Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dave™

    nagyúr

    Nekem is voltak, lévén a nagyobbik kislányom most kezdi majd. Neki a legnagyobb hiányossága a bátortalanság és a szocializáció hiánya, mindkettő jelentős részben írható a covid számlájára, de persze valamennyire túl is féltettük. Van egy ovi a társasházunktól 1 percre, ide tartoztunk volna, de én mindenképpen a kerületi Montessori oviba szerettem volna íratni, amiről amúgy is jókat hallottunk, illetve tetszik a "segítek, hogy magad csináld" filozófiája. Először visszadobták a jelentkezésünket a túljelentkezésekre hivatkozva, de nem hagytam annyiban, felhívtam az óvodavezetőt és külön írtam egy kérvényt is, végül felvették. Ősszel kezd, mindannyian izgatottak vagyunk :)

  • Dave™

    nagyúr

    válasz #90088192 #10 üzenetére

    Nem hiszem, hogy újat mondok, de a gyerekeknek is szükségük van a közösségre, a szocializációra. Vannak nyilván árnyoldalai is egy ilyen közösségnek/nevelési formának, de ha nem lenne kötelező is szükség lenne rá, mert az emberek - így a gyerekek is - társas lények. Gondolom nincs gyereked, ezért gondolod úgy, ahogy.

  • Dave™

    nagyúr

    válasz #90088192 #12 üzenetére

    Tehát nincs gyereked, ezért sem érted, hogy a kettő nem ugyanaz. Régen a faluban volt közösség, még régebben a törzsben is, ha anyu elviszi ide-oda az nem adja ezt vissza. A gyerekeknek szükségük van a saját közösségükre, anyu-apu meg a kisebb-nagyobb értelemben vett család ezt nem helyettesíti. A nevelő szerep ilyen szempontból szerintem másodlagos, a közösség a fontosabb érték. Szülőként az elmúlt kb. 1,5 év gyötrelem volt a rengeteg lezárás meg a megnyírbált közösségi terek, lehetőségek miatt, így igazi megváltás lesz mindenkinek az óvoda, mert semmi sem pótolhatja a saját életkorának megfelelő közösséget.

  • Dave™

    nagyúr

    válasz #90088192 #14 üzenetére

    A valóságban ez nem vagy-vagy, hanem is-is. Borzasztóan sokat foglalkozunk mindkét kislányunkkal, az ovis korú ennek köszönhetően szépen rajzol, hibátlanul elszámol 10+-ig, szépen és választékosan beszél, de ez mind kevés, szüksége van a saját közösségére, más gyerekekre. A faluban együtt volt sok gyerek, egy modern városban ezt az óvoda tudja megadni a gyerekeknek. Igen, sokféle gyerek van, ahogyan a világ is sokszínű, lehetetlen egész életében burokban tartani, ami előbb-utóbb úgyis csak kontraproduktív lenne. Tapasztaljon, ismerjen meg másokat, és majd együtt kezeljük a felmerülő problémákat. Ez még mindig jobb irány, mint megfosztani a közösségtől.

  • Dave™

    nagyúr

    válasz #90088192 #16 üzenetére

    Ami hiányzik az ember palánta felnevelesehez az az 1:1 Ben való foglalkozás. Ezt tömeges óvóhelyek Nem tudják/akarják megoldani.

    Nem is feladatuk, ezért írtam, hogy ez nem vagy-vagy felállás. Ez a szülők és a család dolga. Az óvoda a közösséget adja. A kettő együtt nevel.

    Ide szúrom be, hogy a Montessori ovi, ahova a kislányomat felvették abszolút ezt a duális elvet vallja, igyekeznek bevonni a szülőket is aktívan (itt most nem fejtem ki ennek a módszertanát), és nem a szülőket akarják helyettesíteni, hanem a saját szerepüket látják el.

    Nem értem, mit írok rosszul.

    Hogy összemosod a kettőt, ezért emeltem ki a fenti idézetet. Fentebb azt is írtad, hogy nem kellenek az óvodák, mert félrenevelnek.

    [ Szerkesztve ]

  • Dave™

    nagyúr

    válasz #90088192 #19 üzenetére

    A szülőé természetesen. Ezért nem kell mindenkinek gyereket vállalnia, csak ha fel is tudja és akarja is nevelni. Szerintem mindenkinek arra van ideje, amire szeretné. Nekem egy kiemelten fontos életcélom volt, hogy családom legyen, ráadásul pont két kislányt szerettem volna. Időm azóta semmire sincs szinte, de akkor sem csinálnám másképpen, ha újrakezdeném.

  • Dave™

    nagyúr

    válasz #90088192 #22 üzenetére

    Akkor a te koordinátarendszered szerint azért nem érdemes gyermeket vállalni, mert nincs rá idő, a közösség meg úgyis csak elrontja. Nem ítélkezem, de marhára nem értek veled egyet, és sajnos kívülállóként nem is értheted a másik oldalt. A gyermekvállalás áldozatokkal jár, aki ezt nem tudja/akarja vállalni, az ne tegye, de teljesen felesleges ideológiát tenni mögé, ez egy döntés.

  • Dave™

    nagyúr

    válasz janeszgol #27 üzenetére

    Én értem, te nem érted, hogy mi vele a baj. Ha végigolvasod a teljes szöveget ő arról ír, hogy az óvoda nem tudja érdemben átvenni a szülők feladatát a nevelésben, ezért vagy nem neveli, vagy félreneveli a gyermekeket. Ez teljesen tévút, az óvodának nem szerepe kiváltani a szülői nevelést, ahol ezt akarják elérni az erős zsákutca, és sajnos ha valaki nem érintett a témában (=nincs gyermeke), akkor ezt nehezen tudja a helyén kezelni, értelmezni. Azt lenne jó megértenetek, hogy az óvodának nem feladata sem a szülőket helyettesíteni, sem egyszemélyes nevelést biztosítani a gyermekeknek. Az óvodában egy közösség van, készségeket fejlesztenek, és normális óvodákban ez kiegészíti az otthoni nevelést, nem ahelyett van. Aki úgy gondolja, hogy bedugja a gyereket és az ő dolga le van tudva ezzel, annak nagyon sajnálom a gyerekét, meg az óvonőket is, akiknek a szülőket is helyettesíteni kell.

    arra hegyezte ki a beszelgetest, hogy o feljebb valo nalad, mivel neki van gyereke

    Nem, azt csak azért említettem meg, mert a véleménye alapján biztos voltam benne, hogy nincs, ahogy erős a gyanú, hogy neked sincs, ha ennyire nem érted a fentieket. Ez nem felsőbbrendiségi kérdés, csak szimplán arról szól, hogy nehéz valamiről megalapozott véleményt nyilvánítani, ha nem vagy érdemben érintett.

  • Dave™

    nagyúr

    válasz janeszgol #32 üzenetére

    Fordítva van: ha nincs, akkor ilyen tévképzete támad egyeseknek, hogy az óvoda neveli a szülő helyett a gyereket, holott nem erre van az óvoda. Nem tehetek róla, hogy vannak nemtördődöm szülők. Igen, óriási különbségek vannak ovik között, nekem ezért sem volt mindegy, hogy hova fog járni a kislányom. De érintettség nélkül tényleg nehéz elképzelni mi miért és hogyan van, erről szólt eddig a fél topik.

  • Dave™

    nagyúr

    válasz #90088192 #46 üzenetére

    Az én kislányaim boldogok, amiért aktívan teszünk is, és számomra nem is kell nagyobb elismerés, mint amikor magától jön megölelni, és elmondja, hogy mennyire szeret, meg anyát, meg a hugiját is. Ennél többet egy apa szerintem nem is kívánhat, csak folytatni kell ezt az utat.

    Balázs - ha egyre gondolunk - autista, semmi értelme nem volt idekeverned, hacsak nem vagy te is autista, de igazából akkor sem. Ahogyan annak sincs sok értelme, amit csinálsz (janeszgollal együtt), mert véleményed persze lehet, de kívülállóként ez a fajta magabiztosság inkább kontraproduktív, mint előremutató.

  • Dave™

    nagyúr

    válasz janeszgol #61 üzenetére

    Tapasztalatból? Sokat informálódtam az ovinkról, beszéltem az intézményvezetővel, az óvónénikkel, szomszédokkal a tapasztalataikról, megismertem a módszertant, voltam szülőin, így látom hogyan működnek. Veled meg Agyturbinával ellentétben én nem gondolom magam mindenkinél okosabbnak, csak szeretném ha tudatosulna, hogy tévképzeteitek vannak az óvoda szerepéről (illetve elsősorban Agyturbinának, te csak azért álltál belém, mert szerinted lenéztem). Csináljátok mindezt úgy, hogy sok közötök nincs a témához egy elvont elméleti síkon kívül. És akkor jön a klasszikus "nekem azért nem lesz gyerekem, mert A) ez egy gonosz világ, B) nincs rá időm meg a többi (amit egyébként senki sem kérdezett, ez mindig csak ilyen passzív védekezés tök feleslegesen, nekem teljesen mindegy hogy ki szeretne gyereket és aki nem miért nem). Nem kell mindenben kényszeresen véleményt nyilvánítani, főleg alapok nélkül. Ha van gyereked és úgy mondod hogy nincs szükség az óvodára ebben a formában ahogy van, akkor ott van miről beszélgetni, pl. megkérdezném, hogy nálatok nincs-e igénye a kicsinek a többi gyerek társaságára, nem zárkózott-e stb. De így miről beszélgessünk? Hogy szerinted mi a baj az óvodai képzéssel? Komolyan?

  • Dave™

    nagyúr

    válasz janeszgol #64 üzenetére

    Nem, én 3+ éve nevelem a nagyobbik, és 10+ hónapja a kisebbik kislányom, plusz nagybácsi is vagyok (11 éves). Mint írtam Agyturbina borította a bilit nálam a nem kell az ovi vonalával, te pedig beálltál mögé, mert szerinted bántottam, és valamiért úgy érezted meg kell védened (?). Ugyanazt tudom mondani továbbra is, hogy az óvodára szükség van, de nem a szülői nevelés helyett, hanem mellett, az elméleti síkot beszéld meg Agyturbinával, én maradok a gyakorlatin.

    ui: az anyukám óvónő vonal kiválóan illik a topik színvonalához, emlékszem is amikor az oviban anno ment a nagyotmondási verseny, hogy kinek milye mi, igazi nyertes sosem volt. Most sincs.

  • Dave™

    nagyúr

    válasz #90088192 #69 üzenetére

    Nem tudom mi lesz 30 év múlva, de ha mindenki így állna hozzá, akkor kihalna az emberiség. Senki sem látja a jövőt, ha mindent tökéletesen csinálsz is nagyon félremehetnek a dolgok, és ha semmit sem, akkor is alakulhat jól, nincs tökéletes recept. Nálam az elsődleges motiváció a családra, hogy a miénk nem volt jó, így igyekszem elkerülni azokat a hibákat. Ha abból indulok ki, hogy ha a szüleimnek sem sikerült, nekem sem fog biztosan, akkor esélyt sem adok a két kislányomnak az életre, így legalább az esélyük megvan, én pedig szülőként megteszek mindent, hogy boldogok legyenek, és bízom benne, hogy sikerül. Ennyit lehet tenni, de senki sem fog biztosítékot adni, hogy ez a végén sikerül is, viszont ha meg sem próbálsz végigmenni ezen az úton, akkor nem tudom miről beszélsz, ez számomra továbbra is csak önigazolás.

    mutatom, hol:

    Nekem egy elvárásom van csak, minél messzebb legyen tőlem.
    Az óvoda intézménye a dolgozó nők miatt jött létre, ahogy a bölcsőde is.
    Sajnos ez egy elég elnagyolt faragast eredményezett már az első generációk esetén is, és ebből a mintából próbál a következő generáció egy újabbat felnevelni.
    Egyre nehezebb, és egyre "érdekesebb végterméket" állítva elő.
    Aki még neveli a gyerekét az igen komoly problémákba fog belefutni ha a gyereke óvodába megy. Sajnos.

    Ami hiányzik az ember palánta felnevelesehez az az 1:1 Ben való foglalkozás. Ezt tömeges óvóhelyek Nem tudják/akarják megoldani. Így meg az ember palánta kitől tanul? Hát a másik ember palántátol.
    És ugye a legnyomulosabb/agresszív/szociopata aki vezetni akár, és Tanít. Mi lesz ennek az eredménye úgy, hogy nincs megfelelő 1:1 időtöltés a valódi Tanítóval.

    Totális tévképzet.

    És azért, mert történt valami a te óvodádban évtizedekkel ezelőtt, aminek nem lett volna szabad levezeted, hogy minden óvoda rossz? Úgy, hogy ráadásul közben másik földrészen élsz? Ez így logikusnak tűnik? Az időről: mindenkinek 24 órája van egy nap, szóval engem nehéz lesz meggyőzni a nincs rá időm dologról.

    [ Szerkesztve ]

  • Dave™

    nagyúr

    válasz #90088192 #70 üzenetére

    A tapaSztalatom annyi, hogy középsős koromban a helyi agresszor/pszihopta páros, aki nálam idősebb volt, levetkoztette a lányokat, és bemutatót tartott velük, sőt az egyiknek meztelen seggel le kellett csúszni a csúszdán.

    Ja és akkor te is ezt csinálod azóta, hiszen tőlük tanultál a logikád szerint.

  • Dave™

    nagyúr

    válasz #90088192 #74 üzenetére

    Igazad van, nálad tényleg komoly gondok vannak fejben, megértem, hogy nem szeretnél gyereket. Jobb is így mindenkinek.

Új hozzászólás Aktív témák