Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Sunabouzu

    csendes tag

    Nem rossz cikk, és a kezdeményezés is nagyon jó, mert tényleg nincs túl nagy kultúrája a teafogyasztásnak minálunk. Én annyi kis kritikát szeretnék hozzáfűzni, hogy egy kicsit felületesen írsz, de talán csak még nem ástad bele magad eléggé a témába. Elég hosszú írás, és elég késő is van már, de így kapásból a japán matcha konkrétan egy a zöld teák közül, ha nem "A" zöld tea, én nem a futottak még kategóriában szerepeltetném. A sencha és a bancha közt annyi a különbség, hogy a sencha az első két szüretből származik, míg a bancha ugyanazokról a fákról, csak későbbi szüretelés. Érdemes lett volna még megemlíteni, hogy a teáknál, akárcsak a boroknál, érvényesül a terroir jelleg, szóval termőterülettől, időjárástól függően egyediek és fel is ismerhetőek. A puerhtől eltekintve minél frissebb a tea, annál élvezetesebb, nem nagyon ajánlatos sokáig tárolni. A felöntési idők szerintem nagyon gálánsak, ha többször öntöm fel, egy percnél többet az első pár felöntésnél egészen biztosan nem ázhat, különben elég keserű tud lenni.

    Ha már zöld teáknál tartunk, fermentáltsági szint szerint a sorrend a zöldnél kezdődik, ez egyáltalán nem fermentált, hiszen valamilyen módon hőkezelik, hogy a fermentációnak elejét vegyék. Mivel a fehér teát valóban csak szárítják, ezért az enyhén fermentált, ráadásul tudtommal csak a tearügyek, és a legzsengébb hajtások kerülnek bele.

    Sorrendben tehát zöld, fehér, sárga és vörös (fekete), a főzet színe alapján, és az oolongra szokták mondani, hogy kilóg. Én nem mondanám, hogy félúton a fekete és a zöld között, mert elég egyedi ízvilága van :)

    Még amit megemlítenék, hogy óvatosan ezekkel az ezós természetgyógyászos felhangokkal. Valahogy ráragadt a teára, hogy tücsköt-békát megelőz és gyógyít, plusz még tele van antioxidánssal (ami megint egy messzire vezető történet), ami manapság nagyon divatos, de élő szervezetben egyelőre nem sikerült eget rengető gyógyhatást bizonyítani. Annyi 100% biztos, hogy gyorsítja az anyagcserét és élénkít. Így én azt javaslom, hogy egyszerűen az élvezeti értékért fogyasszátok a teát, meg jól jön az a kis minőségi idő, amit az ember rászán, egyedül, barátokkal, kollégákkal :)

    Most mennem kell, de holnap igyekszem visszatérni jó teabeszerzési forrásokkal!

    Schnauzbart ist horizontale Aufrufezeichen!

Új hozzászólás Aktív témák