Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cifu

    Topikgazda

    válasz b. #3400 üzenetére

    Lehet félreértettelek, de talán nem árt tisztázni:

    Nem követelmény az EXPO RAM a Zen4 esetén. Ez egy "gyári tuning" RAM-ok esetén, az Intel XMP megfelelője. Amikor a BIOS-ban beállítod a ramokat, akkor a modul által támogatott profilok közül választhatsz vagy kézzel kell beállítani a sebességet, feszültséget és időzítéseket.

    Intel esetén jelenleg csak XMP a támogatott, az AM5 platformon az XMP és az EXPO. Ez úgy néz ki, hogy fogod, kiválasztod a BIOS-van melyik profilt töltöd be, és kész.

    A modulokban általában egy alap JEDEC profil és 1-4 XMP és/vagy EXPO profil támogatott. Az én moduljaimban pl.:

    Ezek közül kiválasztottam az EXPO 6000Mhz-et, és kész, működött. Tehát beállítani nem ördögi mágia...

    Viszont az XMP és az EXPO is tuning. Mind a Zen4, mind a Raptor Lake esetén a memória vezérlés már a prociban van. Gyakorlatilag a CPU-RAM-Alaplap kombonációtól függ, hogy hol stabil. Van Zen4 és Raptor Lake esetén is olyan, hogy egyszerűen nem stabil a rendszer az XMP/EXPO profil értékeinél, ilyenkor lehet kézimunkázni, feszt emelni, stb, hogy megfelelő sebességet érj el. Vagy egy alacsonyabb sebességű profilt betölteni. Mivel 64GB-os 6000Mhz-es modulok sem az ASUS, sem a Kingston QVL listájában nem voltak, én fel voltam készülve, hogy az 5600Mhz-ed profilon lesz csak stabil a rendszer...

    De van a másik véglet is, lásd nálam EXPO 1.35V fesz mellett megy 6200Mhz-en, szűk időzítésekkel a 6000Mhz-es modul...

    Ez szilícium lottó, sajnos ezt el kell fogadni...

    Ami még plusz infó lehet, hogy AM5 esetén jelenleg kb. 6400Mhz a csúcs, ami stabil, a memória vezérlés kb. eddig bírja, intelnél 7200Mhz körül van a határ, van, akinél e felett is megy, de az már általában szerencse és fesz emelés.

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

Új hozzászólás Aktív témák