Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • imibogyo

    veterán

    válasz darvinya #70341 üzenetére

    Én értem amit mondani akarsz, és mint a példád mutatja bizonyos szituációkban segíthet egy jobb dugókulcs a "ki tudom hajtani... / nem tudom kihajtani..." problémakörben (lásd még a bitfejek csavarfejbe illeszkedése...), de kihegyezed a dolgot egy aspektusra, paraméterre a szerszám jóságát illetően (falvastagság), ami messze nem minden, sőt szerintem messze nem olyan fontos dolog, mint a többi paraméter, tényező, amiket egyébként már írtál is és szerintem a te esetedben sem a falvastagság segített a Yato szerszámmal, hanem a többi általad is említett tényező...

    De lényeg, hogy Parkside -os felrakva kotyog. Addig a Yato® finoman rá kell ütni, és olyan szorosan rögzül, hogy semmi kotyogás nincs. Gép csatlakozása a fejhez.
    Ha rossz a csatlakozás akkor az az "ütőerő" egyértelmű pocsékolása és a dugókulcs esetleges elnyalódásának az egyik "alapfeltétele".

    A túl rideg vékony anyag el fog pattani rövid időn belül. Itt is inkább az anyagösszetétel, annak minősége és az általad is említett esetleges ridegség a fontos tényező és nem (feltétlenül) az anyagvastagság. Megint csak sokkal később következik ez az "elpattanás", ha normális a szerszám kialakítása (szoros illeszkedés), mint ha pontatlan. Még akkor is, ha az anyagösszetétel hagy kívánnivalót maga után.

    Míg a Parkside-os dugókulcsod pontatlan kidolgozású és "el tud fordulni" az anyán, így az erőt csak mondjuk 50 mm2-en kell(ene) le-/átadnia, addig a Yato fejed mondjuk a passzentosága miatt 200 mm2-en teszi ugyanezt. Na vajon két "ugyanolyan" összetételű (ha-ha) dugókulcsot feltételezve, melyik fog előbb deformálódni, elnyalódni, eltörni? És melyiknél lesz kisebb erőveszteséged az anyag, a dugókulcs deformálódása miatt? Amelyiknek 50 mm2-en, vagy az amelyiknek négyszer ekkora felületen kell mondjuk 300-1000 Nm-t átadnia?

    Innentől evidens, hogy lehet az egyik dugókulcsod mondjuk 2,5 mm-es falvastagságú, ha szar anyagból van és pontatlanul fekszik fel a csavar fejére, a másik dugókulcsod pedig lehet csak 1,5 mm-es falvastagságú, de pontos illeszkedéssel és megfelelő anyagösszetétellel, akkor is mindig az utóbbi lesz a jobb, használhatóbb, hosszabb élettartamú szerszám. Az is evidens viszont, hogy ha két dugókulcs minden paraméterében tökéletesen megegyezik, akkor a vastagabb falú lesz az erősebb, strapabíróbb szerszám (már ha a méretei miatt egyáltalán használható). :B

Új hozzászólás Aktív témák