Penryn-alapú Asus notebook tesztje

Platformteszt – 65 nm vs. 45 nm

Kívülről már megnéztük az Asus új gépét, láttuk a 45 nm-es processzor méretét is 65 nm-es társához képest, most már csak a teljesítmény és fogyasztás összevetése maradt hátra. Korábban, az asztali gépekbe szánt 45 nm-es Intel processzorok bemutatásakor már ismertettük a lényeges különbségeket, melyek a notebookos vonalon is jelen vannak, tehát kétmagonként 2 MB-ról 3 MB-ra nőtt az L2 cache mérete, és sebessége is nőtt, megjelentek az SSE4 utasítások, gyorsult egyes aritmetikai műveletek végrehajtása, és némileg javult a memóriakezelés is, bár ennek hatása inkább a DDR3 RAM-nál mutatkozik meg.

Akkumulátorral üzemelő, hordozható gépeknél különösen fontos újítás a kisebb csíkszélesség mellett a tovább csiszolt energiagazdálkodás. Friss fejlesztés a Deep Power Down (C6) kikapcsolási szint, amikor mindkét processzormag leáll, és – a korábbiakkal ellentétben – a gyorsítótár mindkét szintje is álomra szenderül. Ez az állapot kevesebb energiát igényel, mint a processzormagokat kikapcsoló, de az L2 cache-t készenlétben tartó Enchanced Deeper Sleep (DC4), de tovább tart felébredni belőle.

Másik, energiakezeléssel kapcsolatos újdonság az Enchanced Dynamic Acceleration Technology. Ha valamelyik processzormag eléri a fenti képen látható C3 állapotot – jellemzően olyankor, ha csak egy magot használó alkalmazás fut – a másik mag teljesítménye akár a hivatalos órajel fölé is nőhet, egészen addig, amíg el nem éri a gyárilag megállapított TDP fogyasztási értéket. Ezzel az egy szálon futó alkalmazások kaphatnak némi plusz teljesítményt, és a fogyasztás nem nő drasztikusan.

Sajnos a konfigurációk különbözősége miatt a Merom-2M és a Penryn teljesen pontos fogyasztásbeli összevetése még várat magára, de teljesítményüket meg tudtuk vizsgálni. Igaz, a nálunk járt T9300 és T7700 maximális órajele különböző, de a tesztek többségében mind a kettőt be tudtuk állítani 2 GHz-re, így végeztük el az első méréseket. Tavaly ősszel, alkalmazástól függően 1–10%-os teljesítménybeli különbséget mértünk ki a 65 nm-es és 45 nm-es Core 2 Duo között. Most, notebookba szerelve is hasonló volt a helyzet.


A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés