Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • kali

    legenda

    válasz bambano #20 üzenetére

    ha a két szekus ki akarta rakni és erre nem volt hajlandó, akkor az intézkedő rendőrnek kérdezés nélkül bilincselnie kellett volna. - bár a kinti szabályozást nem ismerem, de a magyart igen, és az alapján - alapesetben - nem bilincsel egyből!
    a rendőr először tisztázza a körülményket, utána - szükség esetén - felszólít, a kényszerítő eszközök alkalmazása előtt pedig figyelmeztet - persze van kivétel; ha a figyelmeztetés a rendőri intézkedés eredményességét veszélyezteti, a kényszerítő eszköz előzetes figyelmeztetés nélkül is alkalmazható -, de utána is ott arányosság és a fokozatosság elve, a sorrend; testi kényszer, bilincs...stb! természetesen itt is eltérhet a leírt sorrendtől, de adott videót nézve; volt idő és alkalom a felszólításra, illetve adott személy viselkedése mellett, vélhetően esély sem lett volna testi kényszer nélkül bilincselni!
    nem vitás, a rendőr nem tartotta be az arányosság elvét, a "túlkapása" egyértelmű! ezt még úgy is bátran leírom, hogy - mint korábban is írtam - nem ismerem a kinti szabályozást! miután megtörtént a hivatalos személy elleni erőszak, a rendőr testi kényszer és bilics - arányos - használata mellett elfogja/előállítja az elkövetőt, és megy minden a hivatalos útján! adott esetben elborul(hatot)t a rendőr agya, jogszerűtlenül és szakszerűtlenül intézkedett, így járt, kivizsgálják és eljárnak vele szemben (is)!
    ellenben nem kell/szabad elfogultnak lenni, én azt látom, hogy az intézkedés alá vont személy támadólag megy a rendőr felé - a hölgy próbálja visszafogni -, provokálja a rendőrt, az integetéséből még arra is lehet következtetni, hogy hívja magára - kívácsi lennék, hogy miket mond... -, a rendőr nem lökdösi a személyt, csak a mellére teszi a kezét, hogy tartsa a köztül lévő távolságot, majd az megüti a rendőrt!
    bűncselekményt követ el, ráadásul nem is enyhébb megítélésűt, tehát nem kell annyira védeni, attól még elkövette a bűncselekményt, hogy utána a rendőr nem megfelelően intézkedik vele szemben!

  • kali

    legenda

    válasz bambano #44 üzenetére

    nem tudni, hogy mi történt korábban, miket mondott az intézkedés alá vont személy...stb, ezért én is csak tippekkel szolgálhatok, de - szerintem - továbbra sem annyira egyértelmű az azonnali bilincselés!
    amennyiben például csak szabálysértést követett el adott személy, úgy szükséges a szabálysértés abbahagyására irányuló felszólítás, és csak aztán következhetnek a kényszerítő eszközök, ha a felszólításnak nem tesz eleget! a rendőrbot - bár fokozatban a bilincs után van - része lehet a testi kényszernek, lefogásra, lefeszítésre, kulcsolásra...stb alkalmas - tanítják is -, tehát annak kézben tartása megelőzheti a bilincselést, továbbá azzal (is) megtörhető a jogszerű rendőri intézkedéssel szembeni ellenszegülés!
    tényleg csak találgatni lehet, ezért nem megyek bele jobban a részletekbe - arról nem is beszélve, hogy ilyen esetekben még az illetékesek is hosszasan vizsgálják a részleteket, és még akkor sem mindenkinek lesz majd azonos a véleménye -, de az intézkedés alá vont egyértelműen elkövette a hivatalos személy elleni erőszak bűncselekményt, a rendőr pedig szintúgy jogszabály(oka)t sértett!

    D1Rect; szerintem nem volt arányos, nem így kellett volna intézkedni, az utolsó ütések - a jogszabályok szerint - pláne feleslegesek voltak!

    [ Szerkesztve ]

  • kali

    legenda

    válasz bambano #65 üzenetére

    nem tudhatod, hogy bejelentésre küldtek ki járőrt, vagy egy biztonságis szólított le egy rendőrt, aki egyedül járőrözött arra...
    én nem látom, hogy a rendőr bökdösné az intézkedés alá vont személy mellét, én csak annyit látok, hogy egyszer ráteszi a kezét a másik fél mellére, így próbálva tartani a távolságot, és esetleg nyugtatni az emberkét!
    a politikát, és minden mást kizárva, ami az alapelvekbe ütközik, normálisan próbálom kérdezni; neked mindegy, hogy milyen személyiségű, állampolgárságú, nemű...stb, elég ha rendőr, és már ellenszenves?mert - szerintem - nem szép dolog az általánosítás, de mindegy is...

    [ Szerkesztve ]

  • kali

    legenda

    válasz bambano #71 üzenetére

    (szerintem) több szempontból sem szerencsés összehasonlítani a kés esetet, ezen a videón egy "önnáló" rendőri intézkedés látható, a másik pedig egy csapaterős tevékenység, előbbinél a rendőr parancsnoka nincs a helyszínen, így az intézkedés minden mozzanatáról maga az intézkedő rendőr dönt, utóbbi viszont másról szól...

  • kali

    legenda

    válasz TazLeacher #79 üzenetére

    nem kell így minősíteni a hozzászólókat, sem pedig a hozzászólásokat, mert nem tudhatod, hogy ki milyen indíttatásból írt...
    a rendőr azért rendőr, mert ő betartatja a törvényeket, jogszabályokat...stb, de miként tegye azt, ha ő maga sem tartja be? történjék is bármi, a rendőrnek akkor is higgadtan, megfontoltan és főként törvényesen kell intézkedni, mert amiről neki egy intézkedés során esetlegesen másodpercek alatt kel dönteni, azt utána a felettesek, ügyészek...stb hónapokon, de akár éveken át is vizsgálhatják, és bizony húzós problémája lehet belőle, ha nem jogszerűen és szakszerűen intézkedett!
    igen, az is közrejátszik, hogy egy ilyen szélsőséges viselkedésű - próbálok finoman fogalmazni - ember miatt nem akar ügyészségre járni, nem szeretné, ha ilyesmi miatt eljárás alá vonnák, felfüggesztenék, vagy esetlegesen el is ítélnék, és ezért a testülettől is búcsúznia kellene...
    a rendőr nem süllyedhet le arra a szintre, amit a nagyon problémás emberek produkálnak, nem attól lesz tekintélye, ha ilyen módon torol meg valamit az utcán, hanem pont ellenkezőleg!
    az a bíróságnak dolga, hogy példát statuáljon az ilyen embereken, akik megütik az intézkedő rendőrt, de ha maga a rendőr is megszegi a jogszabályokat intézkedés közben, akkor arra fog jobban kihegyeződni a vizsgálat - a média is azt fújja fel jobban, hiszen nagyobb a hírértéke -, és végül az elkövető emiatt kevesebbel is megúszhatja, és a rendőr jár rosszabbul! (megtörtént eset!)
    nekem például kívánhatod, hogy kerüljek szembe ilyen emberrel, hiszen bő 15 évig rendőr voltam - a főváros egyik belvárosi kerületében -, számtalan esetben kerültem szembe problémás emberekkel - ettől húzósabbakkal is -, de egyszer sem veszítettem el a fejemet, nem estem túlzásokba!
    nem mondom, hogy soha senkinek nem okoztam sérülést testi kényszer alkalmazása során, mert valóban voltak kezelhetetlen emberek - erősen ittas, drogos...stb -, de akkor is szabályosan intézkedtem, hogy egyrészt nekem ne lehessen problémám a dologból, mert nem ér annyit az egész, másrészt amúgy is szeretem betartani a szabályokat, és valahogy nyugodtabban alszom!
    régebben más volt a rendőrség és a rendőrök megítélése az állmapolgárok irányából, járőr koromban egy hasonló intézkedés úgy nézett ki, hogy egy ilyen problémás embert látva, több arra sétáló ember is a rendőr segítségére sietett! bizony, sokszor volt ilyen! mostanság? jobb esetben csak bámészkodnak, mások videóznak, de olyan is van, aki tapsol, ha megütik a rendőrt! én utóbbinak tudnék kívánni különböző dolgokat, de nem teszem...
    oka volt annak, hogy bő 15 év után úgy jöttem el a cégtől, hogy mindenről lemondtam, csak szabadulhassak!
    pedig már nagyon régóta nem kellett az utcán konfrontálódnom a szélsőséges nézetű és viselkedésű emberekkel, hanem bentről irányítottam a járőröket - mert közben sikerült több iskolát is elvégeznem -, csak azokkal az emberekkel kellett foglalkoznom, akiket behoztak a járőrök, vagy akik panasszal jöttek be, sértett státuszban.
    a kezdetektől polgárbarátnak mondom magam, sokkal több embernek - bejelentőnek, sértettnek...stb - segítettem, mint amennyinek - törvényi muszájból, hivatalból - ártottam, ezért nagyon zavart, hogy az utóbbi időben szinte mindenki általánosít, és ide leírhatatlan jelzőkkel illet minden rendőrt, csak mert néhányan valóban visszaéltek bizonyos esetekben az egyenruha és a hivatás adta lehetőségekkel!
    nem, én nem ilyen vagyok, ezért beadtam a felmondásomat, mert engem senki ne minősítsen néhány kollégám viselkedése alapján!
    szóval a rendőr intézkedjen szabályosan, a bíróság meg mérje meg rendesen a húzós elkövetőket, hogy minden a helyére kerüljön!

  • kali

    legenda

    válasz TazLeacher #91 üzenetére

    - nem működik, sajnos elég sok olyan dolog van, ami nem működik, de ez szerintem még nem ok arra, hogy akkor már szabálytalanul is lehet csinálni!
    - több/más volt az, mint pár saller, szerintem túlzás volt, legalábbis a befejezés módja!
    - a bírósági ítéletek engem is zavartak néha, mivel tudtam, hogy mennyi energiát fektettek egy - egy intézkedésbe, nyomozásba...stb a munkatársaim, és alig kapott valamit az elkövető... :(
    - igen, támadtak meg anno intézkedés közben - nem ütöttek meg, csak próbálkozás volt, többször ugrottak így nekem -, és megtaláltam a módját, hogy szabályosan lefolytassam az intézkedést! figyelmeztetés nem volt, mert az veszélyeztette volna az intézkedés eredményét, a késedelem veszéllyel járt volna, ezért a támadó mozdulatával folyamatban testi kényszer, bilincs...stb!
    - tapsoljon, aki úgy áll hozzá, én mindig próbálok elfogulatlan lenni, és akkor is leírom a véleményemet, ha az nem mindenkinek tetszik...
    - az a baj, hogy a rendőrség/rendőrök közvélemény által történő megítélése folyamatosan romlik - köszönhetően például a hírhajhász, gyakran túlzó és híreket kiforgató médiának, illetve azon rendőröknek, akik lejáratják a "céget" - és nem látok rá esélyt, hogy ez rövid időn belül javulni fog, ezért jutottam adott döntésre!
    - valóban az én döntésem volt, nem is volt egyszerű visszaugrani a civil életbe ennyi idő után, és nem is mondom azt, hogy minden rendőr tegyen így, de azóta is sok ismerősöm leszerelt, tehát nem csak én sokkaltam be! a nagyobb baj az, hogy sok idősebb szakember távozott, fiatalodik az állomány, és alig maradt olyan, aki sok év szakmai tapasztalat alapján tudná tanítani az új rendőröket, és ez gyakorta meg is látszik egy húzósabb intézkedésnél...
    - nem működik, de akkor már inkább mindenki abba az irányba induljon el, hogy működésre bírja, ne pedig a szabálytalankodások felé!
    lenne még mit írnom, akár a témában szereplő videóval kapcsolatban is, de nem írhatom le... :(

    [ Szerkesztve ]

  • kali

    legenda

    válasz #56573440 #94 üzenetére

    felelne, ha minden feltétel adott lenne...
    a szabályozást inkább nem minősítem, pedig lenne mit írnom...
    mondjuk olyan nincs, hogy valami mindenkinek megfelelő legyen!

    alap kellene, hogy legyen, senki sem üti és/vagy rúgja meg a hivatalos személyt, de az is, hogy a hivatalos személy meg a (jog)szabályoknak megfelelően intézkedik!
    kicsit kifordultak magukból a dolgok, és csak reménykedni lehet, hogy lesz ez még jobb...

    L7wy; ilyet csak annak lenne szabad leírni, akinek az amerikai akciófilmeken kívül nincs más információforrása!
    ahol én dolgoztam, ott a valóságban úgy nézett ki, hogy az állampolgárok által bejelentett bűncselekmények és szabálysértések címeire küldözgettem a járőröket, és jellemzően több volt a bejelentés, mint a szabad járőr, ezért gyakran még étkezni sem tudtak a kiírt időben a járőrök, sokszor már én sajnáltam őket, ha nagyon elcsúszott minden! amikor végre odáig jutottak, hogy végre beengedhettem őket kajálni - sajnos jóval később, mint az írva vagyon -, akkor is gyakran volt olyan, hogy étkezés közben kellett felállítani és kiküldeni őket, mert ugye nem mondhattam azt egy folyamatban lévő bűncselekményre, hogy persze, majd mennek a rendőrök, csak előtte megebédelnek végre...
    budapest belvárosáról beszélek, és nem állítom, hogy az egész országban ez van, biztos vannak nyugodtabb helyek vidéken, de akkor sem az a jellemző, amit te írtál!

Új hozzászólás Aktív témák