Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • mzso

    veterán

    válasz kuyarashi #10620 üzenetére

    Bár nem vagyok szakértő. (Majd kernel pontosít) De szerintem ez több sebből vérzik.

    PWM egyáltalán nincs ezekben és nem is 12V-ot állítanak elő: Ledektől függően állítják be konstans áramra többféle módon lehet kapacitív előtétes (csak egy kondenzátor), és kapcsoló üzemű (ezen belül meg megint sokféle) is. A feszültség megattől függően változó, hogy hány led van sorba kötve a fényforrásban.

    Viszont legtöbb esetben kell egy kondenzátor a ledekkel párhuzamosan, mert különben hullámzó marad a feszültség és így vibrál a fényforrás.

    "A gond meg azzal van, hogy ezt a led diódák nem jól tűrik, ezért rövidesen tönkremennek."

    Szerintem ez csak akkor fordul elő, hogyha a hullámcsúcsok meghaladják a LED-ek maximális feszültségét.

    Emellett egyéb dolgok miatt is meghalnak. Pl elégtelen hűtés, vagy csak silány alkatrészek miatt elszáll az egész.

    "100 Hz fölött általában ez nem érzékelhető, ettől függetlenül lehetnek negatív hatásai."
    A nem érzékelhető akko nem lehet negatív (élettani) hatása. De ha mondjuk egy működő körfűrész állónak látszik akkor az ugyanúgy levágja a karod.

    "Egyébként itthon 3 db led fényforrásunk van, ami E27-es foglalatú. Ebből a 3-ból csak az egyik nem vibrál."

    Kicsit igényesebbeket kell venni. A V-TAC-okat dicsérik ebben a témában. Nálam a nagy Global-ok (a kis 6w-os egy kissé igen) meg a Canyonok sem vibrálnak. Viszont 1-1 megpusztult belőlük.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz kuyarashi #10620 üzenetére

    Sokszor volt szó az olcsóbb, kapacitív előtétes konstrukcióról, ebben a hozzászólásban két rajz is szerepel.

    Stabil 12V a LED-szalagnál van, ezeknél a lámpáknál a feszültségigényt a soros LED-ek száma határozza meg, stabilizálni pedig az áramot kell.

    A 230 V kisebb (lassú) változása önmagában nem lenne nagy gond, sokkal kellemetlenebb, hogy a kapacitív előtét pont a gyors változásokkal, zavarimpulzusokkal szemben mutat kis ellenállást, ezek vágják agyon a LED-sort, meg a gyakori kapcsolgatás. Maga a LED természetesen bírja a kapcsolgatást, de kapacitív előtéttel nem igazán.

    Tehát ezek voltak a passzív elektronikák, aminek PWM-hez semmi köze.

    Az aktív (IC-s) áramgenerátorok kapcsolóüzemben, PWM-szabályzással stabilizálják a LED-ek áramát. Lehet trafós is, vagy van trafó nélküli step down áramkör is, egy tekerccsel. Utóbbi a nagyobb feszültségű és kisebb áramú LED-sorokhoz.

    De megfelelő puffer nélkül az aktív áramgenerátor sem képes áthidalni a hálózati szinusz hullámvölgyeit. Hatékonyabban stabilizál, tágabb határok között, de a semmiből ez sem tud működni, tehát itt sem jó sokat spórolni a pufferen.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

Új hozzászólás Aktív témák