan kvázi nincstelenek lettek. Arra felé kb mindenki tőzsdézik, vagy ingatlanba fektet, akinek kis pénze is van. De azért ez elég kétélű dolog, ha egyszer úgy alakul, hogy benéznek valamit az állambácsinál, aki stabilizálni próbálja ezeknek a volatilitását.
    Az az ország ilyen szempontból egy elég fekete doboz, a környezetére tett hatásai alapján lehet következtetni dolgokra, mert a hivatalosan közölt számok nagyjából annyira lehetnek köszönőviszonyban a valósággal, mint annak idején a szovjet időkben.

Új hozzászólás Aktív témák