Windows 8 a porondon

Változások a felszínen

A Windows 8 leglátványosabb újítása a köznyelvben korábban Metro, mostanában viszont Modern néven emlegetett felhasználói felület (UI – user interface). Aki látta már a mobiltelefonokra szánt Windows Phone 7 operációs rendszert, annak nem lesz teljesen új a nagyméretű, úgynevezett élő csempékkel megrakott, vízszintes irányban bővülő felület, amit többnyire szőnyegnek neveznek. Lényegében átveszi a Start menü szerepét, ami a Windows 95 óta meghatározó eleme az asztali gépekbe szánt Windows operációs rendszereknek, de a Windows 8-ba meglepő módon nem került bele.

Egyesek számára sokkoló lehet ez a radikális váltás, de érthető a logikája, mert a Microsoft szeretné egységesíteni a különböző eszközökre szánt Windowsok megjelenését, és egyben alkalmazkodik a mai trendhez, az érintős kezeléshez. Egy klasszikus asztali számítógépen vagy notebookon ennek látszólag semmi haszna, de a közeljövőben – éppen az új Windows erős támogatása miatt – rengeteg érintőképernyős termék várható ezekbe a szegmensekbe is, melyek kezelése állítólag sokkal intuitívabb és szórakoztatóbb a korábbi billentyűzetre és egérre (vagy touchpadre) támaszkodó módozatnál.


Start felület telepítés után

Az új felület ráadásul aktív, az egyes alkalmazások csempéin állandóan új információk jelennek meg, láthatjuk, ha új levelünk vagy üzenetünk érkezett, nyomon követhetünk egy csomó közösségi oldalt, hír- vagy információs csatornát, melyek többsége – minő meglepetés – a Microsoft szolgáltatásaira épül. Összességében tényleg nagyon látványos és szórakoztató a felület, formatervét pedig szerintünk nagyon ízlésesen valósították meg. Testreszabhatóságával sincs probléma, a csempék könnyen átrendezhetőek, dupla méretűre nagyíthatóak, és persze a hagyományos alkalmazások is felkerülhetnek a kezdőoldalra. Tény és való, hogy alapvetően érintéskezelésre hegyezték ki, de némi belakás után egérrel is jól kezelhető; felbontástól függően akár 30-50 csempe is kirakható egy képernyőre, ennél több alkalmazást kevesen használnak. Kár, hogy a klasszikus programok ikonjai csempeként nem mutatnak valami jól.


Egyetlen kapcsolóval rengeteg eszköz előjön

Az új Windows kezelőfelületének fontos elemei a gesztusok. A képernyő egyes területein jellemzően érintéssel, húzó mozdulattal csalhatóak elő funkciók, melyeknek van egérrel megvalósítható alternatívája is. A jobb oldalról keresést, megosztást (közösségi, alkalmazások közti, link küldése emailben, stb.), kezdőképernyőt, eszközkezelőt (jellemzően a külső monitort és a nyomtatót) valamint beállításokat lehet előhívni, balról a futó alkalmazások bukkannak elő, alulról pedig egyszerűbb alkalmazásspecifikus opciók ugranak elő. Felülről kissé lehúzva osztott képernyős üzemhez jutunk, teljes lehúzással pedig bezárható az éppen futó ablak.


Jobbról előbukkanó menü

Fontos újítás, hogy az operációs rendszerbe a klasszikus offline mód mellett immár Microsoft fiókkal is beléphetünk, és így rengeteg online lehetőséghez férhetünk hozzá, például megkaphatjuk másik gépünkön beállított kezelőfelületünket, szinkronizálhatjuk adatainkat a Microsoft felhőalapú tárhelyéről (SkyDrive) vagy elérhetjük a Microsoft alkalmazásboltját.

Kisebb, de érdekes újítás a záróképernyő okostelefonos stílusú fejlesztése. Ezen alapból a pontos idő, dátum, vezeték nélküli hálózat és akku állapota látható, de beállítás után ennél sokkal több mindent, beérkezett leveleket, üzeneteket, egyéb jóságokat is mutathat, ami asztali gépen annyira nem érdekes, de egy mobil készüléken jól jöhet. Ugyanez igaz a képjelszóról, amikor Windowsba belépéskor nem karaktersort gépelünk, hanem egy általunk kiválasztott képen kell három korábban rögzített mozdulatot végrehajtani.


Némi kárpótáls a Start menü elhagyásáért

Igen, megmaradt a klasszikus munkaasztal (desktop) is, csak egy kissé háttérbe szorították, egy csempével (vagy az Esc gombbal) érhető el a Start képernyőről. Talán azért, hogy akit csak lehet, áttereljenek az új felület használatára. Mint korábban már írtuk, nincs Start menü, ami gyökeresen megváltoztatja a Windows használatát. Nincsenek legutoljára használt alkalmazások, dokumentumok, viszont egy egészen tartalmas szöveges menü előcsalható. Sajnos a kulcsszó a csalogatáson van, mert a bal alsó sarokban jobb klikkelés vagy a Windows + X gombkombináció minden, csak nem intuitív.

Hasonló billentyűparancsokkal több olyan menü és funkció előhozható, amihez egyébként pár egérmozdulattal és klikkeléssel lehet csak eljutni. Hiányzik a Windows 7 üveglap hatású Aero Glass felülete is; a nyolcasban letisztult, telített színeket kapunk, a korábbinál egy lehelletnyivel vastagabb keretekkel az ablakok körül. Ez a megjelenés minden bizonnyal kevésbé terheli a hardvert.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények