Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #71562240

    törölt tag

    válasz #71562240 #38608 üzenetére

    (#38601) Lompos48 Azt természetesen nem is kell mondanom, hogy mindig tisztában kell lenni, hogy mik a függő és független változók, és mik lehetnek a zavaró, torzító hatások, paraméterek, amelyeket lehetőség szerint ki kell zárni a kísérletekből - az utóbbi a hifitudományban persze nem mindig sikerül (más tudományban se mindig sikerül).
    Ja, és az említett "tudomány mai állása szerinti" és a "bizonyított" kategória mellett van még legalább egy nagyon fontos eredménykategória: a "sokak szerint így, mások szerint emígy, megint mások szerint amúgy". A hifitudomány törvényeinek sajnos éppen ez a legsűrűbben előforduló formája, vagyis a "sokak szerint így, mások szerint emígy, megint mások szerint amúgy" formula. Sajnos így van, de tudatában vagyunk ennek (mármint tudatában vannak a "tudományos hifisták", azaz a sci-hifi. :D )

    [ Szerkesztve ]

  • BluEyes

    őstag

    válasz #71562240 #38608 üzenetére

    Összehasonlító meghallgatásos tesztek vakon-nem vakon, rövidtávon-hosszútávon, egyedül-csoportosan; mérések; a saját és mások tapasztalatainak és mérési eredményeinek szervezett megbeszélése, kiértékelése, megokolni próbálása; tudományos nyilvánosság szelektáló ereje;

    Nos, körülbelül ez az a módszer, amivel semmit nem bizonyítunk, és amely "eredmények" teljességgel elfogadhatatlanok. Ilyen összehasonlításokat csak olyan valaki végez, ilyen csoportterápiára csak olyan ember megy el, aki már "fertőzött". Elfogadta (akár csak tudat alatt) a vizsgálandó jelenség létezését, vagy pedig - bár kifelé még szkeptikusnak mutatja magát - szeretné ha meggyőznék, mert a csordába szeretne tartozni ő is.
    Sokan az első meghallgatások negatív eredménye dacára újból megismétlik a teszteket. Aki egyszer nekiállt, végigcsinált egy csomó összehasonlítást, és nem tapasztalta meg a jelenséget, az vajon mivégre megy el újra, miért kezd bele újfent egy meghallgatássorozatba? Egy oka lehet rá, a vágy a körön belül kerülésre. Ez a vágy lehet annyira erős, hogy az agya a nemlétezőt legenerálja önmagának.
    Fertőzőttnek minősül a szkeptikus is, ő meg a nyilvánvalót is elutasítja, ha az nem egyezik meg addigi elméleti ismereteivel, így az ő tapasztalása szintén nem kerülhetne bele a statisztikákba.
    Ilyen körülmények között az észlelés valóságtartalma nyilvánvalóan kétséges. Mondhatjuk, hogy a módszer, annak eredményei és a levont következtetések hamisak, mindössze egy szűk, reprezentatív mintaként elfogadhatatlan összetételű csoport hitét és vágyait tükrözik.

    Egy mélyen vallásos latin-amerikai földművesnek - ha kicsit is ad magára - előbb vagy utóbb össze szokott jönni egy Mária-jelenés.

    Azért jó a tengerparton, mert ott csak 3 oldalról vesznek körbe hülyék.

Új hozzászólás Aktív témák