Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • sb

    veterán

    válasz Petykemano #33 üzenetére

    Így van.
    Fentebb szerintem sokan itt-ott elferdített tények alapján hoznak döntést.
    1. Az Apple cpu-i elég erősek egyszálas teljesítményben is.
    2. Az órajel nincs azonos szinten, de azért noti fronton az x86 sem annyira acélos, ott 3-4GHz volt eddig is a limit kb.
    3. Bónusz, hogy mostanában kezd terjedni a több mag ami szintén az arm többmagos design malmára hajtja a vizet szvsz. A 2/4 i7-ek kora épp most van leáldozóban és 4, de inkább 6 mag jön (és mégtöbb szál) jön notiban is.... úgyhogy az egyszálas üldözési mánia is épp most kezd átalakulni x86 fronton is. Nyilván itt ugyanaz igaz: csökkennek az órajelek (még ha az egyszálas Turbo marad is magasabb), jönnek a jobban optimalizált alkalmazások...
    4. Vagy nem jönnek... és itt rákanyarodhatunk az sw témakörre.
    Szvsz ez az egyetlen valós hátrány (és előny x86-on). De épp a fenti váltás miatt és mert amúgy is toldozott-foltozott maga az x86 is, előbb-utóbb valamit váltani kell. Ez előjött már a HSA/gpgpu kapcsán és szépen el is bukott a fenti érv alapján. Ezt én sem vitatom, a legnagyobb költség sw-ben átállni. De az idők végezetéig nem lehet halogatni, egyszer eljön az a pont ahol megéri, mert több a másik oldalon az előny.
    Ha a böngészős átlagfelhasználást nézzük akkor teljesítményben már rég megugrottuk a szintet. Nem mondok nagy hülyeséget ha azt mondom sokszor reszponzívabb az S10e-m levelezni/netezni, stb... mint az asztali Ryzen 7 8/16+NVMe+Win10 kombó.

    Itt visszakanyarodhatunk kicsit az egyszálas/abszolút teljesítményhez, hogy még tovább árnyaljuk.
    - Oké, hogy Geekbenchen kívül másban esetleg lemaradhat egy ARM proci, de ha a valós felhasználói progikat nézzük akkor mi a helyzet? Sokszor jobban futnak ezen a "szerencsétlen" többmagos, gyengébb egyszálas környezetben mint a szupererős x86-on. Innentől szerintem felesleges csak a bencheket nézni.
    - Épp a fent említett Adobe, CAD, stb... "hc" x86 progik azok amik már x86 alatt is a tákolt szar kategóriát képviselik, nem skálázódó, 10+ éves kódbázison. Produktivitásra épülő progik amik profitálnának bármilyen masszív párhuzamosításból de közben az 5GHz Trubos cpu-kat keresik alájuk pár párhuzamosított (mert egyébként használhatatlan) plugin mellett.
    - Mobil környezetben eddig sem a top teljesítmény volt az elsődleges cél. Az átlagot meg már lassan a középkat mobilok hozzák, nemhogy az ultrabook kategória. Ide elég lesz az ARM. Sok is. Cserébe jönnek a feature-ök amikre 15 éve pislogunk x86-on: always on, akkuidő... esetleg a sebességben is jobb felhasználói élmény, nem csak feature-ben.

  • Chal

    addikt

    válasz Petykemano #33 üzenetére

    Abban egyetértek én is, hogy ez megtörténhet, hiszen a PPC-vel is megtörtént (bár az x86 már rég uralta a világot azokban az időkben is, szóval egy kicsit más a szitu), de ennek azért még kell egy kis idő, ahogy te is írtad. Illetve közben lehet valami frankeinstein ami a Macbook és az ipad-ek között helyezkedik el, csak kérdés hogy ki veszi meg.

  • arn

    félisten

    válasz Petykemano #33 üzenetére

    ahogy az x86 jo alacsony fogyasztasnal, igy az arm sem lesz tul jo magas fogyasztasnal... az, hogy vmi hatekony egy adott tdptartomanyban nem jelenti azt, hogy tetszolegesen skalazhato. nem tudnanak arm alapon csucskozeli teljesitmenyt. kisfogyasztasu gepekbe jo lesz.

    facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

  • arn

    félisten

    válasz Petykemano #43 üzenetére

    az armnal mindig az alacsony fogyasztas es a hatekonysag volt az elsodleges... lehet kesobb elviszik mas iranyba, de eddig ez volt az elsodleges celpont. a jelenlegi apple processzorokat szvsz nem lehet ezzel a felepitessel magasra skalazni, hogy ne romoljon jelentosen a hatekonysaga.

    a lakefieldeknel sem emlekszem, hogy nagyon levertek volna a top arm procikat abban a tdp osztalyban. itt nem arrol van szo, hogy ne lehetne alacsony vagy magas fogyasztasu procikat csinalni, hanem arrol, hogy az adott tdptartomanyban mennyire lesz jo/hatekony/gyors a konkurenciahoz kepest. az intel mar baromi regota kinlodik azzal, hogy az x86 megvesse a labat a mobil eszkozokben.

    facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

Új hozzászólás Aktív témák