Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Szirty

    őstag

    válasz crucified #6485 üzenetére

    Szia!

    "A fejlesztő cégnek - hangsúlyozom, csak szerintem - nincs igaza, Akkor sérti valaki a szerzői jogot, ha azt a szellemi terméket máshol is felhasználja"

    Nem azt mondja hogy meg fogod sérteni a szerzői jogait, hanem ezzel az intézkedéssel kizárja a lehetőségét is. Azért írtam hogy szerzői jogi okokra hivatkozva.

    "Én mindig mindenhol otthagytam a forrástprogramot is, sokkal több korrekt céget ismertem meg így mint inkorrektet."

    Ezzel teljesen egyetértek. Én is átadok mindent, forrásprogramot is, védelem nincs. Egy kivétel volt eddig, amikor védelmet raktam bele. A körülmények miatt a számlakiegyenlítési hajlammal kapcsolatban kétségeim támadtak, de miután kifizette egy utolsó (más okból is esedékes) módosítás során leszedtem róla.

    Szerencsére valóban több a korrekt cég amelyik nem védi a programot, de sajnos nagyon sok amelyik igen. Az olaszok pl. szinte mindig. Német gépeknél is találkoztam már vele sokszor.
    Lehet hogy viszonylag kevés a védelem, de nagyon nagy (időzített bomba jellegű) problémát tudnak okozni vele.
    Főleg az olaszok, amikor a probléma felmerülésekor a gép életének tizedik-huszadik évében derül ki, hogy az olasz "garázs cég" már évek óta megszűnt jogutód nélkül. Tehát nem csak a forrásprogram beszerzése határos a lehetetlennel hanem az is hogy a fejlesztő cégek bízzák meg a javítással vagy módosítással.
    Volt olyan eset, amikor újra kellett írni az egész programot emiatt.

  • Dezsi82

    tag

    válasz crucified #6485 üzenetére

    A fejlesztő cégnek - hangsúlyozom, csak szerintem - nincs igaza, Akkor sérti valaki a szerzői jogot, ha azt a szellemi terméket máshol is felhasználja a szerző engedélye nélkül. Addig én bármit csinálhatok a szoftverrel, ha akarom módosítom, letörlöm, stb., persze onnantól nem él a garancia, de ez már az én felelősségem.

    Ez elvben jól hangzik, de a gyakorlatban ez úgy szokott zajlani, hogy nem megy a gép, mert hozzáértő kolléga mókolt valamit, nem igazán sikerült, valamennyire összekaparja a gépet, hazamegy. Este megy a gyártástól a karbantartáshoz a telefon, hogy nem megy a gép, ők meg mivel garis a gép nem nyúlnak hozzá, érkezik az értesítés a fejlesztő céghez.

    Ott értetlenül állnak a helyzet előtt, hiszen ezerszer le volt tesztelve, de hát mindenki hibázhat. Azért rákérdeznek, nem nyúltak-e hozzá, ők meg "Á, dehogy, a közelébe se mentünk". Leállítják az éppen másik projekten dolgozó fejlesztőt, elküldik a pár száz kilométerre lévő géphez, javítsa ki a hibáját. Ő meg szépen odaér pár óra alatt, lehet éppen hajnalban, csinál egy összehasonlítást (a legtöbb PLCnél ez viszonylag egyszerű, robotoknál már nehézkesebb) látja hogy nem egyezik, visszacsinálja a módosítást, és megy a gép. (Legalábbis nekem ez a tapasztalatom). Így aztán az "én felelősségem" nem teljesen állja meg a helyét, mert ezt mindig bizonyítani kell.

    Jómagam sosem védem le jelszóval a programot, mert több problémát megelőz mint létrehoz, de meg tudom érteni azokat a cégeket, akik megteszik.

    Továbbá miért nem hallok senkit panaszkodni, hogy miért nem kapja meg a telefonján futó app, az autója vezérlőjében lévő program, a frekvenciaváltóban lévő program, a CNC gépe vezérlőjében futó program, a TIA portál, CX programmer, stb forráskódját.

    Valószínűleg azért nem, mert az illetőnek nincs meg hozzá a tudása, szoftvere, eszköze, stb. De mivel a PLChez, robothoz megvan a tudás, az eszköz ezért azt muszáj módosítani.

    Szerintem alapvetően egy berendezést használatért vesz meg egy cég. Az, hogy a használó úgy dönt, hogy ő más célra akarja használni, vagy ugyanarra a célra más módon, ahhoz joga van. Ha a fejlesztő cég úgy dönt, hogy módosítás ellen védi a programot, ahhoz is joga van. Ezért ha a felhasználó úgy dönt hogy módosítja a programot, de a fejlesztő ágál ez ellen, akkor csak annyi a teendő, hogy nem az eredeti programot módosítja a felhasználó, hanem egy teljesen újat készít, ugyanazokkal a funkciókkal. Nem lehetetlen, csak idő, mint ahogy a fejlesztő cégnek is idő volt annak idején.

Új hozzászólás Aktív témák