Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • gusthy

    veterán

    válasz totron #2516 üzenetére

    Szerintem ez némiképp problémás hasonlat, merthogy a húrelmélet(ek), dacára a soksok mateknak, eléggé a pseudoscience határán mozognak [személy szerint hajlok rá, hogy inkább azok, mint nem azok, de nyilván nem én vagyok a mérvadó], lévén, hogy maguk a modellek állítják azt, hogy kísérletileg nem igazolhatóak (legalábbis jelenleg gondolatkisérletet se lehet rájuk konstruálni).

    [ Szerkesztve ]

  • madari

    csendes tag

    válasz totron #2516 üzenetére

    Nem is várjuk el egy jósnőtől, hogy foglalkozzon elméleti fizikával. De gusthy sokkal szemléletesebben rávilágított arra, miben is beszélünk el egymás füle mellett. Tökéletesen igaza van szerintem! A "kultúrkörök" átjárhatatlansága a dolog nyitja.

    Az élet és halál kérdései, az önismeret, a lelkünk világa ideálisak a szélhámosok működésére, pont, mivel nem nagyon lehet egzakt módszereket ráhúzni sajnos. Mégsem mindenki szélhámos, aki ezekkel foglalkozik. Nagyon rosszak az arányok, azt elismerem. Sokkal rosszabbak, mint a természettudományos oldalán a kerítésnek. Ősidők óta vannak, akik megpróbálják a lehetetlent, hogy becsületes módon foglalkozzanak a megismerhetetlennel, a saját lelkünkkel, élettel, halállal. Nagyon is érdemes időt áldozni például néhány Hamvas Béla könyv elolvasására. Nem lesz olyan érzésed közben, hogy ki ez az áltudományos szélhámos.
    A zenei hasonlat inkább a minőségbeli különbséget szemléltette, és azt tartom is, hogy
    legalább akkorák a különbségek, mint Bach és Szintiboy között. Ez a különbség már akkora, hogy jóval több, mint ízlés kérdése. Ez pont az egzakt, és az absztrakt különbsége.

    Szakbarbárok minden oldalon léteznek. Ha pl. egy filozófus képtelen betekerni egy facsavart, vagy fogalma sincs arról, mit jelentenek Newton törvényei, nyilván ő szakbarbár.

    Ugyancsak szakbarbár pl az a matematikus, aki lenéz minden filozófust, csupán azért, mert ő az egész humános kultúrkört áltudománynak tekinti a túl sok szélhámos miatt, és mert ott nem elvárás az állítások bizonyítása. Azért nem elvárás, mert legtöbbször lehetetlen.

    Meggyőződésem, hogy mindkét oldal hatalmas előnyt kovácsolhatna abból, ha tájékozódna a másik oldalon is, még akkor is, ha ehhez félre kellene tennie az előítéleteit, vagy érdeklődést kellene magára erőltetni.
    Mielőtt megkérdeznéd, nem, nem a laposföldre gondoltam, mint kutatásra érdemes terület...
    És nem is arra az izzadtságszagú borzalomra, amikor a vérmaterialista szovjet tudósok megpróbálták egzakt módon levezetni a szerelmet csupán kémiai, és fizikai tényezőkből.
    Szerelem létezik szerinted? Nyilván van köze hormonokhoz, meg egy csomó más materiális elemhez. De csak annyi? Teljesen leírható? Ha nem, akkor áltudomány?

    Teljesen igazad van, azért nem szokás késsel levest enni, mert ha meg is próbáljuk, nem nagyon megy. Talán az a legirritálóbb a laposföldesekhez hasonló modern ál-ezoterikus áltudós körökben, hogy ők bizony fennen hirdetik, hogy mindenki hülye, aki nem késsel eszi a levest, mert bizony azt csak úgy lehet!

    Megjegyzem, pl épp Rudolf Steinert a katolikus egyház egyenesen sátánistának bélyegezte, no nem azért, mert ellenőrizhetetleneket állított, hanem mert sérti a katolikus egyház érdekszféráját rengeteg ponton. Ha úgy olvasunk egy pár oldalt Hamvastól, vagy Steinertől, és utána az őket bíráló katolikus elemzésekből, hogy közben nem annyira az állításokra figyelsz, hanem inkább az érzéseidre, amiket benned keltenek, akkor talán egy kicsit elmozdulunk abba az irányba, amikor az érzéseket az érzések között kezeljük, a gondolkodást pedig a gondolatok között.

    Pedig nem buta ember. Egyáltalán nem.
    Ezt amúgy miből látni? (véled látni)
    Sok dolog mellett pl abból, hogy spanyol-magyar külkereskedelmi céget vezetett az illető rokonom kb 10 éven át sikeresen.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák