Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    Üdv,

    Van egy problémás HDD-m, a segítségeteket szeretném kérni, hogy kiderítsem, mi a baja, megoldható-e a probléma.

    A HDD adatai :
    - WDC WD10EZEX-00BN5A0 (Western digital, 1TB, 3.5")
    - 640 napot ment, 8254-szer lett indítva/leállítva

    Előzmények :
    - Éveken át használtam aktívan, semmi problémám nem volt vele. Idén Áprilisban home office vinyóvá alakítottam át, vagyis leformáztam, átraktam egy USB-s dokkolóba, bevittem a munkahelyemre, ott rámásoltam egy kb 800Gb-s virtuális gépet, kivettem a dokkolóból, és visszaraktam az otthoni gépembe.
    - Ezután egészen Novemberig mégse volt rá szükségem (a vinyó be volt kötve, működött, csak semmit se csináltam a rajta lévő adattal), most viszont elővettem, és a róla futtatott virtuális gép kb fél óra használat után a file írására / elérésére panaszkodva lefagy, összeomlik.

    Vizsgálatok, diagnosztikák :
    - A HD Sentinel SMART-ja így néz ki: [link]
    - A HD Sentinel rövid ön-tesztje erre a hibára fut: [link]
    - A Windows eseménynaplóm így néz ki: [link]
    - Érdekesség, hogy a HD Sentinel rövid ön-tesztjét a másik (jó) vinyómra elindítva azonnal hallom, hogy az a vinyó pörög, dolgozik, míg ezen (a rossz) vinyómon elindítva az síri csöndben várja végig a 30 másodpercet.

    Chkdsk :
    - "chkdsk D: /r"-t futtattam, 3 óra alatt lefutott
    - "Windows replaced bad clusters in file 1694 of name ......"
    - "Adding 3 bad clusters to the Bad Clusters File."
    - "Windows has made corrections to the file system."
    - "No further action is required."

    Kábelek, ki-be húzkodás :
    - Egy SSD-m, és két 3.5"-os HDD-m van a gépben
    - Megpróbáltam a másik HDD kábelét átdugni ebbe, de ugyanazt az eredményt adta
    - Átdugtam a WD (hibás) vinyóm kábelét a másik vinyómba, az nem futott vele hibára
    - Látszólag tehát a kábelnek nincs szerepe a hibában, akárhogy variálom, ugyanaz a vinyó marad problémás.

    Viselkedés :
    - Simán tudok írni / olvasni file kezelővel a vinyón.
    - Próbaképpen rámásoltam, majd letöröltem 200 Gb adatot (sok kis file-t, mp3-akat), semmi probléma nem jelentkezett ennek során.

    Mi lehet a baj ? :F
    A hardver hibásodott meg, vagy csak a rajta lévő adat sérülhetett meg valahogy ?
    Próbáljam esetleg újra leformázni, és újra elhozni a virtuális gépet (most a dokkoló nélkül, egy másik külső vinyón keresztül), vagy nem ebben az irányban kell a megfejtést keresnem ?

    Válaszaitokat előre is köszönöm ! :R

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    válasz Cs1csó #52704 üzenetére

    Feltöltöm őket ide is.

    [kép]
    [kép]
    [kép]

    Azt mondod, ez inkább hardver hiba lehet ?

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    válasz Zsiráfnyál #52703 üzenetére

    Üdv,

    Leformáztam a problémás vinyót, elhoztam rá az adatot más úton (dokkoló nélkül, egy USB-s külső vinyóval), és látszólag (!) ettől teljesen megszűnt a probléma.

    A HDD Sentinel tesztje így már tudja a vinyót ellenőrizni (eddig hibaüzenetre futva nem tudta), ezt futtattam akkor is, amikor a vinyó teljesen üres volt, azután is, hogy 800 GB-t rámásoltam, és azután is, hogy abból 300GB-t töröltem. Mindegyik teszt végeredménye sikeres, 1000+ nap hátralévő élettartamot számít, semmilyen hibát nem talál (se rossz, se gyanús szektort nem talál).

    A kérdésem :
    - Hihetek ezeknek a teszteknek, vagy létezik olyan hardveres hiba, ami ezek mögött el tud bújni ?
    - Létezik, hogy az eredeti HSZ-ben csatolt képek mégse hardver hiba eredményei, hanem a file rendszer esett csak szét valahogy, vagy ilyen hibákat kizárólag csak hardver hiba tud okozni ? A hiba jelentkezése előtt egy VMware virtuális gépet próbáltam rajta feléleszteni, csinált az mindent, kompatibilitási módban futott, töredezettségmentesített, előtte vagy 50-szer eredménytelenül bootolt, nem volt a host BIOS-ban bekapcsolva a VT-c, stb... elképzelhető, hogy ezek során írt le valami file-t ennyire rosszul a VMware, vagy hogy esetleg az eredeti, dokkolós másolás során került az adat olyan állapotban a vinyóra, hogy az a fenti hibákat okozta ?

    [ Szerkesztve ]

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    Üdv,

    Watchdog violation kékhalált kaptam tegnap, neten driver frissítést javasoltak megoldásként, leszedtem hát egy DriverEasy-t, és frissíttettem vele a drivereimet (összesen 7 drivert frissített, főleg alaplapi összetevőkét).

    A frissítés utáni újraindítás óta a tányéros vinyóm hallhatóan kattog, minél aktívabban használom, annál gyakrabban (ha semmilyen programmal hozzá se nyúlok, akkor elhallgat, de ha mondjuk file kezelővel lépegetek rajta, akkor 10-15 másodpercenként hallok egy kattanást).

    CheckDrive 2020-al nekiálltam ellenőrizni, egy órája ellenőrzi, de hibát még nem talált (nem is tartom ezt a megfejtést valószínűnek, mert a vinyóval semmiféle problémát nem tapasztaltam, de persze ki tudja).

    Próbaképpen a másik tányéros vinyómat kikötöttem, de a kattogás nem változott, pontosan ugyanúgy, és ugyanolyan gyakran jelentkezik a kattogás egy tányéros vinyóval, mint két tányéros vinyóval (egy tápkábelen van a kettő).

    Létezik, hogy a szoftveres változásnak van köze a kattogás megjelenéséhez, vagy ez egyértelmű hardverhibának hangzik ?

    A vinyó kb 7 éves, Samsung, 1TB, 867 nap üzemidő, és 3535 bekapcsolás van benne.

    [ Szerkesztve ]

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    válasz ricsip #53377 üzenetére

    Köszi a választ ! :R

    Hard Disk Sentinel-el, és egy másik általános monitorozóval nézem a SMART-ot, nem tudom, ezek élőben frissülnek-e, ezért újra is indítottam őket, de egyik érték sem látszik változni (10-20 kattanás alatt sem).

    Összeollóztam, ami érdekes lehet: [link]

    A Hard Disk Sentinel rövid ön-tesztje semmiféle hibát nem talált (csak próbaverzióm van, ezért felület tesztet csinálni nem tudtam vele), a CheckDrive írt két figyelmeztetést.

    A windows eseménynaplóban nem találok ehhez kapcsolódni látszó hibát

    A kattanás gyakorisága változó, volt hogy kb egy óra alatt nem kattant egyet se, pedig közben írtam / olvastam a vinyót. Aztán egyszer csak megint elkezdte, és stabilan 20-30 másodpercenként egyet kattan.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák