Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #27070592

    törölt tag

    válasz Szten Márs #5933 üzenetére

    Sirály. Ha szorosan az alapfogalomnál maradunk akkor természetesen azonos gyutávú de eltérő objektívátmérőjű (egytagú) lencse eltérő fényerejű. A fényerő a gyutáv és az átmérő hányadosa egytagú objektívnél (de ezt már írtam).
    Vagyis ha egy lencse pölö 10 centi hasznos átmérőjű és 40 centi fókuszú akkor f/4-es. Nincs olyan lencse, ami ezzel azonos fókuszú, fényerejű, de mondjuk csak 5 centi átmérőjű. Mert az egy f/8-as lencse.

    Fotoobiknál a sok lencsetag miatt nem ennyire egyértelmű a helyzet, de lényeges eltérések nincsenek. Az lehetséges hogy egy adott frontlencse nagyobb átmérőjű legyen mint ami a gyutávból következne a fentiek alapján, pl azért mert a képalkotási hibák csökkentés érdekében úgy tervezték az obit hogy csak a frontlencse középső részét használja képalkotásra. Az egyes gyártóknál vannak kisebb eltérések. De olyan objektívet még nem láttam aminek kisebb lett volna a frontlencséje mint a tervezett fényerőhöz feltétlenül szükséges. Egy 4/600-as obinak nem véletlenül épp 15 centis a frontlencséje.
    De ha vannak ilyen obik amik téged igazolnak, akkor várom a felsorolásodat. ;] Én a másik oldalt képviselem, vagyis nem nekem kell bizonyítanom mindkét oldalt. ;)

Új hozzászólás Aktív témák