Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • King Unique

    titán

    válasz gurabli #5329 üzenetére

    Ezek támogatása az említett külső házaknál rendszerint adott USB-n. Viszont arról ebben a topikban is volt szó többször, hogy működés, kompatibilitás stb. szempontjából az optimális és elsődlegesen támogatott környezet = PC, Mac & desktop OS. Ettől eltérőnél viszont nem minden esetben biztosított ez, meg van hogy egyes funkciók működése további beállítást igényelhet. Például USB-s tárolóeszközöknél, az azokban lévő vezérlőknél a SMART és egyéb funkciók támogatása desktop Linuxoknál is függhet az adott rendszertől, az abban lévő csomagok, programok verziójától, ami egy korábbi blogbejegyzésben szemléltetve van. Valamint Raspberry Pi és az azon futó pl. Linux-alapú OS esetében az alvó mód lehet alapértelmezetten nem, hanem csak utólagos beállítás, külön parancs kiadása után fog működni, amire a téma topikjában vannak konkrét esetek és példák. Továbbá, ha 4 TB-os HDD lesz a külső házban, akkor ott alapesetben (AF 512e szektorméret) a GPT partíciós séma szerinti lemezek támogatása is lényeges az OS felől, ami az említettől eltérő környezetben megint nem minden esetben szokott támogatott lenni. De modern Linux alapon ennek normál esetben nyilván nem kellene gondot okoznia.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz velizare #5331 üzenetére

    Ha ilyen igényed van, akkor itt a hangsúly eleve a valahogyan szón van, amit jó eséllyel magadnak, meg külön vásárolt / készített kiegészítővel kell megoldani. Példák: [link], [link]. Ugyanis hirtelen nem rémlik olyan külső ház, ami kifejezetten ilyen fali elhelyezésre lenne kitalálva és mellékelnének is hozzá ehhez megfelelő tartozékokat. Persze attól még talán létezhet, de a legtöbb 3,5"-os külső házhoz rendszerint max. állítótalpat mellékelnek, meg azt is a normál elhelyezéshez pl. egy asztal sík felületén.

    Ha olyan külső ház, ami fém és nem egyben van maga a ház, hanem több darabból illeszthető össze, akkor pl. az ICY BOX IB-351StU3-B pont ilyen, amit egy videó jól szemléltet. Ezen a ház oldalán vannak furatok is, de azok a HDD rögzítésére szolgálnak. Egyébként van többek között USB 2.0-s változata (IB-351AStU-B) is, de azt már nem nagyon kapni, meg annyira amúgy sem érdemes manapság már USB 2.0-s külső házat venni.

  • King Unique

    titán

    válasz vmilan #5334 üzenetére

    Nemrég egy másik válaszban volt szó kétlemezes, RAID funkciós külső házakról (is). Amelyikkel van itt a topikban tapasztalat, annál nem említették, hogy olyan zavarósan hangos lenne benne a hűtőventilátor. Adatátviteli sebesség szempontjából 2 db HDD-hez meg elég az USB 3.0 is, felesleges a Thunderbolt csatolós megoldást erőltetni, ami úgyis csak további felárat képez. De ha okvetlenül olyan kell, akkor az említett gyártó kínálatában van olyan is (példa).

  • King Unique

    titán

    válasz vmilan #5337 üzenetére

    Mihez képest hangos ugye, meg kinek mennyire. Korábban itt a topikban ennél a külső háznál nem volt erre panasz, igaz nem is volt annyira ragozva. Egyébként meg egy aktív hűtéses külső ház, amiben van ventilátor, eleve nem lesz teljesen zajtalan, sőt a HDD-k miatt amúgy sem. Ha az utóbbi, vagy legalábbis a valamivel halkabb működés a cél, akkor passzív hűtéses típust kell használni, vagy marad esetleg az említett házi barkácsolás. Ha nem létszükséglet a RAID mód támogatása, akkor meg egy kétlemezes dokkoló is megteszi.
    A választék a többlemezes külső házakból egyébként tényleg valamivel szűkebb, de azért vannak ilyenek, az itteni összefoglaló végén is fel van sorolva néhány gyártó. Az viszont más dolog, hogy a belföldi boltokban ténylegesen melyek kaphatók és ezzel szemben mik vannak globális szinten a kínálatban.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz aix #5340 üzenetére

    Itt röviden egyrészt annyi a lényeg, hogy ha az "A" külső házban/dokkolóban inicializált és particionált 2 TB+ HDD-t áthelyezed "B" külső házba/dokkolóba, akkor az utóbbiban csak akkor lesz közvetlenül "olvasható", hozzáférhető a tartalma, ha megegyezik USB-n a logikai/fizikai szektorméret. Ha eltérő, azaz egyiknél pl. 4Kn, másiknál 512e, akkor viszont nem és az általad tapasztalt probléma fog fennállni. Amire az egyik megoldás a HDD újrainicializálása és újraparticionálása (példa) lehet a másik ("B") külső házban/dokkolóban, de akkor a rajta lévő adatok is törlődnek. Ha azok megtartása a cél, akkor vissza kell helyezni a HDD-t az eredeti külső házba/dokkolóba ("A") és úgy lementeni őket, vagy eleve ott használni tovább. Másik megoldás a firmware módosítása úgy, hogy USB-n passzoljon a szektorméret "A" és "B" külső ház/dokkoló esetében egyaránt (példa). Ha esetedben az eszköz gyártója biztosított, küldött a support ehhez megfelelő firmware-t, akkor a megoldás elvileg adott.

    Másrészt a logikai/fizikai szektorméret meg értelemszerűen USB-s csatlakozásnál, a külső házra/dokkolóra vonatkozóan értendő. Maga a HDD ilyen szempontból másodlagos, mivel USB-n nem annak a szektormérete lesz a döntő, hanem az, amit a külső ház/dokkoló emulál. Valamint a legtöbb mai HDD-nél fixen eleve Advanced Format 512e megoldás szokott lenni, a natív 4K logikai szektorméret max. az egyes enterprise kategóriás, vállalati felhasználásra szánt modelleknél jellemző. Vagyis ha az előbbi van neked, akkor annál nincs olyan, hogy natív 4K-s, max. a fizikai szektorméret lehet annyi, ami a jelen probléma szempontjából viszont lényegtelen. Ahogyan itt az sem számít, hogy a Windowsban milyen lemezfoglalási egységgel formázod a HDD-n lévő partíciót, mivel az a logikai szektorméretre nincsen hatással, hiszen az utóbbi fix érték és USB-n (is) max. a firmware módosításával lehet változtatni rajta. Aztán a partícióeltolás elvileg szintén nem számít ilyen téren, meg annak eleve rendben kell lennie, ha modern operációs rendszerrel, Windowsok esetében ≥ Vista verzióval particionáltad a HDD-ket.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz liszi70 #5342 üzenetére

    Ha kétlemezes dokkoló kell, akkor az említett Sharkoon SATA QuickPort Duo USB 3.0 megfelelhet a célra, az a specifikáció alapján az alvó módot is támogatja. Ahogyan pl. az AXAGON ADSA-ST, EVOLVEO Dion 2 és az ICY BOX IB-123CL-U3 szintén.
    Az viszont más dolog, hogy az elsődlegesen támogatott környezet (PC, Mac & desktop OS) mellett médialejátszóhoz csatlakoztatva is működni fog-e az alvó mód. Lehet hogy nem (példa), vagy csak külön beállítás után (példa).

  • King Unique

    titán

    válasz liszi70 #5344 üzenetére

    1. Igen, nyilván, pl. JBOD módban különálló lemezként kezeli a 2 HDD-t.

    2. Az alvó mód működését, a kikapcsolásig eltelt idő hosszát lehet az OS energiagazdálkodási beállításainál is szabályozni, de az többnyire csak az eszköz (dokkoló) firmware-ben lévő értékkel megegyező, vagy annál kisebb érték beállításánál hatásos (példa). Véglegesen módosítani, megváltoztatni a gyári értéket viszont csak a firmware módosításával lehet, lásd az összefoglalóban lévő módszert. Ha esetedben kisebb érték beállítása a cél, akkor ahhoz megfelelhet az előbbi módszer is, az utóbbi amúgy is csak saját felelősségre javasolt.

    Ha közben négylemezes külső házakat is nézegetsz, akkor az IB-3640SU3 modellel pont van itt a topikban tapasztalat.

  • King Unique

    titán

    válasz liszi70 #5348 üzenetére

    Azt alapvetően neked kelleni tudni, hogy számodra melyik megoldás felel meg inkább. Ha nem cél a 4 db HDD egy tárolóeszközön belüli egyidejű elérése és használata, nem kell RAID támogatás (pl. IB-RD3640SU3), akkor a dokkolós megoldás is megfelelhet. Meg az utóbbinál nincsen hőtűventilátor és amiatt esetleges + zaj, bár arra itt a topikban az említett négylemezes külső háznál sem volt különösebb panasz. Ha annyira fontos a minél halkabb működés, akkor másrészt a 3,5"-os HDD-knél lehetőleg 5400 RPM-es modelleket javasolt használni. Ha még halkabb megoldás kell, akkor meg adja magát 2,5"-os HDD-k, vagy akár SSD-k használata. Igen, tudjuk, a 2,5"-os HDD és pláne az SSD az más, főleg az utóbbi jóval drágább lehet azonos tárolókapacitásnál stb., de hát valamit valamiért.

  • King Unique

    titán

    válasz aix #5346 üzenetére

    Tehát az "A" és "C" 4Kn szektorméretet használ USB-n, ellenben ha a "B", "D" és "E" tárolóeszköz csak 512n és 512e típusút támogat, akkor az utóbbiakban nyilván nem lesz közvetlenül hozzáférhető az előbbiekben inicializált és particionált 2 TB+ HDD. Illetve itt az is lényeges, hogy az említett probléma általában > 2 TB | GPT felállásnál jellemző, ellenben ≤ 2 TB | MBR lemezek esetében nem (példa). Az a régi Samsung HDD pedig ugye csak 1,5 TB-os és vélhetően MBR séma szerint lett particionálva, meg az még nem 512e Advanced Format, hanem 512n típusú lehet. Vagyis a most leírtak értelmében vélhetően ezért nem kezeli megfelelően pl. a "B" külső ház az "A" és "C" tárolóegységben particionált 3 TB-os és 4 TB-os HDD-ket, ellenben a 1,5 TB-osat igen.

    A kézenfekvő megoldás továbbra is az lenne, ami az előző válaszban már említve volt. Vagyis USB-n egységes szektormérettel (pl. 512 bájt logikai) rendelkező külső házakat/dokkolókat használni, szükség esetén beállítani a megfelelőt a firmware-ben. Vagy másik megoldásként nem variálni összevissza a HDD-ket az adott külső házakban/dokkolókban, hanem mindegyiket azzal használni, amelyiknél nem jelentkezik az említett probléma. Vagyis ha pl. az egyik külső ház/dokkoló 4Kn-es, akkor az abban inicializált és particionált 2 TB+ HDD-t nyilván nem rakjuk át egy másik olyanba, ami 512e alapon kezeli, mivel akkor az utóbbiban nem lesz közvetlenül hozzáférhető és használható a HDD, max. csak törlés és újraparticionálás után.

    Ha a médialejátszó kezeli USB-n a 2 TB+ HDD-ket, valamint a GPT partíciós sémát és/vagy az MBR 4Kn megoldást, akkor nyilván kellene a 3 TB-osat és a 4 TB-osat egyaránt. Ha egyazon külső házban/dokkolóban, vagy ugyanolyan szektorméretet használó modellben lettek inicializálva és particionálva a HDD-k, akkor meg szintén. Ha nem, ellenben PC-n gond nélkül működnek, akkor az már egyértelműen a médialejátszó hibája, korlátja lehet. De ez az ilyen készülékeknél mondjuk annyira nem meglepő, már az jónak számít, ha kezelik egyáltalán a 2 TB+ és a GPT partíciós séma szerinti lemezeket.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz liszi70 #5352 üzenetére

    1. 30 perc után vált alvó módba, lásd az egyik előző válaszban már linkelt hozzászólásban leírtakat.

    2. Igen, külön kezeli JBOD módban a HDD-ket, lásd ugyancsak az egyik előző válaszban már linkelt hozzászólásban leírtakat. Az pedig adja magát, hogy ilyenkor a használaton kívüli HDD-k leállnak, készenléti állapotba (alvó módba) váltanak X perc teljes inaktivitás után. Feltéve, hogy nincsen zavaró tényező, ami ezt meggátolná, lásd egy másik válaszban leírtakat.

  • King Unique

    titán

    válasz aix #5353 üzenetére

    Azért, mert egyrészt a gyártóknak egyszerűen nem szokása bizonyos információkat megadni a specifikációban. Másrészt előfordulhat egy adott külső ház/dokkoló akár többféle vezérlővel, firmware-rel is, eltérő logikai szektorméretet használva, vagyis már csak ezért sem egyszerű egységes információt megadni ezekről. De ez a 4Kn megoldás amúgy már kikopóban van, meg a legtöbb gyártó rendszerint amúgy is csak a GPT partíciós sémát nem támogató OS-ek miatt szórakozott ezzel, lásd pl. a már nem támogatott 32 bites Windows XP esetét. Ennek (4Kn) köszönhetően az XP is kezelte pl. a 8 TB-os külső HDD-ket MBR alapon (példa), illetve ilyenkor egész pontosan 16 TiB a limit. Plusz ezzel a megoldással a FAT32 fájlrendszer 2 TiB korlátja is kitolható 16 TiB-ra, ezzel is játszadoztak egyes gyártók a nagy kompatibilitás jegyében.

    Azért nem mindennapos gond, mert egyrészt a 4Kn megoldások már kevésbé jellemzők, lásd az előbb leírtakat. Másrészt korántsem mindenki pakolgatja ide-oda a HDD-ket egyik külső házból/dokkolóból a másikba, vagy éppen veszi ki a PC-ből és utána teszi a külső házba/dokkolóba, vagy éppen fordítva. Ha az adott HDD-t többnyire csak egy bizonyos külső házban/dokkolóban használják, akkor úgy nyilván nem okoz gondot a szektorméret, mindegy hogy 512e / 4 Kn alapon kezeli-e a külső ház/dokkoló USB-n.

    Az előző válaszban le van írva, hogy a "B" esetében valószínűleg mi okozhatta a problémát. Ahol a "többé már nem olvassa a 3 és 4TB-seket" gondolom a közvetlen hozzáférésre vonatkozik, mert amúgy normál esetben magát a fizikai lemezt nyilván ki kellett listáznia az OS-nek, majd törlés és újraparticionálás után annak újból használhatónak kellett lennie.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz aix #5357 üzenetére

    Attól, hogy az "A" és "B" látszólag ugyanolyan külső ház, még lehet eltérő a bennük lévő chip és firmware, attól függően a szektorméret kezelése USB-n. Ha az utóbbi megegyező, mindkettő esetében ugyanazt mutatja ugyanannál a HDD-nél az fsutil fsinfo ntfsinfo parancs, akkor lehet érdekes. De még akkor is ott van az, hogy ha azok gyárilag készre szerelt külső HDD-k (nem külön vett külső ház + HDD), akkor alapesetben nem arra valók, hogy utólag tetszőlegesen cseréljék bennük a HDD-t, lehetnek amiatt gondok. Az viszont nem meglepő az előzőleg leírtak értelmében, hogy ha USB-n az adott külső házban van inicializálva és particionálva a HDD, majd utána ugyanott használva, akkor nyilván nem lesznek gondok a logikai szektorméret miatt. Ahogyan értelemszerűen akkor sem, ha olyan másik külső házban/dokkolóban történik ez, ami ugyanolyan szektorméret szerint kezeli USB-n a benne lévő HDD-t.
    Nem teljesen világos, hogy pontosan milyen belső nyílásra célzol a "D" és "E" dokkolóknál. De amúgy különösebben nem kell ezzel foglalkozni, ha gyárilag okkal olyan, valamint ha alapvetően megfelelően működnek és a HDD/SSD meghajtók fizikai csatlakozása is rendben van a foglalatoknál.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz aix #5359 üzenetére

    Erre továbbra is azt tudom mondani, hogy ha pl. a PC, az azon futó Windows most gond nélkül kezeli a "B" külső házban lévő HDD-t, ellenben a médialejátszó nem, akkor az már az utóbbi, az azon lévő OS hibája, hiányossága lehet. Azt pedig értelemszerűen inkább a médialejátszó felől kellene megközelíteni, annak a témának a megfelelő topikjában (pl. ezek valamelyikében) érdeklődni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tomp #5366 üzenetére

    Igen, az ilyen dokkolók általában külön-külön meghajtóként kezelik a 2 db HDD-t és a linkelt modell közvetlen klónozásra is képes. A HDS felőli támogatás pedig általában rendben szokott lenni. Viszont ha az árakat nézzük, akkor hasonló jellemzőkkel a nemrég egy beszámolóban említett AXAGON olcsóbb, mint a Sharkoon. Az utóbbi áráért már pl. ilyen USB 3.1 Gen 2-es kétlemezes dokkolót lehet venni.

  • King Unique

    titán

    válasz zolikaDB #5369 üzenetére

    Elsődlegesen nyilván azokat a külső házakat, amelyekkel itt a topikban van tapasztalat, lásd az összefoglalóban, illetve pl. az ebben és ebben a válaszban felsoroltakat. Ezek közül pár kivételével a legtöbb pedig a hazai boltok kínálatában is megtalálható.
    Az általad linkelt webáruházban viszont pont másmilyen külső házak vannak. Ha nem felel meg az előbbi és mindenképpen az ottani kínálatból akarsz választani, akkor ránézésre és a gyártó weboldalán lévő jellemzők alapján (mivel konkrét tapasztalat itt nincsen azokkal) pl. az AXAGON EE35-XA3 nem tűnik rossznak és az ára is kedvező. Másik lehetőség az ottani kínálatból meg pl. a két EVOLVEO (TiNY 4 és TiNY 5), valamint az ICY BOX IB-366-C31 attól függően, hogy USB 3.0 / USB 3.1 Gen 2 interfészes, USB-A / USB-C fizikai csatlakozós, normál / tool-free kivitelű, nyomógombos / billenőkapcsolós, olcsóbb / drágább külső ház kell-e.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz draco31 #5372 üzenetére

    Valójában mind a kettő külső ház külső tápos, hálózati áramforráshoz (konnektorba) kell csatlakoztatni őket a működéshez. Max. annyi a trükk, hogy az 3599U3 esetében a gyártó weboldala alapján állítólag maga a tápadapter be van építve a külső házba és különálló elem a tápkábel. Ahol ha a beépített adapter tönkremegy, akkor elvileg lehet cserélni kompletten az egész külső házat, ellenben különálló tápadapternél - mint amilyen az 3588US3-V1-nél van - csak azt az elemet kell. Tehát ilyen szempontból tényleg előnyösebb lehet az utóbbi külső ház. Ellenben egyes jellemzők (pl. max. 16 TB-os HDD kezelése, UASP + TRIM/UNMAP + alvó mód támogatása) terén viszont az előbbi.

    Konkrét tapasztalat itt a topikban viszont ezekkel az ORICO külső házakkal nincsen, max. némelyik említés szintjén került szóba korábban. A 3569S3 modellel viszont van, arról készült beszámoló is. Valamint még azokkal a külső házakkal van, amelyekre az előző válasz elején volt utalás, hivatkozás. Ettől függetlenül viszont akár válaszható a most említett két ORICO közül is valamelyik, de konkrét tapasztalat híján max. a gyártó weboldalán lévő információk, esetleg külsős tesztek (ha vannak) alapján lehet elemezni, rangsorolni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tomio #5375 üzenetére

    Ha olvastad a téma összefoglalót, valamint itt a topikban a legutóbbi kérdéseket - válaszokat, akkor láthatod, hogy említve van több olyan ajánlott külső ház, amik a hazai boltok kínálatában is megtalálhatók. Valamint olyan modellek, amelyekkel bár itt nincsen konkrét tapasztalat, de elvileg szintén számításba jöhetnek. Továbbá ha olyan külső ház kell, amelyiknél biztosan oké a 8-10-12+ TB-os HDD-k kezelése, akkor arra is vannak példák, többnél fel van tüntetve a gyártó weboldalán az erre vonatkozó névleges limit (példa), sőt némelyiknél a mai HDD-k tárolókapacitására vonatkozóan nincs is limit megadva (példa).

  • King Unique

    titán

    válasz p-rolee #5378 üzenetére

    A mellékelt screenshoton eleve 2 külön fizikai lemez van, illetve az azokon lévő partíciók, ahol a 848 MB-os lehet a Windows helyreállítási partíciója (WinRE) a rendszermeghajtón (lemez 0). Vagyis nem világos, hogy a kettőnek mi köze van egymáshoz.
    Egyébként meg tippre lehet az MBR/GPT szerinti inicializálást nem sikerült elsőre eltalálni - ahol a 4 TB-os HDD-nél alapesetben eleve a GPT kell - és ezért MBR alapon max. 2 TB lett használható a 4 TB-os lemezterületről. Vagy ha eredetileg a PC-ben SATA-n lett inicializálva és particionálva a 4 TB-os HDD, majd utána átrakva a külső házba, akkor meg az lehet a gond, amiről pl. ebben a hozzászólásban van szó. Azaz ez esetben az adatok lementéséhez vissza kell helyezni a HDD-t az eredeti környzetbe (PC-be). Majd utána a külső házba tenni és ott újrainicializálni, újraparticionálni, stb. Bár az érdekes, hogy egy korábbi teszt szerint az illetőnél az utóbbi nem volt gond, állítólag kezelte a külső ház a SATA-n inicializált és partíciált 2 TB+ | GPT lemezeket, ahogyan fordított esetben a PC is. Vagy lehet mégsem, mert a "lehet inicializálni windows alól vagy a rackben is" nyilván evidens és pont az lenne a lényeg, hogy ne kelljen újból.

  • King Unique

    titán

    válasz esicyhun #5380 üzenetére

    Ha a routerbe akarsz a jelenlegi helyett nagyobb tárolókapacitású 2,5"-os HDD-t tenni és fizikailag tényleg max. 9,5 mm magas fér bele, akkor az 2 TB-ig opció, lásd a belső merevlemezekkel foglalkozó topik összefoglalójában az ajánlott modelleket. Ahol az említett célra akár egy normál típus is megfelelhet, nem feltétlen csak a WD Red, ami 2,5"-os fizikai méretben amúgy is max. 1 TB-ig opció. Valamint gyárilag sem olyan, hanem az említett ST1000LM024 merevlemez van benne. Ha esetleg 15 mm magas is szóba jöhet és kezel 3-5 TB-os merevlemezt a router, akkor meg lásd az alábbi blogbejegyzés elején felsoroltakat.

    Ha inkább 3,5"-os USB-s külső HDD-t vennél, raknál össze külső házas megoldással, akkor azt alapesetben nyilván USB-n kell a gazda hardverhez csatlakoztatni és úgy használni. Vagyis nem az említett buherálós megoldással, azt ha lehet, akkor inkább hanyagolni kellene. Valamint azért is, mert ha 4K-felbontású HD-filmek lejátszása a cél, akkor ahhoz amúgy sem feltétlen szükséges akkora adatátviteli sebesség, akár egy 5400-as külső HDD és USB 2.0 csatlakozás is elég hozzá. Ez korábban az egyik társtopikban ki volt tárgyalva. A mekkora lenne az adatátviteli sebesség a routerhez csatlakoztatva kérdésre meg lásd válaszként az alábbi cikkben említett értékeket, ahol inkább a Wi-Fi-s felállás lehet a szűk keresztmetszet.
    A célra az említett Sharkoon külső ház megfelelhet, ahogyan akár más modellek is, lásd az előző kérdéseket - válaszokat. A router, valamint az azon lévő Tomato firmware esetében viszont esetlegesen kérdéses lehet, hogy biztosan kezel-e USB-n 4 TB-os külső HDD-t, illetve GPT partíciós séma szerinti lemezeket. Ami felől értelemszerűen azon téma topikjaiban kellene érdeklődni, ahogyan a 4K HDR filmek lejátszásával kapcsolatosan is a tényleges tapasztatatokról.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz devil-k #5384 üzenetére

    Nyilván külső HDD-re is lehet torrentezni, alkalmas ilyen célra. Viszont nem árt, ha a külső HDD-nél kellően stabil a tápellátás (3,5"-osnál elvileg ez adott a külső tápadapternek köszönhetően) és USB-n az adatkapcsolat, valamint a külső ház hőelvezetése megfelelő (alumínium, akár szellőzőnyílásokkal ellátva), hogy a benne lévő HDD ne melegedjen túl. Ha gyakori és hosszas, vagy akár nagyüzemi, közel 24/7-es torrentezés a cél, akkor meg pláne. Továbbá főleg az utóbbi esetben az sem, ha a HDD akár az átlagosnál tartósabb, kifejezetten folyamatos üzemre tervezett, lásd a belső merevlemezekkel foglalkozó topik összefoglalójában az ajánlott modelleket.
    Adatátviteli sebesség szempontjából maga az USB 3.0 interfész és csatlakozás egy külső HDD-nél általában eleve nem jelent szűk keresztmetszetet, pláne UASP módban nem, mivel a szabvány maximumát rendszerint csak külső SSD-vel lehet kihasználni. Vagyis az eszköz felől egy egylemezes, 3,5"-os külső HDD-nél USB 3.0-s felállásnál maga a külső házban lévő HDD sebessége lesz a szűk keresztmetszet. A torrentezésnél pedig többek között nyilván az internetkapcsolat sebességétől is függ, hogy mennyivel lehet letölteni a külső HDD-re.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz devil-k #5386 üzenetére

    Ha egylemezes külső ház kell, akkor pl. azok jöhetnek szóba, amikről nemrég volt szó. Ha többlemezes, akkor meg lásd az ennél és ennél az esetnél leírtakat.
    A szolgáltatásoknál nem teljesen világos mire célzol, de ha működés szempontjából az egyes jellemzőkre, akkor lásd az ezen és ezen hozzászólásokban leírtakat. Ha többlemezes külső ház kell, akkor azoknál még a különféle RAID módok támogatása lehet kérdés, amit szintén el kellene dönteni, hogy van-e rá igény, vagy sem (elég a JBOD külön-külön kezelve a HDD-ket).

  • King Unique

    titán

    válasz fatal` #5389 üzenetére

    A Sharkoon QuickPort Combo eleve csak USB 2.0-s, a Sharkoon QuickPort Combo USB 3.0 az USB 3.0-s változat. Ahol az utóbbinál ugyan nincsen megadva információ a max. HDD-tárolókapacitás kezelésére vonatkozón, de az USB 3.0-s típusoknál általában megoldott a 2 TB+ HDD-k támogatása. Aztán vannak egyéb gyártók kínálatában is ilyen univerzális IDE/SATA - USB 3.0 dokkolók, mint pl. a StarTech UNIDOCKU33. Annál írják a specifikációban, hogy a 6 TB-os HDD-k kezelése rendben (tesztelve), ami vélhetően a SATA-s típusokra vonatkozik. Valamint még pl. eBay és társai online piacterek kínálatában is vannak ilyen univerzális dokkolók.

    Másik megoldás egy IDE/SATA - USB 3.0 adapter, mint pl. az Ewent EW7016, amiről készült itt a topikban teszt. Valamint ilyen van a Sharkoon kínálatában is DriveLink Combo USB 3.0 (+ V2) néven. Igaz ezeknél nincsen megadva, hogy max. mekkora tárolókapacitású HDD-t kezelnek, de USB 3.0, illetve modernebb vezérlő alapon általában működni szokott a 2 TB-nál nagyobbak kezelése. Ha olyan modell kell, amelyiknél megadják, akkor adott pl. az alábbi Ugreen, amelynél névleges limitként 4 TB, illetve 6 TB van megadva.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz csubuka #5393 üzenetére

    Akkor érdemes dokkolót venni, ha pl. a HDD-k gyakori és minél egyszerűbb, gyorsabb cseréje, valamint 2,5"-os és 3,5"-os fizikai méretű HDD-k használata, sőt akár IDE és SATA csatolós modellek használata is cél, amely utóbbi témáról épp nemrég volt szó. Plusz a kétlemezes dokkolóknál - amikről szintén volt szó - a közvetlen klónozási funkció is előny lehet, bár az megoldható az adott operációs rendszernél külön programmal is, Windows esetében pl. ezekkel.
    Ellenkező esetben viszont egy 3,5"-os HDD-hez megfelel egy standard, egylemezes 3,5"-os külső ház is a célra, amiről konkrét példákkal szintén nem olyan régen volt szó.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz bull84ghia #5396 üzenetére

    A külső ház hibája alapesetben akkor jöhet szóba, ha nem működik megfelelően, nem pörögnek fel benne a HDD-k, egyáltalán nem ismeri fel, nem kezeli az OS külső háttértárként, stb. Ellenkező esetben viszont nyilván nem feltétlen reális és helytálló a kijelentés. A jelen hibához meg max. akkor köthető, ha kizárólag csak ennél a külső háznál áll fenn a jelenség és más USB-s tárolóeszközök csatlakoztatásánál egyáltalán nem. De ez esetben is célszerű másik USB-porthoz, akár másik USB-kábellel csatlakoztatva is kipróbálni, valamint lehetőség szerint másik gépen (laptopon), másik operációs rendszerrel is az eszközt. Ha máshol is fennáll a probléma és kizárólag csak az említett Sharkoon külső ház USB-s csatlakoztatásánál (eSATA-n nem?), akkor lehet azt mondani, hogy az lehet a hiba okozója. Ha nem, akkor az adott laptopnál, OS-nél nem stimmel valami, ami ugyan összefüggésben lehet a külső ház csatlakoztatásával, viszont nem feltétlen jelenti azt, hogy az utóbbi alapból hibás lenne.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz csubuka #5398 üzenetére

    Igen, akár egy dokkoló is megfelelhet az említett célra, valamint jobb választás lehet akkor, ha az előző válaszban leírt dokkolóspecifikus előnyök is számítanak. Huzamosabb használatnál és intenzív terhelésnél pedig nem meglepő, ha melegedik az USB-s tárolóegységben lévő HDD. Ilyen téren pedig általában egy külső ház sem jobb annyival, annál is passzív hűtés van. Valamint azoknál is a full alumínium és az akár szellőzőnyílásokkal is ellátott modellek hővezetése a jó, ellenben a teljesen zárt, műanyag típusoké nyilván kevésbé. Plusz nyilván magától a HDD-től is függhet, hogy melyik mennyire melegedik, ahol ilyen téren az 5400 RPM-es, kevesebb lemeztányérral szerelt modellek előnyösebbek lehetnek.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz csubuka #5401 üzenetére

    Hordozásra egy dokkolónál max. abban lehet jobb egy 3,5"-os külső ház, hogy az utóbbiban fixen rögzítve van a HDD, így eleve együtt hordozható a kettő. De amúgy meg egyik sem az igazi ilyen célra, mivel hordozásra és mobil használatra alapvetően a 2,5"-os külső házak, külső merevlemezek valók. Viszont ha 3,5"-os HDD-ket is akarsz használni, akkor az utóbbi nyilván nem opció.
    Egyébként meg el kell dönteni, hogy pontosan mit akarsz, milyen feltételeknek feleljen meg az USB-s tárolóeszköz és attól függően választani. De ez a téma elvileg már túl lett itt tárgyalva - legalábbis eddig úgy tűnt - és esetedben végül a dokkoló jött ki győztesen.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Sgt. Chris #5406 üzenetére

    Amiket linkeltél, azok eleve USB 3.0-s modellek, az USB 3.1 Gen 1 és az USB 3.2 Gen 1x1 alapon csak a marketingbulshit. Meg ha a tévén csak USB 2.0 portok vannak, akkor pláne felesleges USB 3.0-nál gyorsabb interfésszel szerelt külső merevlemezt, külső házat venni. Ahogyan a 4K UHD filmek lejátszásához is, amiről az egyik társtopikban volt szó.

    Azt meg lehetőleg fixen el kellene dönteni, hogy most 2,5"-os, vagy 3,5"-os külső HDD kell-e, ahogyan azt is, hogy gyárilag egybeépített, vagy külső házas megoldás. Ezen topik a 3,5"-os külső házakkal foglalkozik, a 2,5"-os változatoknak van külön topikja, ahogyan magának a külső merevlemezes témának is fő topikja, ami elsődlegesen a gyárilag egybeépített típusokkal és az általános kérdésekkel foglalkozik. Plusz a külső házas megoldáshoz kapcsolódóan a belső merevlemezeknek is van saját topikja. Egyébként ha csak 2 TB-os külső HDD kell, akkor olyat alapesetben 2,5"-os fizikai méretben célszerűbb venni, valamint ha nem akarod bonyolítani, akkor megfelelhet a linkelt Seagate modell is a célra.

    "Vajon mindegyikkel együtt tud majd működni a TV?"

    A tévével történő használatnál lásd pl. az ebben a hozzászólásban leírtakat. A kérdésre a válasz elvileg = igen, de a gyakorlati tapasztalatok és a tényleges kompatibilitás felől elsődlegesen a készülék gyártójának topikjában, azaz az LG LCD és LED TV-k topikban javasolt érdeklődni. Ahogyan ott javasolt megérdeklődni azt is, hogy ha 2 TB-nál nagyobb tárolókapacitású külső HDD használata a cél, akkor kezel-e a tévé USB-n 2 TB+ külső HDD-ket és GPT partíciós séma szerinti lemezeket. Továbbá ha 2,5"-os külső HDD használata a cél, akkor vásárlás előtt megnézni, hogy van-e tévén "HDD 5V 1A" feliratú USB-port, vagy 2 db 0,5 A-es port Y-kábel használatához. Ha nincsen egyik sem, akkor a stabil tápellátás végett inkább 3,5"-os külső HDD-t javasolt venni és használni ilyen célra. Illetve 2 TB-os tárolókapacitás esetén abból is inkább a külső házas megoldást választani, mivel 3,5"-os 2 TB-os külső merevlemez gyárilag egybeépített kivitelben nem minden gyártó kínálatában van, sőt egyre többnél már 3-4 TB a minimum tárolókapacitás.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tomp #5405 üzenetére

    Az előző válaszban le van írva, hogy az AXAGON ár-érték aránya elég jó és ahhoz képest a tudása is. Az, hogy állítólag kissé lötyögtek benne egyes HDD-k az ott linkelt beszámoló alapján, az egyrészt nem feltétlen általánosítható mindre. Másrészt ha nem abnormális mértékű és a működést nem akadályozza, akkor nem feltétlen kell neki a kelleténél nagyobb jelentőséget tulajdonítani. Aztán tudásra hasonló a RaidSonic (ICY BOX) is, viszont az drágább pár ezressel. Az árakra visszatérve, a Sharkoon meg eleve kissé túlárazott, annyiért már az USB 3.1 Gen 2-es és UNMAP (TRIM) képes Evolveo is beleférne, ami azért lehet nem teljesen mindegy.
    A 3-4 közül úgy lehetne jól választani, hogy először tisztázni az igényeket (pl. klónozás, USB 3.0/3.1, UASP & UNMAP, fémház, alvó mód, stb.), valamint belőni az anyagi keretet. Ha ez megvan, akkor lehet szelektálni és kiválasztani az ezeknek leginkább megfelelőt.

  • King Unique

    titán

    válasz tyuli76 #5411 üzenetére

    Mármint ha arra célzol, hogy máshol inicializált és particionált, valamint meglévő adatokat tartalmazó HDD-t, akkor a válasz alapesetben nyilván igen. Kivétel max. az lehet, ami pl. ebben a hozzászólásban van részletezve, valamint ha esetleg valamilyen hardveres/szoftveres titkosítás van a HDD-n. Plusz még az, ha SATA-n netán dinamikus lemezként lett beállítva, mivel az USB-s csatlakozásnál nem érvényes (példa).

    "Ha linux van rajta akkor is?"

    Mármint min és hol, milyen operációs rendszerrel lesz használva a dokkoló?
    Ha pl. a dokkolóba helyezett HDD-ken van Linux, amik Windowst futtató PC-hez lesznek csatlakoztatva, akkor alapesetben nem, mivel a Windows nem kezeli a linuxos fájlrendszereket. A lemezkezelőben ugyan meg fog jelenni a linuxos partíció, de meghajtóbetűjelet sem lehet hozzárendelni, csak a törlés és a súgó lesz aktív a menüben. Max. külső programmal, annak telepítése után lesz megoldható a kezelés, mint pl. az Ext2Fsd, Paragon Linux File Systems for Windows, TC-hez megfelelő fájlrendszer bővítmény, stb.

    "[link]
    ilyenem van,kell ehez valamilyen drivert telepíteni?"

    Az OS itt sem ismert, de ha pl. Windows, akkor nem, max. szükség esetén az első csatlakoztatásnál majd a Windows automatikusan telepíti hozzá az eszközillesztőt. Külön driver viszont nem kell, meg egy ilyen USB-s tárolóeszköz alapesetben amúgy is PnP (Plug and Play).

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz peu407 #5420 üzenetére

    A gyártó weboldalán világosan le vannak írva, szemléltetve vannak mind a két külső háznál a jellemzők, azok alapján látszik a különbség. Azaz a különbség pl. az IB-366-C31 esetében az, hogy az tool-free (EasySwap®), azaz szerszám- és szerelésmentes kivitelű (egyszerűbb, kényelmesebb a HDD be/ki helyezése), valamint annál a kép alapján nyomógombos tápkapcsoló van. Az IB-377-C31 viszont normál kivitelű, valamint annál a kép alapján billenőkapcsoló (előnyösebb) van. A hasonlóság meg az, hogy mindkettő USB 3.1 Gen 2-es, illetve Type-C fizikai interfésszel szerelt, támogatják az UASP-t, a HDD tárolókapacitása nincsen limitálva, stb.

    Lehet akár ilyen külső házakat is venni, de egyrészt az előbbi 2 modellel itt a topikban nincsen konkrét tapasztalat. Másrészt ha HDD-vel lenne használva a külső ház, akkor ott adatátviteli sebesség szempontjából pont felesleges az USB 3.1 Gen 2 interfész, mivel rendszerint még az USB 3.0 (USB 3.1 Gen 1) szabvány sebességét sem tudja kihasználni egy HDD (példa). Ahhoz eleve SSD kell, illetve az USB 3.1 Gen 2 szabvány maximumának eléréséhez is (bővebben). Vagyis HDD használatánál max. a Type-C fizikai csatlakozó adhat az ilyen külső házaknál a csatlakoztatás egyszerűsége, kényelmessége szempontjából némi pluszt.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tomp #5426 üzenetére

    Az Evolveo Dion 1 dokkolónál a gyártó weboldala JM561 chipet ír, de az pontosabban lehet az általad említett JMS561U lesz. Amúgy meg fizikai szemrevételezéssel (példa) lehet a legbiztosabban megállapítani, már amikor van arra lehetőség.

    "Gondolom ha itt kitörlöm a HDD String és hasonlókat akkor marad a jelenlegi állapota azaz a windows a belerakott HDD gyártót/modellt írja ki."

    Itt egyrészt az nyilvánvaló, hogy a mellékelt screenshoton az adott JMicron M.P. Tool csak az előre betáplált, a konfigurációs fájlból kiolvasott eszköz- és gyártóazonosítókat mutatja, mivel nem ORICO eszközről van szó. Másrészt itt maga az USB-tárolóeszköz, vagyis jelen esetben a dokkoló a lényeg, arra vonatkoznak, annál változtathatók meg akár ezen azonosítók, nem magánál a benne lévő HDD-nél. A gyári azonosítók meg nyilván max. akkor változhatnak, ha le van futtatva a firmware flash/update, úgy van beállítva, máskülönben nem.

    Azt, hogy gyárilag támogatott-e az alvó mód ennél a dokkolónál, először nyilván le kellene tesztelni, kizárni a működését akadályozó tényezőket, amiről volt szó itt. Ha működik, ellenben az ellenkezője a cél, akkor azt véglegesen firmware szinten lehet tiltani, van is Standby Timer opció az M.P. Tool kezelőfelületén, meg csináltál már hasonlót. Vagy inkább nem piszkálni - ami amúgy is csak saját felelősségre javasolt - , hanem helyette pl. a HDS-nél a lemezek leállásának akadályozása funkciót használni, beállítani az adott sorszámú lemezre.

    Köszönjük a beszámolót! :R

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz draco31 #5415 üzenetére

    Attól függ, hogy mennyire akarsz belemélyedni a témába. Ha jobban, akkor lehet olyat, mint amilyen az itt említett Evolveo Dion 2 dokkolóról készült logout blogbejegyzés. Ha kevésbé, akkor nyilván megfelel az, amit készítettél, ahol a videó is jó ötlet volt. Bár a szövegben a fontosabb információkat lehet szerencsésebb lenne kiemelni, akár pl. ilyen módon az összefoglaló információs táblázatának mintájára. Valamint egyes képeket linkelés helyett direktben betenni, úgy látványosabb.

    Köszönjük a beszámolót és egyben a tesztet! :R

  • King Unique

    titán

    válasz tomp #5428 üzenetére

    Ha kitörlöd, akkor elvileg nem azokkal az ORICO specifikus azonosítókkal lesz felülírva. Viszont hogy utána ténylegesen mik lesznek, változik-e a jelenlegi (gyári), az kiderül, ha kipróbálod. Amúgy meg lásd egy korábbi hozzászólásban leírtakat, ami jól összefoglalja a JMicron firmware-frissítés témáját, felhívja a figyelmet előtte az eredeti firmware lementésére, az eredeti azonosítók feljegyzésére, stb.

  • King Unique

    titán

    válasz tomp #5434 üzenetére

    Az alvó mód működését úgy lehet reálisan letesztelni, ha ki vannak iktatva az esetleges szoftveres tényezők, amik meggátolhatják a működését, lásd a korábban linkelt hozzászólásban leírtakat. Vagyis ha van is alvó mód a dokkolónál, korántsem biztos, hogy ténylegesen működni fog, ha az OS, vagy egy program túl gyakran hozzáférést intéz.
    Az eszközkezelőben és a szoftveres leválasztásnál igen, látszik hogy nincsen semmi extra gyártói azonosító az eszköz nevénél. Az viszont érdekes, hogy ha a gyártó weboldala alapján a dokkoló + az OS (W10) támogatja az UASP-t, akkor miért nem SCSI Disk Device utótag szerepel az eszközkezelőben a 6 TB WD Purple lemeznél. Vagy ha esetleg olyan USB-hubhoz van csatlakoztatva a dokkoló, ami nem támogatja, akkor érthető.

    (#5433) roller0123:
    Ha teljesen kikapcsolod a gépet, megszűnik az adatkapcsolat, akkor utána alapesetben a külső háznak is ki kell kapcsolnia, illetve ha támogatott ez firmware szinten. Egy 2,5"-os, csak USB-s tápellátású típusnak meg pláne, mivel ilyenkor alapesetben az USB-portok sem maradnak áram alatt. Ha esetedben az utóbbi ilyenkor nem kapcsol ki, akkor valószínűleg azért, mert utána is aktivak az USB-portok, áram alatt maradnak pl. töltési céllal. De az, illetve a töltési funkció az UEFI BIOS-ban rendszerint kikapcsolható, valamint pl. ErP Ready néven is futhat az ezzel kapcsolatos beállítás.

    Köszönjük mindkét beszámolót! :R

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tomp #5436 üzenetére

    Ha nem futott közben semmilyen diagnosztikai program, ami piszkálja a dokkolót, úgy már reálisabb a teszt. Viszont attól, hogy 20 perc inaktivitás után nem váltott alvó módba a dokkoló, az nem feltétlen jelenti azt, hogy egyáltalán nem támogatja és nincs is. Ha gyárilag pl. 30 perc van beállítva firmware szinten, akkor értelemszerűen 30 perc inaktív állapot kell a működésbe lépéshez. Plusz egy másik alvó mód még az, amikor a gépet, illetve az OS-t (Windowst) altatva készenléti állapotba vált maga a külső ház/dokkoló is.

    Az ASM1042 alaplapi vezérlő hivatalosan támogatja, illetve kompatibilis az UASP-vel, de a tényleges működés már firmware, driver függvénye lehet. Ha esetedben Windows 10 alatt USB 3.0 csatlakozásnál nem működik, akkor annak valószínűleg az előbb leírtak lehet az oka.
    Maga az UASP eleve fejlettebb adatátviteli mód, mint a BOT, vannak az alapvető működésnél is bizonyos előnyei, amik pl. az alábbi leírásban részletezve vannak. Ellenben ha a nagyobb adatátviteli sebesség, illetve az USB 3.X szabvány maximumának kihasználása a téma, akkor az rendszerint SSD-vel érhető el, oda a HDD sebessége kevés. Illetve UASP módban rendszerint nem lesz a külső házban lévő HDD annyival gyorsabb, ez eleve SSD-nél látványosabb. Valamint ha az SCSI UNMAP, vagyis az ATA TRIM USB-s megfelelője a téma, akkor abból szintén az SSD-k profitálhatnak, meg eleve azoknál használható.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Brug #5442 üzenetére

    Ilyenkor először a probléma forrását kellene megpróbálni valahogyan belőni, megkeresni. Azaz ha van rá lehetőség, akkor kipróbálni a külső házat másik gépen és/vagy másik operációs rendszerrel (akár pendrive-ról bootolt Live Linux), valamint a benne lévő HDD-t is másik külső házban, esetleg PC-be téve. Aztán magát a külső házat másik tápegységgel, másik USB-kábellel, bár azt írtad azok állítólag jók, állítólag.

  • King Unique

    titán

    válasz tween #5444 üzenetére

    Ha mindenképpen külső ház kell, akkor a csak IDE csatolós modellekből manapság eleve jóval szűkebb a kínálat, sőt többnyire kikoptak a legtöbb gyártónál. Kombó, azaz egyszerre IDE és SATA csatolós megoldások viszont még elvétve akadnak a gyártók kínálatában, USB 2.0-s kivitelben pl. a Sharkoon (a Delock már kifutott), míg USB 3.0-s kivitelben pl. a StarTech kínálatában. De az megint más dolog ezeknél is, hogy ténylegesen melyiket lehet még beszerezni, melyik található meg pl. a hazai boltok kínálatában.
    Ha nem feltétel a külső ház, meg pláne csak alkalmankénti használatról lenne szó, akkor bőven megteszi egy IDE/SATA-USB dokkoló, vagy adapter is ilyen célra, amiről nem olyan régen egy másik esetnél volt szó. Sőt, ha egyszerre többféle méretformátumú és csatolófelületű HDD/SSD használata a cél, akkor az utóbbiak még praktikusabbak is.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tween #5446 üzenetére

    Akkor ilyen célra bőven megteszi egy IDE/SATA-USB adapter, lásd az előző válaszban leírtakat. Vagy ha nem cél az USB-s csatlakoztatás és asztali PC-ről van szó, akkor az IDE-SATA adapter is opció. Viszont ha csak egyszeri alkalomra, egyszeri adatmentéshez kell, ellenben máskor egyáltalán nem lenne használva, akkor felesleges ilyeneket venni, ennyi erővel akár kölcsön is lehetne kérni egy ismerőstől (ha van neki), vagy az ő gépen megoldani, ha ott van lehetőség natívan csatlakoztatni IDE HDD-t.

  • King Unique

    titán

    válasz frankdelgado #5448 üzenetére

    Először is, ha 3,5"-os külső merevlemezt akarsz használni, akkor annak működéséhez rendszerint eleve kell a külső, 12 V-os tápadapter, nem fog működni csak USB-s tápellátással. Max. az az eset, az a speciális megoldás volt/lehet kivétel, amiről korábban itt is volt már szó, de általánosan nem az a jellemző.

    Másrészt az egy dolog, hogy a linkelt USB-s átkapcsolót akarod közbeiktatni, viszont egyidőben nyilván egyszerre csak 1 gazda hardverhez csatlakoztatva használható egy ilyen külső ház, csak az egyiknél lehet USB-n aktív adatkapcsolat. Vagyis az ilyen megoldással max. az USB-kábel átdugását, meg szükség esetén a külső ház áthelyezését lehet megspórolni, ellenben ilyen módon nem fogja tudni egyszerre mindkét készülék használni az eszközt, max. külön-külön.

    Harmadrészt a topik témájához kapcsolódóan az ajánlott külső házakhoz ott van a téma összefoglaló, az abban lévő információs táblázat, beszámolók, tesztek stb. Valamint a topikban is említve voltak több alkalommal ilyenek (példa).

  • King Unique

    titán

    válasz Hurkans #5451 üzenetére

    Akkor nem elég alaposan olvastad el, mivel 4 TB-os WD Red merevlemezről volt már szó itt több alkalommal (példa), ahol a példában említett Sharkoon külső ház amúgy névlegesen 12 TB-ig kezeli a HDD-ket. Valamint arról is volt szó a topikban, hogy a névleges limit nem feltétlen egyenlő a ténylegessel, kezelhet a külső ház akár még nagyobb tárolókapacitású merevlemezt is - mint azt a másik válaszban a fórumtag esete is szemlélteti - , sőt némelyiknél a gyártó már limitet sem ad meg. Meg ez inkább a régebbi, USB 2.0-s külső házaknál szokott téma lenni, ellenben az USB 3.0-s modelleknél általában alap a 2 TB+ HDD-k megfelelő kezelése. Olyan pedig normál esetben nyilván nincsen, hogy megad a gyártó egy limitet, vagy azt írja, hogy nincs limitálva a HDD-k tárolókapacitásának kezelése, ellenben a külső ház ténylegesen annak csak a töredékét kezeli, tudja. Szóval nem világos hol írtak ilyet, de azok vagy eleve fals információk, vagy más (pl. fake termék, alább részletezett probléma, user error) volt ott a gond.

    Ami a HDD-k kezelésére vonatkozóan inkább szokott ebben a topikban is téma lenni az az, ami az alábbi hozzászólásban van részletezve. Vagyis hogy a máshol, pl. a PC-ben inicializált és particionált 2 TB+ | GPT HDD-t kezeli-e közvetlenül a külső ház USB-n, vagy eleve újrainicializálást és újraparticionálást igényel a külső házban, ami fordított esetben is fennállhat. Ilyen téren pl. az előbb említett Sharkoon külső háznál vannak kontra és pró tapasztalatok egyaránt. Ha olyan külső ház kell, ami biztosan kezeli oda-vissza, akkor pl. a Chieftec esetében ez működik. Viszont ha eleve a külső házban lesz inicializálva és particionálva a HDD, tartósan ott használva, akkor nyilván nem téma ez.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Hurkans #5454 üzenetére

    Igen, le van írva az előző válaszban is, hogy ha eleve a külső házban lesz inicializálva és particionálva, majd használva a HDD, akkor nem lesz gond. Ez esetben a célra pedig nyilván megfelelhet az említett Sharkoon Swift Case Pro külső ház, ami a mostani információk alapján akár 16 TB-os HDD-t is kezel. Ha fontos az előbb említett oda-vissza történő kezelés PC (SATA) és külső ház (USB) között, akkor meg pl. a Chieftec CEB-7035S külső ház jöhet szóba, ami szintén simán kezel 4 TB-os HDD-t, valamivel talán még minőségibb is, de ugyanakkor drágább is.

  • King Unique

    titán

    válasz Hurkans #5456 üzenetére

    Az egyes beszámolók (példa) alapján igen, érdemes, meg ha megér számodra némi felárat, bár a Chieftec sem minden téren feltétlen tökéletes.

  • King Unique

    titán

    válasz Hurkans #5458 üzenetére

    Egyrészt nem feltétlen kell ezt túlgondolni. A célra bőven megfelelhet az említett Sharkoon külső ház is, többeknél bevált már, ahogyan a Chieftec szintén. Ha árban megér annyit a valamivel minőségibb kivitel, bizonyos előnyök (pl. az említett biztosabb "felismerés" oda-vissza), akkor a Chieftec jobb választás lehet, ennyi. Másrészt ha nagyon muszáj, akkor lehet találni bizonyos hiányosságokat, akár hibákat az említett külső házaknál is, viszont az más dolog, hogy melyik és kinek mennyire az a mindennapi használat során. Meg hogy egyáltalán általánosan jellemző-e, tapasztalja-e, mert esetlegesen előfordulhat a sorozaton belül csak egyes példányokat érintő gyártási hiba is, amire szükség esetén nyilván ott van a garanciális csere.

    Igen, nyilván számíthat a működés és a firmware frissítésének lehetősége szempontjából a külső házban lévő vezérlőchip, PID azonosító, stb.. Ahol az előbbi (működés) általánosan rendben szokott lenni mindkét említett külső háznál, viszont a Sharkoon esetében az ASM1153E chip és annál a firmware frissítése, módosítása (az összefoglalóban szemléltetett módon) kiforrottabbnak mondható, több vele itt a tapasztalat. Viszont alapesetben nem szükséges piszkálni a firmware-t, ami amúgy is csak saját felelősségre javasolt.

  • King Unique

    titán

    válasz super dríve #5462 üzenetére

    Itt a topikban az AXAGON EE35-XA3 külső házzal (még) nincsen konkrét tapasztalat, vagyis hogy ténylegesen mennyire oké, arról sincsen biztos információ. De amúgy ránézésre nem tűnik rossznak, a jellemzők alapján támogatja az alvó módot (10 perc inaktivitás után), az ára is kedvező, stb.
    A Sharkoon Swift Case Pro külső házzal viszont van, ami egy többeknél bevált modell, szintén támogatja az alvó módot (30 perc inaktivitás után), viszont drágább pár ezerrel. Egyébként igen, mivel PID: 55AA azonosítójú, ezért szükség esetén és persze csakis saját felelősségre (!) lehet frissíteni a firmware-t, másikat (aminél pl. 10 perc után van alvó mód) rátenni. De csak a 10 vs. 30 perc miatt szvsz nem feltétlen érdemes piszkálni, alapesetben bőven jó az utóbbi érték is.

    Az viszont más dolog, hogy ha támogatja a külső ház firmware szinten az alvó mód működését, akkor az az elsődlegesen támogatott környezet (PC, Mac & desktop OS) mellett médialejátszóhoz csatlakoztatva is működni fog-e. Lehet hogy nem (példa), vagy csak külön beállítás után (példa). Valamint az is kérdéses lehet, hogy a készüléket kikapcsolva a külső ház is kikapcsol-e automatikusan, leáll-e benne a HDD, amivel az utóbbi példához hasonlóan médialejátszónál szintén meggyűlt a baja a fórumtagnak, de végül talált rá megoldást.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz super dríve #5464 üzenetére

    Az előző válasz lényege többek között az volt, hogy ilyen felállásnál a médialejátszós használattal kapcsolatos tapasztalatok felől elsődlegesen értelemszerűen az azzal, az olyan készülékekkel foglalkozó topikban kellene érdeklődni. Ahol a nemrég linkelt topik esetedben szintén aktuális, mivel azon témába beletartozik az említett médialejátszó, többen használnak ott olyat. Valamint a linkelt példák is szemléltetik, hogy 3,5"-os külső HDD használatánál az alvó mód működése, leállítás-felpörgés stb. problémákra is ott sikerült megoldást találni a másik fórumtagnak.

    Amúgy meg ha online rendeled, vásárolod meg belföldi webáruházból egyik/másik említett külső házat, akkor ott van az indoklás nélküli 14 napos elállás joga. Vagyis ha a médialátszóhoz esetleg nem válik be az adott külső ház, ott nem működik az alvó mód, illetve a készüléknél külön beállítás után sem, akkor max. visszaviszed, visszaküldöd a külső házat és veszel másikat. Aztán annál is vagy megfelelően működnek, vagy nem az említett funkciók, az ilyen környezetben nincsen rá garancia. Meg kompatibilitás és működés szempontjából az elsődlegesen támogatott eleve a PC, Mac & desktop OS, mint már említve volt.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Hurkans #5466 üzenetére

    Ha nagyon muszáj, akkor macOS-nél is megoldható a megfelelő driver/program telepítése után, vagy esetleg terminálban engedélyezve stb. az NTFS fájlrendszerű kötetek, lemezek írása. Másik opció pedig valóban az exFAT fájlrendszer használata, azt a macOS és a Windows egyaránt natívan írja és olvassa.

    Az említett Sharkoon külső háznál arról előzőleg is volt szó, hogy igen, előfordulhatnak a pró jellemzők mellett kontrák is, de összességében azért eleve a jobban sikerült modellek közé tartozik. Valamint az eredeti célként említett 4 TB-os HDD kezelése nyilván simán ment, sőt akár még 16 TB-osat is kezel. Az nem derült ki, hogy esetedben eredetileg a PC-be (SATA), vagy a külső házba (USB) téve lett-e inicializálva és particionálva a HDD, de ha az utóbbiban, akkor nyilván az említett probléma sem okozhatott gondot. A külső házban lévő vezérlőchip bizonyára még mindig ASMedia ASM1153E, aminél a firmware verziója lehetett volna még érdekes (példa), de mindegy.

    Az adatátviteli sebesség USB 3.0-n jónak mondható, ahol nyilván maga a HDD, annak a sebessége volt a szűk keresztmetszet. Ugyanis maga a külső ház, az abban lévő ASM1153E chip tudna ennél többet is UASP módban SSD-vel (kb. ennyit), meg a szabvány maximuma is eleve többet enged. A fájlkezelős (TC) másolásnál meg számít többek között a fájlméret és a forrásmeghajtó sebessége is, ahol ha az utóbbi lassabb a célmeghajtónál, akkor az fogja limitálni az adatátviteli sebességet.

    A HDD melegedése a külső házban, az a max. 33 °C bőven jó érték, sőt akár még 40-45 °C-ig is úgy-ahogy elmegy. Aktív hűtés nélkül, meg főleg tartós terhelésnél viszont nyilván valamivel magasabbb lenne az üzemi hőmérséklet, de ha nálad az aktív hűtés eleve biztosított, akkor pláne nem lesz gond.

    Köszönjük a beszámolót és egyben a teszteket! :R

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Hurkans #5468 üzenetére

    Alapvetően fizikai szemrevételezéssel lehet a PCB-n megnézni, a legbiztosabban megállapítani a chip típusát (példa). De amúgy már a VID: 174C, PID: 55AA azonosítóból is látszik, hogy ASMedia, meg abból is egy ideje az ASM1153E az aktuális, valamint ezen külső háznál a gyártó weboldalán is eleve az van megadva. A firmware verziója esetedben is az (140509a18201), mint a linkelt példában, vagyis maradt ugyanaz.

    Köszönöm! :R

  • King Unique

    titán

    válasz szvl #5470 üzenetére

    Ha a gyártó általánosan és névlegesen 12 TB-ot ad meg a specifikációban, akkor akkora tárolókapacitású HDD-t biztosan kezel a külső ház, hiszen konkrétan letesztelték. Valamint nemrég volt szó arról konkrét példával, hogy a névlegestől eltérően kezelhet akár nagyobbat, pl. 16 TB-osat is. Ahogyan arról szintén, hogy a chip és a firmware maradt ugyanaz korábban és újonnan vásárolt/gyártott modellnél egyaránt.

Új hozzászólás Aktív témák