Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • WN31RD

    addikt

    válasz Flashback #1 üzenetére

    Elolvastam a szöveget, és egy nagy hibáját látom: Megemlítesz sok dolgot, ezek között azonban nincsen összefüggés. :F

    Sorolom a témákat, amelyeket érintesz:
    1. tudományos elképzelések univerzum keletkezésének és fejlődésének hogyanjára az ősrobbanás pillanatától kezdve
    2. időtartamok hosszának szubjektív érzékelése az élőlényekben
    3. mitől keletkezett a világegyetem, ki vagy mi hozta létre, és a létrehozó mitől keletkezett, ...?
    4. lehet, hogy valakik úgy hoztak létre minket, embereket, hogy a tudatunk korlátozott legyen?
    5. nincs ''értelme'' az emberiségnek, ha mindenki a saját érdekeit nézi a közösségéi helyett, és ez rossz
    6. éld le az életedet minél ''szebben'', gyűjts emlékeket, vedd észre az apró örömöket, legyél optimista
    7. ne gondolkozz azokon, amikről ez az írás szól, hanem ''élj'' helyette

    A kérdésem a következő: Milyen összefüggés van ezen pontok között? Tudsz mutatni akár csak egyet ezek közül, amelynek a tárgyalása közben bármelyik másikra érdemben hivatkoztál? Természetesen elvileg sok összefüggés található... ha valaki találni akar, de a te írásodban hol vannak ezek?

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • WN31RD

    addikt

    válasz WN31RD #21 üzenetére

    Egyszerűbben megközelítve a dolgot arról van szó, hogy az írásod első, nagyobbik részében kijelentesz néhány dolgot, és felteszel pár kérdést (világegyetemmel, idővel, időérzékeléssel, stb. kapcsolatban), majd a második, rövidebb részben felszólítod az olvasót bizonyos értékítéletek és szabályok elfogadására (először is rossz, ha önzőek vagyunk; másodszor pedig élvezzük az életet, amennyire lehet).
    A gond az, hogy a szöveg két fő része között nincsen semmiféle kapcsolat. A második résznek egyik eleme sem következik az első részből, tehát az elejét akár egy az egyben le is hagyhattad volna.

    Miért volt szükség az első, inkább leírónak nevezhető részre? Talán úgy gondolod, hogy összefügg a második (előíró) résszel, csak lemaradt ennek az összefüggésnek a kifejtése? Ha így van, akkor, légy szíves, pótold ezt be! :)

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • WN31RD

    addikt

    válasz kymco #233 üzenetére

    ''Amikor önzetlenségről beszélek, akkor arra gondolok, hogy a döntésünk pillanatában nem mérlegeljük a minket érő következményeket [...]''
    Ha nem mérlegelsz, akkor mi alapján döntesz? Véletlenszerűen? Amennyiben nem, akkor bizony mérlegelsz, még ha olyan rövid ideig is tart ez, hogy szinte észre sem veszed.
    Túl sok lehetőséged nincsen: tudatosan választasz (mérlegelsz), véletlenszerűen választasz (dobókocka...), vagy esetleg valami rádkényszeríti a választást, tehát effektíve nem választasz.

    ''Ha én odaadom az utolsó forintomat a koldusnak, a döntésemben az játszik szerepet, hogy az ő szükségét csökkentsem. Kifacsart logika azt gondolni, hogy ezzel a pénzzel akartam megvásárolni azt a belső nyugalmat, amit utána éreztem.''
    Nem feltétlenül az utána érzett nyugalmat akarod megvásárolni, hanem már a döntés után, de még a pénz átadása előtt meglevő nyugalmat is, stb.

    ''A belső nyugalom ajándék, amiért nem lehet megszolgálni.''
    :U Mégis kitől kapott ajándék? És ha nem megszolgálod, akkor milyen módon szerzed meg?

    ''A génjeim sem hiszem, hogy értékelnék ezt az önzetlen cselekedetet.''
    Egy gén túlélésében nem csak az segíthet, ha a hordozó egyed rövid távú érdekeit próbálja előremozdítani, hanem az is, ha a hordozó egyed csoportjának az érdekeit nézi. Két okból is így van ez. Egyrészt, ha a csoportnak jobban megy, akkor a csoport tagjai is nagyobb biztonságban vannak, és jobb eséllyel szaporodhatnak. Másrészt pedig a csoportban feltehetően vannak igen hasonló genetikai állományú egyedek (rokonok) is, amelyeknek a túlélése a csoport többi tagjának génállománya számára is hasznos. Ilyen módon tehát könnyedén kialakulhat a fajon (csoporton, stb.) belüli szolidaritás genetikailag kódolt viselkedésmintája.
    Azt ajánlom, nézz utána kicsit alaposabban, mielőtt olyan témábán nyilatkozol, amihez láthatóan nem értesz eléggé.

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • WN31RD

    addikt

    válasz kymco #149 üzenetére

    ''Az számít az egyéni döntésekben, hogy az egyénnek mi a jó, más nem nagyon érdekli, ezt hívják szabadságnak (persze torzan)''
    :F :(

    Szerinted mégis mi a szabadság (nem torzan)? Az a szabadság, amikor azt veszek figyelembe az egyéni döntéseimben, amit akarok (adott esetben - és jellemzően - akár kizárólag a saját érdekeimet), vagy pedig az nevezhető inkább szabadságnak, amikor nem feltétlenül vehetem figyelembe azt az egyéni döntéseimben, amit akarok?

    Lehet azt mondani, hogy valakinek a szabadság nem kell, vagy legalábbis hogy megelégszik kevés vagy kevesebb szabadsággal is. Természetesen bárki vélekedhet így. De azért ne kezdjük már el átdefiniálgatni a szavakat! :(((

    Kedvenc idézetem a témában: (sajnos nem jut eszembe, kitől származik)
    ''A szabadság az szabadság, nem egyenlőség, méltányosság, igazságosság, vagy nyugodt lelkiismeret.''

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • WN31RD

    addikt

    válasz kymco #235 üzenetére

    ''Nem azt írtam, hogy nem mérlegelek [...]''
    Igazad van, elnézést kérek a félreértelmezésért.

    ''Végül ismeretlenül is köszönöm a kioktatásodat, de én meg azt kérem, hogy olvass figyelmesebben [...]''
    Ígérem, megpróbálok ezentúl jobban odafigyelni, bár eddig sem a szándék hiányzott, csak ha az ember éppen siet, akkor nagyobb eséllyel hibázik (ez történt most is). Még szerencse, hogy van, aki az ilyet gyorsan észreveszi, és kijavítja.

    ''Megszerezni nem tudom, mert ajándék, az Isten ajándéka.''
    Csak a kíváncsiságomat kielégítendő: Mely vallás istenéről beszélsz? Esetleg egyikéről sem, hanem valamilyen egyedi elképzelésed van?

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • WN31RD

    addikt

    válasz kymco #238 üzenetére

    Korlátok természetesen mindenütt léteznek, de nem a korlátoktól lesz szabadabb valami, hanem éppen a korlátok hiányától, illetve (mivel teljes hiány nem lehetséges) attól, hogy a korlátok kisebbek vagy kevesebb van belőlük.

    Az előzőekben én nem azt mondtam, hogy ideális állapot az, hogy ha mindenki kizárólag a saját érdekeit nézi minden döntésében, és hogy egy ilyen elvek alapján felépített társadalom nekem jobban tetszik. Szó sincs róla; bizonyos szabályok betartását és betartatását én is fontosnak tartom. De nem keverem össze a fogalmakat. Ezektől a szabályoktól nem szabadabbak leszünk, hanem ahhoz segítenek hozzá, hogy biztonságosabb társadalomban élhessünk, nagyobb kényelemben. A szabadságunk egy részét feláldozzuk egyéb hasznos dolgok érdekében. Valamit valamiért... :)

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • WN31RD

    addikt

    válasz kymco #242 üzenetére

    ''Nem attól leszünk feltétlenül szabadabbak, ha ezeket a korlátokat megpróbáljuk kitolni, hanem attól, ha a korlátokkal tisztában vagyunk, és ezek között ''kihasználjuk'' a lehetőségeket.''

    Ha a korlátokkal tisztában vagyunk, és a lehetőségeinket kihasználjuk, akkor okosak és ügyesek vagyunk - nem pedig szabadok, bár mellesleg lehetünk szabadok is sok tekintetben.

    Továbbmegyek: Ha a korlátok kitolhatóak, és tisztában vagyunk azzal, hogy a korlátok kitolásának milyen ára van, akkor még okosabbak vagyunk. Hogy végülis hogyan döntünk: megéri-e nekünk kitolni a korlátokat vagy nem, már a céljainktól függ, és objektíve nem határozható meg rossz vagy jó döntés. Hogy egy durva példát hozzak: ha egy űrhajós történetesen meg akar halni, akkor számára az az okos döntés, ha oxigénellátás nélkül megy ki a világűrbe... ha élni akar, akkor természetesen az ellenkezője igaz.

    Az én példám:
    Ha egy embernek megvan a lehetősége arra, hogy az űrhajóból űrruhában vagy anélkül is kilépjen, akkor e tekintetben szabad. Ha csak űrruhában léphet ki, akkor e tekintetben nem szabad.
    Ha az ember tisztában van vele, hogy ha űrruha nélkül lép ki, akkor meghal, akkor az ember okos, ha nincs ezzel tisztában, akkor buta.

    A két tulajdonság egymástól független. Lehet valaki okos és szabad, buta és szabad, stb. Teljesen függetlenül variálható a kettő.

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • WN31RD

    addikt

    válasz rog #245 üzenetére

    Ezt írtam korábban:
    ''Korlátok természetesen mindenütt léteznek, de nem a korlátoktól lesz szabadabb valami, hanem éppen a korlátok hiányától, illetve (mivel teljes hiány nem lehetséges) attól, hogy a korlátok kisebbek vagy kevesebb van belőlük.''

    Szerintem ebből egyértelmű, hogy nem valamiféle abszolút szabadság fogalmat használok, hanem igenis tisztában vagyok a relativitásával, azaz azzal, hogy csak valamihez képest értelmezhető. De kíváncsian várom az ellenvéleményt...

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • WN31RD

    addikt

    válasz kymco #235 üzenetére

    Megjegyzés: Így utólag szeretnék még elnézést kérni a kioktató hangnemért. Egyrészt picit türelmetlen voltam az előbb a fórumtól teljesen független okokból, másrészt pedig a gének/evolúció olyan téma, amelyben már annyi butaságot hallottam magabiztosan előadva, hogy gyorsabban felhúzom magam az ilyesmin, mint elfogadható lenne.
    Amit a témában írtam, azt természetesen továbbra is fenntartom, de a stílusából már visszavennék egy kicsit, ha módomban állna.

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • WN31RD

    addikt

    válasz rog #247 üzenetére

    Természetesen mindenkinek meg lehet a saját külön véleménye mindenről, és itt nem arról volt szó, hogy kinél van az ''igazság'', hanem arról, hogy ki használja helyesen a nyelvet.

    Amikor kommunikálunk, akkor célszerű a szavaknak elsősorban a már megszokott jelentését használni, de legalábbis, ha már eltérünk ettől, akkor az eltérésre felhívni a figyelmet. Ez a szabadságos vita elsősorban nyelvészeti jellegű volt, és én amellett törtem lándzsát, hogy igenis ragaszkodjunk a szó általánosan elfogadott jelentéséhez, és ne keverjük bele a fogalmakba a saját értékítéleteinket.

    Leírom kicsit egyértelműbben, hogy - véleményem szerint - miről is van szó általában a szabadság félreértelmezésével kapcsolatban.
    Van egy dolog, a szabadság, ami olyan nagy tiszteletnek örvend, hogy senki nem nagyon meri megkérdőjelezni az abszolút tekintélyét. A szabadságról rosszat mondani nem szép dolog, mert hát senki nem akar zsarnokságban élni (teljesen érthető módon). Ugyanakkor azért azt sem akarjuk, hogy mindent a szabadság oltárán áldozzunk fel, mert egyéb dolgokat is fontosnak tartunk (ki mit...). Kézenfekvő megoldás tehát, hogy átértelmezzük egy kicsit a szabadságot, és így megmarad a kecske is meg a káposzta is: Van egyfelől szabadságunk, amire büszkék vagyunk, másfelől azért a korlátozásokat is bevezethetjük, amelyeket szükségesnek tartunk.
    Ez egy nagyon tipikus módszer. Olykor a leírtnál durvább formában is előfordul.

    Véleményem szerint őszintébb és becsületesebb lenne azt mondani, hogy a szabadság fontos dolog, de nem minden határon túl az, mert más fontos dolgok is vannak. És innentől aztán el lehet kezdeni vitatkozni azon, hogy melyek ezek a dolgok, és melyik mennyire fontos.

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • WN31RD

    addikt

    válasz rog #250 üzenetére

    ''szo szerint azt irtad, hogy atdefinialja a szavakat''
    Igen, azt írtam. De hol tagadtam én ezt?

    ''[...] meg nem biztos hogy azt jelenti hogy a masik rosszul hasznalja a nyelvet, vagy felreertelmez egy fogalmat''
    Természetesen nem biztos, azaz nem magától értetődő, hogy azt jelenti. Éppen ezért fejtettem ki viszonylag hosszabban, hogy miért gondolom, hogy ebben a konkrét helyzetben tényleg félreértelmezésről volt szó. Persze az érvelésemmel lehet vitatkozni... mint mindig.
    :)

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • WN31RD

    addikt

    válasz rog #252 üzenetére

    ''honnan tudnad eldonteni, hogy a te olvasatodban amit en irok a szabadsagrol az valoban az-e amit gondolok rola''
    Pontosan azért kell vagy az általánosan elfogadott értelemben használni a szavakat, vagy pedig előre közölni, hogy milyen értelemben fogjuk használni őket, hogy ha valaki leír valamit, akkor tudjuk, hogy miért ért alatta. Tehát hogy az én olvasatom a lehető legnagyobb mértékben egyezzen meg a te eredeti gondolataiddal.

    Itt nem az a kérdés, hogy ki mit gondol a szabadságról ilyen vagy olyan értelemben, teszem azt társadalmi szinten, vagy bárhogyan máshogy. Csupán arról van szó, hogy amikor leírjuk ezt a szót: ''szabadság'', akkor lehetőleg ugyanazt értsük alatta. A hozzáfűzött jelzők, magyarázatok, stb. már természetesen bármilyenek lehetnek.

    ''ha mondjuk 100%ig biztosan tudnad mire gondolok amikor valamit irok, akkor is hogy tudnad eldonteni egy enyire relativ fogalom eseten, hogy en nem olyan ertelemben hasznalom ahogy kene''
    Egy fogalom relativitása nem azt jelenti, hogy a fogalmat jelölő szó jelentését nem tudjuk egyértelműen meghatározni (persze lehet, hogy a meghatározás nagyon nehéz, de ez egy más téma).

    Vegyük például a ''jó'' fogalmát, mert ez talán könnyebben kezelhető példa, mint a szabadság (de a kérdéses szempontból hasonlóak).
    Hirtelen két dolog is eszembe jut, amely alapján relatívnak lehet mondani azt, hogy mi a .
    Először is, az egyszerűbb eset az, hogy különböző mértékben lehetnek jók a dolgok, tehát lehet azt mondani, hogy valami egy másik dologhoz képest , azaz jobb nála, vagy pedig kevésbé hozzá képest, azaz rosszabb. (Ilyen helyzetben sok félreértést okozhat, ha a beszélgetőpartner a jóság skála valamely más pontját fogadja el origónak, és makacsul ragaszkodik ehhez.)
    Másodszor, a relatív olyan értelemben is, hogy konkrétan különböző emberek különböző dolgokat tartanak jónak. A jóság tehát relatív az általunk elfogadott célokhoz és ideálokhoz képest.
    Mindez azonban nem befolyásolja a szó jelentését. Többféleképpen meg lehet határozni az, hogy mit jelent a jóság. Például mondhatjuk azt, hogy azt jelenti: követendő példa, kívánatos döntés, vagy akár hogy valamely isten akaratának megfelelő dolog, stb. Érdekes kérdés, hogy mely definíciókat célszerű használni, de ez a nem függ össze azzal, amit általában a kérdéses fogalom relativitásán értünk.

    ''na latod, most peldaul azt nem ertetted, hogy en mit mondtam..''
    Nekem inkább úgy tűnt, hogy te nem egészen érted, én mire gondolok, bár tévedhetek is.
    Remélem, a mostani magyarázatom már közelebb vitt minket egymás gondolatainak a megértéséhez, de ha úgy gondolod, hogy mégsem, kérlek, ne sajnáld a fáradságot, és magyarázd el nekem, mit nem értek. :)

    Üdv

    Bálint

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • WN31RD

    addikt

    válasz rog #254 üzenetére

    Oké, rendben, akkor a vita lezárva. Hogy a kymcohoz intézett ''beszólásomat'' miért tartod felháborítónak, azt értem, bár egyet nem értek vele. Szerintem az álláspontom védhető, de úgy tűnik nem érdekel téged a téma annyira, hogy ebbe túl hosszan belemenjünk. Ezt nem vethetem a szemedre természetesen.

    ''ezen kivul mar az elejen se volt mondanivalonk a temaban egymasnak''
    Attól, hogy az elején nem volt, időközben még akadhatott mondanivaló. Kicsit sajnálom, hogy te nem így gondolod, de hát ez van. Én elég ritkán kezdek ilyen elvont témákban beszélgetést azzal, hogy ''Te figyelj! Van valami mondanivalóm számodra!'' Inkább az a jellemző, hogy valahonnan elkanyarodunk egy, a mostanihoz hasonló témához, aztán, ha már úgyis előjött a dolog, akkor folytatjuk a beszélgetést.

    Remélem, az előbbi kis pengeváltásom veled és kymcoval nem hagyott túlságosan mély sebeket maga után. Én a magam részéről becsülöm azokat, akikkel értelmes és érdekes vitát lehet folytatni, jórészt függetlenül attól, hogy inkább ellenfelek vagy szövetségesek vagyunk-e a vitákban.
    :)

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • WN31RD

    addikt

    válasz WN31RD #253 üzenetére

    Javítás:
    A 253-as hozzászólás 6. bekezdéséből az alábbi rész törlendő:
    ''vagy akár hogy valamely isten akaratának megfelelő dolog''
    Valószínűleg ez egy teljesen hibás gondolat, amit a leírásakor nem gondoltam át kellő alapossággal (de másodszorra olvasva már igen feltűnő volt), bár elképzelhető az is, hogy csak most nem jut eszembe egy helyes indoklás (ami, ha van is, aligha egyszerű).
    Akárhogyan is... szükségtelen rész, enélkül is értelmes a szöveg.

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • WN31RD

    addikt

    válasz rog #256 üzenetére

    ''kinottem mar ebbol, hogy a szavak ertelmet keressem.''
    Nekem még van néha (nem is nagyon ritkán) olyan hangulatom, amikor szívesen elvitatkozok szavak értelméről...
    Mondd, te mivel szórakozol így ''felnőttként''?

    ''a mondanivalo dolgot ugy ertettem, hogy nem tudunk olyat mondani a masiknak, amit az mar ne hallott volna''
    Teljesen igazad van abban, hogy aligha mondunk egymásnak alapvetően új dolgokat, de olykor-olykor (óriási szerencsével) akár egy új megközelítéssel, vagy érdekes ötlettel előrukkolhat az ember.
    Vagy túl naív lennék? :DDD

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • WN31RD

    addikt

    válasz rog #259 üzenetére

    [OFF] (Ez már még itt is off-topic :DDD)
    ''de csak ravettel, hogy folytassam''
    :U :P ;)

    Jó szórakozást akkor! Be kell valljam, részben én is ezzel ütöm el az időt, bár tőled azért még messze el vagyok maradva...
    [/OFF]

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • WN31RD

    addikt

    válasz kymco #261 üzenetére

    Nem akarom én meghatározni a szabad illetve a szabadság szó jelentését, csak próbálom magam a már kialakult definíciókhoz tartani.

    Nincs magyar értelmező szótár ott, ahol most vagyok, úgyhogy a Longman-féle angol egynyelvűben kerestem meg a ''free'' (szabad) szót. A következő meghatározások kapcsolódnak a mostani témához:
    ''1 able to act as one wants; not in prison or under anyone's control''
    ''2 not limited in any way, especially by rule or custom''
    Azoknak, akik esetleg nem értik, itt a nyersfordítás:
    ''1 képes arra, hogy azt csinálja, amit akar; nincs börtönben vagy bárki ellenőrzése alatt''
    ''2 nem korlátozott semmilyen módon, különösen nem szabály vagy szokás által''

    (Sajnos mostanában nincsen sok időm a fórumozásra, ezért ne várj tőlem a korábban megszokotthoz hasonló terjedelmű és gyakoriságú válaszokat.)

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

Új hozzászólás Aktív témák