Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • vati

    senior tag

    válasz shabbarulez #44 üzenetére

    "És ez 2012-ben, 2014-ben az új gyártástechnológiák 22, 16 nm kijövetelével ugyanúgy növekszik majd ahogy eddig is."

    Halkan megjegyzem, a szilícium rácsállandója kicsivel több mint fél nanométer. 16 nm már csak kb. 30 atom, valamiből ki kell hozni stabil p-n átmeneti réteget, megbízhatóan működő (nano)tranzisztort csinálni.... Lefelé haladva, falba fog ütközni a miniatürizálás pár éven belül, amit a fizika törvényei (Heisenberg-reláció) cövekelnek ki.
    Nem látom, hogyan lehetne nagyságrendeket ugrani számítási teljesítményben a PC architektúrán belül maradva. Extenzív növekedésnél -magméret,darabszám- a hőtermelés válna kezelhetetlenné. (tegyük fel, nem lesz kötelező a folyékony nitrogénhűtés) Tippem szerint valamikor 2015-2020 között elérjük a fizikai határokat.
    Ha ez az idő eljön, a szoftverfejlesztés módszertanának kell felnőni a hardverhez: a jelenlegi "cseszünk az optimalizálásra, jövő évi vasakon úgyis elfut, kit érdekel mi lesz 3 év múlva" mottójú, rövid termékciklusos modell nem lesz többé nyerő. Meg kell tanulni majd újra hatékonyan (ez most a sokszálúsítást jelenti) programozni, mint az 1960-as években, amikor minden bitért meg kellett küzdeni, és a legolcsóbb tényező a programozó munkaideje volt.

    Nem igazán látom, a mostani 60 gflops csúcsprociból kiindulva hogyan lehetne 1000 gflops teljesítményt megcsinálni egyátalán, 2010-re. Vagy akár 2015-re. (és a mainstream proci még csak 25-30 gflops)

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

Új hozzászólás Aktív témák