Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • DraXoN

    addikt

    .. drágának tűnik, a korábbi se olcsó, de ez így önmagában "több lépcsős" kiépítésnek tűnik...

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • DraXoN

    addikt

    válasz arn #17 üzenetére

    azért nagyon nem egy kategória, a két cpu mag pl, ha jól emlékszem nem állt közvetlen kapcsolatban egymással, hanem az északi hídon keresztül kommunikáltak..
    anno ezt az intel "szükségmegoldásnak" csinálta, hogy hamarabb kint legyen a 4 magos cpuja mint az amdé..
    de az első ilyen 2 lapkás a pentium D volt ... ha jól emlékszem..

    [ Szerkesztve ]

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • DraXoN

    addikt

    válasz #32839680 #27 üzenetére

    grafén még legalább 10 év ... legalábbis idén azt olvastam valahol..
    bár "előnye" továbbá, hogy sokkal magasabb hőmérsékleten történik vele "elektronugrás" mint a siliciumon levő cpunál.. akár 200-250C-is üzemképes lehet majd... elvileg.. hacsak nem kell valami olyan anyaggal szennyezni ami muszáj a működéshez és az csak kevesebbet bír...

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • DraXoN

    addikt

    válasz andy19770128 #31 üzenetére

    tényleg rég volt, lehet már rosszul emlékszem.. de így mondva valami rémlik, viszont a 4 magos c2q-nál tényleg beelőztek emiatt a felépítés miatt..

    akkoriban én csak "távolról" egy igen tuningos Athlon XP-vel (bartlon magos 2500+) szemléltem a dolgokat (az azonosítója alapján valami "ufó" volt, semmilyen sorozatba nem illett bele, gyári feszültségen a 2400MHz, kicsit emelt feszültséggel a 2600MHz-et is bírta (gyári órajele 1866, sokan 2200ig jutottak, de volt akik azt se bírták feszültségemelés nélkül elérni)... nagyon jó példány volt.. gyári órajel). Pedig egy egyszerű bolti "tálcás" véletlenszerűen levett darabja volt (OEM). Tudom mert előttem "vették ki a sorból" amikor megvettük a gép elemeit..

    [ Szerkesztve ]

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • DraXoN

    addikt

    válasz poci76 #44 üzenetére

    most is, a különböző elemek legfrissebb része 45-90nm körül ha vannak ... és csak valami kombinált számítással a "rétegeket beleszámítva" számolják ki, hogy ha kevesebb rétegű lenne a lapka (nem tudom mennyi), akkor mekkora nm kellene, hogy elférjen a rajta levő mennyiség (átlagolva).. jelenleg 10-14 rétegűek a lapkák..
    az intel eredetileg tervezett 10nm-e pl. 1-el kevesebb rétegből állt maximum mint a tsmc 7nm-e, emiatt lett utóbbi kisebb, holott kb. egyformák...
    illetve a különböző rétegek is különböző "felbontásúak" és gyártói megoldásonként változnak, hogy "melyik mekkora"..
    pl. így jön képbe, az euv részleges alkalmazása, amíg tudják a gyártók csak bizonyos rétegeknél alkalmazzák..

    így .. számok alapján simán lehet még nm alatti kiírás ... ha mást nem megoldják, hogy még több rétegből tudjon állni a chip és azon belül is a rétegek nagyobb felbontásúak lehessenek ...

    a "felbontás" megnevezés miatt elnézést, de nem tudom, hogy írjam azt hogy az adott réteg kisebb nm-ert tud mint egy másik...

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • DraXoN

    addikt

    válasz poci76 #48 üzenetére

    úgy rémlik valami cég végzi ezen nm hitelesítéseket és ők számolják valahogy..
    a tranzisztorok tudom kb az alapon helyezkednek el, de van pár típus (vagy más "alkatrész") ami nem 1 réteg magas hanem akár több.. lehet nem sikerült ezt annyira jól kifejteni...
    de tény, hogy a legvékonyabb vezeték is jóval vastagabb mint a megadott nm szám.. emiatt lehet, hogy ezt az elvet követve simán léphetünk majd "kisebbre" nm-nél (papíron.. ráírva ha úgy tetszik)...

    de "szomorú dolog", hogy anno annyi gyártó volt.. mára csak kevés van ami élvonalbeli szinten gyárt... nagyon leszűkült és megdrágultak a fejlesztések... ez már nem az "arany korszak" .. de egyszer majd lesz még ilyen... mikor kitalálunk valami újat.. (pl. kristály belsejébe "égetett" 3D processzort ... ezt most csak így "hasra csapva" sci-fik alapján ... elképzelve nem tűnik lehetett lennek)

    [ Szerkesztve ]

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

Új hozzászólás Aktív témák