Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Chaser

    titán

    Vállalkozásban gondolkozok, olvasgatok már a témában, találtam egy könyvelő ismerőst is, de itt is kérdeznék:)
    Ami fontos, van munkahelyem, az mellett csinálnám egyelőre. Emiatt első körben EV lennék - második körben egy személyes KFT -. Ennek adókötelezettsége 8 órás munkahely esetén 25000ft/hónap a KATA rendszerben, ami ezen befizetéseket lefedi:

    Vállalkozói személyi jövedelemadó
    Vállalkozói osztalékalap utáni adó, vagy átalányadó
    Társasági adó
    Személyi jövedelemadó, járulékok, egészségügyi hozzájárulás
    Szociális hozzájárulási adó és szakképzési hozzájárulás

    Ezt évi 6M huf összegig lehet igénybe venni. Itt jön a nagy kérdés, amiről igazából semmit nem találtam. Ez mit fed le? A teljes bruttó árbevételt értik ez alatt költségek levonása nélkül? Vagy pedig a költségeimet levonhatom, pl áru ára, eszközök, posta, stb, és az így kialakult összeg lesz az évi adóalap?
    Másik nagy kérdés, áfa nélküli adózó lennék, tehát 0% áfa--s számla, én se tudnék áfát visszaigényelni, de kezdetben ez bőven jó lenne. Viszont nem tudom külföldi számlákkal mi a helyzet, azt elfogadják itthon? Pl PayPal vásárlásnál elég amit eddig kaptam, vagy külön számlát kell kérni az eladóktól?

    _tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

  • Chaser

    titán

    Illetve, ha jól értem: veszek pl egy notebookot vállalkozás keretében ami netto 100k huf, brutto 127k. A 27k áfá-val előbb elmondott adózás miatt nem tudok mit kezdeni, de a 100k-t levonhatom költségnek ami "növeli" egyúttal az adóalapot 6-ról 6.1M huf-ra. Vagy másképpen 100k-t leírhatok az árbevételből.

    _tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

  • Chaser

    titán

    válasz biker #829 üzenetére

    Vagyis a visszaigénylés alatt azt írod, hogy kifizeted és áfát utólag adózáskor visszatérítik? Ettől esnék el, de ez az összeg akkor költségként elszámolható és ennyivel növekedne az éves adóalapom. De a legnagyobb gondom a külföldi számla, azt hogy tudom elszámoltatni? Mindenképp áfa köteles, ha átmegy a vámon magamat kell feljelentgetni pl?:D

    szerk: concret_hp: Nekem az számít, hogy a 6M értékhatár ezáltal akár megnövelhető ha vállalkozásba veszek valamit, akár autót. 6M/év elég karcsú, be lennék korlátozva. Viszont ha jól vettem ki az egyes lehetőségeket, munka mellett EV-ként jönnék ki legjobban KATA rendszerben, áfa mentesen, ami fix 25k/hó és kb mindent tartalmaz. Könyvelővel se kéne sokat bajlódni. Vigyázzak hogy évi 6M-et ne lépjem túl meg fizessem havonta a 25k-t és mindenki boldog.

    [ Szerkesztve ]

    _tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

  • Chaser

    titán

    válasz concret_hp #832 üzenetére

    Idézőjelesen. 6M huf/év az alap. Igazából kis millió leírás van, de ismerve az állambácsit ezt úgy értik ez az az érték, amit kiárultam költségek nélkül. Nagyon leegyszerűsítve, volt egy tétel 5.5M-es cuccom, eladtam 6-ért, el is értem a határt. Itt jön képbe az, hogy nyilván azt a cuccot meg is kellett vennem. Egyszerűség kedvéért legyen 5M huf, tehát ha ezt leírom költségként akkor 1M huf/évnél járok, legalábbis ha jól feltételezek. Ha nem lehet leírni költségként a beszerzési értéket akkor nem sok értelme van az egésznek mert 6M elég hamar összejön, pár notebook aztán kalap.

    szerk:
    1. bekezdés: amit te fizetsz annak kivizeted a bruttó árát, ugyan úgy, ahogy magánszemélyként fizetnéd.
    Ez teljesen tiszta. A kérdés az, minthogy költség így "megnövekedik-e" a 6M-es értékhatárom az összeggel vagy sem? Mert tréfát vissza igényelni úgy se tudnék, a KATA rendszerben pedig fix 25k az adó ha árulok max értékhatárig, ha nem árulok 1ft-ot akkor is - kivéve persze ha szüneteltetem a tevékenységet -.

    [ Szerkesztve ]

    _tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

  • Chaser

    titán

    válasz concret_hp #834 üzenetére

    Na erre vagyok kíváncsi. Ha ez így van az nagyon szomorú. Mert akárhogy nézem úgy lenne reális/korrekt ha azt is néznék hogy a posta sem dolgozott ingyen, az áru se a fán nőtt, üzemanyag se ingyen van...:) Tehát gyakorlatilag nem tudok leírni semmit? Mert ezt azért nehezen tudom elképzelni.
    Biker azt mondta pl egy vásárolt notebook árát le tudom írni . De mivel havi fixet fizetek és a 6M-ben nem néznek semmit, csak az eladás/szolgáltatás végösszegét így miből is tudom leírni akkor? Valahogy nem kerek.

    _tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

  • Chaser

    titán

    válasz concret_hp #832 üzenetére

    "biker
    (PH! nagyúr)
    LOGOUT blog
    nem, a bruttó árat írod le 127k
    visszaigényelni nem tudod"

    A havi fix 25 v 50k-ból nyilván nem tudom leírni, akkor csak megjelenik költségként, ezzel mintegy kitolva a 6M-es értékhatárt jelen esetben 6,127000k-ra. másképp fogalmazva ha elértem volna a 6M határt akkor ennek a notebooknak a megvásárlásakor 127k-val csökken is mert költségként jelenik meg. Ha nem, akkor magyarázzátok el, miből is írhatom le ezt a 127k-t, mert így nagyon nem kerek a dolog :N És ha ezt le tudom jrni, akkor ugyanígy le tudom írni a megvett majd eladott áruk értékét is.

    _tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

  • Chaser

    titán

    válasz biker #837 üzenetére

    Még nincs könyvelőm, azért nem fizetek hogy tippelgessen:) Egy csajszi van aki ilyen szakon végzett, hétvégén azt ígérte utánanéz pár dolognak.
    KFT-nél nincs KATA, az teljesen tiszta. Maradjunk EV-nél. Van havi 25/50k fizetnivalóm. Az a rész homályos, hogy mi is számít bevételnek. Csak azt nézik ami bevételem volt és áru/szállítás/stb költsége senkit nem érdekel, vagy ezek a költségek leírhatók a 6M-ből ezáltal mintegy kitolva a 6M értékét. Ha volt pl 500k éves szinten amit a postának fizettem ki szállításra, az ugye kényszer bevétel volt, kapok a postáról számlát, tudom igazolni. Ezek az összegek bele számítanak a 6M-be vagy sem? Külföldről vett árukról kell számlát kérni vagy elég amit a PP ad? Vagy a fentiek alapján ez is teljesen lényegtelen mert költségként még az eladott áru beszerzési árát se tudom leírni? Ha meg nem, akkor mért néznek csúnyán rám a postán mikor 30 csomag után se kérek számlát:D És fizessem a havi 25/50k-t meg figyeljek arra, hogy ne lépjem túl a 6M-es keretet. Persze ha a dolog úgy működik, hogy semmit nem tudok költségként elszámolni, még az eladott áruk beszerzési árát sem, akkor csak annyi a lényeg, hogy papíron legyen rendben az összeg. Ha nem tudom elszámolni akkor nyomon követni se tudják miből mennyit mennyiért vettem - és közük sincs hozzá -, hasitasi meg nem kér kódot mint tudjuk.

    _tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

  • Chaser

    titán

    válasz biker #839 üzenetére

    Na ez érdekelt volna, de akkor gyakorlatilag ez nagyon keveseknek éri meg. Akármit is nézek, minden szolgáltatáshoz járul elég sok extra kiadás. Igazából nekem a KATA rendszer is jó lehet kezdetben, aztán vagy kinövi magát a dolog vagy nem. Ha ők ügyeskednek akkor én is tudok.
    Normál EV-ként mennyire módosul a történet? Illetve 1 személyes KFT még ami érdekelne. Ha kell valamennyi indulótőke nem gond, azt akarom elkezdeni ami nekem a legjobb. Nem vagyok lusta olvasni sem, csak ahány oldal kb annyi info meg szétszórtság. Ha adsz hivatalos oldalt nekem az is jó :R Meg majd bemegyek a NAV-hoz is, legfeljebb jól elhajtanak:D

    _tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

  • Chaser

    titán

    válasz Chaser #840 üzenetére

    És ha jól veszem ki, itt csak a lekövethető dolgokat lepapírozom aztán kész. Számlára meg ennyi erővel azt is írhatom "Manyi néni " füle, ha azzal nem kell elszámolnom mit vettem mennyiért úgyse tudja ellenőrizni senki:) Pénztárgépet gondolom nem kell itthon tartanom, elég valami kézi számlatömb - gondolom a nagyérdemű ezzel számolja mennyi bevételem is volt- , esetlegesen valami progi amivel számlát nyomtatok, akár egy word vagy excel. Meg egy bélyegző max hitelesítéshez.

    _tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

  • Chaser

    titán

    válasz biker #842 üzenetére

    Olvasnék én, de hol van egy hivatalos forrás?:) Ha lenne itt egy jó #1 az sokat segítene, de nincs.

    Kis kezdo kfthez? 500.000ft torzstoke+100e az ugyved+cegbirosag - megvan, teszem hozzá olvastam olyat is, hogy 100k-tól is van egyszemélyes kft

    Szamla wordben???? Mivan? Szamlazoprogram vagy szamlatomb - találd fel magad program:D kézzel nem fogok írogatni az biztos

    Szolgáltatás? Ha én mondjuk adótanácsadó lennék - hehe:D -, magában a költségem szolgáltatás közben csak annyi lenne, amennyi pénzt akarok érte. Igen ám, de az ügyfél nyilván szeretné mindezt egy irodában megkapni, azt is szeretné ha fűtenék rá, stb. + költségek. Ha én megyek hozzá hát az ótót' nem ingyen adják, az üzemanyagot se. De bármilyen szolgáltatást nézek valami helyiséget bérelni kell hozzá, vagy kell hozzá jármű, stb.

    Én azt csinálnám amit eddig is munka mellett/közben/helyett:D, árulnék számtech kiegészítőket és egyéb dolgokat amiket vagy itthon vásároltam vagy külföldön. Nem szeretnék fizikai boltot, csak netes felületeken árusítanék ahogy eddig is, zömében - 95-99% - postai eladással.

    És szeretném hivatalos formában csinálni, mert lassan túllépem a magánszemélyeknek adózás nélkül engedélyezett forgalmat.

    _tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

  • Chaser

    titán

    válasz biker #845 üzenetére

    Szolgaltato: 6mft forgalom, 100% arres, 6mft haszon, -500.000ft egyeb - egy szolgáltatást tudnál mondani ami hasonlót produkál? Mert én nem találok ilyet. Vegyünk egy szobafestőt. Bevállal egy lakást pl 300k-ért, 3 heti meló egyedül. Ótót' csak meg kellett vennie, ha elég 10 évre akkor is. Festéket neki se ingyen adják. Persze, ha megveteti a vevővel, és magának csak 200k-t kér munkadíjnak akkor jobbban jön ki:)
    De mondhatnék akár fodrászt ahol szintén van egy eszköz ktsg, bérleti djj, rezsi. De akármilyen szolgáltatást is nyújtson valaki azért ritka lehet az előbb felvázolt egyenlet. Mint ahogy ritka 20%-nál nagyobb árrés kereskedelemnél, de az sem lehetetlen.
    Egyelőre úgy látom meló mellett EV@KATA, utána majd meglátjuk.

    szerk: Csak jgy nem lesz egy jó nevem, pedig már kitaláltam a KFT-nek:)

    [ Szerkesztve ]

    _tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

  • Chaser

    titán

    válasz concret_hp #847 üzenetére

    Csekkolom:) Az adónemet tökéletesen megértem. Amit nem értek meg az az, hogy kedvesen csak a bruttó bevételt nézik, azt nem hogy milyen egyéb költségek voltak. Biztosan úgy vannak vele, vagy utánanéz valaki rendesen vagy fogtak egy madarat. Amiért ilyen kötsög palánták, azt se bánnám ha találnék megoldást külföldi cégre, ha már fizetni kell inkább másik országba, ha már a sajátomban ennyire megkönnyítik a boldogulást.

    _tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

  • Chaser

    titán

    válasz concret_hp #849 üzenetére

    Business megy köszi szépen, csak most már papírosítani kéne.

    ESP: Mégegyszer, nem vissza kérnék bármit is, de ha a 6M bruttó haszonból nekem volt pl 5M amit árura költöttem azt úgy nem ártana ha költségként el tudnám számolni és ezáltal 1M lenne a bruttó haszon és pöröghetne tovább a business 6M-ig. De ha ennél a formánál ez nem kivitelezhető az se túl nagy gond, meg lehet oldani.
    Viszont érdekelne olyan is akkor, ahol ezeket az alapdolgokat le tudom írni a bruttó bevételből. Meg mellé a postát, vatera jutalékot, stb. Mert az kurta jól hangzik, hogy eladtam valamit 5500-ért, abból jutalék volt 300ft, posta 500, és még meg is kellett vennem azt a sz@rt hogy el tudjam adni:) Külföldi számláról még mindig nem tudok semmit, mit lehet vele kezdeni ha nem KATA rendszerben vagyok.
    Láttam vaterán sok emberkénél hogy számlaadás van, áfa nem kimutatható, angliai bejegyzésű cég. Ez is nagyon érdekelne mi lehet a megvalósítása.

    _tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

  • Chaser

    titán

    válasz biker #852 üzenetére

    1x, de normálisan. Kicsit olvass vissza, mikor érdeklődtem mi a helyzet ha veszek pl egy notebookot a vállalkozásba. Te magad mondtad, hogy a netto árát le tudom írni :P EV.ről volt szó, KATA alatt.

    #827
    "Vállalkozásban gondolkozok, olvasgatok már a témában, találtam egy könyvelő ismerőst is, de itt is kérdeznék
    Ami fontos, van munkahelyem, az mellett csinálnám egyelőre. Emiatt első körben EV lennék - második körben egy személyes KFT -. Ennek adókötelezettsége 8 órás munkahely esetén 25000ft/hónap a KATA rendszerben, ami ezen befizetéseket lefedi:
    Vállalkozói személyi jövedelemadó
    Vállalkozói osztalékalap utáni adó, vagy átalányadó
    Társasági adó
    Személyi jövedelemadó, járulékok, egészségügyi hozzájárulás
    Szociális hozzájárulási adó és szakképzési hozzájárulás
    Ezt évi 6M huf összegig lehet igénybe venni. Itt jön a nagy kérdés, amiről igazából semmit nem találtam. Ez mit fed le? A teljes bruttó árbevételt értik ez alatt költségek levonása nélkül? Vagy pedig a költségeimet levonhatom, pl áru ára, eszközök, posta, stb, és az így kialakult összeg lesz az évi adóalap?
    Másik nagy kérdés, áfa nélküli adózó lennék, tehát 0% áfa--s számla, én se tudnék áfát visszaigényelni, de kezdetben ez bőven jó lenne. Viszont nem tudom külföldi számlákkal mi a helyzet, azt elfogadják itthon? Pl PayPal vásárlásnál elég amit eddig kaptam, vagy külön számlát kell kérni az eladóktól?"

    #828
    "Illetve, ha jól értem: veszek pl egy notebookot vállalkozás keretében ami netto 100k huf, brutto 127k. A 27k áfá-val előbb elmondott adózás miatt nem tudok mit kezdeni, de a 100k-t levonhatom költségnek ami "növeli" egyúttal az adóalapot 6-ról 6.1M huf-ra. Vagy másképpen 100k-t leírhatok az árbevételből."

    #829
    nem, a bruttó árat írod le 127k
    visszaigényelni nem tudod

    No szóval, elég egyszer leírni ha arra válaszolsz amit kérdezek. Nyilván itt nem EV és KATA verzió szerepelt a válasz adásakor. Mint hogy soha nem volt vállalkozásom, igazából nem meglepő hogy nem tudok sokat róluk...a meglepő az lenne ha tudnék:) Nekem ebben a formájában is megéri a KATA, hogy mért az az én dolgom, csak tisztában szeretnék vele lenni mik a lehetőségek azon belül, tudva már hogy nem sok nem lesz kellemetlen meglepetés ha ezt választom.
    Szóval ez a része tiszta. Esetleg ha külföldi számlával kapcsolatban adnátok érdemi infot az még segítség lenne. Mert ha nem igazán lehet vele mit kezdeni akkor EV@KATA megoldáson kívül nincs is más lehetőségem igazából.

    _tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

  • Chaser

    titán

    válasz biker #854 üzenetére

    Ezek szerint tényleg nem értem!:) Mint mondtam nem volt még semmilyen vállalkozásom. És nem az a gondom hogy mibe kezdjek bele, csak annyi hogy milyen jogi formában csináljam.

    Miert kell megis leirni koltsegbe? Mert ha kilepsz a katabol akkor a konyveidben szerepelni fog amig az ecs 0 nem lesz! - na ez nekem kínai...ha sikerül jövő héten elbeszélgetek egy ismerős könyvelővel

    _tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

  • Chaser

    titán

    válasz biker #857 üzenetére

    :DD Kedves biker, én eletronikai jellegű középiskolába jártam. Tessen elképzelni ott volt EÁK, anyagismeret, mérés, elektrotechnika, ezenkívül kémia, fizika, irodalom, nyelvtan, angol..de gazdaságtan az nagyon nem :N

    Coccolino_O: Új reg nem sokat segít. Eleve 0-ról kezdesz, megint építheted fel az egészet, kezdetben kis értékelés miatt nem nagyon fognak vásárolni . Másrészt nyithatsz új számlát is, de ha a te neveden nem sokra mész vele. Akiknek több ezer eladása van mindnél azt látom: angliai cég, számla van, áfa nem kimutatható.
    A magánszemély által adómentesen intézhető adásvétel kb 2éve még 5M/huf volt, de drasztikusan lecsökkentették. A fenti cikk miatt érdekel engem valamiféle jogi forma, mert a bevételem már megüti lassan azt a szintet, ami kereskedelemnek minősül. Most is csak azért nem, mert visszafogom magam ...

    szerk: Ha meg adóbevallásnál fel akarnám tüntetni akkor nem jó a nyomtatvány..no úgy látom, annak ellenére hogy sokaknak ez a munkájuk, még ők se tudnak elmenni néhány dolgon, szóval engedtessék meg nekem is, ha a sok zagyvát nem értem meg elsőre:)

    [ Szerkesztve ]

    _tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

  • Chaser

    titán

    válasz Coccolino_O #865 üzenetére

    Ez az, hogy én se. És ahogy látom sajnos itt mások se:)

    biker: Annyit elárulhatok, már csak akkor néznek deáknak a buszon ha megborotválkoztam:D '99-ben érettségiztem, 2000-ben éppen sorkatona voltam...régi - sokszor nem is olyan - szép idők :P

    szerk: Tervben van egy kereskedelmi diploma, de idő hiányában valszeg elmarad az is:)

    [ Szerkesztve ]

    _tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

  • Chaser

    titán

    válasz Coccolino_O #868 üzenetére

    Nyilván jogilag tiszta, különben nem csinálnák sokan.

    _tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

Új hozzászólás Aktív témák