Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • DraXoN

    addikt

    LOGOUT blog

    Jó cikk..

    Mondjuk túl sok újat nekem nem mondott... de örülök, hogy "spekulációkba" nem ment bele.. bár volna mibe mind 2 oldalról. (bár intel táján nem kis "izzadságszag" terjeng)...
    Mondjuk az intelnek szerintem az egyetlen reménye most Obiwa- vagyis a Foveros lehet, ha tényleg elkészül platformszinten (ezt az irányt tavaly nyáron az AMD is elismerte, hogy 2-3 év előnye van designszinten a 3Dstackingben intelnek)... kérdés Intel kitudja-e használni valamire ezen előnyt (bár biztos megpróbálja majd). Kérdés csak milyen teljesítmény szintre tudják skálázni a technikát, High-End, magas órajeles cpu-k hőtermelése gond lehet, így könnyen lehet ezen felépítéssel vége az órajel versenynek.. hacsak nem tudják elvezetni a hőt mondjuk valami hőkamrával... bár szerintem akkor is korlátozhatja az órajeleket a magas maghőmérséklet.
    Intel pechére ez a sebezhetőségi gond is rosszkor jött.

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • DraXoN

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz Robitrix #66 üzenetére

    Amiről beszélsz az már csak a legyártott chipek szegmentálása. nem igazán számít gyártási kapacitás szempontjából sokat, hogy a legyártott szilícium mennyiség végül milyen feliratot és végső specifikációkat kap.. ellenben számít a ki hozatal minősége, hogy mit kellhet letiltani a végterméken, vagy milyen órajel specifikációt bír el végül a szilícium.

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • DraXoN

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz Robitrix #78 üzenetére

    x86nál maradva.
    a 64bit, nem a teljes CPU adat szélességét jelenti, csak a memória címzés szélességére vonatkozik (de a ténylegesen használt címbit ott is kevesebb, 40-48bit köröli az aktuális cpukban).. az utasítások tekintetében még vegyesebb a kép, vannak 128-512bites utasítások is a cpu-kban...

    [ Szerkesztve ]

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • DraXoN

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz MaraTóni #91 üzenetére

    Hidd el, kutatják folyamatosan ezen hibákat. De azon részen amiben az intel CPU-i generációs hiányosságban rendelkeznek, ott AMD-ben a kezdetektől más szemponton felépített alapok miatt, ilyen jellegű hiba nem lehetséges..

    Vicces egyébként az eddigi lista amit intelben találtak:
    Meltdown
    Spectre
    Spectre-NG (spectre variáns)
    LazyFP
    TLBleed
    BCBS (Bound Check Bypass Store) (spectre variáns)
    Netspectre (spectre variáns)
    Foreshadow (wikipedia)
    MDS (Zombieload, RIDL, Fallout)
    SWAPGS (spectre variáns)
    NetCAT
    Zombieload 2.0

    +1 extra:
    Pundervolt
    ez utóbbi az egyetlen ami nem a fenti felépítésbeli hiányosságból eredeztethető (de még is kellemetlen, mert az aktuális "javítása" minden fajta manuális feszültségállítást megszüntet a CPU-n, ez pedig kihathat a tuning eredményekre).

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • DraXoN

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz Reggie0 #138 üzenetére

    Pont ezért gyorsabb jelenleg az x86 cpu mert bizonyos műveletekre belsőleg optimalizál.
    Persze, vannak utasítások amik valóban külön egységeken futnak le "CISC szerűen", pl. az AVX kódok, (de AMD egyes AVX parancsokat szintén csak "leszimulál" és nincs benne külön végrehajtó az adott paracsra, vagy nem végig, ezért lassabb párféle AVX kód.. mondjuk így nézve "szoftveres" AVX512őt tudott volna már hozni, de még zen3ban se lesz, mert nem akarja, hogy annyira terjedjen az a kódforma ami intelen "jól fut".. addig legalábbis amíg nincs rá belső futószalagja kimondottan, de mivel sok tranzisztort kér, így inkább azokat "másra költi")..
    utóbbira egy alternatív irány a kínai, VIA örökségű zhaoxin cpuban használt módszer, ahol csak 1 cpu mag támogatja az AVX512 kódokat, a többi meg "normál" AVX2-ig kezeli le... kérdés ez milyen teljesítményre lehet képes, vagy csak a kompatibilitás miatt került-e be (de lehet nem gyorsabb a végeredmény mint ha csak szoftveresen "emulálná" az AVX512 kódfuttatást).

    Egyébként az Intel Atom sorozata volt érdekes, mert az nem RISC hanem tényleg CISC cpu volt úgy tudom... persze erősen csökkentett utasításkészlettel, feldolgozószámmal, és alacsony órajelekkel (de cserébe kis fogyasztással).

    Mondjuk lassan 10éve beszélnek "ARM szerverbe" vonalról.
    Illetve AMDnek is voltak ARMre épülő fejlesztései, kísérletei.
    Pl. olyan cpu "hibrid" ami x86 és ARM magokat is tartalmaz és kis terheléskor csak az ARM magok lesznek aktívak x86 emulációval..
    Vagy szerverbe voltak tervei ARM alapú "kigyúrt" cpu-ra ... azt az FX miatti sikertelenség következtében a fejlesztési költségeket megvágták, és törölték ezen projekteket.
    Bár a mostani zenekben is van egy ARM cpu (nem tudom hágy magos is ha nem egy) ami a teljes belüli biztonságért felel (bár úgy rémlik csak a PRO sorozatos cpukban aktív).

    [ Szerkesztve ]

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • DraXoN

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz Alpi. #168 üzenetére

    a gond, hogy a aktuális ryzen cpuknak nagyobb a belső késleltetése, sokat javult ugyan az első generációs ryzen késleltetése óta (amin kicsit javított a második generációs ryzen), de még mindig "lemarad" a teljes útvonalat illetőleg.. Bár bravúros amit AMD csinált, pl. CCX-en belül jobb az időzítés mint az intel belső core-core időzítése, de CCX ek közötti időzítés már lassabb AMDnél, a fő gond, hogy az IFnek is van egy minimális késleltetése, így a rajta átküldött adatok végül nagyobb összidőzítéssel végeznek.
    Ugyan a core-core időzítés javulása segít a ryzenen, de a végső "teljes memória-cpu" időzítés még mindig lassabb és visszafogja a megjeleníthető képkockaszámot játékokban.
    ryzen core latency
    ryzen memory latency
    A második linkre: most ezt találtam hirtelen, gyorsabb ramokkal kicsit közelebb hozható azért még az AMD konfigja, de azért ekkora különbséget nem lehet csak úgy eltüntetni.

    Így hiába jobb már azonos órajelen az IPC, ez azért visszafogja a CPU-t olyan műveleteknél ahol az adatok egymásra épülnek és egymás után érkeznek meg a CPUba (az előző értékek "manipulálása" céljából).

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • DraXoN

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz Alpi. #176 üzenetére

    a zen2 belső időzítése lényegesen jobb a zen+nál, a memória felé rosszabbodott az időzítés vélhetőleg a külső IO-miatt, de lehet akár az IF is az oka, hogy utóbbit kicsit magasabb órajelre "hangolták" a gyorsabb ramokhoz. elvileg 3600-3733Mhz-ig (időzítés és "CPU példány" függően, hogy bírja) képes 1x szorzóban működni, így elméletben nagyobb belső sávszélességet tud a magasabb órajel miatt.
    De ha magas órajeles példányokkal társítja az ember a CPU-t akkor minimum azonos értékre képes cpu-memória időzítés szempontjából (bár akár "le is hagyhatja" a korábbi generációt, egy magas órajeles alacsony időzítésű modellel.. bár abból a régi modell is tud profitálni (ha stabilizálható az adott értékeken), igaz, arányaiban kevesebbet).

    Neovenator:
    Az újabb modelleknek van némi "érdekes" tulajdonságuk ami kevésbé mérhető, mégpedig a "rövid idejű, kis terhelésű BOOST órajel". Azaz ha nem nagy terhelés van, hanem csak egy-egy löket, amikor betölt valami, akkor tud egy olyan órajelre kapcsolni a CPU amit még tesztprogramok se tudnak bemérni olyan rövid az "impulzus", cserébe, gyorsabban végez és reszponzívabbnak érződik. Viszont "hosszú terhelésnél". Ez nem igazán kamatoztatható, így a teljes teljesítmény különbség azonos magszámnál kisebb lehet.
    Emiatt IS volt pár hónapja az a "botrány", hogy nem éri el az ígért órajeleket a Ryzen, sokan nem értették meg (és talán ma se értik), hogy is működik ez a dolog... bár kicsit áthangolták a kijelzést, hogy nagyobb eséllyel "kapja el" az elért órajelértékest egy-egy tesztprogram, ami figyeli ezt..
    De főképp emiatt érződnek gyorsabbnak az azonos magszámú nem magas órajeles modellek. Meg sokszor elfelejti az ember, hogy a saját Ivy-, vagy Sandy bridge CPU-ja esetleg "tuningolva" van és úgy hasonlítja az alap órajeles újdonságokkal (ami meg nem is feltétlen "fer", bár esetedben ez nem tudom így van-e).
    Bár drágább lett minden.. ez tény... de a forint is "sz*rabb"...

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • DraXoN

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz sakal83 #228 üzenetére

    jah .. alapból olcsóbb az egész platform.
    Egyesek meg "hülyék" ahhoz, hogy lássák rossz helyre teszik a pénzüket mikor megveszik a régi "behalt" platformot X áron amikor "új" platformot kapna X+10% áron +40% extra teljesítménnyel ...

    Tudom a használt piaci árakat az "igény" is generálja, de azért .. én csak röhögtem mikor egy fél éve elakartak nekem adni egy 7700K-s gépet nvidia 1060-al 300k körül ... de a piaci árak "idióták" esetenként ,én max a teljesítménye után adtam volna pénzt, azt meg olyan 150-180 környékére áraztam volna be (utóbbit is nagyon maximum ha "jó az alaplap", és SSD fajtája).
    Hiába na ... nekem többet nem ért volna meg. hasonló teljesítményt ekörül tudtam volna kihozni amdből akkortájt. az "intel logó" nem érdekel (se plusz, se mínusz érdemben)..

    remélem idővel eltűnnek ezek az idióta "árazások" ... noha én is csináltam már olyat anno, hogy 2 év használat után drágábban tudtam eladni valamit mint amikor megvettem (és AMD cpu is volt ezek között).

    De ez olyan mint a mobiloknál ... a Samsung és Huawei egykori csúcs telefonok android készülékek között is (applet direkt kivonva a képletből) magasabb áron maradnak, mint a kortárs mondjuk LG vagy Sony "csúcskészülékek"...
    Mivel ismertebbek, a nagyobb "hype" (nem tudom máshogy nevezni) az ismertségük miatt magasabban tartja az árukat... de ez nem normális énszerintem.

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • DraXoN

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz Robitrix #270 üzenetére

    Nem, már kezdetektől fogva a ryzen alkalmaz IF-t a cpu CCX blokjainak összekötésére, illetve a memóriavezérlőt is IF-en keresztül közelíti meg egy-egy CCX blok.
    A zen2-ben azonban már nem csak szilíciumchipen belül hanem van chipen kívüli összeköttetés is IF-en át.. Illetve egy 2. generációs némileg optimalizált IF-et tartalmaznak, ami hatására gyorsabb is, az órajelet is jobban bírják, de egy osztót is kapott, hogy ha valaki akarja a memóriaórajelet "kb. kilőhesse az égbe" és kevésbé legyen az IF-el való közös szinkron sebesség a korlátozó.

    Nagyobb sebességű memóriáknál már inkább a memória időzítésének a sebessége lesz az ami kulcstényező. Elég csak megnézni a Ryzen Dram Calculator által kreált eredményeket egy pár poszttal ezelőtti grafikonban.
    Persze, ha nincs erős VGA, akkor érdemben beszélni sincs miről, mert kb. nem fog számítani.

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

Új hozzászólás Aktív témák