Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • imibogyo

    veterán

    válasz Duck663 #2 üzenetére

    Szerintem először egy normális Linux OS kellene....
    Érdekes én már 3-4 éve tökéletesen tudok Linux alatt létezni, még dolgozni is. Pedig használok mellette bőven több fajta Win-t is, tehát van tapasztalat mind a két oldalról. Vannak nehézségek (mostanában egyre ritkábban, ahogy jön a rutin), vannak programok melyeknek nincs, vagy messze nem olyan színvonalú a Linuxos alternatívája (erre tartok Win-t is a gépen), de ha ezek a lyukak be lennének tömve (játékokat is ide értve), akkor azonnal szüntetném is meg a dual-boot-ot. Egyébként olyan 80-20 arányban használom a Linuxot a Win-el szemben. Szóval tényleg csak játszani és egy-két spéci program miatt lépek át Win-re.

    Pl egy normális böngésző pl felhős mentéssel.....Plusz tárhely, rendszerbeállítások felhős mentése Ez sosem hiányzott például nekem, ha annyira Win-es lennék, ezzel biztosan nem csábítanának át.

    kellene egy normális levelező
    Az ismerősi körömben szinte már senki sem használ klienst. Minek? Annyi online jó levelező van, hogy nincs értelme géphez kötni a levelezést (OneDrive-Hotmail, Gmail stb.).

    Nem kellene minden bokorban jelszót sem kérni, ettől egy átlag mezei júzer rosszul lesz. Viszont pont emiatt ugyanez az átlag user nem vágja olyan gyorsan haza a rendszerét, mint Win-en, nem pakol fel engedély nélkül minden vackot. Miért kéne a "szinte egyetlen" tényleg jól működő dolgot hazavágni? Én is anno abszolút kezdőként kezdtem a Linuxozást, de pont nem ezzel volt a legtöbb bajom. A különböző tevékenységekhez kapcsolódó jogosultságkezelés szerintem messze jobb, mint Win-en.

    Én inkább úgy próbálnám ezt felépíteni, hogy először készítenék programokat Windowsra, amivel a felhasználókat megismertetném, a visszajelzéseik alapján fejleszteném, szerteágazóan felhős mentéssel... És ezután, miért is akarna váltani a user? Most is pont ez van. "Mindenki" Win-en nő fel és el sem tudja képzelni, hogy van alternatíva. Ha pedig mégis ráveszi magát a kipróbálásra, akkor nagy részük az ilyen embereknek sírva mennek vissza pár nap után a megszokott környezetbe. Pedig csak egy kis türelem kellene és belejönne, mert gondolom anno a Win-nek sem 2 nap alatt tanulta meg a csínját-bínját.

    Szerintem egyébként nem kell a Linuxból Win-t csinálni. Ha jönnének normális appok és játékok, megfelelő portolással és optimalizációval, akkor nem kellene a Linux "lényegét" eldobni. :N

    [ Szerkesztve ]

  • imibogyo

    veterán

    válasz Bici #6 üzenetére

    Rosszul közelíted meg a témát.
    Vagy csak máshogy!? Gondolom nincs egy ultimate igazság..... :U

  • imibogyo

    veterán

    válasz Bici #10 üzenetére

    Ugye itt a cikk kapcsán azon kell gondolkodni, hogy mi lenne a fejlesztés komolyabban megindulna a Linux irányába (és erre, hogy reagálnak a userek) és nem arra, hogy most éppen nem megy a szkenner. Arról beszélgetünk, hogy HA a támogatás és a program-ellátottság megoldódnának, akkor várható-e, hogy a userek átpártoljanak Linuxra a Win-ről? És szerintem a válasz igen, mivel ezek nélkül is elég sokan használják, hát még ha "tényleg annyira jó" lenne.

    hogy türelemmel és kitartással megoldható linuxon is minden
    Mihez kell olyan nagy türelem és kitartás? Átlag-userként 3-4 év alatt alig futottam bele olyanba (Linux szerverezés mellett is), ami 3-15 perc guglizásnál többet igényelt volna. Pedig nagyon sok gépem volt az elmúlt években. Én erre akartam kilyukadni és ezért mondtam, hogy nem kell a Linuxból Wint csinálni. Nem a jelszavazás itt a legnagyobb probléma, hanem a fentebb vázolt hiányosságok. Ha ezeket megoldanák (programok+játékok+jó támogatás) nagyon sokan áttérnének Linuxra a már meglévő tábor mellé.

    Egyébként mivel kerül több "fáradtságba" egy Linux rendszer használata (hangsúlyozom átlag user szempontjából), mint egy Win-es gépé? Csak felrakom kb. 20-30 perc alatt és használom. Egy egyszer elmentett 10 soros paranccsal még újratelepítés után is fenn van minden használt programom (20-25 program), vagy ott a backup és még a beállításaim is visszajönnek. Ennél hova legyen lustább az ember? Ezért nem értem, amikor az emberek "lustasággal" és "kényelemmel" érvelnek a Windows mellett, miközben a legtöbb dolgot parancssorból (vagy automatikusan (például függőségek)) 100-szor egyszerűbben megoldok Linux alatt, ráadásul teljesen legálisan, még csak böngészgetnem sem kell a programok után). Ha pedig egyszer beállítod és nem machinálsz sokat a rendszerrel, akkor már csak használni kell.

  • imibogyo

    veterán

    válasz Andris05 #43 üzenetére

    Maximálisan egyetértek. :R

    (#44) Dark Archon:
    1,5% a tortából elég sok lenne? Nem hiszem. Nincs az a profitorientált cég, amelyik beáll ez mögé.
    Ne haragudj de értelmezted is amit írtam? Nem azt mondtam, hogy most sokan vannak a userek (bár az a sokat emlegetett 1,5% is elég sok ember), hanem azt, hogy sokan áttérnének szerintem rá Win-ről (ahol viszont sokan vannak), majd HA..... Az meg, hogy egy cég beáll-e a fejlesztések mögé, vagy sem az az én elméleti "megfelelő-szoftverezettség-megvalósulása-melletti-user-áttérési lehetőség-boncolgatásom" szempontjából lényegtelen. Mivel én ugye már arról írtam a #42-ben amikor "EZ" megtörtént.

    Nem megy a szkenner, egy dolog. De majd nem fog menni a nyomtató. Ekkor persze xy cég honlapján majd találni lehet x összegért remek Linux drivert (tapasztalat). Nem megy az egér. Sebaj, x összegért ahhoz is kaphatsz drivert és így tovább. Minek a macera, ha a Winnel mindent megveszel és tutira működni fog?
    Egyrészt én ezt nem tapasztalom (munkahelyen van egy pár darab gép Linux-al (úgy 60 darab, más-más konfigurációk), másrészt nem azért, de én ebbe Win alatt is éppúgy belefutok, mint Linux alatt. Miért kell a szemellenzősség? A "workstation gépeknél" most építünk le 192 (!!!) darab nyomtatót és szkennert (tökéletesen működnek), mert az új gépekkel és Win OS-ekkel (7+) egész egyszerűen nem tudjuk biztosítani a működésüket.

    semmi értelme a Linux-szal szenvedni
    Ezért jó, hogy vagyunk sokan, akik nem szenvednek vele. És ez a hazai és külföldi fórumok alapján igenis nem kis számú ember (függetlenül a profitorientált cégek szemszögétől).

    Átlag-user szempontjából egyébként ott vagy nagyon eltévedve, hogy az nem telepít oprendszert! Csak megveszi a gépet (természetesen előre építettet vagy laptopot) és rajta van, megy.
    Hát nem tudom. Hatodikos keresztfiam felhúzott egy next-next-next-es oprendszert tabletről "okosítva magát", hogy tudjon "Blekkopsz"-ozni, de lehet, hogy igazad van ebben tényleg nem vagyok otthon, nem a területem.

    (#46) King Unique: Azt a fő kérdés, hogy az a HA mikor fog végre megvalósulni (akár játék, akár összességében), ha egyáltalán valaha megfog?
    Na igen, de szerintem mivel egy ilyen "pozitív üzenetű" cikk gondolatsorán elindulva "vitatkozunk itt", ezért szerintem úgy kell hozzá állni, hogy "nem sokára". Maximum majd nem valósul meg soha.... :D

    (#49) sg22: ezt már én is leírtam többször, de esélytelen szembemenni az árral. Biztos te is terminálhuszár vagy python programozó vagy, azért megy minden..... :P
    Nekem volt az elmúlt 4 évben kb. 14 gépem, ezeken 1 kivételével simán mentek az aktuális disztrók hibátlanul. Az az egy is egy nyamvadt beépített webcam probléma volt, bár ezt tényleg nem tudtam végül megoldani mókolással sem. Egy 2k-s webcam segített csak. :DDD

  • imibogyo

    veterán

    válasz malnabokor #55 üzenetére

    Windows 8ban egy kattintás a biztonsági mentés, a beállításaid (talán az appok is(?) pedig automatikusan a live felhasználódhoz vannak kötve. (ha csak az kellene). Mindez vs 10 sor parancs?
    Egyrészt Linuxra is van jó "egy-gombos" backup program... Másrészt pedig nem 10 sor parancs, hanem egy darab 10 soros parancs, ami az összes programomat és csomagot tartalmazza, amiket használok és ez fenn van Gdrive-ban egy txt-ben. Szóval telepítés után terminál megnyit --> másolás-beillesztés --> enter --> örül (innentól szinte nem is látom a terminált többet). Ez tényleg sokkal bonyolultabb, mint Win telepítés --> backup megnyit --> visszaállítás --> örül. Komolyan túl van ez lihegve. Aki az egyikkel elboldogul az a másikkal is, aki pedig az elsővel nem, az a másodikkal sem. Ráadásul még ez sem szükségszerű, mint írtam van backup, csak egy lehetőségnek említettem, sima telepítésekhez ott a store, backup-ban pedig ugye biztosan jönnek az appok Lin alatt is. ;)

    (#58) King Unique: Ezt a "sokan áttérnének szerintem rá Win-ről" dolgot rosszul látod, mert itt nem csak azok a bizonyos programok, játékok nemtámogatottsága a gond, hanem, h sokan mihez vannak szokva, mire vannak oktatva, nevelve.
    Én is szokva voltam valamihez, mégis át tudtam állni, pedig "csak" egy könyvtáros vagyok, nem informatikus. Az idős szakmunkás szüleim is át tudtak állni Xubira, pedig Win-en "nevelkedtek". Amúgy meg egyáltalán nem biztos, hogy ugyanazt értjük "sok" alatt. Én már pár millió embert is soknak tartok, ami a fentebb emlegetett "profitorientált cégek" szemszögéből lehet nem sok, de szerintem meg az (ettől még 100x többen maradnak Win-en továbbra is). És magamból kiindulva még biztos vannak "sokan" olyanok, akiket már csak a programok és támogatottság hiánya tart meg dualboot-on. Én legalábbis amint lenne például 100%-os Steam lefedettség megfelelő felhasználói élménnyel, már dobnám is a Win-t.

    Egyébként sem szeretem (fentebb már Bici-nek is jeleztem) az ilyen kinyilatkoztatott "rosszul látod", "nincs igazad" stb. kijelentéseket. Nem értünk egyet, ez tiszta sor, de ilyet csak akkor írhat le az ember, ha az ő véleménye 100%-ig biztosan igaz, ezt pedig ugye nem tudhatjuk egészen addig, míg el nem jön a várt Kánaán a Linux világában, addig maximum csak találgatunk, hogy mit hoz a jövő. Egészen addig a tiéd is egy vélemény és az enyém is az. ;)

    [ Szerkesztve ]

  • imibogyo

    veterán

    válasz King Unique #70 üzenetére

    Utolsó, aztán abbahagyom.

    Nem értem, hogy ami tény, azt minek kell mindig feszegetni, megkérdőjelezni, de mindegy...?
    De hogy lenne már tény? Többször is kiemeltem a "HA megvalósul" dolgot. MOST talán úgy reagálnak a userek, ahogy leírtad, de honnan tudhatnád, hogy egy remélt jobb támogatottságú és játékokkal ellátott JÖVŐBENI rendszert (mivel ugye végig erről volt szó), hogyan fogadnának? És így az sem mérvadó, hogy most hogyan állnak a váltáshoz. De HA tényleg megindulna valami Linux téren, akkor lehet hogy az egy éves fiam nem Win-t rak majd fel a gépére mondjuk 6-8 év múlva, hanem egy valamilyen Linuxot, mert mondjuk a Black Ops 26 már azon is futni fog. És ő neki nem lesz semmilyen "megszokása", elsőként is találkozhat a "jó Linux" rendszerrel, ami ráadásul ingyenes (fog is, ha rajtam múlik, már csak perspektíva szélesítés miatt is), szóval értem amit mondasz, csak épp annak a jelenben van igazságtartalma, egy jövőbeni rendszernél meg szimplán nem tudható, csak sejthető/tippelhető. Ha pedig minden úgy lenne a felhasználói szokásokkal, ahogy mondod, akkor egy későn induló WP sem tudott volna részesedést elérni a piacon (még ekkorát sem), hiszen a felhasználók már hozzászoktak a droidhoz és az iphone-hoz. Ennek ellenére mégis elért. És bár kicsinek tűnik a részesedése, így is több milliós nagyságrendről beszélünk (köztük én is, aki droidról váltott és maximálisan elégedett vagyok vele). Én ugyanezt várnám Linux esetében is HA megvalósulnának a már többször említett fejlesztések. 1,5%-ról, mondjuk maximum 3-4%-ra nőne a tábora és kész, de ez már nagy előrelépés lenne.

    Egyébként ha jobb lenne a Linux, mint amilyen most (ugye ez a remény, amiről beszélünk), akkor simán lehet, hogy ez lenne másoknak is az első rendszer, amire már érdemes lenne átszokni... Hallja a havertól, hogy majd próbálja ki, mert jó és lehet meg is teszi és meg is tetszik neki (nálam pl. így volt). Ezt honnan tudhatnád biztosra előre, hogy nem így lenne?

    Amúgy néha olyan kérdéseket kapok az elvileg Win-csecsen nevelkedett, azon napi szinten dolgozó tehát teljesen rászokott kollégáktól, hogy a hajam az égnek áll. Akkor miről beszélünk? Ezt sem ismeri, azt sem ismeri, maximum használja (akiket említettem embereket, ilyenek Linuxon is, még sincs problémájuk). De ha mégis problémája van, akkor megint csak vagy külső segítség kell neki, vagy gugli mind a két rendszer esetében. De én egyáltalán nem látom azt pl. szüleimen (akik a szó szoros értelemben kezdő (és hát valljuk be elég gyenge) felhasználók), hogy problémát okozna a Linux használata a mindennapokban, legalábbis nem nagyobbat, mint előtte az XP, pont azért mert az általad is felvázolt átlag userek. Neteznek, filmeznek, zenét hallgatnak, leveleznek stb.. Problémát sem ezen, sem Win-en nem oldottak meg és nem is volt rá ingerenciájuk.

    Szerintem az egész vitának az az alapja, hogy te az általam leírt "sok"-ba egyenesen "a piaci részesedés nagy százalékos változásának vízióját" képzeled bele, én meg nem. Szerintem ha csak 1 millió ember váltana át emiatt a jobb jövőkép miatt teljesen Linuxra, az is "sok" és már megérte a Linux szempontjából, mert akkor ezen 1 millió ember családtagja, haverja, kutyája is találkozhatna alternatív rendszerekkel. Ez messze nem okozna a Win-nek "fájdalmat", de még így is azt mondom, hogy sokan váltanának.

    igen, ha legtöbb esetben megmutatják neki alternatívaként és beállítják, mert magától nem tudja, mit rakjon fel és felrakni, beállítani se tudja sok esetben. És utánanézni, tanulgatni magától a nagy többség márpedig nem fog. Jellemzően elvan azzal az OS-el, amivel vette a gépét, v amivel iskola, munkahely kapcsán van némi ismerete.
    És a Win tudás az anyatejjel jön? Azt nem kell neki megmutatni? Ott egyértelmű lesz neki, ha egy .dll hiányzik? Vagy alapból tudni fogja, a Win-t beaktiválni? Driverekkel nem szívhat? Tudja majd mit és milyen programmal csináljon, csak azért mert Windows? Szerintem nem. Azt is meg kell tanulni és itt már bukik is tanulni nem fog tétel. Abban viszont tényleg van különbség, hogy "mi jön vele többször szembe", mert azt persze gyorsabban sajátítja el.

    DE egyébként szerintem én abbahagyom. Elvégre nem kell egymást meggyőznünk.
    Te is gondolsz valamit és én is és ezeknek nem kell metsszék egymást. :R

  • imibogyo

    veterán

    válasz vicze #84 üzenetére

    És ezen a ponton halt meg a Linux a userek 99%-ánál, meg ugye az összes megoldás magyarul volt, hogy anyám is értse. :U Olyan szintből indulsz ki ami olyan magas, hogy ha lelöklek zuhanás közben szörnyet halsz.
    De ez csak egy példa volt a saját tapasztalatomból és mint írtam én átlag userként használom a gépet (net, film, zene, levelezés, szövegszerkesztés) és csak zárójeles példának írtam oda, hogy még volt egy kis Linux szerverezés is szigorúan próbálgatásként, nem működtetek szervereket, vagy ilyesmi, mint mondtam bölcsész vagyok, nem műszaki ember, csak ki akartam próbálni, hogy meg tudom-e csinálni (Hello world szint ;] ) és ENNEK ELLENÉRE sem volt túl sok gondom. És igen magyarok voltak a leírások (bár jól tudok angolul is) általában HUP-ról és PH-ról, mindig volt aki segített, vagy volt leírás. Másik meg, hogy előbb írtam, hogy ezzel a hibakereséssel, vagy guglizással az átlag userek nem foglalkoznak és NEM a szüleim sem, de nem is kell nekik. Miért kellene? Felraktam nekik a Xubit, meg 6-8 általuk használt programot és kész, használják már lassan két éve. Ezen kívül csak a frissítéseket intézem amikor úgy van időm és hazamegyek. Szóval mihez is kellene nekik az angol, vagy bármilyen más nyelvű leírás? Ha nincs, vagy nem túl sok a módosítás a rendszeren, akkor lényegében a gép élete végéig kitart a dolog. Én persze nem így használom a gépeimet, de te is ugye "egységsugarú" felhasználókról beszéltél (a szüleim sajnos ilyenek), akik viszont igen (menjen a Face, YT, levelezés stb., meg 5-10 program amit használnak és kész).

    Igen ismerem a sztorikat hogy szülőknek felraktad és azóta boldogan használják(nem kell sorolni), csak én pl. nem szeretnék 7/24-es helpdesk lenni.
    Én meg nem csak ismerem, de át is élem ezt. És nem vagyok 7/24-es helpdesk-es sem otthon sem máshol, ahol amúgy szoktam segíteni. Mégis miért kellene egyáltalán? Ha már egyszer kiépíted a rendszert és "csak" használják azt, akkor mihez kellene az a bazi nagy support? Egy ilyen embernél nem cserélődnek óránként a programok, vagy a hardverek... Vagy ha olyan amatőr, hogy így is hazavág folyton valamit, akkor azt Win alatt is meg fogja tenni, ha már ilyen butának lőjük be az "átlag felhasználó" szintet, de ugye ilyen embernek meg nem adunk root jelszót, így innentől kezdve ha eredetileg működött a rendszere, akkor valószínűleg ezután is fog.

    Értem én, hogy ha már "eleve nem működik valami", mint az említett Sony-n, akkor nehézségek vannak, de ugye a beszélgetésben eddig én végig azt feltételeztem, hogy egy már működő rendszert nézünk és átlag felhasználó szempontjából ez is a releváns, hogy erre lenne-e kedve átjönni, vagy sem, valamint, hogy milyen is lenne neki használni azt? :K

    King Unique:
    úgy tenni, mintha minden very happy lenne
    Én nem is teszek úgy. Írtam is, hogy látszódnak a hibák bőven. Én csak ezzel az "átlag usernek" alkalmatlan dologgal nem tudok azonosulni. Mert egyrészt (már bocsánat) tök hülyének állítjuk be amikor úgy a jobb, másrészt meg mégis azt vetjük fel, hogy "dehát" ő majd nem tud Linux szervert üzemeltetni. Erre írtam amit, hogy valóságos "átlag felhasználásra" már most is alkalmas, persze ha például hibás hardver-támogatást nem nézzük. De ez meg ugye erősen gépfüggő dolog. Nekem a mostani gépem out-of-the-box működött, pedig még Intel IGP-vel is van sújtva a dolog. ;]

    A többivel pedig egyetértek. :R

    [ Szerkesztve ]

  • imibogyo

    veterán

    válasz vicze #95 üzenetére

    Na igen, de megint visszatérünk oda, hogy szerinted HA megoldódnának a játékok és szoftverek, plusz a ténylegesen alapvető elvárható támogatottság, akkor nem jönne több gép eleve ilyen rendszerrel? Szerintem most is csak azért nincsenek tömegesen Lin-es gépek a boltokban, mert ugyanazon a gondolatmeneten elindulva, mit amit te mondasz a gyártók sem akarják "szívatni" a felhasználókat. De HA nem lennének a fenti hiányosságok, akkor nem lenne az előre feltelepítettséggel sem gond és tuti jönne ki több ilyen termék is.

    Épp ezért 22-es csapdája ez, mert amíg ez nem valósul meg, addig nem lesz népszerű a gyártók/forgalmazók szemében, viszont amíg nem népszerű és nem látnak benne "piacot" a gyártók/forgalmazók, addig meg nem valósul meg. De ugye megint csak azt tudom mondani, hogy amiről én beszéltem az az, amikor ez már megtörtént és nem az abszolút jelen. A cikk kapcsán is ennek a lehetőségnek a boncolgatása az érdekes és nem az, hogy most éppen mi van. ;)

Új hozzászólás Aktív témák