Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Vladi #28 üzenetére

    USA a lehetőségek hazája ilyen téren (is). Igen, ha bemész az átlagáruházba, és a népszerű (olcsó) termékeket veszed, akkor rossz minőségű kajád lesz. Viszont irdatlan választék van, tehát akármilyen kaját akarsz venni, találsz olyat. Ha teljesen húsmentest, lesz olyan. Ha teljesen állati eredetűt, lesz olyan. Ha szénhidrátmentest, lesz olyan. Ha zsírmentest, lesz olyan. Ha gluténmentest, lesz olyan. Ha tejtermékmentest, lesz olyan. Ha teljesen biot, lesz olyan. Nyilván ezek nem a legolcsóbb termékek, és lehet nem a legközelebbi walmartban találod meg, de értelmes távolságon belül fogsz találni olyan boltot ahol ezeket megkapod és/vagy simán meg tudod rendelni netről. Mondjuk az már megint külön kérdés, hogy ott jóval kevésbé szigorú az élelmiszerek szabályozása és általában a fogyasztóvédelem. Aztán ilyenek miatt jönnek olyan hírek, hogy a vegán élelmiszer fele marhahús volt meg a vegyszermentes terméket úgy értették, hogy nem azzal vegyszerezik, mint amivel a többség.

    (#33) Apollyon
    "Csak az a különbség, hogy usákiában jólét van, itt meg szegénység."
    Menj be egy átlag hipermarketbe. A teljes kínálat kb. 5-10% alapanyag, tehát zöldség, gyümölcs, friss hús. De vegyük mellé a tömény szénhidrátot (pékárú és tészták), mert azok olcsó energiaforrás, szóval legyen mondjuk 15%. Minden más tökéletesen felesleges luxuscikk. Mégis tömegek vásárolnak ilyeneket. Szóval akkora szegénység nem lehet (persze, tudom, borsodi zsákfalvak. De szerintem alapvetően nem az ott lakókról beszélünk).

    (#39) "Az átlagboltban nem hogy a light sajtot alig találni, de még félzsírosat se, csak zsíros van, ami 50% zsírtartalmat jelent."
    A sajt attól sajt, hogy zsíros. Illetve nyilván vannak kevésbé zsíros sajtok. De egy zsíros sajtból csak úgy tudsz "light"-ot csinálni, hogy belenyomsz valami adalékanyagot (mert egyébként nem olyan lesz az állaga, íze, stb.). Szóval ha valaki zsírszegényebb sajtot akar enni, akkor szerintem jobban teszi ha keres olyat ami természetesen zsírszegény és nem azért mert csinálnak belőle light verziót.

    (#38) doeeg
    "A műhús témához: én kipróbálnám. Nem hiszem hogy a növényi eredetű ételek fogyasztása a hús helyett sokat segítene. Szerintem a jövő az ételek mesterséges előállítása."
    Nem vagyok biztos az idézet alapján, hogy mire gondolsz, de ugye a cikkben szereplő műhús nem az a műhús amit állati sejtekből tenyésztettek ki, hanem gyakorlatilag egy kizárólag növényekből gyúrt pogácsa.

    (#42) Narxis
    "Egy egészséges embernek lehet lassú az anyagcseréje"
    Sorry, de ez ugyanaz a műfaj, mint hogy valaki nem kövér, csak vastagak a csontjai. Szóval valaki vagy egészséges és normális az anyagcseréje, vagy lassú az anyagcseréje, de akkor nem egészséges (valószínűleg valami hormonális problémája van, nem feltétlen pajzsmirigy). Megjegyzem akinek túl gyors az anyagcseréje, arra ugyanez igaz. Lehet jelenleg áldásnak tűnik, de jön mondjuk egy háborús vagy természeti katasztrófa miatt ínséges időszak, aztán hirtelen megváltozik a helyzet... (plusz a ténylegesen gyors anyagcsere csökkent tápanyagfelszívást is jelent, ami hiánybetegségek sorát alakíthatja ki hosszú távon).

    (#43) Feketelaszlo
    "Erre egyébként van már valami tudományos állásfoglalás, hogy a feldolgozás rontja az élelmiszer minőségét (azonos tápanyagtartalom esetén)?"
    Hogy válaszoljak a kérdésre, tudtommal nincs, legalábbis ilyen általános érvényű nincs, valószínűleg nem is lehet ilyet csinálni a túl széles választék miatt (meg ugye mi számít feldolgozottnak? A főzés is feldolgozás ha úgy vesszük, vagy hogy ha ledarálod a húst. De nyilván egy főtt répa vagy darált hús nem ugyanaz a kategória, mint egy mars szelet).
    Viszont igazából pont a zárójeles rész a probléma. A feldolgozás szinte minden esetben tápanyag veszteséggel jár. Nem feltétlen makrotápanyag (bár általában az is), de mikro mindenképp. Vegyük például cukorrépát. Nem mondom, hogy a cukorrépa egy superfood, de tartalmaz proteint, szénhidrátot (jó sok cukorral), rostot, vitaminokat. Bedobod a finomítóba, kijön a végén a kristálycukor, aminek 100% a cukortartalma és semmi más nincs benne. Ugyanez igaz pl. búzára is. Búzaszem se egy tápanyagdús dolog, de drasztikusan több mindent tartalmaz, mint egy fehér liszt. Röhejes módon pont húsok azok, amik legkevésbé vesztenek összetevőikből feldolgozás során, de pl. antioxidáns hatásukat azok is elvesztik (igen, friss hús megakadályozza a skorbutot. A tengerészek/felfedezők keksztől meg feldolgozott húsoktól kaptak skorbutot, mert nem volt vagy nem merték megenni a helyi vadállományt / halakat, ezért ették amit otthonról hoztak). Vagy vegyél egy gyümölcsöt: elég leturmixolni, és a rostok "feldolgozása" miatt máris teljesen más lesz a glikémiás indexe és más hatást fog kiváltani a szervezetből.
    És ugye tipikusan a feldolgozott élelmiszerek nem úgy néznek ki, hogy fogsz egy alapanyagot, finomítasz rajta kicsit és hozzárakod valami tápanyag dús dologhoz, hanem hogy fogsz 30 alapanyagot, mindegyiket addig finomítod amíg felismerhetetlen nem lesz, majd összegyúrod őket egy kajává: lásd amiről a cikk szól. Ugye valamennyire felismeri élelmiszeripar is, hogy ez gáz, ezért megpróbál beletolni mesterségesen vitaminokat (lásd cikkben szereplő termék összetevő listája), csak azokkal meg az a probléma, hogy nem igazán bizonyított, hogy érnek valamit, mivel hiába hívják mondjuk vasnak, nem abban a formában lesz benne, mint ahogy természetes módon előfordul állatokban/növényekben (pl. tudtad, hogy egy olyan tanulmány nincs ami multivitaminok pozitív hatását ki tudta volna mutatni?). Illetve igazából az se bizonyított, hogy amilyen arányba belepakolják, az jó az emberi szervezetnek, meg az se, hogy pont azok kellenek (és csak azok) amiket beleraknak.

  • bambano

    titán

    válasz Vladi #94 üzenetére

    tehát azért oltatod be a gyerekedet, mert úgyse fogod megenni?
    lol :P

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz Vladi #98 üzenetére

    az anyagcsere meg a lebomlás két különböző tétel.
    a halott szövetnek nincs anyagcseréje, pl. az uborkának. mégis lezajlanak benne különböző folyamatok, pl. ecetsavas erjedés. abból lesz az uborkasaláta.

    "Egyébként az elő húsnak van anyagcseréje, míg az élettelennek...": azért sem jó válasz, mert leggyakrabban nem élő húst eszel :P

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

Új hozzászólás Aktív témák