Keresés

Hirdetés

  • Hauntii teszt

    gp Ki gondolta volna, hogy az élet és halál közti rés ennyire élvezetes lehet? Igaz, szín nem sok fért ebbe a birodalomba, de a Hauntii hangulatával, harcaival és apró fejtörőivel is képes elvarázsolni.

  • A hajlíthatók kedvence lehet a Dimensity 7300X 5G

    ma Átcímkézés helyett csíkszélességet váltott a MediaTek, népszerű Motorolában debütálhat.

  • Két OLED kijelzőt is bevet a GPD DUO

    ph A készülő notebook biztosan úgynevezett AI PC lesz, de nem tudni, hogy milyen platform kerül bele.

Új hozzászólás Aktív témák

  • cinemazealot

    addikt

    válasz Cs1csó #522 üzenetére

    Egyszer eljátszottam egy gondolattal: mi lenne, ha napenergiával működtetett hajtással egy 1 tonnás tömeget (pl. egy autót vagy egy köbméteres vízzel teli ballont) felemelnék 1 méter magasságba, majd ha elmegy a nap, megpróbálnám kinyerni a helyzeti (potenciális) energiáját.

    E = mgh

    ahol m a tömeg (1000 kg), g a gravitációs gyorsulás (~9,81 m/s2), h pedig a magasság (1 m). Az így kinyerhető energia tehát ~9810 Joule, ami ~2,72 Wh. Ez egy 12 W-os teljesítmény igényű netbook-ot 13 percig tart életben... és akkor a veszteségekkel még nem is vettem figyelembe. :)

    Kiszámoljuk, hogy hány tonnát és milyen magasságba kéne felemelni ahhoz, hogy azzal pl. egy hűtőgép, egy asztali számítógép, vagy akár egy elektromos autó értelmes ideig működhessen? :)

    Mindez egyébként azért járt anno a fejemben, mert a kert egyik vége kb. 5 méterrel magasabban van a másik végénél, és van egy 4 köbméteres esővíz gyűjtő ciszternám, milyen jó volna azt szünetmentesítésre használni. Ez kb. 196 kJ potenciális energiának, azaz kb. 54 Wh-nak felel meg. YEAH!!! :D És még nem számoltam az infrastruktúra kiépítésének költségeivel, valamint a házilagos barkácsolás okozta veszteségekkel...

    Remélem, jól számoltam. :B

    [ Szerkesztve ]

  • dabadab

    titán

    válasz cinemazealot #529 üzenetére

    A Balaton 1800 millió köbméter: ha az egészet felemelnénk száz méterrel (nagyjából a tihanyi Csúcs-hegy szintjére), az 490 GWh helyzeti energiát jelentene, ami úgy nagyjából Magyarország négynapi áramfogyasztása.

    Ebből azért talán látszik, hogy a nagyobb mértékű energiatárolás rettenetesen macerás dolog, ilyesmivel ki lehet egyensúlyozgatni a napi termelés ingadozását, de a szezonális ingadozást már elég reménytelen.

    DRM is theft

Új hozzászólás Aktív témák