Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Mostanában úgy érzem, hogy talán mégsem épp ideális számomra a Dell U2410 LCD monitorom, és esetleg jobban járnék egy kis képátlós FullHD plazmaTV-vel.
    Viszont sohasem próbáltam még HDTV-t PC monitorként használni, és plazmákat is csak futólag láttam kirakatban (én PC monitor párti vagyok, és az ismerősöknek is inkább LCD TV-ik vannak, az is még ritkábban van PC-re kötve, olyankor is csak filmhez, nem 24/7 mindenféle PC mókához...).

    Mivel mostanában elsősorban inkább filmezek, mint játszom, így hiába a színhelyesség, ha fix 60Hz-es a panel, és a ~950:1 kontraszt sem rossz, de hát elviselnék mélyebb feketét is, ahogy az overdrive-os H-IPS válaszideje is "lenyűgöző" egy S-PVA után, de úgy hiszem erre is ráverhet egy NoePDP panel.

    Az árkategóriámból kiindulva a Panasonic G20-al szemeztem (főleg, mikor volt a hardwareaprón használt, de még felbukkanhat, főleg így karácsony után...).

    Amiben nem igazodom ki, azok a tényleges technikai specifikációk. Valamint monitorokkal ellentétben ezekről nem találtam egyetlen épkézláb tesztet sem, mert vagy elő sem kerül semmi mérőműszer, vagy i1d2 coloriméterrel esnek neki egy wide color gamutos plazmának, ami talán nem a legjobb ötlet (legalább egyszer össze kéne vetni egy spektrométerrel is pár világosabb mérést, még ha utána colorimétert használnak, mondván a sötétben kicsit jobban boldogul...), és a PC-s kalibráló software-eket erőltetik ahelyett, hogy TV-hez való software-eket használnának, vagy méginkább maguk értékelnék ki a méréseket pl. excel-ben, és csak a LUT görbéket mutogatják (amit én linaárisan akarok hagyni, és software-esen korrigálni, szóval az inverze sem hordoz számomra túl sok infromációt, max becslést...).
    Illetve a kontrasztarányból is annyiféle értéket láttam a G20-hoz, ahányszor megmérték, mert plazmákhoz talán már amúgy is külön luminancemeter vagy komolyabb spektrométer dukálna, de talán ilyesmikre sem figyeltek, hogy sötét szobában kéne mérni, mert a plazma visszatükröz, stb... -> ezért is lenne jó, ha nem a dinamikus kontrasztot tüntetné fel a gyártó natív kontrasztként. Vagy legalább is én nem igazodom ki a panasonic honlapján feltüntetett "csillagászati" adatokon.

    Szóval...

    - Ha használ valaki Panasonic G20-at 24/7 PC monitorként (film, játék, web), akkor szívesen hallgatnám a szubjektív élményeit!

    - Ha véletlenül jártas az LCD-kben is, akkor megpróbálhatná nekem egy H-IPS panelhez viszonyítva is felvázolni a G20 képminőségét.

    - Ha esetleg érdekli a dolog (és Budapesti, netán Szolnok-Jászberény közt lakik), akkor szívesen "zsebrevágnám" valamikor a ColorMunki spektrophotométeremet, átudgranék vele hozzá, és a "vendéglátásért cserébe" (ingyen :DDD), valamint persze önös érdekű tesztelés gyanánt olyan alaposan végigméricskélném a kijelzőt (nem ezekkel a gagyi és/vagy PC monitorokhoz passzintott Lacie és X-Rite software-ekkel), és hangolnám hozzá a filmlejátszót, mint ha csak a sajátom lenne (hogy megpróbáljam eldönteni, hogy téynleg lehetne-e akár a sajátom is). [És persze nem törölném ki a kalibrálást, mikor végzek, hanem élvezhetnéd a munkám gyümölcsét, amit egyébként ~10k-ért vállalnék el. ;]]
    ---> Ha érdekel, küldj egy privit és megbeszéljük, mikor érnénk rá. :K

    Technikai oldalról:

    - Ez G13-as Panasonic panel most végeredményben natív 8 bites, vagy a sötét árnyalatokban ditherel, mint a TN-es LCD-k? (És ha ditherel, akkor saccra milyen eljárással, és ez szubjektíven mennyire feltűnő?)

    - Az elektronikája hány bites képet fogad a HDMI csatin, csak 8-at, és végig ilyen precizitással is dolgozza fel a képet? (Ilyen szempontból mennyire látszódnak a kerekítési hibák a THX módban egy gradiensen?)

    - Ténylegesen mi az a maximális képfrissítési frekvencia, amit a HDMI csatin fogad, és meg is jelenít? (60Hz, vagy lehet vele merészkedni 100Hz-ig is úgy, hogy nem dobál el 40-et...?)

    - Gyári beállításokkal (vagy valamhol, amit véges időpn belül meg lehet találni) képes megjeleníteni a teljes 8-bites szürkeskálát? (Vagy van némi out-of-box banding, és erőlködni kell, illetve "ára van" -pl. kontrasztban-, ha minimálisra akarom redukálni?)

    - Van olyan mód, mikor ténylegesen 24 és/vagy 25 (mindkettő érdekel egymástól függetlenül) egész számú többszörösére áll be a panel képfrissítése, és tényleg 1:1, 2:2, stb számban pakolja ki a 24 illetve 25 fps-el pergő filmeket? (Mindenféle idióta interpolálgatás nélkül!) Sőt, esetleg 50Hz-re is be tud állni, ha úgy adódik, hogy 1080i50 anyagból én 1080p50-et gyártok software-es deinterlace filterrel, nem 1080p25-öt (igen, ilyenkor interpolációval, de mivel eleve 50Hz a fild rate, így itt "szabad", és ilyenkor nyilván 1080p50, és nem 1080i50 módra kell állnia a TV-nek..., de amúgy tudna 1080i50-et is)?

    És végül:
    - Van valami közszájon forgó nevezetessége ennek a TV-nek? Gondolok itt bármiféle olyan észrevehető hátrányra, ami egy LCD-vel nem, vagy csak kisebb mértékben jelentkezik (főleg általános PC használat, akár mondjuk FPS játékok alatt látszik igazán, de akár filmek alatt...)?
    - Egy GT20 (ami pillanatnyilag kicsit drága nekem, de nem hajt a tatár sehova) ténylegesen hány képkockát fogad HDMI-n? -> Lehetne azt nem csak 3D filmezésre (2x24 fps), de nvidia féle 3DVision-höz (~ 2x60 fps), vagy épp az AMD-s párjához játékokhoz is használni (persze teljes 1920x1080-as felbontás mellett)? Vagy nem is fér még át ennyi adat a single-link 1.4-es HDMI-n, és amúgy sem támogatott VGA oldalról sem...?

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Ijk #904 üzenetére

    Sejtettem, hogy "túl szép ez hogy igaz legyen". :(((

    Így belegondolva lehet hogy tényleg sikerülne beégetni. Még ha be is lőném a Windowst úgy, hogy ~5 perc után kapcsolja ki a monitort, hisz ha gépelek, akkor nem ketyeg az 5 perc, de a kép nagy része változatlan mikor pl. ide pötyögöm a hsz-t.

    Tapasztalat, hogy ennyire veszélyes ez a beégés, ha monitornak próbálja használni valaki, vagy csak elővigyázatosság? Mint ha hallottam volna erről, hogy manapság van valami belső védelem az újabb plazmákban ez ellen. Bár nem tudom hogy működik. Csak arra reagál, ha az egész képkocka változatlan (pause játék vagy film közben), vagy pl. ide gépelek, és a szmájlikon kívül nem sok minden mozog? (De fura is belegondolni, hogy mit tehetne ilyenkor... elkezd nekem színesen villogni gépelés közben...? Az sem az igazi... :DDD )

    U2410 és G20 együtt nem nyerő. Nem csak anyagi (akkor még lehetne kisebb TN-esre cserélni az LCD oldalt), de praktikus okokból sem.

    - Nem túl hatalmas ez a szoba. Ahogy most van berendezve, így elférne egy szép nagy TV is, de egymás mellett már két kisebb monitort is problémás lenne, mert a fotelem az nem nagyon mozgatható (nem is férne, és szétgyalulná a szőnyeget a lába, ha rendszeresen tologatnám), és nem akarok mereven oldalra bámulni (még ha cserélgetném is, hogy 1 hétig jobbra, 1 hétig balra rakom a monitort a TV mellé), a "monitor a TV elé, és kézzel fölre lebasz" pedig kicsit kacifántos (bár a képátlók miatt is adná magát az ötlet :D), de fixen mellétéve nagyobb asztal is kéne, ami ebben a felállásban nem is férne el, máshogy elrendezve pedig a hangszórókat lenne nehéz ideálisan elhelyezgetni a falon (és újra kéne fúrni az álványokat, bár egye fene...).

    És gondolom a CAD rajzoknak sem örülne, mikor a program kerete gyakorlatilag fix órákon át...
    Bár itthon ezen a gépen ritkán szoktam rajzolni és szövegszerkeszteni (csak ha le vagyok maradva a "melóval"), ezt inkább szórakozásra használom.

    Akkor lehet, hogy itt halt meg az egész, és mégiscsak ideális nekem az U2410, mert az LCD TV-k nem igazán győnek meg ezzel szemben, esetleg ez a viszonylag olcsó plazma kecsegtetett szép ábrándokkal.

    Esetleg arra gondolok még, hogy akkor TV az asztalra, és igény szerint ölbekapnék egy laptopot, ha netezni akarok.
    Ez működhetne úgy, hogy beállítom a windows-nak a képernyő kikapcsolási időt ~5 percre?
    Persze még mindig maradnak olyan dolgok, amiket el kell néha intézni a nagy gépen is. Vagy annyit túlélne, mikor játékokat telepítek, windowst konfigurálok, stb?
    Az már azért idegőrlő lenne, ha még az ilyesmit is laptopról csinálnám remote desktop-pal. (-> Bár ez elméletben kivitelezhezhető megoldás.)
    Bár akkor talán már még is inkább egy kis TN-es monitort dobálnék fel-le az asztalról a TV előtt. :))
    Szerinted ennyi áldozatot megérne? Vagy saccra mennyi idő alatt vágnám haza ha fullban tolnám PC monitorként? (Ha durván két évet luhúzna, akkor "mész amíg élsz", amúgy is így hajtom a PC alkatrészeket...)

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz janos666 #905 üzenetére

    De hé...
    Játékokban is van HUD, és nem csak transzparens betűkkel/keretekkel/kitöltéssel, hanem akár solid vonalakkal is. Akkor ha játszom ~2 órát, és benyomok egy filmet, már ott lehet felette a HUD statikus részének a lenyomata (még ha csak átmenetileg is)?
    Mert ez így azért mégsem poén, és akkor gyakorlatilag játékra is alkalmatlan.

    Az ilyesmi csak lazább, vagy rögtön permanens beéégést okoz? Tehát egy ilyen HUD szellemkép az még nyomtalanul eltűnik, ha rányomok néha 1-2 óra fehér-feke villogtatást? (Nyilván, mikor nem vagyok itthon, vagy mást csinálok, és csak ha épp zavaró hogy ott van, vagy rutinból csak hetente, kéthetente...)

    A fekete sáv után (alul és felül, mikor cinema -mint általában- és nem 16:9 a képarány -nem nagyon nézek TV adást) is marad átmeneti folt (ha film után akarok játszani)?

    Ez most úgy hangzik, mint ha nem TV, hanem hímes tojás lenne kristálypohárban, ami eltörik, ha valaki túl sokáig nézi. :DD

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Ijk #907 üzenetére

    A felbontás gyakorlatilag ugyan akkora, csak 120-al kevesebb sorom lesz (amit megsiratok, de hát valamit valamiért).
    Most ~90 cm-re ülök a 24"-tól, akkor kb. 42/24*90, vagyis durván 1.5m-re kéne ülnöm a 42"-tól. Ez annyi, hogy nem az asztal elejéhez, hanem a hátához tolom, és igény szerint még kicsit hátrébb húzom a fotelt, ennyi belefér.

    Ez viszont nagyon elszomorító: "essentially unwatchable" in the 48HZ mode :W
    Ha nincs normális 1080p24 lejátszás, csak villódzás, vagy 60Hz-es 3:2, mint most, akkor véletlenül sem éri meg kockáztatnom. :(((

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Cartman002 #909 üzenetére

    Messzebb teszed, kisebb a kép. Közelebb húzod, nagyobb a kép. :DDD

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

Új hozzászólás Aktív témák