Hirdetés
- Vezetékes FEJhallgatók
- TCL LCD és LED TV-k
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Fujifilm X
- Azonnali fotós kérdések órája
- Jöhet az új PlayStation kézikonzol?
- Milyen alaplapot vegyek?
- Intel Core Ultra 3, Core Ultra 5, Ultra 7, Ultra 9 "Arrow Lake" LGA 1851
- Szupercsendes táp Seasonic és Noctua együttműködésben
- 3D nyomtatás
-
PROHARDVER!
Okos Otthon összefoglaló:
Új hozzászólás Aktív témák
-
Degeczi
nagyúr
válasz LouiS22 #10571 üzenetére
Alapvetően egyetértek, de pont a mozgásérzékelő és mondjuk a nyomógomb, ahol könnyen bevállalhatóak a 433 MHz-es megoldás hátrányai.
Egy nyomógombnál magad vagy a visszacsatolás: ha másik eszköz adásával ütközés miatt nem reagál, max megnyomod mégegyszer.
A 433-as mozgásérzékelők pedig szerencsére nem várnak fél percig, hanem pár mp-en belül ismét adnak, így ott is legföljebb késik pár mp-et a kapcsolás, de ez általában nem nagy gond (pláne amikor már csak a fönntartásról van szó, tehát pl. az utolsó mozgásérzékelés után mondjuk egy percig bekapcsolva tartani a világítást)
A nyitás már inkább gáz, ott ne legyen fals visszajelzés egy ajtó vagy ablak állapotáról a kimaradt rádiójel miatt - de oda jól beválnak a Xiaomi érzékelők is (igaz, kb. 3x áron egy 433-ashoz képest, de az még mindig nem vészes) -
Degeczi
nagyúr
válasz Gyurman75 #10572 üzenetére
De, az alább említett esetleges hátrányt bevállalva jó lehet a tetszőleges 433-as mozgásérzékelő + Sonoff Bridge kombó, hiszen utóbbi pont azért "bridge", mert hidat képez a 433 és a wifi között, vagyis csak wifis eszközök is vezérelhetőek vele (de a gyári állapotában asszem csak 4 db 433-as forrás jele párosítható hozzá. Lecserélt firmware-rel és saját automatizálási központtal már nincs ilyen limit)
-
Degeczi
nagyúr
válasz freemanone #10575 üzenetére
Milyen "esemény végére" gondolsz?
Minden PIR szenzor azt figyeli, az infratartományban érzékel-e változást: nem jelenlétérzékelők tehát, mert ha teljesen mozdulatlan vagy, nincs ismételt jel - hiszen nincs változás. Itt értelmezhetetlen fogalom a "vég": egyszerűen impulzusokat küldenek a mozgásra, ennyi a feladatuk. Ezért mozgásérzékelők.Ettől még alkalmasak világításvezérlésre az alább említett módon (x időre fölkapcsolva), ha olyan helyre kerül, ahol mozgás jellemző (pl. konyhában vagy előtérben, kültérben tökéletes. Lakószobában értelmszerűen nem, hiszen ott gyakori a viszonylagos mozdulatlanság)
[ Szerkesztve ]
-
Degeczi
nagyúr
válasz Gyurman75 #10577 üzenetére
A topic túlnyomórészt pont arról szól, h nem Ewelink vagy Smarthome alkalmazást használunk Kínán keresztül, hanem saját automatizálási szervert, aminek részben épp az az egyik fő lényege, h egybegyúr, összefog teljesen különböző rendszereket.
De kezdetleges módon az Ewelink is alkalmas arra amit szeretnél, igen, Sonoff wifis kapcsolót persze, h tud vezérelni. -
Degeczi
nagyúr
válasz freemanone #10582 üzenetére
Ontopik esetben ennek a vezérlőszoftverben a helye.
A hardverben akkor van létjogosultsága, ha külön rendszer nélkül akarod megoldani pl. a bejárat megvilágítását: ahhoz kaphatsz olyan, relével (vagy akár lámpatesttel is) egybeépített mozgásérzékelőt, amin beállítható az időtartam és a világossági küszöb is.
De okosotthonhoz fölösleges. -
Degeczi
nagyúr
Szerintem sem szabad kínai csodát a névleges értéke 70-80%-a, szóval egy 16A-es esetén 11-12A fölé hajtani. Kellően nagy, min. 20A-es konnektort szerintem nem találsz.
De nyilván úgyis van egy külön kör a töltésre szánva, és akkor a biztosítéktábla sínjére tehetsz föl vmi min 32A-as mérőt, mint pl. ez. Persze nem wifis, de az már könnyen megoldható egy NodeMCU-val. -
Degeczi
nagyúr
válasz LouiS22 #10650 üzenetére
Több mint fél éve használok 7 db-ot, némelyiket igencsak rideg körülmények között (szabadtérben, esőnek nem, de mínuszoknak kitéve), jellemzően 10A körüli max értékkel, és kifogástalan mind. Nem kell a FUD, mint kínai eszközben előfordulnak hibásak (pl. a Sonoff esetén is rengeteg) a BW még kimondottan jónak számít.
-
Degeczi
nagyúr
-
Degeczi
nagyúr
válasz #15490560 #10684 üzenetére
Sokféle érintős, wifis villanykapcsoló közül lehet választani (arra persze ügyelned kell, h EU-s fali dobozba beférjen), azt viszont meg kell nézzed előtte, nullvezető vajon be van-e húzva a kapcsolóhoz.
Kapcsoláskor a relének azért lesz egy halk kattanása. Ha ez mindenképpen zavar, wifis világítótesteket célszerű beépíteni. -
Degeczi
nagyúr
válasz teo027 #10690 üzenetére
Nem nyelv, hanem oprendszer, de nincs sok értelme. Ugyan lehet pl. virtuális gépet vagy dockert telepíteni, de az inkább csak arra jó, h próbálgasd, alakítgasd a normál gépeden, majd az így kikísérletezett configot már gyorsan be tudd állítani a végeleges helyén. Nem natív környezet egyik sem, és a frissítések is katasztrofálisak, akár egy órára is kieshet a gép.
De főként: miért tennéd? Az otthonautomatizáláshoz dedikált gép jár (de nem kell nagy), nem pedig többek között erre is használt. Ebben az esetben pedig tökmindegy, milyen rendszer van rajta.
-
Degeczi
nagyúr
A Raspberrynek nem annyira a teljesítménye kevés, mint inkább a fixen 1 GB RAM és persze a gányolás a háttértárral (többen írtak asszem itt is arról, h a korábbi változatok hajlamosak voltak bootolás idején egy pillanatra elszedni a tápot az USB portoktól)
Igen, egy x86 alapú minigép az ideális min. 4GB RAM-mal és 64 GB SSD-vel már bőven elég. Itteni aprófórumon is gyakran fordul elő pl. ilyen Gigabyte Brix 30e környékén -
Degeczi
nagyúr
válasz LouiS22 #10695 üzenetére
Igen, a Domoticznak vagy a Home Assistantnak elég - amíg csak azt akarod futtatni rajta.
Ha azonban már másra is használod (pl. MQTT, Nodered, Duckdns, Letsencrypt, Influxdb, klíma-mqtt-bridge, Grafana, Code server - és még lehetne sorolni) akkor pillanatok alatt kevés az 1GB. -
Degeczi
nagyúr
Mert csak te tudod, pontosan mire használnád - azt nem ismerve hogyan tudná más megmondani? Általánosságban mindenesetre kényelmesen elég egy J1900, vagy N3510 gép.
Itt többnyire nyugodtan bevállalható a használt is, mert kis fogyasztású, alig melegedő prociról van szó, gyakran csak pár hónapos, még bőven garos példányokról amiket a nappaliban használtak médiajátékosként. De persze nem túl drágák újonnan sem. -
Degeczi
nagyúr
Nekem Gree van, ahhoz ezt használom dockerben.
-
Degeczi
nagyúr
válasz kleinguru #10762 üzenetére
Nyilván a HA Cloud-ra gondolt... teljesen jól lehet használni anélkül, csak először meg kell oldanod a https elérést (célszerűen egy Letsencrypt docker az egész, meg persze DuckDNS ha nem fix az IP), és utána végighaladni egy hosszas leíráson.
-
Degeczi
nagyúr
válasz kbhuinfo #10764 üzenetére
Egyetlen Raspberry még OK amíg az alapoknál maradsz, de ha már többet állítasz hadrendbe, nem olcsóbb (mindent bele kell számolni: jó minőségű tápok, házak, SSD-k + azokhoz is USB-s külső ház), és cserébe még nem is vmi igényes megoldást ad a sok kis dobozka és kábelek, szemben egyetlen mini x86-al, ahol max. a tápegység külső, így akár a nappaliban sem muszáj elrejteni.
-
Degeczi
nagyúr
válasz BullZeye #10770 üzenetére
Nap járásához kötni eleve nem jó ötlet, hiszen nem követi sem a borult eget, sem a leeresztett redőnyt, sötétítőt.
De gombokét vehetsz fényzérékelőt, egyszerűen rákötve egy hasonlóan olcsó NodeMCU-ra amit a HA helyből támogat, és már kész is az aktuális fénynek megfefelelő szabályzás. -
Degeczi
nagyúr
válasz BullZeye #10777 üzenetére
Vagy úgy. Akkor megadhatsz egy számodra nappali időszakot, azon belül 100% az érték, egyébként azon kívül viszont egy kültérre néző fényérzékelő határozza meg, mert most a 7-8-ig 15% teljesen rossz, hiszen a nappalimban lévő alábbi fényérzékelő (ami jól használható az épp csak 0 fölötti tartományban is) szerint már kb. fél 7-től olyan világos van, mint épp most, délután.
Ezt az értéket célszerűen egyetlen input_number-be (vagy egy MQTT topikba retain módban) teszed, és onnan az összes lámpád ugyanúgy használhatja, nem kell kódot másolgatni.
-
Degeczi
nagyúr
válasz vampire17 #10802 üzenetére
Így folyton üzengetne, mert minden mosógép fogyasztása folyamatosan tág határok között ingadozik a pár W és 1500-2000 között. Néha meg-megáll, 10-20 mp-ekre.
Korábban már ezért írtam, h célszerű a "mos" mellett egy "pihen" állapotot is létrehozni (pl. 15-20W alá eső fogyasztás esetére), és akkor megy át "kész"-be, ha már mondjuk min. egy perce a "pihen" állapotban van. "Kész"-ből pedig ajtónyitásra az eredeti "üres"-be.
Blocky-val így valszeg nem fog menni (én HA alatt használok hozzá scriptet)
[ Szerkesztve ]
-
Degeczi
nagyúr
válasz Mulholland #10827 üzenetére
Esetleg másik csatorna, másik wifi jelszó. Wifi repeater semmiképp ne legyen, mert hiába tűnik azonos SSID-nak, valójában másik hálózat. Meg persze kifelé ne legyen tiltva a net, hiszen a központi szerverrel próbál kommunikálni a gyári firmware.
-
Degeczi
nagyúr
válasz dezs520 #10846 üzenetére
Egy verziócserével (ami nem automatikus, nem váratlan, hanem magad indítod el amikor úgy döntesz!) változó dolgoknak (melyekről részletes lista van mindig) semmi köze a stabilitáshoz, az általad írt üzembiztossághoz. Fórumokon még olyat is olvashatsz, h wifiről leszakadó eszközei vagy épp hibás MQTT beállítás miatt szidják a HA-t... Pont az egyszerű használhatósága miatt nagyon széles a felhasználói tábora, rengeteg a hozzá nem értő - de hülyeségeket nem kellene tapasztalat nélkül továbbszajkózni.
-
Degeczi
nagyúr
-
Degeczi
nagyúr
válasz guess.who #10864 üzenetére
A fölkapcsolt állapot még hagyján (úgyis látszik az eredménye több helyen) de vaksötétben nem kellemes egy ennyire pici érintőfelületet keresgélni: szerintem is jó, ha van világítása. Viszont ha zavaróan erős, tényleg csökkenteni kell valahogy. Az ideális a LED előtétellenállás cseréje lenne nagyobb értékre, de ezeken a pici felületszerelt panelokon nem egyszerű.
-
Degeczi
nagyúr
Persze, h kell: ezért Zigbee2MQTT a neve, a Mosquitto-n keresztül kommunikál, ahogy az a sokszor látott ábráján is megjelenik.
Így Home Assistanton kívül, közvetlenül MQTT-ben is kezelheted az eszközeidet, ami azért jó, mert írhatsz pl. NodeRed automatizálást vagy a hálózatodon másik eszköz (vagy ugyanazon a gépen másik docker) is könnyen hozzáfér ezekhez. -
Degeczi
nagyúr
válasz Mexbacsi #10904 üzenetére
Az Ikeás cucc Zigbees, tehát egy Zigbee gateway-re (és persze saját otthonvezérlési közrpontra) van szükséged a kettő összekapcsolásához. Egyébként végtelenek a lehetőségek, de minden attól függ, milyen rendszert építesz magadnak. Ha semmilyet, akkor csak a Sonoff Rf bridge és vmilyen 433 MHz-es nyomógomb játszik.
-
Degeczi
nagyúr
válasz Mexbacsi #10906 üzenetére
De Basic Sonoff-ról beszélsz, önmagában ahhoz nincsen távvezérlő, hiszen az csak wifis. Ezért szükséged vmilyen átjáróra is. Ha az egy 433-as Rf Bridge, akkor igen, a legtöbb 433-as távvezérlő használható. Akár falra ragasztható kapcsoló is. "Igényes"-nek mondjuk egyiket sem lehet nevezni, de használhatóak.
-
Degeczi
nagyúr
válasz Sanyi.il #10932 üzenetére
Hivatalosan elvileg nem: "(Media alarm) is currently available in the U.S, U.K, Australia, Singapore, Japan, Canada, Spain, France, Germany, Italy, India"
-
Degeczi
nagyúr
válasz mekkGyver #10926 üzenetére
Pont most gondolkozom én is azon, h átalakítok pár filléres vacak (csak nyitásról impulzust küldő) 433-as nyitásérzékelőt vezetékesre, és szobánként egy-egy Arduino nano-val megoldani az összes ablak nyitásérzékelését.
A kábelezéshez vmilyen buszrendszer lenne ideális (ahogy említed, a tápot is központilag megoldva): és valóban az RS485 az egyik lehetőség, de akár CAN bus-szal is meg lehet oldani egyszerűen - szerintem rendelek mindkettőhöz alkatrészeket, aztán majd kiderül, melyik válik be jobban. -
Degeczi
nagyúr
válasz mekkGyver #10941 üzenetére
Így van! 5V-os Arduino Mini is teljesen jó, $1.33-ért darabja, a CAN bus adapter $1.18 (de az RS485 illesztőnek még $0.3 sincs darabja), szóval nem tétel egyik sem. Még mozgásérkélőből is akad itthon régen Arduino-hoz beszerzett filléres SR501, amiket így végre föl tudok használni. A buszrendszer miatt a kábelezés sem lesz nagy összeg, hiszen elég egyet körbevezetni, nem csillagpontosan. Persze, h idő-energia - dehát részben pont erről is szól az egész: ez egy hobby, amivel szívesen tölt időt az ember!
Nálam a plafon kőzetgyapottal kitöltött gerendái alatt gipszkarton a borítás, a padlástérben pedig további gerendákra fektetett vastag OSB lapok képezik a padlót, külön rögzítés nélkül = azokat félretolva könnyen lehet kábelezni tehát a szobákat fölülről megtámadva, csak kb. 30 centis szakaszokon kell majd a falba marni az ablaknyílások felső szegélyéig (ahol meg nem fontos az elrejtés, pl. mellékhelyiségben valszeg egyszerűen falon kívüli kábelcsatornával)
Zigbee-es érzékelőim is vannak - és továbbra is lesznek jópár helyen, hiszen pl. mosógép- vagy szárítógép-, de hűtőgép ajtóhoz sem fogok kábelt vezetni, de valszeg az ajtókon is maradnak a vezeték nélküli megoldások.
-
Degeczi
nagyúr
Persze, én arra gondoltam, ha maga a redőny saját vezérlése lenne tisztában a pozícióval, és annak lehetne definiálni pár parancsot (ha lehetne tanítani pl., h a pillanatnyi pozícióhoz rendelje hozzá a most érzékelt új parancsot, és később a saját feladata lenne ugyanerre a hozzávetőleges helyzetre odatekerni amikor ez a parancs érkezik. A szellőztetéses állás meg lehetne full leengedés után egy egészen rövid visszahúzás: csak annyira, h a lamellák picit eltávolodjanak egymástól)
Rádiós módszerrel pont az az aggályom, amit említesz is, h az ütközések miatt nem garantált a parancs megérkezése, ismételni kell - arra viszont nem lehet időzítést alapozni, ezért kellene a redőny saját vezérlőegységének kezelnie a pozíciót.
Egyelőre a butamotor felé hajlok - de aztán majd látom.Telefonnal én sem vezérelném szívesen, de főként úgyis automatizmus lenne, ill. Alexa/Google Home hangparancsok.
Azt írod, sok redőnyöd van: van mindegyikre érvényes parancs is?
Ha mondjuk a hálóban van 3 redőny, akkor ne kelljen 3 távvezérlőt (vagy akár csak 3 távvezérlőgombot) nyomogatni a közös kezeléshez, hiszen az a gyakoribb helyzet, h mindegyik menjen le vagy föl - de adott esetben persze szükséges lesz a külön kezelés is.[ Szerkesztve ]
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Xiaomi 4 Lite Electric Scooter (elektromos roller) // Újszerű // Hivatalos garancia 2025.06-ig
- Három db SONOFF Zigbee okos relé/kapcsoló eladó
- Nuki Smart Lock 4. generáció (Matter támogatás)
- Tado Smart AC Control V3 + okosotthon, klímavezérlés, klíma okosítás
- Alfa Romeo 159 SW 1.9JTD 120 Le, 293.xxx km 2026.01.26ig műszaki
Állásajánlatok
Cég: Axon Labs Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest