Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Taci #6588 üzenetére

    Persze, keress bátran! :K

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Milann #6590 üzenetére

    Észak felé semmiképp sem raknék. Termel, csak szarul. Az, hogy naposnak látszik nem jelent semmit, mert a fény beesési szöge olyan lapos, hogy kb. csuszára esik be a nap...
    A mostani panelek mellé(/alá/felé) egy panel sem fér el? Ha akár csak egy is, akkor azt odatenném!
    A másik tájolású 45°-os tetőre hány darab fér? Oda érdemes kialakítani egy sztringet (darabszámtól függően), és a +4db-ot (ha még kell egyáltalán) Tigo optimalizálókkal be lehet kötni.

    (#6592) zolda
    nekem ez elég egyértelműnek tűnik :K

    (#6593) HódítóHód
    A rendszer fajlagos ára azért ilyen drága, mert pici. Ha pár panelt hozzá tudsz még tenni, akkor olcsóbb lesz a Ft/kWp ár :K
    A napelem "S-Energy SN310M-10" típusából a 310 a teljesítményt jelöli, az utána levő "M" betű pedig, hogy monokristályos. Ez sima 60 cellás napelem, nincs is ezzel gond, csak ebben a méretben ma már a 320-340Wp a jellemző, de még ezzel sincs gond. Viszont ez az adattábla, azt írja, hogy nincs benne bypass dióda, és a gyártói adatlapon sincs feltüntetve! :Y Én ilyet mér jó ideje nem is láttam! Mindenképp írásban kérdeznék rá (hogy legyen nyoma a válasznak!), és ha nincs benne, én nem venném meg! :(
    A SolaX inverterrel kapcsolatban kb. 0 infóm van. Kínai inverter, de sosem láttam a belsejéből semmit, így lehet akár jó, akár kevésbé szerencsés választás is. Viszont mindenképp jó árú kellene legyen ahhoz, hogy egy rendszerhez ezt válasszam, pláne mivel nem egy elterjedt inverter, a szervizháttere sem hiszem hogy túlzottan kiépített lenne. :B

    Esetleg kérj ingyen ajánlatokat az mnnsz.hu ajánlatkérő menüjében! :K

    (#6595) Brandynew
    Aki 2023.12.31-ig létesít rendszert, annak marad az éves szaldós elszámolás.

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Milann #6599 üzenetére

    az eltérő tájolás 2 dologból adódhat:
    1. eltérő azimuth (kb. ezt szokás tájolásnak hívni)
    2. eltérő dőlésszög
    Bármelyik változik, az befolyásolja a nap pillanatnyi beesési szögét, ami befolyásolja a leadott áramerősséget, és ezáltal a teljesítményt is. (A feszültséget is befolyásolja az eltérő melegedés miatt, de kis eltérésnél ez olyan minimális, hogy kár is beszélni róla.)

    (#6554) colorekft
    Gyorsan átfutva nekem jól átgondoltnak tűnik! :K
    Ha valamiben bizonytalan vagy, beszéljünk róla alaposabban, de akkor konkrétan fejtsd ki, hogy mire gondolsz ;)

    [ Szerkesztve ]

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz redingitell #6602 üzenetére

    ez esetben elég egy hagyományos sztringinverter 2 munkaponttal

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz HódítóHód #6605 üzenetére

    olvassátok is a fórumot, vagy csak azt, amit külön nektek írnak? :F

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz gusztin #6608 üzenetére

    Szuper, várjuk a későbbi beszámolókat is! :R

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz colorekft #6612 üzenetére

    Erre egyébként szerintetek van igény? Tehát "csináld magad" rendszerekre?
    Engem a főnököm ezzel traktál, hogy ha már van raktárbázisunk, nyissunk a lakosság felé ilyen "do it yourself" rendszerekkel. Segítettem már eddig kb. 20+ ilyen rendszerben, ráadásul 80%-ban elektronikai szaktudás nélkülieknek, és nekik is ment ez, de az picit más szitu volt (megállapodások eredménye). Szóval Ti csinálnátok magatok, ha volna hozzá anyag, és táv-segítség?

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    Azért ez nem akkora ördöngősség. Tanítottam már be nem is egy telepítő csapatot, és anno csináltam nekik telepítés-utasítást, amiben benne volt a cserepek "felxelésétől" a próbaüzemig minden. Igaz, én minden egyes projekt esetén olyan szintű rajzot készítettem nekik, ahol még az is szerepelt, hogy hányadik sor, hányadik cserepét kell feltolni. De ezt kapták meg anno a "nem telepítők" is, és mindenkinek sikerült. Igaz, a villanyszerelést néha külső segítséggel oldották meg, az érintésvédelmi felülvizsgálatot pedig minden esetben külsős csinálta, ahogy a tervezést is. Igénybejelentést bárki megteheti, csat.doksihoz kell jogosultság, de a készre jelentést megint bárki megteheti, ennyi.

    (#6614) joghurt
    Tökre egyet értek, keress vissza bátran, hogy hányszor leírtam már, hogy az áram nem játék, és akár emberéletet is követelhet! Ezt nagyon-nagyon komolyan kell venni!
    (Azt is írtam már, hogy a magyar jogrend vicce, hogy villamosmérnökként nem kapunk jogosultságot villanyt szerelni, ahhoz bizony kell az OKJ papír. :o )

    Viszont a napelemek MC4 csatival mennek egymásba, ergo bolondbiztos. A kábelek, amik lejönnek a tetőről, azokra is MC4 megy, bár itt már lehet tévedni, de szerencsére a normálisabb inverterekben van polaritás-ellenőrzés. Maga a kábelezés sem egy diplomamunka. A DC dobozt akár előre meg lehet csinálni (vannak akár drága Hensel dobozok gyárilag kialakítva), az inverter bekötés is tanulható. Az AC bekötéstől féltek eddig a legtöbben, ott volt, hogy én, volt, hogy külsős villanyszerelő csinálta ilyen esetekben. Egy alapos és mindenre kitérő telepítési utasítással működik a dolog.

    Más kérdés, hogy ezek egyedi esetek voltak (nem a telepítők betanítása, hanem a többi), és ezt nem tudom hogy képzeli a főnököm, hogy ha csinál ilyet, akkor hogyan fognak személyre szabott utasítást kapni, de igazából ez sem megoldhatatlan, ahogy így jobban belegondolok...

    ...csak azt nem tudom, hogy volna-e egyáltalán ilyenre igény. Addig OK, hogy ha kapok rá időt, bárkit is betanítok rá, hogy jól megcsinálja. De ez plusz teherként a nyakamba nem tudom, hogy hiányzik-e nekem... :U

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz SSJPiotr #6634 üzenetére

    Igen, amíg nem változtattok a szerződésen, addig marad ez érvényben. 2024-től új jogosultságot nem lehet már kiadni.
    Ez persze azt is jelenti, hogy ha pl. 2024.01.01 után nagyobbra cseréled az invertert (az az, ami a szolgáltatót egyedül érdekli), akkor új szerződés kell, és arra már nem lesz szaldó.

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz redingitell #6637 üzenetére

    Azt nem tudom mekkora a 2 tető dőlésszöge, de ha meredek is, én egyel nagyobb inverterrel (4KTL) kérném azért. Ha nagyon alacsony, akkor kettővel nagyobb (5KTL) invertert kérnék...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz layerke #6650 üzenetére

    Szuper lett! :R
    Próbáld esetleg a napi bontást, mert így túl sok adat zsúfolódik egy képre, és ez miatt elvesznek a részletek szerintem. Nézd meg ezt a képet pl.:

    Ez egy ECO27-es inverter, és van hozzá SensorBox is. Ha kirajzolom a besugárzást, a környezeti hőmérsékletet, és a panelhőmérsékletet, mellé illesztem a DC feszt és áramot, akkor már itt is sok az infó, és csak úgy lehet kezdeni vele valamit, ha közben az egérrel nézem az értékeket, mert szimplán túl sok az infó ahhoz, hogy első ránézésre beszédes legyen a garfikon (szerintem)!

    A hőfok/termelés összefüggésre sokkal beszédesebb egy 2 munkapontos, eltérő tájolású rendszer:

    Itt nagyon szépen látszik, hogy ahogy nő a besugárzás, úgy nő az áramerősség, ugyanakkor csökken a feszültség, hiszen nő a panel hőmérséklete. Ahogy megy le a nap, csökken a besugárzás, csökken a hőfok, és nő a panelhőmérséklet. Erre szoktam népi bölcsességet meglovagolva azt mondani, hogy a kevesebb néha több! :K
    (Ezek Fronius adatok, nem is olyan szépek maguk a gyári grafikonok, mint ha a saját adatokból csinálnék grafikont, mint pl. ez (újat készíteni most macera lett volna), de azért megteszi! :B )

    Itt egyébként jóval laposabb a dőlésszög, ami miatt a reggeli/esti árnyékhatás kevésbé látványos nyáron, és a Huawei 20KTL is picit másképp dolgozik, mint a Fronius, de ez már tényleg csak részletkérdés... :B

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    Olyan rég csináltam már HMKE rendszert, hogy muszáj volt lefotóznom :DDD


    (144x335Wp @ 2db Fronius Symo 20)

    Amúgy nem is tudom mi okozott utoljára ennyi fejtörést, mint ez...

    [ Szerkesztve ]

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz MrZed001 #6673 üzenetére

    Igazából a történet jó régen indult, még talán 2014-ben, az előző munkahelyemen, ahova még mindig bedolgozom. Akkoriban 50kVA rendszerről beszéltünk, de a projekt csak nem akart összejönni. Évente kértek ármegújítást pályázat miatt. Mivel kereskedőről beszélünk, a legtöbb pályázat kizárja őket, ezért húzódott ennyi ideig.
    (#6672) stickermajom igen, ez ott van, de kérlek ne nevesítsük a helyet akkor sem, ha ráismersz, mert a leírtak után is komázom őket (szeretem a fura embereket), és amúgy sem illdomos, köszi! :R
    Múlt októberben végre be tudtak adni egy pályázatot, ahol valamiért a 40kVA AC teljesítményt kellett belőni. Korábban tudtam miért, de már nem emlékszem. :DDD A pályázatírót én ajánlottam nekik (ez később még fontos lehet), és így kellett aktualizálni a műszaki tartalmat és árat. Beadták, nyertek. Volt EON pályázatos papír, meg minden, ahogy kell. Idén szóltak, hogy nyertek, csapjunk bele, éljen.
    A cég tulajdonosa évek óta adja át szépen lassan a cégvezetést a velem pont egykorú fiának, és ezt a projektet is az ifjabbik vitte végig.
    Összeültünk a egy megbeszélésre: ifj. tulaj, én, mint proj.vez, és a vill.tervező/kivitelező, aki egyrészt a legjobb barátom, másrészt több papírja van, mint csillag az égen. Tulaj (ifj.) fiatalos, dinamikus, korrekt. Haverom rocker, de külsőre ez egyedül a hosszú hajából látszik, amúgy kifejezetten konzervatív. Én pedig szintén a praktikum jegyében (reggel 8-kor 28°C) rövidnadrág, póló megjelenést választottam, mert tudom, hogy a tulajnál a tudás, a korrektség, és a gyakorlatiasság számít, nem az, hogy van-e rózsaszín ingem. A pályázatírótól megjelent egy csaj reggel 8-kor kosztümben, és első blikkre lenézett minket. Az ilyenen csak mosolyogni szoktam, de amikor megpróbált szakmailag "bealázni", akkor azért kezdtem morcos lenni. Épp akkor vett vissza, mikor meg akartam említeni, hogy a projektet nekem köszönhetik, mert az én ajánlásom alapján kerültek ide. Gondolom mondanom sem kell, hogy melyikünknek lett igaza a szakmai kérdésekben...
    Mindegy is, megtörtén az egyeztetés, zöld az út.
    Jah, az első ajánlat adásakor ez az épületszárny még nem is létezett. Amikor megépült, kaptam egy cserép-adatlapot, amin az szerepelt, hogy a léctávolság 32-35cm között kell legyen, ezért én a szokásos 32cm-el számoltam, mert akkor csak nagyobb lehet a tető, kisebb nem. Szuper, így fel sem kell menni a tetőre méregetni, öröm-bódottá...
    Az elrendezést is egyszerűre terveztem: 18x330Wp napelem/sztring, 4 sztring/inverter, 2 inverter. Ugyan semmi értelme a 2 munkapontnak, de azért én úgy alakítottam ki. Talán a napelemek degradációját, és a hó olvadását így picit jobban tolerálja majd a rendszer, de tényleg pár wattról beszélünk.

    Persze helyszín-bejáráskor kiderült, hogy a betáp kábel, amit meg kellett volna bontanunk, az 5x35 helyett csak 4x35 (mert így olcsóbb volt), és olyan feszes, hogy a megbontása kivitelezhetetlen. Nem baj, ahova be van kötve, onnan húzunk vissza 2x5x16-ot, és kész. Megjegyeztem, hogy az eredeti ajánlatban ez nagyon nem így szerepelt, kalkulálok egyet rá vasárnapi munkavégzéssel, mert áramszünet munkaidőben elképzelhetetlen, és a sűlyesztett doboz, ami a falban van, ajtónyitásra az ölembe akart ugrani. Nembaj, megoldjuk. Tippre olyan 200eFt lett volna anyaggal, munkával, mert persze fullon is volt, így nagyobbítani kellett volna, vasárnap a 2 vill.szerelő sem ingyen dolgozik stb-stb. Nem baj, épp mondnai akarom, hogy ezt én megcsinálom ingyen, mert mégiscsak régi a barátság (meg a jövőben akarok tőlük ezt-azt venni), mikor jön az öreg tulaj puffogva, hogy maj az ő emberei. Oké, egy gonddal kevesebb. Jah, van villámvédelem (olyan, hogy leírni nem merem), kell az miatt is kockázatelemzés, meg ilyenek. Azt is intézik az emberei. (Ennek mondjuk kifejezetten örültem, mert nem szerettem volna ahhoz a nevem adni...)

    Minden stimmelt, minden bőven időben volt. A telepítés aug. utolsó hetére lett tervezve, az áruk 2 héttel korábbanra lettek odarendelve, mert az aug.20-ai héten senki nem akart dolgozni. Meg is jött minden, de persze a befoglalt(!) 330Wp napelemekből eladtak egy adagot, így 335Wp paneleket kellett hozatnom, a különbözetet meg nyilván én nyeltem be. 720Wp a különbség, ami tényleg nem jelentős összeg.
    Aug.24-én reggel kezdődik a telepítés (én erre a hétre szabit vettem ki a mostani munkahelyemen, hogy reggelente eligaztsam az embereket, és ha bármi gond van, akkor tudjak ugorni.
    Vége a reggeli eligazításnak, ácsok mennek fel a tetőre, kialakítani a kikötési pontokat, erre rögtön szólnak, hogy a 8cm cserép-átfedés helyett 14cm van! A kampó csak 10cm-t tud! A tető lejtése 18°, a cserepet megvágni, feltolni nem lehet, mert beázna! Megjegyzem 20° alá nem is volna ezt a hélyazatot használni, de így volt olcsóbb...
    Hívom a K2 importőrt, hogy ez van, azonnal kell megoldás, mert áll a munka! Van hosszabb kampó-szárú kampó? Van, de drágább! Nem baj, kell azonnal! Ok, akkor mondom addig a fiúk kiflexelik a cserepek alját, hogy a kampókat már csak be kelljen tenni.
    Közben a fiúk a tetőn jelzik, hogy rengeteg cserép repedt, és kivétel nélkül(!) mind hibás! Az öreg kereskedő bammeg megvette (vagy megkapta?) a gyártótól az összes hibás cserepet, hogy még többet spóroljon! Mindegy, fiúk idejéből kitellik, felajánlottuk, hogy kicserélik a törött cserepeket, ha adnak másikat.

    Közben 2 vill.szer. megy a tetőtérbe, hogy az inverterek helyét kialakítsák úgy, ahogy azt 1 hónapja megbeszéltük, és ahova az öreg tulaj emberei odahúzták már a kábeleket, és az EPH csomópontot is odatették.
    Megjelenik az öreg, beszélgetünk, hogy ez van, de megoldom. Kérdi, hogy a villamos rész okés? Mondom persze, ide-és-ide fogják tenni. Öreg kikel magából, hogy az nem jó, mert vékony a gerenda (mert így ugye olcsóbb volt), és be fogja húzni a tetőt, azonnal menjünk fel! Remek. Felmegyünk, mutatom neki, hogy pont mindegy milyen a gerenda, mert egy főfal felé rakom (ahogy meg is volt beszélve), és a falon lesz a terhelés, nem a tetőn. Válasz: na, hát erről van szó, így kell csinálni! (facepalm)

    Kampó megérkezik, kedd reggel dobozbontás: nem jó a kampó, ugyan olyan hosszú, csak a csavarozó-pontja más. Na, ez már tényleg baj!
    Felhívom K2-t. Ja, akkor félreértett (f@sza), olyan nincs. Remek. A fél országot felhívtam, hogy kinek van ilyen? Senkinek, de gyártassak ezzel, meg azzal. Köszi, ma kellene... Voltam kb. 8 különböző importőrnél, és felhívtam mindenkit is, de semmi...
    Délután 3, még nem reggeliztem. Veszek péksütit, kaja közben egy parkolóban telefonon böngészem a K2 adatlapokat. Mit látok? Van olyan kampó! Haverom épp Bp-en van, megkérem menjen oda SOS. Felhívom az importőrt, mondom ilyen van? Van. B@mmeg. Megmérik collstockkal, és jó. Király! Kell! Őőő, 9db van belőle az országban. Ehh... Nem baj, beszéljenek a gyártóval, és küldessék SOS Pécsre!
    ...és itt kezdődött csak az idegeskedés. Az importőr innentől kezdve elkezdte nem felvenni a telefont, mentek a kamu dumák, hogy ő nem beszélhet a cégen belül a beszerző kollegával (felhívtam másik embert náluk, ő nem tudott ilyenről), nem tudja felvenni, mert képzésen van, nem tudja felvenni, mert munkavédelmi oktatáson van, stb-stb. Próbáltam hívni a főnökét, az sem veszi fel az én számom.
    Felautóztam Bp-re, visszavittem a kampókat, és leültem beszélgetni velük. Mint megtudtam, a főnökük azt hiszi, hogy én csak az áraikra vagyok kíváncsi, mert Pécsett is van K2 importőr (akit nem szeretek). Bammeg, auguszttusban 8MFt+ÁFA összegben költöttem náluk. Nem is értem az ilyet. Kaptam igéretet, hogy SOS intézve lesz minden, így eljöttem.

    Persze onnantól megint nem veszik fel a telefonokat, üzenetekre nem reagálnak. Mivel van a cégnél több kontaktom is, beszéltem egy sokadik kollégával, aki szeptember 4-re szervezett kampókat Bp-re.
    Ez van. Újratervezés, munka leáll. Senki nem boldog, mindenki terve, munkarendje borul.
    Egy mintakampót odanéztünk, a fedés jó, de a kampó alá kell padlót vágni, mert nem ér le a gerendáig, mert magasságban viszont rövid. Csavarokat is cserélni kell hosszabbra. Ezek megint plusz költségek, benyelem.

    Importőrt természetesen alig-alig érem csak el, de mivel idő van, e-mailezünk. Néha.
    Szeptember 4-én, egy szép napsütéses pénteki napon, mikor bár a naptár szerint már ősz van, valójában még bőven nyár van, próbálom kedélyesen felhívni, nem veszik fel. Én türelmes vagyok, és hiszékeny, még infó-morzsákkal is beérem. Olyan tőmondatokat kapok, hogy nem tudják hol van a teherautó. Nyilván bammeg, 2020-ban nem lehet telefonon utolérni a sofőrt, meg amúgy sincs benne GPS. (Megjegyzem az útdíj-fizetés miatt a teherautók 80%-ában van.)
    Kora délután, mikor fene tudja hányadikra sem veszi már fel senki az én számom, autóba ültem, és elindultam Bp-re, hogy még nyitvatartási időben odaérjek, hogy lehozhassam a kampókat, hogy szombaton már lehessen velük dolgozni. Ezt is megírom nekik, azt talán olvassák. Szekszárdnál kapom az üzenetet: ne menjek, csak hétfőn ér oda a kampó. Anyád...

    Hétfőn, egy morcos, ám nagydarab ismerősöm elküldtem a kampókért, kedden már fel is kerültek a tetőre. A többi már történelem, mondhatnám, de pl. az első kampót, amit visszavittünk, még nem minuszolták le, de legalább már van kontaktom a könyveléshez is, és ők még felveszik nekem...
    Közben a villanyszerelőktől beszéltem telefonon egy olyan emberrel, akivel korábban nem találkoztam. Persze ő is jobban akarja tudni nálam, hogy hogyan is kell napelemes rendszert telepíteni, mert volt egy képzésen, és papírja van róla. Igen, még a szövetség képzésén. Ezen ismét csak mosolygok, ám amikor mondom neki, hogy mi a szitu, és hogy azzal a villanyszerelővel, aki eredetileg volt (csak ugye nem tudta befejezni) mit beszéltem meg, akkor közli, hogy ja, az neki egy senki. Kiadom a feladatot, csinálja, de azért ez a mondat forgolódik a fejemben. Később felhívom a tetőn a fiúk vezetőjét, hogy aki így beszél a saját kollégájáról, az nyilván másokkal is így fog, ezért ha velük, vagy a megrendelő akár egyetlen emberével így beszél, akkor szóljon, és azonnal elzavarom. Mondta, hogy őket ugyan ne féltsem, de ugyan ezt előadta neki, hogy én neki senki vagyok. Persze a fiúk szóltak neki, hogy a munkát tőlem kapta, de úgy vagyok vele, hogy ezt már pont letojom, de ha a megrendelővel is így beszélt volna (szerencsére a padláson egy embere sem járt), akkor nem csak innen repült volna, ezt az egyet garantálom...

    Ma megyek, és elvégzem a kötelező méréseket, megejtem a próbaüzemet, beállítom amit be kell, elvégezzük az érintésvidelmi méréseket is, aztán remélem már csak az óracsere van vissza...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Tapsi #6677 üzenetére

    Az egyetlen korrekt eljárás a részemről az, ha a nem várt költségeket én nyelem be. Igaza van (#6678) b.-nek, ha felmentem volna a tetőre ÉS feltoltam volna egy cserepet, akkor láthattam volna, hogy a szokásos 8cm helyett 14cm a fedés. Elkövettem azt a hibát, hogy hittem a megrendelőnek. Általában hinni szoktam, de azért alaposabban nézek a dolgokra (mert ugye az a biztos), de mivel cserepekkel (is) foglalkozik, így abszolút fel sem merült bennem, hogy valami nem úgy lesz. Persze egyéb okosságok is voltak (nem megfelelő szarufa, cserépléc), amiket már megemlíteni sem érdemes, és azok miatt is kellett volna plusz munka, de a lényeg, hogy akkor más kampót rendeltem volna, és az egész hercehurca nem történik meg. Attól még persze a tető szar, a cserepek mind hibásak, stb-stb, de a telepítés az eredeti ütemterv szerint megy.
    Természetesen ez egy "egyedi" tető, és a jövőben sem fogok minden ház tetejére felmászni, és mérőszalaggal méregetni, mert ez egy eset a százból. Mondhatnám, hogy üdítő változatosság, de nem épp ez jutott eszemben miközben nem vették fel a telefont, hogy annyit mondjanak, "még nem tudjuk mi van, érdeklődj később" :DDD

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz MrZed001 #6683 üzenetére

    Drónnal nem tudod megmérni, hogy 8-10-12-14cm az átfedés, és nem látsz be a cserép alá, hogy van-e trükközés a keresztléccel. Drónnal fényképet tudok csinálni, amiről meg tudom számolni a cserepeket, és (normál esetben) megrajzolni a tetőt AutoCAD-ben (mert bolond vagyok, és azt használok :DDD).

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz MrZed001 #6685 üzenetére

    Az appok telefonról működnek. Ha olyan helyen állok, hogy telefonnal rálátok, akkor már magam is látom. A drónom (DJI Mavic Mini) pedig nem képes ilyesmire, nem is célom. A törött cserepek látszanak, a repedtek már nagyobb tetőnél, amit messzebbről kell fotózni már nem. Itt ráadásul a gyártáshibás cserepek kerültek fel, amit csak kézbe fogva lát az, aki ért hozzá. Én ránézek, és nem veszem észre az égetési foltokat, hibákat, az ács csak felment, és már mondta is. Ez is egy külön szakma. :)
    Ahogy egy bölcs tanárom mondta anno: "Uraim! A tudás szopás útján terjed!" Majd mikor hozzátette, hogy "...és Önök Uraim, nagyon okosak lesznek!", akkor hirtelen abbamaradt a nevetgélés :D
    Ezt speciel beszoptam, és tanultam belőle, de ettől függetlenül továbbra sem érzem, hogy egy tetőre rakott rendszernél változtatnom kell az eddigi módszeremen, hiszen eddig mindig jó volt. Néha otthon sem jó! :DDD

    (#6686) axioma
    Ha nem pályázom a jövőbeni jó kapcsolat nyújtotta előnyökre, akkor is bevállaltam volna a felmerülő kétségeket. Egy, mert így korrekt. Vállaltam egy munkát egy adott áron, amihez tartom magam. Kettő, mert ha nekiállok vitatkozni, és azt mondják, hogy "miért nem mentél fel a tetőre megmérni?", akkor igazából nem tudnék olyan kifogást mondani, ami nem volna megtámadható. Az, hogy "mert hittem nektek" nem mentesít semmi alól. Három, az, hogy ők velem szemben hogy viselkedtek volna nem befolyásolja, hogy én hogy viselkedek másokkal szemben ;)

    (#6687) LittleBoss67
    Nem tudok érdemben hozzászólni az infrapanelekhez, így fotelfizikázás, és valószínűleg téves következtetések helyett inkább csendben maradok. Remélem nem baj :U

    (#6690) Strezi
    Az ifjabbik tulaj full korrekt, és mindig mindig mindet megtett a projekt sikerességéért. :K Az öreg az, akivel vannak bajok, de ő lassan nyugdíjjazza saját magát. Azt hiszem nem fogsz meglepődni azon, hogy amikor az öreg megjelent a zsír új mergával, akkor egy szakadt, lyukas mackónadrágban szállt ki belőle! :DDD

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz __Zs__ #6695 üzenetére

    Ez kritikán aluli kivitelezés :Y
    Az első esőnél be fog ázni! :(((

    (Láttam írtál privátot is, arra is fogok válaszolni, csak most megy a gyerekekkel az esti hercehurca...)

    (#6696) corvin1984
    A szolgáltatók alvállalkozókkal dolgoztatnak. Sokszor írtam már róla, hogy csak simán a névből élnek, és cserébe sok a gond velük. Használja mindenki bátran a keresőt...

    [ Szerkesztve ]

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz HódítóHód #6700 üzenetére

    (#6659) HódítóHód
    2024-től nem adó jön, hanem onnantól nem lehet szaldós szerződést kötni. Keress rá, olvass vissza, elég sokszor leírtam, leírtuk már.

    Az ajánlatoknál az árat nyilván Te is látod, és el tudod osztani a névleges teljesítménnyel, de hogy építő jellegű legyen a kommentem parancsolj:
    1. 8 db 395 Wp 3,16 kWp 1 310 000 Ft 414 557 Ft/kWp
    2. 10 db 375 Wp 3,75 kWp 1 300 000 Ft 346 667 Ft/kWp
    3. 10 db 370 Wp 3,70 kWp 1 370 000 Ft 370 270 Ft/kWp
    4. 11 db 285 Wp 3,14 kWp 1 050 000 Ft 334 928 Ft/kWp
    5. 10 db 310 Wp 3,10 kWp 1 300 000 Ft 419 355 Ft/kWp

    Feltételezve, hogy a termelésük azonos (legyen mondjuk 1200 kWh/kWp/év), a termelésük, és a megtérülésük is könnyen kalkulálható:
    1. 3792 kWh/év 139 927 Ft/év 9,36 év
    2. 4500 kWh/év 166 654 Ft/év 7,80 év
    3. 4440 kWh/év 164 389 Ft/év 8,33 év
    4. 3762 kWh/év 138 795 Ft/év 7,57 év
    5. 3720 kWh/év 137 209 Ft/év 9,47 év
    (A1 I: 35,31 Ft/kWh x 1320 kWh/évig, felette A1 II: 37,75 Ft/kWh)

    Ezeket eddig Te is biztosan kiszámoltad, és nem azt vártad tőlünk, hogy helyetted osszunk, szorozzunk, úgyhogynézzünk bele a műszaki tartalomba is!

    Huawei SUN2000L-3KTL és Huawei SUN2000L-3,68KTL
    Max DC beneő fesz: 600 V
    Nominális feszültség: 380 V
    Full power MPPT tartomány: 160 - 495 V
    MPPT feszültségtartomány: 90-600

    SAJ Sununo Plus 3K és SAJ Sununo Plus 4K
    Max DC beneő fesz: 600 V
    Nominális feszültség: 360 V
    Full power MPPT tartomány: ??? V
    MPPT feszültségtartomány: 90 - 550 V

    Fronius Primo 3.0-1
    Max DC beneő fesz: 1000 V
    Nominális feszültség: ??? V (booster miatt már nem írják ki, de asszem 695 V)
    Full power MPPT tartomány: 80 - 800 V
    MPPT feszültségtartomány: 80 - 1000 V

    Ezekhez nézzük meg a napelemeket is STC körülmények között, és hasraütve Voc @-10°C, valamint Vmpp @55°C mellett! (Zárójelben az ajánlati mennyiség)
    Sharp NU-JB 395 mono (10db)
    Voc = 49,45 V (495,5 V, @-10°C=~570 V)
    Vmpp = 41,07 V (410,7 V, @55°C=~365 V)

    Longi Solar 375 mono (10db) - mi a pontos típus :F LR60-HPH-375M?
    Voc = 41,1 V (411 V, @-10°C=~470 V)
    Vmpp = 34,6 V (346 V, @55°C=~305 V)

    Longi Solar 370 mono (10db) - mi a pontos típus :F LR60-HPH-370M?
    Voc = 40,9 V (409 V, @-10°C=~470 V)
    Vmpp = 34,4 V (344 V, @55°C=~305 V)

    Amerisolar 285 poli (11db) - nem csak 10 fér fel :F
    Voc = 38,4 V (422 V, @-10°C=~485 V)
    Vmpp = 31,1 V (342 V, @55°C=~305 V)

    HT-SAAE 310W mono (10db)
    Voc = 40,3 V (403 V, @-10°C=~465 V)
    Vmpp = 33,6 V (336 V, @55°C=~300 V)

    Kérlek legközelebb adj pontos típust, mert pl. Longiból 375Wp teljesítményben van 60 és 72 cellás is, és full mások az adataik (feszültség és fizikai méret is!), ráadásul egy csomó időm elment azzal, hogy kitaláljam mire gondolt a költő, és ez elég frusztráló, amikor hajnali 2-kor szívességből játszom ilyet...

    Inverterből ilyen alacsony fesz.tartományhoz én a Fronius-t nem erőltetném, ha csak nem a Gen24-et, de azt jelenleg aranyáron mérik (nem is értem...).
    A SAJ inverterek szervizháttere utolsó infóim szerint kizárólag az importőrre korlátozódik, ami mindenképp problémás lehet. Az inverter adatlapi adatai szimpatikusak, a belsejét sajna még nem volt alkalmam bővebben megismerni, de mivel egy olcsó kategóriát célzott kínai inverterről beszélünk, érdemes ennek tudatában dönteni mellette, vagy ellene. Az is tény, hogy 1 Fronius Gen24 inverter árából min. 3 SAJ invertert lehet venni, és akkor kit érdekel a garancia...
    Huawei inverterekből csak a nagyobb (8-23KTL) invertereket ismerem közelebbről, azok kifejezetten kellemes darabok. A lakossági inverterek megismerését sajna elmosta a covid, de ami késik nem múlik...

    Van még bármi kérdésed?

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz joghurt #6708 üzenetére

    1. A szaldót akkor bukod, ha
    - más típusú invertert használsz
    - bejelented a szolgáltatónál.
    Amíg erről nem tudnak, addig nem lesz új szerződés.

    2. Már megvan a táblázatom A/B/H tarifákkal (átkötve a fogyasztókat), mindennel, csak erre a fórumra nem nagyon lehet feltenni, mert nincs csatolható fájl, vagy hasonló. Egy komplex leírásra pedig még nem vettem rá magam, de majd talán most...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz axioma #6710 üzenetére

    és (#6711) Istv@n

    már rég beregisztráltam a "napelemescsatorna.hu" domaint, hogy oda majd jól megcsinálom úgy, hogy minden paraméter akár változtatható is legyen, de egyszerűen nincs rá időm, mással megcsináltatni pedig nem fogom, mert nagyon sok pénzt kérnének érte, és azért az én jófejségemnek is vannak korlátai. Ráadásul az infó sulit, ami a webfejlesztésről szólna is abbahagytam időhiány miatt, szóval ez a projekt bizonytalan ideig csúszik.
    Persze van alternatív tervem, hogy ide valahogy megoldjam, de az is elvinne pár órát, és vagy időm nincs hozzá, vagy (bevallom töredelmesen) amikor volna időm, akkor kedvem nincs, vagy épp más elfoglaltságot találok, amihez több kedvem van. Sorry, de nekem is csak 24 órából áll egy nap. :B

    (#6713) stickermajom
    Gratula! :C

    (#6712) lrobertoc
    Az indítási feszültség azért magasabb, mint az MPPT tartománya, mert az üresjárati feszültség (Voc) magasabb, és miután az inverter elindul, a napelemek feszültsége lemegy a munkaponti feszültségre (Vmpp). Munkapontonként általában azonosak a fesz.tartományok, de általában ezeken lehet akár szoftveresen módosítani.
    Tegyél fel egy 10kW-os invertert, az első munkapontra alakítsd ki a mostani rendszered (pl. 14x370=5,18kWp), és ha aktuális, a 2. munkapontra alakítsd ki a bővítést (pl. 6kWp).
    Ezt a 14+26 dolgot nem igazán értem, de az együtt már 40x370=14800kWp lenne, ami déli tájolás esetén túl sok vágás lenne egy 10kVA inverternek, 3x16A kapacitásodra viszont max. 11kVA inverter tehető!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz lrobertoc #6715 üzenetére

    Pedig ott van a 8.2-nél és a 10.0-nál is! :K
    Válaszd ki a napelemet (gyártónál keresőbe: Longi, modellnél 370, és a legalsó (HPH), modulszámnál írd be, hogy 26), válaszd ki az invertert a 2. oszlopban (8.2 vagy 10.0), és a 26-os oszlopban görgess lejjebb az "1x14 1x12" kiosztásig. :K

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Fifi #6777 üzenetére

    Igen, ha van hozzá jogosultságod. Ha nincs, akkor szólj a telepítőnek, hogy adjon.

    (#6776) Fifi
    Takarékbankokra mostanában nagyon sok panaszt hallok (más téren leginkább). Olyan, mintha Bp-en változtattak volna valamit, és most nem nagyon akarnának hitelt kihelyezni... :(((

    (#6778) kardkovacsi
    Teljesítmény optimalizálókkal akár minden panel lehet másmilyen! :K
    Sztringinverternél a sztringekben célszerű az azonos napelem, lehetőleg egymástól nem túl nagy időintervallumban gyártott (pl. 2 külön szállítmánynál már pár mA eltérés simán lehet) - de lehet csak én vagyok ilyen maximalista :B

    (#6774) Őstermelő
    Miért? Korábban már írtam: "fogj egy A4-es lapot, fogd meg a hosszabb oldalának 1/4 és 3/4 részénél (ahogy a napelemet helyesen kell rögzíteni), feszítsd meg (mintha frankón lenne rögzítve), és lebegtesd meg a karod! A papír nem egy merev dolog, de még így sem veszít a felület a tartásából! Most fordítsd el a lapot, és a rövidebb oldalát "rögzítsd", és ugyan úgy rázd meg! Azt tapasztalod, hogy a közepe be fog hullámzani! Most ezt képzeld el a tetődön, 1,6m2-es felületen, olyan idióta orkán erejű szélben, ami szokott időnként lenni! Ugyanis a napelemekre a szél vákuumhatása sokkal nagyobb terhelést bocsát ki, mint a hóterhelés! Szóval az így rögzített, és nem megerősített oldalfalú napelemekre bátran rá merem mondani, hogy előbb-utóbb (több év múlva) hajszálrepedések fognak megjelenni!"
    2013-ban beszéltem erről egy gyártóval, és azt mondta, hogy lehet így rögzíteni, de akkor szóljunk rendelés előtt (közvetlenül a gyártótól vásároltunk), és akkor megerősített oldalfalú napelemet küldenek! Jah, és akkoriban még 45mm volt a falvastagság, ma meg 35mm, de van már 30mm is! (Anno, mikor megjelentek a 2x1m panelek, azokat pl. 3(!) sínre kellett pakolni!) Persze azóta fejlődtek a bordamerevítések is, de én inkább biztosra szoktam menni ;)

    (#6767) tuzpenge
    Ahogy a többiek is írták, még ideális tájolás esetén is célszerű túlméretezni (kb.20%-ot szoktam ökölszabálynak mondani), és akkor még minimális a vágás, és maximális a termelés.

    (#6756) kardkovacsi
    Az inverter szoftveresen korlátozva van. Persze ez gyártó-függő (Huawei SUN2000-20KTL pl. 22kW-ot is enged), de egy 6000-es Fronius inverter elvileg nem adhat le 6,3kW-ot! Ha mégis, akkor ott valami el van állítva (szoftveresen ezt a megfelelő kód birtokában lehet mahinálni), vagy azt is el tudom képzelni, hogy amikor az országválasztó volt (nem a nyelv!), akkor nem a "HU - Magyarország" lett beállítva, hanem olyan ország, ahol ez megengedett.

    (#6738) joghurt
    Korábban már erre a kérdésre is kifejtettem a saját véleményem:
    "Soha nem értettem, hogy miért nem tetszik valakinek, hogy a kivitelező kér előleget. Azért itt az ember milliókról beszél, és a megrendelő lecsekkolja a kivitelezőt, meg ilyen-olyan biztosítékot kér, meg számon-kéri, hogy mit csinált tavaly, meg mi mással foglalkozik még, de a kivitelező egy személyi igazolványt se merjen elkérni, mert az ütközik a GDPR-al, meg mi az, hogy előleget mer kérni, tán nem bízik meg benne, vagy nem elég a szava? Kicsit el van billenve a mérleg, az az én magánvéleményem - mondom ezt úgy, hogy poroslábú alkalmazott vagyok, akit nem érint a dolog. Van, aki nem akar fizetni, van aki fizet, csak épp fél-másfél év múlva. Persze a vállalkozónak az ÁFÁ-t rég be kellett fizetnie már. Egy kis cégnél ez akár likviditási gondot is jelenthet. Egy nagyobb cég nyilván tud várni, vagy épp behajtatni, de érted...
    Az én szememben, aki nem akar előre fizetni legalább 27%-ot (ÁFA), az nyugodtan sétáljon tovább, sőt, én a felét előre kérném, a másik felét meg utána. De ez én vagyok, ez az én véleményem, nálunk is másképp gondolkodnak a cégvezetők. A parkokat pl. felépítettük először, és csak utána adtuk el, így már nem volt min gondolkodni..."
    Amikor még aktívan HMKE-ztem, akkor az ország legnagyobb biztonságtechnikai cégénél voltam (konkrétan egyedül nagyobb az a cég, mint a piacon a többi együtt, és semmi hitele, semmi lízingje, semmi tartozása nem volt soha, tehát igen-igen tőkeerős cégről beszélünk), akkor is 50%-ot elkértünk normál esetben előre! Egy-két kivétel volt (pl. Fundamenta projektnél, vagy 3 részletű fizetésnél, stb), de ezt leszámítva soha senkinek nem volt baja azzal, hogy pénzt kell adni azért, amit megrendel. Igaz, nálunk elég egyértelmű volt, hogy nem szaladunk el...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Fifi #6784 üzenetére

    "Feketetett panel téma: ha így rakják fel, akkor a hosszabbik oldalát nem is rögzítik? :Y"
    Ha a kivitelező igényes, akkor úgy csinálja, hogy a fektetett panel hosszabb élénél van a rögzítés. Ha olyan a hélyazat, vagy cserepes tetőn kiadja a szarufa, akkor egyszerű a megoldás, ha nem, akkor még mindig ott a keresztsínezés, csak oda akkor sokkal több sín kell, ami sokkal több anyag és munkakültséget jelent. Mindenre van megoldás, kérdés, hogy a kivitelező jó megoldást használ-e? Sajnos sok a "kicsit hibás", és akad "durván hibás" kivitelezés is.

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz kardkovacsi #6803 üzenetére

    a 2 évvel későbbi szállítmány akár ugyan attól a gyártótól (ugyan az a típus), akár más gyártó ugyan olyan paraméterű napeleméről beszélünk több energiát szeretne előállítani, hiszen nekik még nem volt 2 évnyi teljesítmény-veszteségük ("kopásuk"). A napelemeknél sorba kötve a feszültségek összeadódnak, így az tök mindegy, hogy abban van-e eltérés. Viszont az áramerőssége is nagyobb lesz az "új" paneleknek, amit ki szeretnének tolni magukból, de a sztring leggyengébb napeleme miatt ezt nem tudják. Pontosabban ők tolják, és ott az energiának távoznia kell - és mivel szerencsétlen leggyengébb napelem világítani nem tud, így kénytelen lesz hőleadással disszipálni az energiát. A melegedés pedig hotspotok kialakulásához, idővel pedig cellahibához fognak vezetni. (Ezek elleni védelmekkel egyébként az invertergyártók vetnek be mindenféle boszorkányságot (pl. éjszaka ellentétes polaritású feszültséget adnak a napelemre, stb.).)
    Persze ez szigorúan elmélet, és a gyakorlatban hogy ez mennyire tényező - és pláne, hogy mennyire foglalkozik vele a telepítő és/vagy a megrendelő, az más tészta! Viszont a műszakilag helyes megoldás egy sztringinverter esetén ilyenkor (pláne eltérő teljesítményű napelem esetén) optimalizáló alkalmazása (pl. Tigo)! Akkor 100%, hogy nem lesz semmi probléma ilyen téren (mert pl. a sztring összfeszültségére ilyenkor is figyelni kell)!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz colorekft #6812 üzenetére

    Ez egy nagyon jó kérdés! :K
    2 párhuzamos sztring esetén ugyanis ha egy napelem, vagy annak egy része kiesik (mert pl. kinyit a bypass dióda), akkor a két sztring között feszültségkülönbség lenne, ami miatt kiegyenlítő áram folyna! DE! A gyártók törekednek ennek a kiküszöbölésére is. Aztán, hogy ez melyiknek mennyire megy, az más kérdés, és sajnos nekem sincs fogalmam sem róla.

    A SolarEdge rendszernél ez ugye megoldott, nem is kérdéses. Ott akár 2 teljesen eltérő sztringet is simán párhuzamosíthatsz, és pl. elég 1 túlfeszvédő.

    Fronius invertereknél több eset lehet (Dynamic Peak Manager vezérli):
    1) Olyan az árnyék, hogy diódát tudja üzemeltetni, így gyakorlatilag az árnyékos sztring feszültségére állítja a feszültséget.
    2) Ha viszont ez kisebb teljesítmény, mintha nem csinálná, akkor marad a régi globális munkapont.
    3) az 1) eset, csak olyan árnyékkal, hogy lehúzza a rendszert és így mindenképpen beáldozza az árnyékmentes sztring termelését, hogy az árnyékosból a legtöbbet hozza ki. Ez gyakorlatilag azt jelenti, mintha mind a 2 sztringen lenne árnyék.
    4) amikor sajnos nincsen jó választás és olyan rossz az árnyék, hogy az árnyékos sztring nem fog annyit termelni, mint tudna az algoritmus segítségével egyedüli sztringként.

    A fenti 2 gyártónál van minősített papírom, más gyártóhoz (még) nincs, így innentől már tessék pletyka szinten kezelni amit írok, ezért OFF-ba is teszem!
    Úgy tudom, a Huawei is nagyon jól áll a fejlesztéseivel ezen a téren (is). Nekik ugye van SE koppintásuk is, illetve sztringinverterként is van erre fejlesztésük az inverterek programjában (mint a Fronius DPM-e). Growatt, SAJ, és egyéb kínai inverterekben nem tudok semmi ilyen fejlesztésről - pl. ezért is olcsóbbak. Az SMA rendszereit szintén nem ismerem. A régi szériákba, amikkel találkoztam (7+ éves inverterek) még nem volt ilyen, és de ha tippelnem kellene, akkor azt mondanám, hogy tuti van saját fejlesztésük. Tigo esetén pedig ez ugyebár szintén egy megoldott kérdés.

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz MrZed001 #6829 üzenetére

    Sajna nem vagyok képben. Tűzzel, vassal kapálózom ahányszor akksis rendszerekkel keresnek meg, legyen az hibrid, vagy szigetüzem. Ez nálam egy nagyon régi, és nagyon rossz beidegződés. Tudom, hogy már vannak jó megoldások, de eddig sikerült mindig lepasszolnom. Most épp egy baranyai apartman SMA szigetüzem + Banner akkuk + agregátor rendszerének beüzemeléséhez sikerült elrángatniuk, mert nélkülem +2 napot szórakoztak volna, de sikerült elszöknöm mielőtt megérkezett az agregátor. :D
    Az SMA egyébként sziget/hibrid rendszerben piszok jó leírásokkal rendelkezik! Egyetlen baj vele, hogy a rendszer nem hajlandó soha úgy cselekedni, mint ami paraméterek meg lettek neki adva! Először azt hittem a mi hibánk, és felhívtunk valakit, aki már több rendszert is csinált az Alföldön, és megnyugtatott: ez mindig ilyen valamiért, és aki tudja kerüli az SMA-t. Ezt a tanácsot egyébként én is meg tudom erősíteni: szigetüzemben kerülendő, mert még a kopaszok is megőszülnek tőle... :DDD

    Egyébként a korábbi szigetüzemi trécseléseitekhez is azért nem szóltam, mert egyszerűen nincs releváns tapasztalatom, és nem szeretek minimális tudás nélkül beleugatni dolgokba :B

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz canniball #6834 üzenetére

    Azért egy ilyen rendszer konfigurálása nem áll meg ennyiből :N
    Kell konfigurálni az inverterben akkukat és az aggregátort is, hogy milyenek, minden egyes paraméterrel, töltőárammal meg mindennel. Töltöttségi foknak megfelelően százalékosan kell paraméterezni, hogy mikor mi történjen. Mikor lássa el a fogyasztókat a napelem, mikor az akku, mikor az aggregátor. Mikor töltse a napelem, mikor az aggregátor az akkukat. Milyen körülmények között meddig engedje lemerülni a napelemet. Van téli és nyári program is. Hány százalékos töltöttségnél, hány °C-os akkuhőmérsékletnél, stb. hány amperrel történjen a töltés? Az akkunak a hőmérsékletét pl. az akkutól kérdezi, és hiába adjuk meg neki, hogy nincs benne hőmérő, újra és újra visszaállítódik, hogy van, és fura mért eredményt kap róla pl.
    A Bannertől megkapták a telepítők a pontos paramétereket minden opcióhoz, de az SMA random elfelejti őket. Ráadásul az SMA úgy fest, hogy saját teszteket futtat az akkun, mert a töltésvezérlése az első 1-2 napban nem volt hajlandó értelmes áramerősséggel tölteni, és tök fals töltöttségi szintet mutatott, aztán hirtelen magától jó lett. Az aggregátor 2 héttel később érkezett, a bekötés és paraméterezés után kb. minden addig elért konfigurációs eredmény ment a levesbe.

    (#6831) MrZed001
    Tényleg nem szerénykedésből mondtam, hogy nem értek a szigetüzemhez, hanem konkrétan nem értek hozzá. A közelmúltig még csak végiggondolni sem voltam hajlandó, hogy hogy kellene jól megcsinálni, hogy mire kell figyelni kialakításnál, telepítésnél, beüzemelésnél, üzemeltetésnél, mert mindig lepasszoltam a feladatot. Most is csak azért voltam hajlandó kimenni, mert a legjobb barátom (mesterdiplomás villamosmérnök) már az ideggörcs szélén járt csak attól, ahogy végigolvasta az install guideot, és megkért, hogy legalább a beüzemelésnél legyek ott, mert azért ha nem is ismerem az SMA-t, láttam már invertert, és tuti lesz olyan kérdés, amire fogom tudni a választ. Volt is. Meg sokat segített a "más gyártóknál ilyenkor az szokott lenni, hogy..."

    Nincs semmi jegyzetem amúgy, mert itt is megúszásra játszottam, de most a Ti kedvetekért meg fogom kérdezni a rendszer összetevőit (akkuk, inverterk, aggregáto), csak félek ezzel megint megkockáztatom, hogy újra bele akarnak rángatni :DDD

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Geresics #6840 üzenetére

    No, a rendszer úgy néz ki, hogy van
    - egy SMA Sunny Island 8.0 akkumulátor inverter
    - egy 6300VA-es Heron generátor az egyik kapcsán (kontaktussal indítjató)
    - 8db Banner Dry Bull akksi (6V 48Ah)
    - az AC 2 kapocsban 2 sínszakasz, az elsőn van a segédüzem, plusz két SMA Sunny Boy
    1.) 12 db 280-as Amerisolar
    2.) 9 db 290-es Canadian solar
    Ezek után a terhelés, amit le tud választani a mágneskapcsoló. A solar kapacitás és az aggregátor is több, mint ami kéne igazából, de ezek adott dolgok voltak a megrendelő részéről. Az akksi töltésre 2kW megy el max, és kb 3x akkora az akku kapacitás, mint egy átlag ilyen rendszernél.

    Na itt kellett mindent összeparaméterezni a Sunny Island-ben úgy, hogy 3/2 beállítást újraindítás után elfelejt. Szabadságunk alatt mentünk beüzemelni, meg ilyenek, és kiszámlázhatatlan mennyiségű mérnökóra ment bele, csak mert a dolgok adottak voltak. Egy Vitronnal pár óra alatt meg lehetett volna ezt csinálni, és annak még értelmes supportja is van...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Geresics #6841 üzenetére

    *nem 48Ah, hanem 250Ah, 6V, 8db, összesen 48V
    Sorry :R

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz MrZed001 #6843 üzenetére

    A sunyi island adja a 230v-os szinuszt, a rendszer pedig TN-S rendszer. Le van nullázva a főelosztóban. Kicsi a zárlati áram, egy C16 nem menne le időben, szóval 60364-4-41 franctudja hanyas pontja szerint az ÁVK a leoldószerv. A főelsztóban egy késleltetett, szelektív, 300mA-es ÁVK védi a kimenő kábeleket, vezetékeket. Az alelosztókban meg 30mA-es ÁVK-k vannak.
    Minden jelentős elosztó alatt van alátámasztó földelés, 2 db 2m-es keresztföldelő, egymástól 4m-re leverve 10 ohm alatti ellenállással. A kismegszakítók csak szakszolásra kellenek, de be vannak építve.
    A napelem dc oldalán kettős szogetelés az ÉV mód. Az akkumulátoroknál földeletlen FELV törpefeszültség. Az aggregátor akkutöltése szintén FELV törpefeszültség.

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    Emlékszem, amikor elkezdtem a napelemekkel foglalkozni, és elolvastam ezt-azt, voltam pár tanfolyamon, meg előadáson, akkor rögtön azt hittem én már mindent tudok! :D

    Jelenleg ott tartok, hogy minél több dologgal ismerkedem meg részleteiben, annál inkább látom, hogy még mennyi minden van, amihez nem értek a ebben a témakörben... :B

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz kardkovacsi #6859 üzenetére

    Miért írtam volna Neked?

    (#6860) Zzr
    Miért telepítene bárki is északi tetőre napelemet? Értem én, hogy az értékesítő értékesíteni akar, de annak olyan pocsék lesz a hozama, hogy inkább elkönyvelném magamban, hogy 5kWp fér csak fel (a déli tetőre)!
    Esetleg azt is megteheted, hogy az északi oldal bekerülési költségét ráköltöd jóval drágább, de nagyobb egység-teljesítményű napelemekre! Pl. az LG napelemek adott felületen mindig nagyobb teljesítményt tudnak, de cserébe 2x annyiba kerülnek. De még így is több értelme van, mint északra pakolni plusz napelemeket, és több tartószerkezet sem kell...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz kardkovacsi #6862 üzenetére

    Nem, az ábra láttán full magamra ismertem! Csak azt nem tudom, hogy a görbe mely részén lehetek most! Azt tudom, hogy régen a magabiztosságommal észérveket is le tudtam győzni, de ma már akkor is ráhagyom az emberekre sokszor a hülyeségüket, amikor tudom, hogy nekem van igazam. Egyszer-kétszer megpróbálok észérveket felhozni, de utána már nem ölök több energiát a dologba feleslegesen...

    Tigo: igen, arra való, hogy eltérő teljesítményeket hozzon szinkronba, legyen az eltérő tájolás, vagy épp más napelem.
    Viszont sosem használtam Tigot, így innentől kezdve megint csak pletyka szinten kell kezelni, és tessék utánaolvasni (amire sajnos nincs most nekem kapacitásom), ezért OFF-ba is teszem: úgy tudom a Tigo valamit nem tud felfelé, csak lefelé transzformálni! Vagy a feszültséget, vagy az áramerősséget! Ezt mindenképp ellenőrizni kell! Ha ugyanis egy 300-as napelemet teszel a 350-esek közé, akkor annak az áramerősségét feljebb kellene emelnie, miközben a feszültséget csökkenti!
    De ha áramerősséget nem tud emelni, akkor a 300-as lesz a szűk keresztmetszet, és korlátozza az egész sztringet! Ez esetben csak nagyobb teljesítményű napelemet szabad betenni!
    Mire leírtam, rájöttem, hogy ennek nem volna sok értelme! Ha feszültséget nem tudja emelni, az áramerősséget viszont igen az nem gond! A feszültség lesz, amennyi lesz, az úgyis hozáadódik a sztringhez!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Zzr #6866 üzenetére

    Az a baj, hogy az északi (most ezt gyűjtőnévként értem) tetődön a napsugarak beesési szöge rohadt alacsony lesz a napelemeken. Feszültség lesz, de áramerősség nagyon kevés. Ebből kifolyólag, hogy a kérdésedre válaszoljak: nem kell aggódnod, nem fogja túlterhelni az invertered. Sajnos.
    A bővítést én mindenképp másként képzelném el. Akár egy előtető, akár egy állványos rendszer keretében, akárhogy máshogy, csak a tájolás nevében ne szerepelnej észak... De ez én vagyok, és úgy vauvau, hogy nem ismerem a helyszínt...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz kardkovacsi #6886 üzenetére

    A Froniusra alapból 2 év van, ami kiterjeszthető +3 év teljes körű, vagy +5 év anyaggarancia kiterjesztés kérhető ingyenesen internetes regisztrációval. További évek természetesen vásárolhatóak! :K

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz kardkovacsi #6895 üzenetére

    Azért ne keverjük nagyon össze a dolgokat, mert még azt hisszük turmix, és megisszuk! :DDD
    Ha kipattintanák a kínaiakat az EU (vagy más) piacról, akkor a.) nem volna mit venni b.) mi jobban ráfáznánk, mert nagyobb piac, mint sokan hinnék, és minden országnak jelentős felvásárló partnere!
    Ha nem akarsz kínai dolgot venni, akkor a napelemkről is nyugodtan mondj le, ugyanis tökmindegy mit írnak a marketing-füzetbe, a napelm kristálya kínai kézből jön. Nincs B.) opció. :N

    (#6891) redingitell
    az eladott mennyiség nincs egyenes arányú kapcsolatban a minőséggel. Anno cEHE inverterből is rengeteget eladtak, és az egy határ sz@r volt. Egyszerű, könnyen javítható (megfelelő szakértelemmel), de pocsék minőség és hatásfok. Kb. mint egy Lada, csak ez köré nem épült kultusz...
    Szerencsére a Huawei kifejezetten jó minőségű! :K

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz zetorV6 #6899 üzenetére

    Smart Meter meg mi a túrónak? :Y

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz zetorV6 #6902 üzenetére

    Nincs baj a Huawei-el, sem az eltérő panelszámú sztringekkel, ha azok külön munkapontra vannak kötve.

    (#6903) zetorV6
    A Smart Meter egy olyan kütyü, ami 100 dologra jó, de kishazánkban jelenleg egyiknek sincs értelme! Amíg HMKE-ről, és éves szaldós elszámolásról beszélünk, addig el nem tudom képzelni, hogy miért volna jó azt beépíteni. Azaz de, ismerem a marketinganyagokta, meg az erről szóló előadásokat, de ettől még tök felesleges. Máris csak 100eFt a különbség, ha nem találsz megfelelő Huawei invertert.

    (#6905) zetorV6
    SE inverter nem megy optimalizálók nélkül. A technikai okokat most nem írnám le, ideje dolgoznom is :B

    [ Szerkesztve ]

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz zetorV6 #6911 üzenetére

    utólag is feltehető

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Kaci84 #6937 üzenetére

    Sajna a fentiek alapján én nem tudok okosat mondani :(
    1. ajánlatban 15db milyen napelem? 200Wp? 400Wp? Így az ár is értelmezhetetlen.
    2. ajánlatban 25x345Wp, de milyen inverter? Mi a csuda az a 37kWx13A?
    Utóbbinál viszont fajlagos egységárat lehet legalább számolni: 3,5MFt/8,625kWp=405.800.Ft/kWp.
    Ha ez 8884 kWh energiát fog termelni, akkor az kb. 332.150.Ft/év, ami 3.500.000.Ft/332.150.Ft/év=10,5év megtérülést jelent (már ha csak a termelést nézzük).

    A 4. kérdésedre viszont határozott nem a válasz!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz chege #6944 üzenetére

    Szia,
    1.) 18x330=5940Wp -> 2.704.000/5940=455eFt/kWp, ami elég borsos!
    2.) 18x310=5580Wp -> 2.219.000/5580=397eFt/kWp, ami már sokkal barátságosabb.
    Viszont a Maxim - ahogy Te is írod - egy chip a panelen, amire akkor van szükség, ha árnyék vetül a napelemekre - abban viszont világbajnok. Mivel Nálad árnyékmentes a tető, én inkább kérnék a helyedben a 2.) kivitelezőtől egy ajánlatot "hagyonányos" napelemre ugyan ebben a rendszerben, és simán lehet, hogy ugyan ebben az árban 330-340Wp paneleket fogsz kapni, ami tovább javítja a Ft/kWp egységárat!

    A Kioto egy túlhájpolt gyártó. Ismerem az "úriembert" aki a marketingstratégiájukért felelős, és... szóval nem leszünk örök barátok, na. A termékük persze erről még nem rossz, de üzemeltetünk 2db 500kW-os parkot, amiben Kioto van, és a termelés (sok egyéb tényező együttes hatása miatt) olyan 5-8%-kal termel rosszabbul, mint akár egy Suntech, akár egy Amerisolar, akár egy PhonoSolar rendszer. Hangsúlyozom, ez nem csak a napelemk miatt van!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz chege #6946 üzenetére

    Fronius egy kifejezetten jó választás ebben a méretkategóriában :K
    Az ár az területenként, telepítőnként, és rendszerméretenként változik. 2 rendszert kérdeztél, ha egymáshoz viszonyítod is őket, akkor is látszik, hogy nagy a különbség.
    A napelemes rendszerek lényege a napelem és az inverter. Előbbi mondhatni mind "egykutya", utóbbinál vannak sokkal jelentősebb különbségek. Tartószerkezetben meg már jó ideje nem találkoztam olyan anyagokkal, mint anno a hőskorban, hogy konkrétan veszélyes lett volna. Ma már mindenki próbálja az elfogadható szint felé belőni az anyagválasztását. Nincs is értelme mással szórakozni, mert nincs akkora árkülönbség, hogy megérné kockáztatni. Persze nem mondom, hogy nem fordulhat elő, elvégre a jó magyar vállalkozók mindig is kreatívak voltak... :DDD
    Inkább a kivitelezés minősége, és az ügyintézés gördülékenysége szokott még kimutatható különbséget eredményezni...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz akiaki #6949 üzenetére

    Szia,
    mivel olvasgatod már a topikot egy ideje, biztos láttad, hogy többször leírtam (pl. pont az előtted levő hozzászólásban), hogy a napelemek kb. mind egy kutyák. Persze vannak különbségek, de semmi egetrengető. Az LG pl. adott felületen mindig sokkal nagyobb teljesítményt tud, mert válogatott cellákból építkezik. Na ezt hívnám én prémiumnak, ám az ára jellemzően duplája a többinek, de még az sem kerül 153eFt-ba! Szerintem Nálad véletlenül beütöttek egy egyest az ár elé, mert az 53eFt/db árat még simán el tudnám hinni, bár úgy meg 235eFt/kWp lenne az ár az 529eFt/kWp helyett. Egyik sem tűnik reálisnak...
    Azt javaslom kérj inkább ajánlatokat a Magyar Napelem és Napkollektor Szövetség oldalán (amit utoljára pont 6 hozzászólással előtted linkeltem be):
    mnnsz.hu/arajanlat-keres
    (Mondjuk ezt tényleg érdemes volna már végre betennem az összefoglalóba...)

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    No, picit bővítettem a téma összefoglalót. Bekerült egy bemutatkozó, bővítettem pár szóval és gyártóval az inverteres részt, de ami a legfobtosabb, elkezdtem beletenni a Ti tapasztalaitok! Jelenleg 3 kommentet találtam meg, ha van még, akkor szóljatok, és azonnal pótlom!
    Aki pedig eddig még nem tette, kérem írjon akár csak pár sort! Szerintemm nagyon sokat tanulhatunk mind belőle! :K

    :R Kerüljetek Ti is be az összefoglalóba! :R

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz joghurt #6954 üzenetére

    az ötlet jó, köszönöm szépen! Sajnos hogy ezt rendesen kidolgozva betegyem megint kell időt kerítenem rá, de előbb utóbb tuti meg lesz, köszi! :R
    A számításod viszont nem helytálló, mert nem veszed figyelembe a napelemek működéséből eredő teljesítmény-veszteséget! A 20% túlméretezés még ideális tájolás mellett is Jolly Jocker! A 30% már más tészta, ideális tájolás esetén ott éves szinten már több a vágás, mint az extra befektetés, viszont ahogy eltérünk az ideálistól, nő a túlméretezhetőség, különösen, ha 2 eltérő tájolást veszünk alapul! :K

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    Akik szokták időnként frissíteni a Fronius firmware-eket, Ti is úgy vettétek észre, hogy a DM kártya 3.16.6-1 és az inverter 31330 verziója hosszú ideje a legstabilabb? Vagy találkoztatok bármi hibával?

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz adorjant #6973 üzenetére

    ohh, mert még fiatal a rendszered! :D
    700 körüli invertert felügyelek, és volt már olyan frissítés, ami adott hirtelen 2-3 hétnyi munkát, csak mert valami úniós szabványra hivatkozva megváltozott a WIFI-kezelés. Nem voltam boldog, gondolhatod! :DDD

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

Új hozzászólás Aktív témák