Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • cinemazealot

    addikt

    válasz Cs1csó #522 üzenetére

    Egyszer eljátszottam egy gondolattal: mi lenne, ha napenergiával működtetett hajtással egy 1 tonnás tömeget (pl. egy autót vagy egy köbméteres vízzel teli ballont) felemelnék 1 méter magasságba, majd ha elmegy a nap, megpróbálnám kinyerni a helyzeti (potenciális) energiáját.

    E = mgh

    ahol m a tömeg (1000 kg), g a gravitációs gyorsulás (~9,81 m/s2), h pedig a magasság (1 m). Az így kinyerhető energia tehát ~9810 Joule, ami ~2,72 Wh. Ez egy 12 W-os teljesítmény igényű netbook-ot 13 percig tart életben... és akkor a veszteségekkel még nem is vettem figyelembe. :)

    Kiszámoljuk, hogy hány tonnát és milyen magasságba kéne felemelni ahhoz, hogy azzal pl. egy hűtőgép, egy asztali számítógép, vagy akár egy elektromos autó értelmes ideig működhessen? :)

    Mindez egyébként azért járt anno a fejemben, mert a kert egyik vége kb. 5 méterrel magasabban van a másik végénél, és van egy 4 köbméteres esővíz gyűjtő ciszternám, milyen jó volna azt szünetmentesítésre használni. Ez kb. 196 kJ potenciális energiának, azaz kb. 54 Wh-nak felel meg. YEAH!!! :D És még nem számoltam az infrastruktúra kiépítésének költségeivel, valamint a házilagos barkácsolás okozta veszteségekkel...

    Remélem, jól számoltam. :B

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák