Konklúzió
Egy hétnyi tesztelést követően már van némi fogalmunk arról, hogy a manapság kapható processzorokhoz melyik videokártya illik és fordítva. Az Athlon X2-ről kiderült, hogy bizony már nem mai gyerek, és az újonnan megjelent VGA-k kihajtásához 3 GHz-en már édeskevés. Ettől függetlenül nem rossz processzor, az előző generációs videokártyákhoz, a Radeon HD 3870-hez és a GeForce 8800/9800 GT-hez megfelel. A Phenom 2,3 GHz-en (9600-as típus) körülbelül ugyanerre a feladatra elég. A nagyobb gyorsítótárnak és a több magnak köszönhetően volt egy-két játék, amiben gyorsabb volt a 3 GHz-es Athlonnál, de ugyanígy elmondható, hogy voltak esetek, ahol az Athlonnal jártunk jobban a magasabb órajele miatt. A Phenom 2,9 GHz-re tuningolva már szebb színben tünteti fel az AMD aktuális csúcsprocesszorát, vegyes limit közelében még nem volt elég gyors ahhoz, hogy megközelítse a Core 2 Duót magasabb órajelen, de VGA-limitesebb környezetben nem járunk vele rosszabbul, mintha 4 GHz-re tuningolt Core 2 Duót használnánk.
Hirdetés
Az Intel processzorokkal kapcsolatban az volt az egyik nagy kérdés, hogy a nagyméretű gyorsítótár tényleg olyan komoly előny-e, mint azt sokan hiszik. Ezt is játéka válogatja, volt ahol számított, volt ahol nem. Itt is alapvetően attól függ a válasz, hogy milyen videokártyát használunk. Nagy átlagban a HD 4850-ig bezárólag a cache mérete nem nyom sokat a latban, ahol meg nagy különbséget mértünk ki a két CPU között, ott még olyan szintű vegyes vagy CPU-limit van, hogy a videokártya kihajtását meg sem közelítettük. Ebben az esetben érdemes szebb grafikai beállításokat használni; a Pentium Dual-Core is bőven megfelel majd erre a célra.
Ami a megahertzeket illeti, az is kiderült, hogy a Core 2 Duo sem mindenható, 2,33 GHz-es órajelen vegyes limitnél egy ilyen processzorral is csak az előző generációs videokártyákat tudtuk kihajtani, a HD 4850-hez már kevésnek bizonyult. 3 GHz-en már más a képlet, ezen az órajelen gyakorlatilag elég mindenre, még a GTX 280-at is meghajtja. A Core 2 Duót az eredmények ismeretében egyszerűen felesleges 4 GHz-re tuningolni, hiszen a lassabb VGA-kon nem segít a VGA-limit miatt, a gyorsabb videokártyákhoz pedig már 3 GHz-en is bőven elegendő, játszásra alkalmas képkockamennyiséggel futtatják az összes játékot. Rekordok megdöntésére elkelhet a 4 GHz, de itt és most nem ez volt a kérdés.
Az az érdekes, hogy előző tesztünkben a GeForce 8800 GTX mellé 2,66 GHz körüli Core 2 Duót ajánlottunk, ha ezt vesszük alapul, akkor túl sokat nem léptünk előre, hiszen mint kiderült, a GeForce GTX 280-hoz is elegendő a 3 GHz körüli Core 2 Duo. Ez akkor mit jelent? A Core 2 ennyire jó lenne? Vagy talán az új GTX alig gyorsabb, mint a régi? Egyik sem teljesen igaz. A Core 2 Duo valóban jó, de a tesztből most kiderült, hogy 3 GHz környékén a Phenom ugyanolyan jó. Az új GTX pedig kb. 50–80%-kal gyorsabb, mint az előző GTX. Talán a tesztelt játékok adhatják meg a választ. Az NVIDIA az utóbbi egy-két évben sikerrel fogta vissza a játékfejlesztőket annak érdekében, hogy a számolásigényes feladatok háttérbe szoruljanak (hiszen az inkább az AMD architektúrájának kedvezett volna). Ennek az lett a következménye, hogy napjaink játékai fejlettségi szintjüket tekintve alig modernebbek, mint az egy-két évvel ezelőttiek. Szebb a grafika, mint egy-két évvel ezelőtt? Élethűbbek lettek a játékok? Nem úgy tűnik. Egy-két demót leszámítva nincsenek igazán új, forradalmi megoldások, így az egy évvel ezelőtt kapható videokártyák és processzorok is kitűnően futtatják a legújabb játékokat. Ez jó, mert nem kell kidobni/lecserélni a hardvert, viszont rossz, mert nincs technológiai fejlődés.
Összegezve a látottakat, az előző generációs videokártyák mellé Athlon X2-t vagy alacsonyabb órajelű Pentium Dual-Core, illetve Core 2 Duo processzort ajánlunk. Az ennél gyorsabb videokártyák (Radeon HD 4800-as széria, GeForce GTX széria) alá már illene betenni egy 2,6–3 GHz körüli Phenomot vagy Core 2 Duót. Ha nem kerül sokba a fejlesztés, akkor nem gond, ha tuningolunk, de valódi VGA-limites beállítások mellett nem vesszük majd hasznát.
fLeSs
A tesztben szereplő processzorokat a PC88.hu online áruház biztosította. Az Asus videokártyákat az Asus Magyarországtól, a Zotac 9800 GT-t pedig a Zotactól kaptuk tesztelésre.