Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • aix

    csendes tag

    Sziasztok!
    4k szektorméret probléma, lehet, hogy valamit nagyon félreértek...
    Van két sokat használt 3TB-os merevlemezem külső házban. Az egyikre egyszer csak azt mondta a Windows, hogy nincs formázva. Betettem a párja házába, ott is ugyanez, tehát gondoltam nem a ház elektronikája ment tönkre. Elvittem egy barátomhoz, akinek van egy spéci (de már elég régi) olvasója, lát rajta egy csomó adatot (de nem mindent). Vettem egy 4TB-os vinyót, hogy mentse rá, ami maradt + vittem az Raidsonic Icy Box IB-116StU3-B típusú dokkolómat. Megformázta a 4TB-ot (GPT), rámenti amit talált, visszajön a cucc. Hát amit rámentett használhatatlan, meg amúgy sem minden. Beteszem a "rossz" 3TB-os vinyót a dokkolóba, simán olvassa. (Szerintem már előtte is próbáltam, és nem működött ott sem, de erre nem mernék esküt tenni.) Valami helyrekattant. Ok, mentsük át az adatokat, de kell még egy dokkoló. Vettem egy Raidsonic Icy Box IB-123CL-U3 HDD dokkolót, gondoltam ugyanaz a márka, biztos jó lesz. A specifikáció szerint nincs kapacitás limit. Bele a 4TB-os, nem olvassa. A lemezkezelő azt mutatja, hogy 2048,00 GB (kifogástalan GPT-védőpartíció) + a maradék nem lefoglalt. Mivel nem kell az adat, törölném a partíciót, nem engedi. Be a régi dokkolóba, partíció törlés. Új dokkoló partíció létrehozás, nem engedi. Régi dokkoló partíció létrehozás + formázás, no problemo. Új dokkoló, nem olvassa. 3TB-os az új dokkolóba, nem olvassa. Írok a Raidsonic supportnak, elég hamar válaszolnak, piros pont. Kérnek mindenféle szokásos hülyeséget (szériaszám stb.). Kérdik a szektorméretet, mert 512-nek kell lennie. (Innentől kell szakértő, mert miért???) Megnézem, írom, hogy mindkettő 4096. Akkor küld egy firmware update-et a RÉGIRE, formázzam újra, és akkor majd 512 lesz. De írom, hogy a 3TB-os gyári formázás és az is 4096, meg különben sem akarom, mert a régi legalább olvassa, ha ráteszem már nem biztos. (Más kérdés, hogy 3 napig másolgattam át az adatokat egy 1 TB-os vinyó közvetítésével, ami 512 és olvasta az új dokkoló.) Ahol olvasgattam, az ajánlás az, hogy ne változtassam a 4096-os szektorméretet. A kérdés, hogy küzdjek-e vele, vagy keressek másik dokkolót? Igaz, amit a support ír, hogy nem jó a 4096? A logika azt diktálja, hogy csúsztatnak. A másik még jó ház is olvassa a 4096-os lemezeket.
    Aztán újra beraktam a "rossz" 3TB-osat a párja házába, és most már olvassa. A sajátja továbbra sem, de az 512-es szektorú 1TB-osat igen. Ezek szerint csak a nagyobb szektor olvasó képesség ment tönkre benne... :D
    Na tehát tovább olvasgattam, arra jutottam, hogy az új dokkoló valószínűleg nem támogatja a natív 4k szektorméretet, a lemezek meg nem emulálják az 512-t (ez egyébként opció vagy vagy van vagy nincs?). Elhatároztam, hogy veszek egy másik dokkolót. Mivel erről nem írnak a specifikációk, írtam vagy 5 gyártónak, hogy támogatják-e a natív 4k-t. Válaszolgattak is szép sorban, hogy igen vagy nem. Az egyik pozitív válasz volt az AXAGON ADSA-ST. Az ár is jó, megrendeltem. Ma meg is jött, de ugyanúgy viselkedik, mint az új IcyBox, vagyis nem olvassa.
    Gyanús, hogy nincs tele a net ezzel, tehát másnak, sokaknak nincs ilyen problémája, vagyis valószínűleg én nem értek/csinálok valamit jól.
    Van agy Asus O!Play lejátszóm, az is minden további nélkül olvasta a két 3TB-os lemezt a saját házában. A 4TB-ost a régi IcyBox-ban viszont nem. Arra is tetten új firmware-t (mármint az O!Play-re), az sem. Az ASROCK routerem meg simán.
    Közben megjött az Axagon support válasza, hogy ők tesztelték (Seagate ST500LM000) és nekik megy, a problémát a partíciós utasítások rossz igazítása okozhatja. https://www.partitionwizard.com/help/align-partition.html Ez megint elég hülyeségnek hangzik.
    Hosszú volt tudom, és előre is köszi a segítséget!

  • aix

    csendes tag

    válasz King Unique #5341 üzenetére

    Köszönöm, nekem is ez lenne kézenfekvó, de nem tudom összelogikázni, illetve 1 megoldást látok, ami viszont nem tetszik.
    "A" ház benne egy Seagate ST3000DM001 3TB (igy vettem kész formatált külső HDD-ként)
    "B" ház ugyanaz
    "C" dokkoló Raidsonic Icy Box IB-116StU3-B
    "D" dokkoló Raidsonic Icy Box IB-123CL-U3
    "E" dokkoló Axagon ADSA-ST
    az új: 4TB HDD Toshiba HDETR11ZPA51
    a 4TB infója
    [kép]
    a két 3TB infója
    [kép]
    egy régi 1.5TB HDD Samsun HD154UI infója
    [kép]
    A 1.5 és 4TB infóket "C" dokkolóban kaptam, a 3TB "A"-ban.
    Tehát "A" és "C" olvassa mindegyiket. (a linkelt példa eltér, mert ott egyik sem tudta a másikat olvasni)
    "B" többé már nem olvassa a 3 és 4TB-seket, csak a többit, ahol, mint a 1.5-esnél 512 a szektorméret (több lemezzel is próbáltam, van ahol a fizikai 4096, a sima - gondolom ez a logikai - mindenhol 512). "D" és "E" dokkolök ugyanígy viselkednek.
    Ebből nekem az jön ki logikailag, hogy "B", "D" és "E" csak 512-t tud olvasni, mí "A" és "C" tudja a 4Kn-t. Ha "B" vagy "D" vagy "E"-ben formáznám meg a lemezetek, akkor azok is 512-es logikai szektorúak lennének, és akkor minden olvasna mindent. Ha "C"-re ráraknám az "új" firmware-t, többé az sem olvasná a 4K-sokat (csak ha újra formázom). Ezt szeretném elkerülni (mind a "butítást", mind a formázást).
    Nekem ebből az következik, hogy a lemez formázástól függően emulál vagy nem emulál és nem a dokkoló. Fordtva igaznak tűnik, hogy dokkolótól függően így vagy úgy formáz.
    A RaidSonic support "D"-ről egyértelműen írja, hogy 512 kell neki.
    Az Axagon support azt állítja, hogy olvassa a 4K-t, ezt azzal próbálja alátámasztani, hogy egy 4K fizikai szektorméretű lemezt beletettek, de szerintem a logikai ott is 512.
    A kedvemre való megoldás egy 4kn-t tudó (lehetőleg dupla) dokkoló lenne.
    Az, hogy elromlik egy ház elektronikája úgy, hogy a 4k-t elfelejti, de 512-vel meg működik, szintén X akta.
    Az, hogy az O!Play nem olvassa a 4TB-ost csak a 3-ast szerintem mást téma, de azt sem értem. Nem logikus, hogy pont ott vált és nem mondjuk 2TB-nál.

    [ Szerkesztve ]

  • aix

    csendes tag

    válasz King Unique #5351 üzenetére

    Igen, arra rájöttem, hogy egységes dokkolók kellenek, ezért akartam a félresikerült "D" vásárlása után egy 4Kn-t vásárolni. Ezért előre kérdeztem a gyártók szupportját, de az "E" esetében ezek szerint nem mondtak igazat. De lehet, hogy mégis a 3db 2+ lemez újrahúzása lenne célravezető, így nem kell a jövőben sem ilyen problémával küzdeni, míg nem jön szembe újabb 4Kn inicializált lemez.
    Azt viszont nem értem, hogy ez (512/4Kn) miért nincs publikálva, mint alapspecifikáció a dokkolóknál/házaknál, és miért nem mindennapos gond másoknál? Illetve miért nem alapvetés a 4Kn?
    Kérdés még hogy "B"-vel mi történhetett, illetve szabad-e így használni egyáltalán?
    Köszi mégegyszer!

  • aix

    csendes tag

    válasz King Unique #5355 üzenetére

    Újra köszönöm! Ez az első ilyen pozitív fórumos tapasztalatom, ahol a válaszadó nem szétaláz, hanem türelemmel akár többször elmagyaráz. Ha ismeri az ember az okokat a neki kevésbé passzoló tényeket is könnyebb elfogadni.
    Vettem egy nagy levegőt és újraparticionáltam a 3 kérdéses lemezből kettőt. Az "A"-ban lévő vinyóhoz nem nyúltam, egyelőre elvan, nem mozgatom. Így már minden kérdéses eszköz olvassa őket.
    "B"-t még többszöri újraolvasás után sem értem. Hiszen ez az "A"-val mindenben megegyező volt, a benne lévő lemez nem lett mozgatva, vagyis fura ez az "üzemmód" változás. Lehet, hogy valami paraméter ez a firmware-ében, és ez valamitől átállítódott? Mindenesetre most újra olvassa a saját 3TB-os, de ugyebár újraparticionált lemezét, immár 512-ben.
    "D"-vel viszont negatív tapasztalatom, hogy - talán mivel alacsonyabb a magassága - az új lemez kicsit kiálló csavarja beakad abba a lehajló műanyagba, ami a 2,5-es lemezeket hivatott megtartani. Csak segédeszközzel lehet kivenni belőle, ami nálam egy bicska pengéje, ezzel beljebb tolva ezt a rugós műanyagot már sikerül kihúzni. Nem kevés bosszankodás, mire rájöttem.
    "D"-ben és "E"-ben is ugyanott és mindkét slotban belül-hátul van egy nyílás. Ez vajon mi célt szolgál?

    [ Szerkesztve ]

  • aix

    csendes tag

    válasz aix #5357 üzenetére

    Egyszerre vettem "A"-t és "B"-t sok éve. Gyárilag formázott 3TB-os külső HDD-k. Az egész story azzal kezdődött, hogy "B" nem látta magát többé. Eladdig nem szedtem szét őket.
    De hogy a szopóroller ne álljon meg: legújabb tapasztalás, hogy az Asus O!Play most olvassa "A"-t, de nem látja a "megjavított" "B"-t.

  • aix

    csendes tag

    válasz King Unique #5361 üzenetére

    Köszi, nyilván, csak érdekes, hogy előtte mindkettőt olvasta, most, hogy az egyik maradt 4Kn a másik 512 lett utóbbit már nem szereti. A 4TB-ost pedig sem 4Kn sem 512 formában nem olvassa. Megyek a másik topikba...

Új hozzászólás Aktív témák