OCZ Apex és Vertex, Corsair M64

HDTune és PCMark

A HDTune és PCMark2005 szintetikus tesztben elért eredmények nem feltétlenül tükrözik egy merevlemez mindennapi alkalmazásokban tapasztalható sebességét, de a nyers erő demonstrálására jó eszközöknek bizonyulnak; ez elsősorban a HDTune-ra igaz.


Corsair 64 GB olvasás/írás [+]


OCZ Apex 60 GB olvasás/írás [+]


OCZ Vertex 60 GB olvasás/írás [+]


Silicon Power 64 GB olvasás/írás [+]


VelociRaptor 300 GB olvasás/írás [+]


Intel X25-M 80 GB olvasás/írás [+]


Samsung SpinPoint F1 1 TB olvasás/írás [+]

A HDTune alatt elért értékek arra jók, hogy egy meghajtó nyers erejét feltérképezzük, de a mindennapokban használt alkalmazásokra nem vetíthetjük ki az itt elért eredményeket. Az olvasási tesztekben az OCZ Vertex megközelítette az eddig veretlen Intel X25-M-et, átlagosan 233 MB/s-os sebességet produkált, ami lényegében megfelel a gyártó által specifikált értéknek. Az Apex ugyanakkor meg sem közelítette a 230 MB/s-ot, átlagosan 176 MB/s-ot ért el, ami bár gyorsabb, mint az átlag MLC, de lassabb, mint amit a gyártó állít, és főleg annál lassabb, mint amit egy RAID0 kötettől várnánk. A Corsair M64 az MLC-meghajtók átlagát, 140 MB/s-ot olvasott, mást nem is vártunk tőle (ez kevesebb, mint amit a gyártó ígér). Írásban hasonlóképpen szerepeltek a tesztelt modellek. Az Apex a felhasználható terület 40%-áig egészen szép, 100 MB/s körüli sebességre volt képes, innentől azonban mintha valami történt volna, az írás visszaesett az 50 és 100 MB/s közti tartományba, bár ezzel még mindig jobb, mint a sima MLC-s SSD-k, mint pl. a Corsair M64, ami igencsak "csúnyácska" EKG-jével visszaidézte az előző tesztünkben szereplő típusokat, melyek 30 és 90 MB/s között írtak, de teljesen kiszámíthatatlanul. A Vertex kellemes meglepetést okozott, mert még az Intel X25-M-jénél is egyenletesebb görbét írt le, ráadásul a 140-150 MB/s-os sávban, ami tehát azt jelenti, hogy a Vertex egyértelműen az eddigi leggyorsabb szekvenciálisan író SSD, amivel mi valaha találkoztunk (az Intel X25-M 75-80 MB/s-ra képes), sőt, napjaink csúcsmerevlemezeit is veri, ugyanis a Velociraptor kb. 125, a SpinPoint F1 pedig 100 MB/s-ról lassul kifelé haladva. Elérési időben az OCZ Apex és a Vertex az Intel X25-M-jét leszámítva verte az összes korábbi SSD-t, 0,1 ms-os sebességüket csak az Intel volt képes felülmúlni. A HDTune-ban elért eredmények alapján a Vertexnek van esélye az Intel X25-M ellen, de ne felejtsük el, hogy ez egy szintetikus benchmark, ami lényegében nyers olvasási/írási teljesítményt mér, így a vezérlőchipeknek nem jut kiemelt szerep.

A PCMark 2005-ös tesztek már közelebb állnak a valósághoz. Az alkalmazások betöltése és a boot teszt egyértelműen az olvasási műveletekre támaszkodik, és ezekben az Intel X25-M továbbra is verhetetlen; a Vertex, bár megközelítette, még így is jelentősen elmaradt tőle. Az Apex szerintünk csalódást okozott, az átlag MLC-s típusoknál alig volt gyorsabb, míg a Corsair M64 éppen ezek közé illeszkedett be. A fájlírás résztesztben a Vertex végre kimutatta foga fehérjét, még a merevlemezeket is leverte, mint vak a poharat. Érdekes módon itt az Intel X25-M nem tündökölt, épphogy csak pariban volt a többi MLC-s meghajtóval, a merevlemezek közül is csak a notikba szánt Hitachit tudta elverni. Az általános merevlemezhasználat részteszt képes elvileg a mindennapi sebességre választ adni, ebben pedig az Intel és az OCZ Vertex fej-fej mellett halad az élen. Mint kiderült ebből a tesztből, az MLC-alapú, lényegében olcsóbb SSD-k a mindennapi felhasználás során elvileg gyorsabbak, mint bármelyik asztali merevlemez, legalábbis a PCMark szerint.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés