Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Trollbjorn

    csendes újonc

    válasz Pingüino #107 üzenetére

    Lehet hogy félreérthetően írtam le, nyilván az általad említett frekvenciákat bírják 7nm-es ryzenek, azonban eddig az volt a tendencia hogy kissebb csíkszélesség egyik legnagyobb előnye az elérhető magasabb frekvencia, jelenleg az intel 5.3Ghz 1magos és akár 5Ghz all-core bír, a ryzen pár száz Mhz-el kevesebbet, és több helyen is leírták ennek okait amiket említettem is. Tehát itt mintha megfordult volna a tendencia, a 7nm-es gyártásnál egy évtizede tippeltünk volna 6Ghz max-ot amennyiben 14nm-en 5Ghz megy. És nem úgy tűnik az okok magyarázatából (max. teljesítménysűrűség, szivárgási áram) hogy ezen lehet segíteni majd a 3nm és további lépésekben. Ráadásul egyre drágább kifejleszteni az új gyártást, azt írják hogy minden egyes váltásnál 25%-al nőtt a költség az elmúlt kb. 20 évben, ez azt jelenti egyre kevésbé mernek majd váltani 3nm, 2nm, és tovább mivel egyre nagyobb pénzt kell befektetni és a fizikai korlátok miatt egyre nagyobb lesz a kockázat. Nyilván az intel is megoldhatatlan problémákba ütközött a 10nm-es megoldásuknál amin nagyon sokat buktak, és ez bármikor megtörténhet a többi gyártóval is. Zárójelben megjegyezve már lassan csak 2-3 gyártó van ami bizony már lehetővé teszi a kartellezést tehát direkt megegyeznek hogy lassítják a gyártás fejlesztését ha már külső versenyzőt nem látnak aki beugrana helyettük. Az se gond ha egy kínai ugrana be mert csak kitiltják a piacról egy kis USA/EU politikai lobbizással :D Na jó az utóbbi már kicsit demagóg feltételezés talán :D

    Párhuzamosítást meg azért írtam mert láthatóan ott van a legtöbb lehetőség a fejlődésre, a klasszikus számítógépes megoldások túlnyomó többsége szekvenciálisan gondolkozik, márpedig a természetben azt látjuk hogy a legtöbb megoldás nagyon durván párhuzamos. Pl. elég sok kutatást lehet végezni a jelenleg alkalmazott szekvenciális algoritmusok lecserélésére. Meg ugye ez eddig egy ördögi kör is volt: mivel a szoftver nagy szekvenciális sebességből profitál ezért a hardvert arra fejlesztik jobban, a szoftveresek látván hogy minden évben gyorsabb a hardver hagyják az 1 szálas megoldásokat és inkább másba fektetik a pénzt, hiszen az 1 szálas programok helyességének a garantálása sokkal egyszerűbb feladat. Én már találkoztam olyan algoritmussal ami több szálon futott és bizony tartalmazott egy súlyos hibát ami csak akkor jött ki amikor egy bizonyos módon ütemezte az OS a végrehajtási szálakat amik csak abban a speciális esetben haltak le. És ez a hiba nem jött elő évekig, a tesztek se mutatták ki, és természetesen a jelenleg gyakorlatban alkalmazott szoftverek egyikénél sem biztosítható annak formális bizonyítása hogy helyesen működik a szoftvered, csak tesztelni tudod és remélni hogy ez a szúrópróbaszerű futtatgatás garantálja a minőséget. Ezen a téren van jelenleg a legtöbb előrelépési lehetőség szoftveres téren, és a hardver is támogatni fogja ezt ha látják hogy megéri. A konzoloknál már az előző generáció is 8 magos volt, a mostani meg 16 szálas, a motiváció biztos meglesz a párhuzamosításra :)
    De ahogy már több szoftveres cikkben is említették ennek a kényelmes korszaknak ahol csak várni kell az 1 szálas teljesítmény növekedésére vége :)

Új hozzászólás Aktív témák