Hirdetés
Hirdetés
Új hozzászólás Aktív témák
-
Petykemano
veterán
Azt olvastam, hogy az arizónai gyár nem lesz képes a manapság rendkívül menő advanced packaging szolgáltatásokat is biztosítani, ahhoz az esetlegesen USA-ban gyártott chipeket vissza kell szállítani Tajvanba.
Úgyhogy innen vagy monolitikus chipekre lehet számítani, vagy az Intel fog tudni innen vásárolni - már amennyiben az Intel rendelkezik USA-beli csomagoló üzemmel.
És mindezt 2025-től nem túl nagy wafer mennyiségben. Hát tartok tőle, hogy nem ez fogja megmenteni sem az USA chipgyártást, és nem is annyira fog stratégiai diverzifikációt sem jelenteni.
Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..
-
Pikari
őstag
válasz
Petykemano #1 üzenetére
Nem lesz népszerű a véleményem, de szerintem hagyni kéne ezt az 5nm és 3nm bohóckodást. Az USA-ban és Kínában is. 14nm alatt alig van érezhető fejlődés. Nincs értelme annak, hogy füvet legeljenek az emberek amiatt, hogy kína és az usa kivagyiságból olyan chipek miatt gazdasági háborúzzon, amiknek nincs sem nemzetgazdasági, sem katonai jelentősége.
A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.
-
Chiller
senior tag
Lehet hogy 14>7>3 ugrások együtt érnek annyit mint mondjuk a 22>14, de sok kicsi sokra megy. Más megoldás egyelőre nincs, a kvantumcsipek vagy egyebek (pld. electron spin adattárolás) egyelőre még nem játszanak.
Ez van. Ahogy az antigrav meghajtó sem lett kitalálva, így egyelőre a sugárhajtóműveket reszelgetjük a végtelenségig...
[ Szerkesztve ]
-
paljani
tag
Pedig beindulhatna már… így sose lesz az intelnek “fejlett” gyártástechnológiája…
-
Petykemano
veterán
Abban igazad van, hogy a gazdaságossági skálázódás leállt 14nm-től és a sűrűségre vonatkozó is elkezdett akadozni. De azért nem annyira végzetes a helyzet, dolgoznak a megoldáson.
Az IO, az SRAM és a logic típusú tranzisztorok sűrűsége eltérő módon skálázódik a gyártástechnológia fejlődésével. AZ IO lelassult 12/14nm-nél és gyakorlatilag leállt 6/7-nél, az SRAM lelassult 6/7nm-nél és leállt 5nm-nél (vagyis 3nm-en már nem lesz sűrűbb), de a számításokat végző "logic" típusú tranzisztorok sűrűség-növekedése még így is szignifikáns.
Ezt próbálják más módszerekkel, megoldásokkal kompenzálni. Ilyen például a chipletezés és azok speciális tokozása. A Zen3D esetén például látható, hogy más tervezőkönyvtárat használva közel 2x akkora sűrűséget értek el ugyanazon a gyártástechnológiai osztályon (6/7)
A chipletekre való szétválasztás pedig egyértelműen azt célozza, hogy a sűrűség vonatkozásában nem skálázódó részeket ne kelljen az újabb, drágább, szűkösebben rendelkezésre álló gyártástechnológián készíteni.Szerintem a chipletezésnek még csak az elején járunk. Nincs minden remény veszve.
Nem elképzelhetetlen, hogy az SRAM skálázódás problémáján valaki majd egy másféle cache cella használatával próbál úrrá lenni.
És atekintetben is van remény, hogy habár a Finfet skálázódás életciklusa végén le is állt, majd a GAAFET vagy RibbonFET esetén újra lesz érezhető sűrűségnövekedés - egy ideig.
Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..
Új hozzászólás Aktív témák
ph A következő év elején kezdődne meg a kísérleti gyártás, de csak kis wafermennyiséggel.
- IKEA PAX Gardrób rendszer !!!Féláron Eladó!!!
- LG 49WQ95X-W Super Ultrawide Gamer Monitor! 49"/5120x1440/Nano IPS/144hz/G-sync-Freesync/Type-C/HDR/
- LG 34GP950G Ívelt Ultrawide Gamer Monitor!34"/3440x1440/Nano IPS/180hz/1ms/G-sync Ultimate/HDR600
- Új Lenovo ideapad 5 14ALC05 Fémházas Ultrabook -25% 14" Bivaly AMD Ryzen 5 5500U 6Mag 8/512 FHD
- EDIFIER MR4 Studio monitor hangfal pár, nagyon keveset használt, garancia 2025.7. -ig
Állásajánlatok
Cég: Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem
Város: Budapest
Cég: Morgan Stanley
Város: Budapest