Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • czibzol

    újonc

    Sziasztok,

    Először is nagyon örülök, hogy találtam végre egy normális fórumot, ahol ezt a témát meg lehet tárgyalni olyan emberekkel is, akiknek már volt része mandulaműtétben, vagy esetleg velem hasonló cipőben járnak...

    A történetem a következő. Kb. május eleje/közepe tájékán kezdődött. Pár nap leforgása alatt a torkomban gócot éreztem, nehezebb volt a nyelés, mint azelőtt. Hangom nem ment el, rekedtség nem jelentkezett. Kifejezett torokfájásom sem volt, azóta sincs, csak gócot érzek a torkomban. Olyan, mintha egy csomó lenne az ádámcsutkám alatti részen. Először természetesen "házi praktikákkal" próbálkoztam: forró tea, Mebucain tabletta, Strepsils tabletta, Betadine oldat, Tantum Verde spray, Corsodil oldat, fokhagyma, sós víz, mézes sör (na ez utóbbitól készen voltam, majdnem gyomorürítés lett a vége:), stb. A torokfájásom noha mérséklődött, de nem múlt el. Ekkor kissé beparáztam, mert ilyen még életemben nem történt. Ha mandula- vagy torokgyulladásom volt, többnyire napok alatt elmúlt, anélkül, hogy orvoshoz kellett volna menjek. Tükörben megnéztem a torkomat. A garatfalon fehér lepedéket láttam, amely azelőtt nem volt ott, ja és azóta is (kissé) megy a hasam. Előtte ilyen problémám sem volt.
    Végül mégiscsak a dokimat választottam, gondoltam kikérem a véleményét.

    A dokim azt mondta, hogy ez bizony gennyes mandulagyulladás, de semmi baj, segítünk rajta, és egy antibiotikumkúrával meg is oldotta. Amit szedtem: Forcid Solutab 500 mg-os tabletta. Az 1 hetes kúra után a tüneteim csillapodtak, de ez csak 4-5 napig tartott. Szerencsére az antibiotikumnak nem voltak mellékhatásai, legalábbis nem tudtam róla. Na igen, azért a sok kefír és joghurt, és a Normaflóra nem maradhatott el...

    Visszamentem a dokihoz 1 hét múlva, mivel ismét éreztem, hogy valami nem oké, a torkomban továbbra is érzem a csomót, mely rekedtséggel párosult. Volt hangom, de beszéd közben folyton berekedtem, és krákogtam. Továbbá a helyzet azzal is rosszabbodott, hogy a nyakam két oldalsó részén végig fájdalmat éreztem, amely napközben hol erősebb volt, hol gyengébb. Mint utólag ez kiderült a nyaki nyirokrendszerem beduzzadt, jelezve a mandulagyulladást, ez okozta a fájdalmat. Gyorsan vissza a dokihoz.

    Ismételt orvosi vizsgálat után a dokim javasolta manduláim klinikai szakvizsgálatát. A Debreceni Klinika Fül- Orr- Gégészeti klinikáján vizsgált meg egy adjunktus. A mandulaműtét szükségessége ekkor merült föl először. A doki javaslatára szerint egy utolsó antibiotikumos kúrát kellene tartani, hátha meggyógyul. Ekkor Zinnat szintén 500 mg-os cuccot írt fel. Ezt is beszedtem, és 1 hét múlva valóban jobban lettem. Azt hiszem, a Zinnat erősebb volt, vagyis jobban hatott oda ahova kell. A baj az, hogy csak 1 hetet bírtam ki ismét, a tünetem visszajött. Mindezek mellett volt egy újabb tünetem is, méghozzá a bal oldali herémben tompa, de folyamatos fájdalmat éreztem. Tudtam, hogy a mandula az egész nyirokrendszerrel és a herékkel is kapcsolatban van, és arra következtettem, hogy a mandulám miatt van ez az egész.

    Visszamentem a háziorvosomhoz, aki mindenképp a mandulaműtétet javasolta. Vizeletvizsgálat negatív, a vizeletben nincs genny. Azt mondta, hogy ugyanott ahol eddig is volt, a mandulámon lát egy nagy gennyes foltot, amely a mandula kötőszövetet már annyira károsította, hogy az regenerálódni valószínűleg már nem fog tudni. Ezért jobban járok, ha kivetetem a manduláimat, mert később nagyobb bajaim lesznek. Javasolta, hogy a Klinikán kérjek időpontot. Hogy a műtétet el lehessen végezni és a gyulladás a manduláimon kissé újra csillapodjon, felírt egy harmadik-féle antibiotikumot (1,5 hónapon belül ez már a harmadik, jó mi?:). Az antibiotikum neve Ciprofloxacin-ratiopharm 500 mg-os filmtabletta. 1 hétre volt elegendő, ezt is beszedtem. Azt hiszem, hogy az antibiotikum a szervezetemnek már nem is jelent semmit. Olyan, mint másnak a C-vitamin:))) Szerencsére mellékhatásai egyiknek sem voltak. Nem fogytam, nem hánytam, nem voltak viszkető piros pöttyeim, semmi...csak ezt a szemét gócot ne érezném újra a torkomban.

    A szüleim és a legjobb barátom sem igazán díjazzák a mandulaműtétet, véleményük szerint igenis egy létfontosságú szervről van szó melynek funkciója van, ill. több helyről is hallottam már (olvastam itt is a fórumban), hogy ha a mandulákat eltávolítják, akkor problémák léphetnek fel heretájékon.

    Más vélemények szerint ha nem veszik ki a manduláimat, sokkal nagyobb bajaim is lehetnek: szívizom-problémák, ízületi problémák, tüdőgyulladás, heregyulladás, stb. Azért 30 évesen szép remények elé nézek...

    Sok negatív dolgot hallottam a mandulaműtéttel kapcsolatban, az egyik kollégám szerint "ha nem akarom megbánni azt hogy a világra jöttem", akkor ne szedessem ki. Valóban ennyire fájna????

    Azt hiszem, kikérem még egy-két fül- orr- gégész szakorvos véleményét és csak azután megyek bele a műtétbe.

    Esetleg ha valamelyikőtöknek az általam leírtak alapján lenne bármilyen javaslata, vagy hasonló tüneteggyüteseket élt át valaki, de valahogy mégis sikerült kilábalnia, örülnék ha írnátok.

    Feleslegesen nem igazán mennék bele egy műtétbe, csak tényleg a végső esetben. De ki tudja, mikor beszélünk végső esetről...?

    Zoli

Új hozzászólás Aktív témák