Keresés

Hirdetés

Aktív témák

  • MoonFace

    csendes tag

    válasz CsendPenge #14 üzenetére

    ''melyiknél van/lehet előnye a dual ddr vezérlőnek? Mert eddig csak azt hallom, hogy mennyire nem ér semmit, pedig tök jó...''

    Alapvetöen egyik szempontjából sincs jelentösége, mert egyik technológia sem a CPU-memória kapcsolatra vonatkozik...

    Viszont azért kategórikusan azt sem lehet kijelenteni, hogy nem ér semmit...
    Pl. azzal, hogy minden cacheline adata fele-fele arányban két memóriamodulon helyezkedik el, effektíve megduplázódik az SDRAM aktív bankjának lapmérete (mivel legalább két aktív bank van) és ezzel a Fast Page módon elérhetö címtartomány is, ami (és itt meg kell követnem Parci-t) valóban csökkentheti az átlagos késleltetést (igaz, nem a késleltetés csökken, hanem a kisebb késleltetésü tranzakciók valószinüsége nö)...

    ''A felmerülö problémákra minden jelenlevönek van egy megoldási javaslata - ami nem müködik...''

  • DcsabaS

    senior tag

    válasz CsendPenge #14 üzenetére

    Rövidítésnél tényleg előfordulhat, hogy nem egyértelmű a jelentés, ezért az első alkalommal kívánatos a teljes nevén megadni a dolgot.

    A 2, vagy több csatornás adattovábbítás és -tárolás számottevő mértékben nem változtatja meg a hozzáférési sebességeket. Ámde számottevően (csaknem arányosan) megnövelheti az időegység alatt átvihető adatmennyiséget, FELTÉVE, hogy az adatok az átvitelhez rendelkezésre is állnak. A dual-DDR memória azért okoz csupán minimális gyorsulást egy Athlon proci mellett, mert a processzor (ami az adatátvitel legfőbb célpontja) átviteli sebessége a 64 bit-es, jelenleg max. 166 MHz-es, DDR átvitelű rendszerbusza miatt pont annyi, mint 1 db 1-csatornás, szintén 64 bit-es, szintén DDR átvitelű, 166 MHz-es órajelű DDR333-as SDRAM-é. Magyarán, egy 166-os FSB-jű Athlonhoz tulajdonképpen már a DDR400 is tulzás (nem is gyorsul sokat). Nagyjából az van, hogy egy 100 MHz-es FSB-jű Duronhoz DDR200, egy 133 MHz-es FSB-jű Athlonhoz DDR266, egy 166 MHz-es FSB-jű Athlonhoz pedig DDR333-as memória dukál, és ha gyorsabbat illesztünk hozzá, a javulás már csak minimális lesz. (Ha az AMD kijön egy 200 MHz-es FSB-jű Athlon verzióval, egyből értelme lesz a DDR400-as SDRAM-nak.)

    Az Intel a maga részéről már beígérte a 200 MHz-es és QDR rendszerbuszú (effektíve 800 MHz-es FSB-jű) P4-eseit, azok pedig mindjárt 2 db DDR400-as RAM modult is ki tudnak majd használni.

    A Hammer-ek környékén még van bizonytalanság. Az eredeti tervek szerint a kisebb Hammer (ma Athlon64) 1 db integrált RAM vezérlőt tartalmazott volna, max. DDR333-as RAM-hoz. Ez azonban már ma is igen kevésnek látszik, tekintve a következőket:
    1.) Magasabb órajelen relatíve egyre nagyobb visszahúzó erő lesz a lassú RAM sebesség.
    2.) Már az AthlonXP FSB-jét is föl kellett emelni 166 MHz-re.
    3.) A Hammer órajelenként több utasítást hajt végre (hatékonyabb), ezért még azonos frekin is érzékenyebben függ a RAM sebességétől.

Aktív témák