Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • CheGhost

    aktív tag

    Sziasztok!
    Már egy ideje gondolkozok rajta, hogy milyen router lenne a legjobb számomra. Az összefoglalóból nagyjából 3 típusra leszűkítettem a választékot: Asus RT-N56U, Asus RT-N65U, Asus RT-AC56U.
    Az N56 és a N65 között van valami lényeges különbség, vagy csak az usb portok és a plusz chip, mely az 5 GHz-et kezeli, a különbség? (Meg persze a antennák száma, és az elméleti sebesség ezáltal, ami az összefoglalóban van...) Egy kicsit visszakeresve (No1, No2 és ezeket követő néhány hozzászólás) nekem úgy tűnik, hogy nem jelentős a különbség.
    Az első időben hasonlóan használnám, mint a mostani TP-Link TL-WR1043ND v1-es routeremet, azaz usb-s hdd-t raknák rá, amivel a transmissiont és a hálózati megosztást kezelné. Később talán egy nas ezt kiváltaná.
    A későbbi nas miatt úgy gondolom, nincs szükségem erőgépre. Ennek függvényében elég lehet az N56, vagy érdemes elgondolkozni az AC56-on?
    Köszönöm előre is a segítséget!

    *** Ha egy probléma megoldódik, akkor kérjük a megoldást is leírni, nem csak annyit, hogy "megoldódott"! *** Hosszú log-ok esetén külső oldal ajánlott mindenki lelki békéjének megőrzése céljából! https://pastebin.com ***

  • CheGhost

    aktív tag

    válasz Jedster #36350 üzenetére

    Helló!

    Köszönöm. A háttérbe nem nagyon mentem bele, de legyen...
    A 1043 marad a jelenlegi helyén, továbbra is custom fw-rel fogja tenni a dolgát (lehet áttér majd Gargoyle-re). Majd nemsoká' én fogok máshova "áthelyeződni". A teljes hálózatot ki kell építenem az üres lakásban (fali kábelezés, fali csatlakozók, router, switch), így a nas-t inkább majd egy következő lépésnek szánnám.

    A 1043-mal nem sok gondom volt eddig, szinte kezdetektől vargalex féle fw-rel használtam. Wifi-n csak a telefonom (Moto Defy) és néha-néha a notebook-om csatlakozott, ha lusta voltam a kábelt bedugni, vagy máshol használtam. Az inkompatibilitás miatti jelvesztés nálam nem fordult elő. Kábelen csatlakozott minden más. Az usb-s hdd-n torrent futott megfelelő korlátozással (900/200 kBps), a médialejátszóval legtöbbször közvetlenül innét játszottam le, 720p-ig jól bírta, felette már sok volt neki (vagy a router, vagy a hdd volt a gyenge láncszem, ezt nem derítettem ki). Illetve hálózati meghajtó szerepét is betöltötte. A nekem nem szükséges dolgokat/programokat kikapcsoltam (dlna, ushare, ...), így nem volt instabil, nem indulgatott újra.

    Az eddigi tervek szerint olyan netet rendelnék (50 Mbps), ahol a SW-es és HW-es NAT különbsége nem jönne ki, így custom fw-t használhatok, ha akarok/úgy gondolom. Bár amikor a 1043-t vettem, akkor sem volt még semmi wifi-s eszközöm, de úgy gondoltam, majd lesz, így jó üzlet volt visszanézve. Ehhez hasonló most az 5 GHz, de ennek ellenére jelenleg nem tartom szükségesnek az AC-s jeltovábbítást. Illetve a majdani NAS-beszerzés okán úgy gondolom, hogy nem szükséges erőgép. Bár az N56U nem valami hatalmas előrelépés lenne a 1043-hoz képest processzorerő szempontjából (400MHz/32MB vs. 500MHz/128MB).

    [ Szerkesztve ]

    *** Ha egy probléma megoldódik, akkor kérjük a megoldást is leírni, nem csak annyit, hogy "megoldódott"! *** Hosszú log-ok esetén külső oldal ajánlott mindenki lelki békéjének megőrzése céljából! https://pastebin.com ***

  • CheGhost

    aktív tag

    válasz Jedster #36367 üzenetére

    Köszönöm.
    Megfontolom, amit írtál és átgondolom még, hogy mire van tényleg szükségem.

    *** Ha egy probléma megoldódik, akkor kérjük a megoldást is leírni, nem csak annyit, hogy "megoldódott"! *** Hosszú log-ok esetén külső oldal ajánlott mindenki lelki békéjének megőrzése céljából! https://pastebin.com ***

  • CheGhost

    aktív tag

    Sziasztok!

    A routerem cseréjén gondolkozom. Jelenleg egy tp-link tl-wr1043nd v1 openwrt by suste rendszerrel van használatban.
    Az okom, ami miatt lecserélném, hogy stabil és elfogadható sebességű openvpn-t szeretnék létrehozni, ami tudomásom szerint erőigényes. Az ellenoldalon jelenleg már üzemel egy asus rt-n18u tomato-val, amire egy nas is van kötve. A 1043-t meghagynám ezen az oldalon médiaszervernek, illetve a nas-ról a fontos adatok biztonsági mentésének, így ezekkel az új routert nem terhelném.
    Jól gondolkodom? Vagy a 1043 v1 felett már eljárt az idő, és az új router már ezzel a mellékes és ideiglenes terheléssel is elboldogulna? Bár az openvpn használat és a biztonsági mentés egyszerre jelentkezne...

    Az alábbi követelményekre gondoltam:
    - legalább 5GHz, de az AC sem kizáró ok
    - openVPN szerver
    - 1 db usb is elég
    - custom firmware lehetőség
    - az ár kb. 40k

    Néhány sorral felettem egy jó ajánlást látok, csak a nagyobb terhelést jelentő openvpn szerver miatt elég-e ezek ereje?
    "Asus AC58U, TP-Link Archer C5/C7 lenne az ajánlott belépő AC-s típus."
    Ezen kívül a C8/C9, illetve az AC66U van még a listában, ami nagyjából a keretembe beleférhet.

    A custom fireware-en sokat gondolkodtam, hogy openwrt-re érdemes-e leszűkítenem, de azon érv mellett, hogy a 1043-at sok évig használtam openwrt-vel, nem nagyon van más. Illetve sok elemet nem tervezek pluszban telepítgetni.

    Köszönöm segítségeteket!

    [ Szerkesztve ]

    *** Ha egy probléma megoldódik, akkor kérjük a megoldást is leírni, nem csak annyit, hogy "megoldódott"! *** Hosszú log-ok esetén külső oldal ajánlott mindenki lelki békéjének megőrzése céljából! https://pastebin.com ***

  • CheGhost

    aktív tag

    válasz Multibit #56552 üzenetére

    Köszönöm az ajánlatot, utánanézek.

    (#56551) Gubek-Einste
    Neked is köszönöm szépen! :R

    *** Ha egy probléma megoldódik, akkor kérjük a megoldást is leírni, nem csak annyit, hogy "megoldódott"! *** Hosszú log-ok esetén külső oldal ajánlott mindenki lelki békéjének megőrzése céljából! https://pastebin.com ***

  • CheGhost

    aktív tag

    válasz Gubek-Einste #56551 üzenetére

    Helló!
    Az éjszaka azon gondolkodtam, hogy ha a cfw követelményt elhagyom, akkor a többi modell (ASUS AC58U/AC66U, illetve TP-Link Archer C5/C7/C8/C9) megállhatja a helyét? Lesz elég kraft bennük, hogy normális szinten lekezeljék az openvpn szervert?
    Mivel nem kell, csak átlagos wifi (AC1200 elég, illetve hatalmas hatótávolság sem kell), és inkább számítási teljesítmény, azért a Linksys WRT1200AC-t is felvettem a listámra.
    Köszönöm a segítségeteket!

    *** Ha egy probléma megoldódik, akkor kérjük a megoldást is leírni, nem csak annyit, hogy "megoldódott"! *** Hosszú log-ok esetén külső oldal ajánlott mindenki lelki békéjének megőrzése céljából! https://pastebin.com ***

  • CheGhost

    aktív tag

    válasz Gubek-Einste #56557 üzenetére

    Ezt jó, hogy mondod, erre figyelnem kell.
    Köszönöm a segítségedet! :)

    *** Ha egy probléma megoldódik, akkor kérjük a megoldást is leírni, nem csak annyit, hogy "megoldódott"! *** Hosszú log-ok esetén külső oldal ajánlott mindenki lelki békéjének megőrzése céljából! https://pastebin.com ***

  • CheGhost

    aktív tag

    válasz zsolt734 #56858 üzenetére

    Helló!
    A félreértések elkerülése miatt az elején leszögezném, hogy én nem tudok ajánlani semmit, azt majd a hozzáértők megteszik, illetve tőlük kéretik kijavítani a pontatlanságokat. Ezért elnézést, hogy beleszólok.
    Egy pár tisztázó kérdés:
    - 1 db router/modem-et keresel, vagy a leírásodnak megfelelő irodában a belső hálózatot szeretnéd "felújítani"?
    - 8 portos router helyett switch megfelelne-e? (Napokkal ezelőtt felmerült kérdés, árban sokkal kedvezőbb.)
    - A szolgáltatói eszköz cseréje általában nem ajánlott, mögé kellene kötni az új routert
    - A szg-ek és laptopok kábelen vagy wifi-n csatlakoznak? A plotter és a nas ugye kábelen csatlakozik? Illetve a második szinten csak a 4 laptop van, jól értettem, azaz a plotter és a nas a másik másik (azaz első) routerre van kötve? A leírásodból úgy olvastam ki, hogy a két router-t nem tudjátok kábelen összekötni.
    - Melyik vpn-t használjátok? Az openVPN tudomásom szerint az egyik legbiztonságosabb.
    - Az első ponthoz visszatérve: Egy routerre, vagy a teljes rendszerre, pl. 2 router + 1 switch összesen max. 80k Ft?
    - A nas cseréjén nem gondolkoztok? Sebességben és szolgáltatásokban egy jobb nas ajánlott lehet. A wd "nas" "nem igazán acélos".
    - Jelenleg milyen hálózati eszközök vannak, miről akartok feljebb lépni? (Esetleg használhatóak lehetnek pl. a második szinten.)
    - A wifi-környezet milyen? Mennyi idegen/szomszédos wifi van a környéken? Max. lefedendő távolság? Falak száma/anyaga?

    [ Szerkesztve ]

    *** Ha egy probléma megoldódik, akkor kérjük a megoldást is leírni, nem csak annyit, hogy "megoldódott"! *** Hosszú log-ok esetén külső oldal ajánlott mindenki lelki békéjének megőrzése céljából! https://pastebin.com ***

  • CheGhost

    aktív tag

    Sziasztok!
    Elhalálozott egy vidéki környezetben, szüleimnél használt Asus RT-N18U, melyen Tomato-t használtam. Jelenleg a korábban használt TP-Link TL-WR104ND v1, openWRT-vel lett beállítva a helyére, de csak ideiglenesen. Érezhetően gyenge már a procija, ha nem birizgálom, akkor nincs gondja.

    A jelenlegi körülmények az alábbiak:
    - kábeles összeköttetés ki van építve (3 pc, 1 nas),
    - wifi-n nincs nagy terhelés, jellemzően csak hírolvasás (2 telefon, 1 tablet), a környék szinte tiszta,
    - jelenleg 120/10 Mbps net van, nem tervezzük a feljebb váltást, csak ha átsorolnak, a gigabit-es net nem érdekel.

    Az új routerrel kapcsolatban az alábbiak jutottak eszembe:
    - gigabit-es lan/wan csatlakozó,
    - ddns (ipdns+noip) és openvpn (elsődlegesen szerver, de kliens is megfelel) futatás,
    - hosszabb távra a wifi5 (ac) érdemes lenne, de a jelenlegi wifi4 (n) kiszolgálja az igényeket,
    - árban 20-25k Ft környékéig elmehetek,
    - az openWRT támogatás előny, de Tomato-val is elvoltam, bár egyszer beállítom, és utána ezt nem nagyon fogom piszkálni, ha nincs gondja, így végső esetben a gyári felületi is megfelel. :D

    Nálam a lakásban Linksys WRT1200AC van openWRT-vel, de ezt a teljesítményt már sok eszköz olcsóbban is tudja hozni. A topikban visszaolvasva az alábbiakat találtam, amiket az utóbbi időben ajánlani szoktatok:
    Asus RT-AC57U, RT-AC65P, RT-66U B1
    Ezek jók lehetnek a számomra, vagy esetleg valami mást ajánlotok?

    Köszönöm a segítségeteket!

    *** Ha egy probléma megoldódik, akkor kérjük a megoldást is leírni, nem csak annyit, hogy "megoldódott"! *** Hosszú log-ok esetén külső oldal ajánlott mindenki lelki békéjének megőrzése céljából! https://pastebin.com ***

  • CheGhost

    aktív tag

    válasz Joe123 #77363 üzenetére

    A konzolvilágban is 20e alatt van az AC65P. Számomra megbízhatóbb bolt, mint az emag.

    *** Ha egy probléma megoldódik, akkor kérjük a megoldást is leírni, nem csak annyit, hogy "megoldódott"! *** Hosszú log-ok esetén külső oldal ajánlott mindenki lelki békéjének megőrzése céljából! https://pastebin.com ***

  • CheGhost

    aktív tag

    válasz fsdb #77370 üzenetére

    Most ültem gép elé, és most kíváncsiságból rákerestem.
    Én úgy szoktam csinálni, ha valamit veszek, előtte megnézem árösszehasonlító oldalon, hogy máshol mennyibe kerül.
    Mindenkinek javaslom, hogy vásárlás előtt azt a 2-3 percet szánja rá.

    *** Ha egy probléma megoldódik, akkor kérjük a megoldást is leírni, nem csak annyit, hogy "megoldódott"! *** Hosszú log-ok esetén külső oldal ajánlott mindenki lelki békéjének megőrzése céljából! https://pastebin.com ***

  • CheGhost

    aktív tag

    válasz code1005 #77466 üzenetére

    Ne vedd komolyan a hozzászólásomat. :D
    De nem csak 5 és 8 portos switchek léteznek. Persze ezek az olcsóak, mert háztartásokban ezeket vásárolják. De az ezutáni 16, 24, portos switcheknek még elfogadható az áruk az efölöttiekhez képest.

    [ Szerkesztve ]

    *** Ha egy probléma megoldódik, akkor kérjük a megoldást is leírni, nem csak annyit, hogy "megoldódott"! *** Hosszú log-ok esetén külső oldal ajánlott mindenki lelki békéjének megőrzése céljából! https://pastebin.com ***

  • CheGhost

    aktív tag

    válasz bigdady #77569 üzenetére

    A gigabites hálózat elméleti felső sebessége 125 MB/s, ez gyakorlatban 100 és 115 között szokott lenni... 145 MBps?
    A router nem igazán profitál az usb3-ból, nem lesz sokkal gyorsabb, mint egy ugyanoda dugott usb2 eszköz, a proci terhelés miatt, ahogy az előttem szólók is írták.

    [ Szerkesztve ]

    *** Ha egy probléma megoldódik, akkor kérjük a megoldást is leírni, nem csak annyit, hogy "megoldódott"! *** Hosszú log-ok esetén külső oldal ajánlott mindenki lelki békéjének megőrzése céljából! https://pastebin.com ***

  • CheGhost

    aktív tag

    Sziasztok!

    A jelenlegi rendszeremet szeretném fejleszteni (esetleg lecserélni).
    Jelenleg a szolgáltatói eszköz bridge módban van, ki van kapcsolva a wifi rajta. Ezt követi egy Linksys WRT1200AC routerként, amin openwrt-t használok, ez szórja a wifi-t, és osztja a netet kábelen. Továbbá egy switchet használok az egyik szobában.

    A lakás (Bp-i) kialakítása és a környezet (-ben található sok egyéb wifi) miatt a lakás átellenes pontján gyenge, szakadozik a wifi. Erre szeretnék megoldást találni.

    A legjobb egy mesh* rendszer kiépítése lenne. :D De ebben az esetben sajnálnám a Linksys-emet kihagyni a "játékból".
    A másik véglet egy repeater beüzemelése, de ez mindig távol állt tőlem, olyan "semmire sem jó" megoldásként él a fejemben (ezek árában butább routereket lehet már kapni, azzal meg különálló AP-t tudok csinálni).
    A kettő között egy új AP lenne (talán gazdaságilag legolcsóbb, beállításilag bonyolultabb, ami jó nekem :) ) a megoldás szerintem. Ezzel pedig a szakadásmentes váltást veszíteném el, ha nem tudom (pl. openWRt-ben, vagy saját rendszerében) valami beállítással megoldani.

    A sebesség, ahogy látszik (1200Mbps) nem nagy követelmény, inkább a stabilitás és az elérhetőség/lefedettség a fontosabb, amit ki akarok alakítani. Ezeket az eszközöket természetesen kábellel kötném össze.
    Van szerintetek valami, amire nem gondoltam, vagy milyen megoldásban érdemes szerintetek gondolkoznom?

    *mesh: pl. Asus AImesh képes routerekkel, vagy dedikált pl. TP-Link Deco, esetleg drágább speciális eszköz (nem jut eszembe a márka neve)

    *** Ha egy probléma megoldódik, akkor kérjük a megoldást is leírni, nem csak annyit, hogy "megoldódott"! *** Hosszú log-ok esetén külső oldal ajánlott mindenki lelki békéjének megőrzése céljából! https://pastebin.com ***

  • CheGhost

    aktív tag

    válasz Gubek-Einste #86577 üzenetére

    Szia!
    A lakás falai beton és ytong vegyesen, csúsztatott zsalus építési móddal, a belváros közelében. Ebből 2 ytong falat kellene átvinnie az új rendszernek. A jelenlegi rossz vételű hely kb. 6-8 m-re van a routertől.
    A 2,4 GHz-es sáv eléggé "szennyezett", az 5 GHz-es sávon csak 2-3 szomszéd van.
    Jelenleg 150 Mbps upc netem van, az elég nekem mindenre. Később is inkább az alsó szegmesből választanék.
    A belső hálózaton 1-1 nas, médialejátszó, konzol, asztali gép, és változó feladattal rPi4 van. A vezeték nélküli hálózatot 3 telefon, 2 notebook használja, de nem egyidőben.
    A rendszerre nem lőttem be árat, most inkább a lehetőségeket mérem fel. Ha mégis kell mondani árat, akkor 40k, max. 60k Ft. De nem mennék el a végéig, ha elfogadható is van kevesebből.
    A korábbi hozzászólásom alapján inkább a lefedettség és a stabilitás a fontosabb, mint a sebesség wifi esetén.

    *** Ha egy probléma megoldódik, akkor kérjük a megoldást is leírni, nem csak annyit, hogy "megoldódott"! *** Hosszú log-ok esetén külső oldal ajánlott mindenki lelki békéjének megőrzése céljából! https://pastebin.com ***

  • CheGhost

    aktív tag

    válasz dkess #86576 üzenetére

    Régebben nézegettem ezt a .11r "kapcsolót", de akkor nem értettem meg. A videó sokat segített. Egy próbát megérhet. Köszi! :R

    #86575 Core2duo6600
    Köszi neked is.
    Igen a Mikrotik és az Ubiquiti nem jutott az eszembe.

    *** Ha egy probléma megoldódik, akkor kérjük a megoldást is leírni, nem csak annyit, hogy "megoldódott"! *** Hosszú log-ok esetén külső oldal ajánlott mindenki lelki békéjének megőrzése céljából! https://pastebin.com ***

  • CheGhost

    aktív tag

    Sziasztok!

    A meglévő router-emhez keresek 2 db AP-t, akár a meglévőt is lecserélném, ha annyival többet nyújt az új. Most Linksys WRT1200AC-t használok openwrt-vel.

    Egy újépítésű, 70 nm-es lakásban kerülnének elhelyezésre, ahova költözni fogok. A főrouter a bejárati ajtó felett, a két ap a lakás két szélén, a két szobába kerülne elhelyezésre. Vezetékkel össze lennének kötve. Nagyjából egy háromszöget alkotna a három router. Maximum egy 10 cm-es ytong falat kell átvinnie a wifi-nek.
    Szomszédok vannak, valószínűleg szórnak is rendesen. Budapest, hétből ötödik emeleten leszek.

    A net sebességben nem hajtom a csúcsot, 300 Mbps-es lesz jelenleg. Emellett csak kábelen lényeges, hogy mennyire tudom kihajtani. Ami lényeges, azt kábelezni fogom. A wifi inkább csak a nem sebességérzékeny felhasználásra lesz. Inkább a lefedettség a fontos, mint az elérhető sebesség. Néhány telefon és laptop lesz többet a wifi-n, nem gondolom ezt sem túl nagy terhelésnek.

    Nagyjából 30k Ft/db árig, összesen 100k Ft-ig el tudok menni . Az openwrt-t kedvelem, abból sajnos csak wifi5-ig támogatottak a routerek. A wifi6-hoz gyári fw-t kellene használnom, ami nem okozna fájdalmat, de az univerzitásról le kellene mondanom. Az openwrt-n meg lehet oldani a roaming-ot, tudom, hogy ez messze áll a mesh-től, de nekem jelenleg elég.

    Az alábbi lista van a fejemben:
    wifi5: Asus AC57Uv3, AC1200GU, AC65P
    wifi6: TP-Link AX10, AX20, ASUS AC55

    Köszönöm a segítségeteket előre is!

    [ Szerkesztve ]

    *** Ha egy probléma megoldódik, akkor kérjük a megoldást is leírni, nem csak annyit, hogy "megoldódott"! *** Hosszú log-ok esetén külső oldal ajánlott mindenki lelki békéjének megőrzése céljából! https://pastebin.com ***

  • CheGhost

    aktív tag

    válasz dkess #90111 üzenetére

    Szia!
    Köszönöm a részletes választ. Belátom, el kell engednem ezt az openwrt-t (legalább is egy darabig)... :) marad a gyári rendszer...
    A 2 db AC57Uv3, és az azzal létrehozott mesh wifi hálózat tetszik. Arra gondoltam, hogy a jelenlegi routerem (Linksys WRT1200AC) menne a modem mellé, letiltott wifi-vel, a 2 db AC57v3 pedig a két szobába AP-ként, és csak rajtuk lenne wifi, illetve mesh-be lennének enthernet backhaul-lal.
    Még egy kérdésem lenne: wifi6 esetén melyik router tudná kb ugyanígy ellátni ezt a feladatot? AX55?

    *** Ha egy probléma megoldódik, akkor kérjük a megoldást is leírni, nem csak annyit, hogy "megoldódott"! *** Hosszú log-ok esetén külső oldal ajánlott mindenki lelki békéjének megőrzése céljából! https://pastebin.com ***

  • CheGhost

    aktív tag

    válasz dkess #90170 üzenetére

    - Az ajtónál lévő router nagyjából középen lenne. A főrouter és a 2 szobában lévő router megközelítőleg egy (egyenlő oldalú) háromszögben lenne.
    - Elképzelhető, hogy egy főrouter is elég lenne, ezt mindenképpen kipróbálom majd a meglévő routeremmel pénzköltés előtt.
    - Elgondolásom szerint komoly és állandó forgalom nem lenne a wifi-n, ami ilyen, azt kábelre fogom rakni.

    Most inkább csak gondolkozom, hogy milyen megoldás lehet jó. A tényleges beszerelést kb. két hét múlva csinálom majd. Mivel a wifi-t nem terhelném, csak switch és wifi feladatokat kellene ellátnia, ezért inkább csak az alsó néhány készülékben gondolkodom, ami már kielégíti az igényeimet. Jelenleg az AC57v3 és az AX55, amit befutónak érzek.

    Köszönöm a segítségedet! :R

    *** Ha egy probléma megoldódik, akkor kérjük a megoldást is leírni, nem csak annyit, hogy "megoldódott"! *** Hosszú log-ok esetén külső oldal ajánlott mindenki lelki békéjének megőrzése céljából! https://pastebin.com ***

Új hozzászólás Aktív témák