Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz Fr3eWar #285 üzenetére

    Csak egy kis off:

    "Évek alatt a közép felsőkategóriás mobilok ára 40-50 ezer forintról felment 130-150 ezer forintra."

    Ez nem igaz, régen is voltak PDA-telefonok, jó drágán. Sokszor még a független iPhone árait is lepipálva. Csak most kitalálták ezt az okostelefon (smartphone) elnevezést, azt sugallva, hogy ez más, ez csak telefon, annak is a következő generációja, ez csak egy eszköz amire SZÜKSÉGED van a hétköznapi életviteledhez. Mondja a marketing... Meg a sajtó is. Ma már a csapból is az folyik, hogy ezek az eszközök a hétköznapi életed nélkülözhetetlen tárgyai, miközben ezek eredendően üzletembereknek, döntéshozóknak, közép- és felsővezetőknek, informatikusoknak, rendszergazdáknak készültek. Nem a mai értelemben vett "geek" közönségnek.

    Mi változott? Miért lett egyetlen csettintésre ennyire fontos az embereknek, hogy non-stop online legyenek, mindig elérjék a Facebookot, Twittert, mindenhova be tudjanak csekkolni, mindig tudjanak emailezni, mindig tudjanak játszani?

    Valószínűleg semmi sem változott, csak felfújtak egy soha nem létező igényt. Szó se róla, az emberiség saját maga is eljutott volna erre a szintre mondjuk a következő 20-30 vagy 40 év alatt, csak az egészben az a gáz, hogy ezt a digitális robbanást nem képes követni az emberiség és ennek nagyon sok negatív hozadéka van. Az emberek rettentő könnyen kihasználhatók lettek és fel sem fogják, hogy önmaguk, önszántukból építették fel a Nagy Testvért, mert néhány multi erre kérte őket szép szavakkal, erőszak és megfélemlítés nélkül. Érdemes olvasni arról, hogy például az Instagram milyen új policy-t vezetett be a szellemi tulajdon teljes eltulajdonítására, vagy éppen a Google adatkezelése milyen módokon sérti a magánszférát, ugyan így a Facebook mindenhova betolakodó magatartása is megér egy külön tanulmányt. Az emberek meg nem értik, mert nem is akarják, csak élik a buta életüket és komolyan hisznek abban, hogy a drága kütyük halmozása növeli az életminőségüket.

    Az Apple Mac mini témához:

    Aki okos volt, az lecsapott az előző generációra 150 ezer forintért amikor még kifutó modell volt (mellesleg pár hete volt itt hír egy itthon is népszerű mini PC új modelljéről, ami pont ennyibe kerül és fele ennyit sem tud). Tök felesleges ezt egy PC-hez mérni. Hobbi fotósnak, hobbi videósnak aki igényli az OSX-et meg a hozzá ajándékba adott igen minőségi szoftvercsomagot, annak jó vétel még 200 ezerért is. De egyébként ismerek grafikai stúdiót ahol munkához használják őket (igaz nem a legkisebb kiszerelést). De én magam is használtam Mac minit videó vágásra, RAW feldolgozásra, podcast készítésre és teljesen korrekt. Jó persze egy ennyiből kihozott PC-vel sokkal gyorsabb a renderelés például, de a Mac minit egyébként általában otthonra vásárolják, ahol nem sürget a főnök, hogy mikor készül már el az anyag. Arról nem is beszélve, hogy nagyon sokan dolgoznak hasonló teljesítményű MacBook Pro gépeken.

    Az a baj az emberekkel, hogy mindenki a warezből indul ki. Mindent, MINDENT le lehet tölteni "ingyen", ezért nem hajlandó egy Mac árában a hozzá adott drága és minőségi szoftvercsomagot megfizetni. Minden vashoz jár egy nagyon jól működő, gyors, stabil operációs rendszer, meg ugyan ilyen jelzőkkel illethető szoftverek. Nézz be a "Milyen notebookot vegyek?" topikba, az emberek többsége (bő 95%) azt mondja, hogy nem kér hozzá oprendszer, mert úgy olcsóbb, meg amúgy is majd "megoldja". Így könnyű mindent drágának találni, aminek az árában mindenképpen ott vannak a szoftverek.

    Szerintem a Mac mini nem azért jó, mert kicsi. Én személy szerint letojom, hogy kicsi, otthon PC-t használok, elvan az ott az asztal mellett, ráadásul beletettem egy szép, igényes, elegáns házba. A Mac mini azért jó, mert HA igényled az OSX-et meg az iLife szoftver csomagot, akkor ez a leginkább elérhető. Ráadásul az oprendszer is sokkal inkább "laikus-biztos", mint egy Windows. El tudom képzelni az 50 éves fotóst, aki csak pár éve állt át analógról digitálisra és kell egy számítógép... hát a Windows tud irdatlan szopás lenni egy hozzá nem értőnek, aki nem IT-benszülött.

    Szó se róla, ennyiből építhető jó gamer PC is Windows alapon, meg munkára épült erős PC is, de ott meg más igényekről van szó, annak nyilván a PC a racionális döntés. Meg lehet PC-re is feltenni gányolt Hackintosh OSX-et, de akkor megint visszakanyarodunk oda, hogy sokan nem rendelkeznek kellő informatikai tudással ehhez, szóval ez az út megint nem nekik szól. Kár ezeket összekeverni. Mintha leszaroznám a markológépeket azért, mert nekem betonkeverőre van szükségem.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz Fr3eWar #336 üzenetére

    Miért, egy okostelefon miben különbözik lényegét tekintve a tízen évvel ezelőtti PDA telefonoktól? Ne gondoljuk már, hogy a toll elhagyása és a tapicskolás hatalmas különbséget jelent. Ezek csak technológiai fejlődések. Egy Windows CE-re is lehet Facebook meg Twitter klienst írni, sőt még játékot is és a folyamatos internet kapcsolat is adott. Láttam már PDA telefont amin elfutott egy régi Medal of Honor vagy Quake és akkoriban egy iPhone játék sem volt grafikai teljesítményben előrébb. Ezzel szemben az iOS meg az Android még sokkal korlátozottabb is, mint ezek a régi PDA rendszerek.

    De ha nem PDA telefon kell, akkor tudok példát hozni a monokróm telefonok idejéből is, amikor egy Nokia Communicator vagy ennek Ericsson (érintőképernyős!) megfelelője is került annyiba, mint a mai csúcs okostelefonok. Nem bővíthető rendszerük volt, de lehetett már velük emailezni meg korlátozottan netezni. Nézz rá az Ericsson R380-ra, anno ezt itthon 200 ezer felett lehetett megvásárolni. Aztán amikor a Sony-val egyesültek, akkor ez a koncepció ment tovább a P-sorozatba (pl: P910i), ami szintén nem volt olcsó mulatság.

    Nem kell elhinni, hogy a mai okostelefonok különböznek ezektől és különálló kategóriát alkotnak csak azért, mert sokkal barátságosabban kezelhetők. A DOS is operációs rendszer, meg a Windows is az... pedig a kettő között van nem kevés különbség felhasználóbarátságban és kezelhetőségben. De ettől még mindkettő operációs rendszer.

    Az egyetlen lényeges különbség a kommunikáció... elhitették az emberekkel, hogy az okostelefon csak egy teljesen hétköznapi eszköz, amik már nem csak azoknak készülnek, mint eddig a PDA telefonok, hanem mindenkinek, mert ez a telefon természetes evolúciója. Ez valamilyen szinten helytálló, hiszen a technika fejlődik, de pár éve egy csapásra tűnt el minden más a piacról, ma már szolgáltatónál 1 Ft-tól is vásárolhatsz okostelefont, hogy a Bözsi néni a csirke feldolgozó üzemben a kávészünetben kiírhassa Facebookra, hogy mennyire utálja a hétfőt és mellé küld egy körüzenetet is haldokló kiskutyákról.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz HeavyToys #437 üzenetére

    Ezek közül mindegyik nudli a legkisebb Mac minihez képest is, ráadásul szoftverezettség nulla (nem kapsz sem oprendszert az ingyenes Linuxon kívül, sem iLife csomagot, bár igazából ezeken dolgozni lehetetlen lenne).

    De nézzük:

    120k + Windows 7/8 = 150k és van egy olyan géped ami netezgetésen és multimédián kívül semmi másra nem jó. Ha csak ennyi a cél, akkor nem a Mac mini való neked és vedd az olcsóbbat, ezzel semmi baj. Mindig az a legjobb gép ami az igényeidnek megfelel.

    Viszont ha bejön a képbe, hogy szeretnél fotókat feldolgozni (nagy méretű RAW-okkal), videót vágni, zenélni (latency közel a nullához és a hangkártya is messze lepipál bármilyen alaplapi integráltat), grafikai szoftvereket futtatni, akkor rögtön alkalmatlanná válik az a gép amin spóroltál 50 ezret (ami önmagában már a hozzá adott szoftverek értékét is kiteszi... és nem beszéltünk a hardveres különbségekről).

    Bárhogy is nézzük, a Mac mini jó választás annak aki a fenti igények szerint szeretne egy pöccre induló gépet amivel nem kell babrálni, drivereket vadászni és kell neki az OSX az iLife csomaggal.

    Másik példa:

    Apple Aperture 3 - 79.95 USD
    Adobe Lightroom 4 - 79.95 USD

    Az Adobe szoftvere Windowson is elérhető, viszont az Aperture nem és az is legalább annyira jó fotó feldolgozó szoftver. Sokan esküsznek rá, mert logikusabb a felépítése, kevesebb a szívás vele és nem kapod meg Windowsra, csak OSX-re. (Amúgy én meg pont a Lightroomra szavazok, de meg tudom érteni az Aperture kedvelők érveit is).

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz arnyekxxx #443 üzenetére

    Mondtam olyat, hogy "ipari" felhasználásra való egy Mac mini? Nekem van vele tapasztalatom, még a Nikon D800 RAW állományait is kezeli (36 megapixeles fotókról beszélünk, amikből a konvertált TIFF könnyen kinyúlik 250 MB-ra). De renderelésben nem olyan erősek, de ezt inkább videó és/vagy 3D VFX renderelésnél érzed meg, főleg ha tudod mit tesz egy rendes Core i7 és 16GB ultragyors RAM. De erre a feladatra meg PC-ből sem a 200k árkategória illik, ha tényleg minden másodperc számít. Viszont otthoni felhasználásban teljesen oké egy hobbi videós vagy fotós számára.

    Én is PC-t hajtok otthon, engem nem érdekel sem a mini mérete, sem az OSX, mert megvagyok én Windowson is (amúgy is játékos lélek vagyok), de azért meg kell védenem a miniket, mert itt a grafikai stúdióban pörög belőlük fél tucat és nincs velük baj, hanem pont ellenkezőleg. Photoshop, InDesign, Illustrator és Acrobat X gond nélkül megy rajtuk.

    "Ha csak netezni meg mmédiázni kell, akkor nem kell wint venni, arra bármelyik linux elég."

    Ezt tudom, én is használok Ubuntut, de az átlaguser nem fogja, mert vagy Windowhoz, vagy OSX-hez van szokva és képtelen máshoz alkalmazkodni. Próbáld a Windowsos beidegződésekkel rendelkező, IT-analfabéta ötvenes apukának elmagyarázni, hogy neki a Linux is jó. :) Ha van nyitottság, akkor jó, de általában nincs. Neki Vindóz kell. Mert. Csak.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz pakriksz #455 üzenetére

    Az ilyen bicskanyitogatóan ostoba kijelentésekkel talán még sokra viszed az életben. Nagyon látszik, hogy soha az életben nem volt közöd egyetlen Mac-hez meg az OSX-hez sem. Ha az ellenkezőjét állítod, akkor hazudsz, mert egymásra halmozol egy rakás baromságot.

    Egyszer talán rájössz, hogy a számítógép nem csak játékra van, főleg nem az OSX (igen, akad ezen is, de nem a gamerek vásárolnak ilyen gépet). Az ugrálás a DGPU-n meg nettó baromság. Ugyan mi olyan feladatot végeznél egy ilyen gépen, ezzel az oprendszerrel amihez indokolt a megléte? Látszólag az Intel HD4000-hez sem értesz, soha nem volt tapasztalatod vele, mert multimédiában erős és mellette rettentően alacsony az energia igénye, de jó pár mai játék akad ami elfut rajta. De mint mondtam, nem játékra vásárolnak az emberek Mac-et.

    Nálunk a grafikusok használják őket. Photoshop, Illustrator, InDesign stb stb stb simán elmegy rajta. Ezek olyan szoftverek amivel a felnőttek dolgoznak. Te meg maradj csak a játéknál, ha ez az egyetlen amire egy számítógépet használni tudsz.

    Ha meg neked PC kell, akkor vegyél PC-t. Nyomja valami az agykérgedet ha valaki nem úgy tesz, mint te? Vagy miért fáj ez neked?

    Majd gyere vissza érvelni mikor lesz igazi tapasztalatod a témában. :)

    (#474) Buci21: Az NFS Most Wanted nagyon jó példa. :) Ugyanis már egy bő 30%-kal gyengébb i3-3110M + HD4000 kombó simán viszi. Akkor most miért is szar ez az IGP? Persze, nem játékra van. De ezt azoknak találták ki akik nem játékra vesznek számítógépet. Főleg egy laptopban nagyon jó, ahol drasztikusan visszafogható vele a fogyasztás, miközben multimédiára és alkalmi játékra is megfelel.

    Szerk: Az említett i3-3110M + HD4000 simán viszi közepes grafikán a World of Tanks-et is. Sokkal több erő van ebben az IGP-ben, mint amit elsőre kinéznél belőle. Egy ilyen jellegű számítógépbe, mint a Mac mini tökéletesen megfelel. Nagyjából azt hozza, mint a két és félszer drágább MacBook Pro.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák