Négy csúcs FM2+ alaplap Kaveri alá

Bevezető

Az első FM2+ foglalattal rendelkező alaplapok már tavaly nyár végén befutottak, bár az FM2+ tokozású Kaveri processzorok csak idén januárban jelentek meg. Ennek legfőbb oka az volt, hogy az új foglalatba a korábbi Trinity, illetve Richland kódnevű APU-k is bepattinthatóak, azaz a visszafele kompatibilitás ilyen formában megoldott. Ezzel szemben sajnos az új FM2+ tokozású processzorok nem passzolnak a 2012 őszén debütált FM2 foglalatba, ergo aki tovább szeretne fejleszteni, annak mindenképpen szembe kell néznie az alaplapcserével. Öröm az ürömben, hogy jelen állás szerint a 2015 elején érkező Carrizo is FM2+ tokozást kap, így aki esetlegesen már tavaly beruházott egy FM2+ foglalatos alaplapba, annak várhatóan egy jó darabig nem kell cserélnie ahhoz, hogy abba újabb processzorokat illeszthessen.

Az FM2+ foglalat az elődhöz nagyon hasonló kivitellel rendelkezik, csupán az érintkezők kiosztása, illetve a műanyag színe változott, ami az AM3+-hoz hasonló, fekete (sötétszürke) külsőt kapott. Utóbbinak köszönhetően már ránézésre sem túl nehéz beazonosítani, hogy épp melyik foglalattal van dolgunk.


[+]

A lapkakészlet (FCH) nem változott túlzottan, bár ezen a téren már egy jó ideje meglehetősen szűkös fejlesztési potenciál áll rendelkezésre. A korábbi, 5-re végződő chipsethez képest csak a RAID meghajtó típusát cserélték le, amivel immáron egy SSD kötet esetében is elérhető a TRIM parancs.


[+]

Az A88X esetében maradt az összesen 8 darab SATA 6 Gbps kompatibilis port, így az alaplapok gyártói megspórolhatják az extra vezérlőt, ha az adott modellen az átlagos 6 portnál többet szeretnének elhelyezni.

Az FCH az Intel aktuális PCH-ihoz hasonlóan továbbra is a PCI Express 2.0 szabványt támogatja, illetve a natív USB 3.0 portok száma még mindig összesen négy darabban van megállapítva. A jövőben megjelenő újabb vezérlőlapkák valószínűleg éppen ezeken fognak változtatni a SATA Express támogatása mellett.

ASRock FM2A88X Extreme6+

Az első versenyzőnk az ASRock FM2A88X Extreme6+ nevű üdvöskéje, mely jelen állás szerint a gyártó FM2+ foglalattal ellátott legerősebb modellje.


[+]

A dobozban a használati útmutató és a hátlapi takarólemez mellett csupán 2 pár SATA adatkábelt találtunk.


[+]

Az FM2A88X Extreme6+ barna színű NYÁK-ra alapoz, a slotok pedig fekete színt kaptak. A tápellátás hűtéséről egy önálló, közepes méretű borda gondoskodik.


[+]

A bordát viszonylag egyszerűen, két csavar eltávolítása után sikerült leszednünk, hogy jobban szemügyre vegyük az alatta húzódó tápellátást. A rendszer összesen 8+2 fázisból gazdálkodik, melyek viszonylag fapados felépítéssel rendelkeznek, de ez még nem jelenti automatikusan azt, hogy könnyebben vagy hamarabb meghibásodna a rendszer. A vezérlés természetesen már ennél a modellnél is digitális, ami a gyártó elnevezésében Digi Power alatt fut. Mindehhez egy nyolctűs csatlakozón keresztül kell eljuttatni a tápegység felől a 12 voltos feszültséget.


[+]

Az ASRock FM2A88X Extreme6+ alaplapon összesen hét PCI slot kapott helyet, melyből öt darab PCI Express típusú. Ezekből a felső két teljes hosszúságú aljzat az APU integrált PCIe vezérlője felől kapja a sávokat (1x16 vagy 2x8), így FM2+ tokozású modell esetében a slotok képesek a PCIe 3.0 szabványnak megfelelő tempót is diktálni. A legalsó aljzat kialakítása ellenére csupán legfeljebb négy, 2.0 szabványú sávval rendelkezhet, melyeket az A88X FCH biztosít. Ezeken felül még két x1-es PCIe és két sima PCI található az alaplapon. A legfelső x1-es slot fölé egy kiegészítő MOLEX tápcsatlakozót helyeztek el, ami egy esetleges erősebb, kétkártyás CrossFire esetében jöhet jól. Az aljzatok alatt három USB 2.0, egy soros, valamint az infra port tűsora található.


[+]

Szokás szerint közvetlenül a déli híd mellett helyezkedik el a hét darab natív SATA port, melyek közül hat 90 fokban kiforgatott. A portok között látható a két UEFI EEPROM chip, melyek közül a második a biztonsági tartalék szerepét tölti be, melynek funkcióját a kicsit lejjebb elhelyezkedő kapcsolóval lehet aktiválni. Az Extreme6+-on egy power és egy reset gomb, valamint egy POST CODE kijelző is helyet kapott.


[+]

A RAM slotok környékén sincs egy USB 3.0-s tűsoron kívül semmilyen egyéb említésre méltó.

A hátlap egy PS2-es kombó billentyűzet/egér aljzattal kezd, ami felett két USB 2.0 található. Ezeket négy, különféle megjelenítő csatlakoztatására szolgáló port követi: VGA (D-Sub), dual-link DVI-D és DisplayPort 1.2, HDMI 1.4. Mellettük HDMI bemenet található, mely egy egyszerű átvezetés a HDMI kimenethez, azaz rögzíteni nem tudjuk a bejövő adatfolyamot, csak egyszerűen továbbítani. Ezeket egy pár USB 3.0 követi, melyek felett az eSATA kapott helyet. Ezután ismét két USB 3.0 következik, és a Qualcomm Atheros AR8171 chipje által vezérelt Gigabit Ethernet port. A hangzásról a Realtek ALC1150 chipje gondoskodik, melynek eredményét az optikai kimeneten keresztül digitális formában is továbbíthatjuk.


ASRock FM2A88X Extreme6+ UEFI

Az FM2A88X Extreme6+ UEFI-je is tartalmazza a tavaly bevezetett újításokat, azaz a közvetlen internetkapcsolat segítségével, akár egy gombnyomásra frissíthetjük az UEFI-t, aminek során megkeresi, majd le is tölti a szükséges fájlt a rendszer. Ezenkívül akár hibajelentést is írhatunk, majd elküldhetünk az ASRock ügyfélszolgálatának, amennyiben bármilyen kérdésünk vagy problémánk lenne.

Egy gyors tuningkísérlet keretein belül természetesen most is vetettünk egy pillantást az alaplap túlhajtási képességére, amihez a korábbi tesztünkből már ismert AMD A10-7850K típusú processzort használtuk. Szokás szerint a legújabb BIOS/UEFI verziót tettük fel, de ez kissé problémásan állította be a feszültséget, amivel valamiért jóval magasabb volt a gyári alap (1,45V) mint a többi modell esetében (1,3V). Ezt végül kézzel kellett korrigálnunk, így az APU feszültségének 1,42 voltra való felsrófolásával, illetve a szorzó emelésével 4500 MHz-ig jutottunk.

ASUS A88X-PRO

Az ASUS-tól is az elérhető legokosabb FM2+ foglalatos alaplapot kaptuk meg, mely egyszerűen csak A88X-PRO névre hallgat.


[+]

Az ASUS doboza sincs túlzsúfolva különféle kiegészítőkkel; mindez konkrétan a szokásos füzet, optikai lemez és hátlapi takaró mellett egy kék SATA adatkábelt, valamint a Q-Connector kiegészítőket jelenti.


[+]

Az A88X-PRO is megkapta a tavaly bevezetett sárga/arany és fekete színezést, amivel némileg a bordák kivitele is megváltozott.


[+]

A tápellátás két részből tevődik össze, melyek merőlegesek egymásra. Itt összesen nyolc fázist találhatunk, melyek vezérlése digitális (DIGI+); mindehhez egy 8 tűs csatlakozón keresztül szolgáltathatjuk az elengedhetetlen 12 voltos feszültséget.


[+]

Az alaplap összesen hét, valamilyen PCI szabványra alapozó aljzatot vonultat fel. Ezek közül a legfelső x1-es kivitelű PCI Express, melyet egy teljes hosszúságú, legfeljebb 16 sávot biztosítani képes slot követ. Ezután egy újabb x1-es aljzat jön, majd egy régi PCI, ami után a második teljes hosszúságú PCIe slot sorakozik. Utóbbi, valamint sárga színű társa a processzorból érkező sávokból táplálkozik, így x8-x8 elosztásban működhet az SLI és a CrossFire is. A sort a második sima PCI és egy újabb teljes hosszúságú PCIe slot zárja, melyek közül az utóbbihoz szintén az FCH 4 sávja jutott. Mindezek alatt az előlapi analóg hangkivezetés, illetve egy soros port, USB portok, és a POST CODE kijelző található.


[+]

Az FCH mellé három pár SATA aljzat került fel az alaplap jobb szélére, melyek fölött a BIOS Flashback kapcsoló található. Ennek funkciója lehetővé teszi, hogy a gép kikapcsolt állapotában vagy inkompatibilis hardver (CPU, RAM) miatt nem induló rendszernél is frissíthető legyen az UEFI. Lejjebb a Direct Key nevű gomb található, amivel lényegében az UEFI menübe juthatunk el: amennyiben éppen az operációs rendszerben vagyunk, akkor a rendszer újraindul, míg kikapcsolt állapotban a gép elindul és a menübe navigál.


[+]

A négy darab DDR3-as RAM slot mellett egy USB 3.0-s tűsor, és a memOK! gomb található. Utóbbi a félrekonfigurált memóriabeállítások esetében lehet nagy segítség, ugyanis ezzel egy gombnyomásra indul a masina, nem szükséges resetelni a beállításokat.

A hátlap egy kombó PS2 billentyűzet/egér aljzattal nyit, ami alatt egy pár USB 2.0 helyezkedik el. Ezt egy 1.2-es szabványú DisplayPort, egy 1.4-es HDMI, egy D-Sub és egy dual-link DVI-D követi. A sort egy pár USB 3.0 és egy pár eSATA folytatja, mely után a Realtek 8111GR által vezérelt Gigabit Ethernet portot láthatjuk, ami alatt egy újabb pár USB 3.0 húzódik meg. Legvégére kerültek a Realtek ALC1150 analóg és digitális ki-/bemenetei.


ASUS A88X-PRO UEFI

A gyártó a tavalyi év folyamán kisebb módosításokat eszközölt az UEFI-ben. Megjelent a My Favorites (kedvencek), módosult a ventilátorvezérlés, adott a jegyzetelés lehetősége, valamint a rendszer naplózza és kilépésnél fel is sorolja az elvégzett módosításokat.

A tuningképességet természetesen most is egy gyors próba elé állítottuk. Az A10-7850K processzor feszültségét és szorzóját emelgetve 4500 MHz-ig jutottunk, a stabil működéshez ebben az esetben 1,43 volt szükségeltetett a Kaverinek.

Gigabyte G1.Sniper A88X

Régen járt már nálunk teszten Gigabyte alaplap, így izgatottan vettük kezünkbe a per pillanat idehaza elérhető legbikább FM2+ alaplapot, a G1.Sniper A88X-et. Néhány olvasónkban jogosan merülhet fel a kérdés, hogy mi a helyzet a GA-F2A88X-UP4-gyel, de sajnos a Gigabyte valamiért úgy döntött, hogy (egyelőre) ezt a modellt nem hozzák el Európába, így hazánkban jelenleg a G1.Sniper a csúcs.


[+]

A Gigabyte dobozában épp annyi tartozékot találtunk, mint az előző két modell esetében: paksaméta, driver lemez, hátlap, és két pár SATA adatkábel.


[+]

A G1.Sniper A88X fekete és világoszöld színekkel operál, itt-ott némi krómmal megspékelve.


[+]

Az alaplap tápellátása meglehetősen egyszerű. Összesen hat fázis került fel a NYÁK-ra, melyből sejtésünk szerint négy tartozik a CPU-magokhoz és kettő az APU-n belüli többi részegységhez. Míg előbbieket borda fedi, addig utóbbiakra nem került semmilyen hűtés.


[+]

Az összesen hét kártyaaljzatból öt darab PCI Express szabványú. Ebből a felső zöld színű 16 sávot vonultat fel, mely FM2+ tokozású modell mellett akár 3.0 szabványú átviteli sebességgel képes üzemelni, míg az alsó 4 darab 2.0-s sávot tartalmaz. Ezek mellett még három x1-es PCIe és két PCI slot található az alaplapon. Közöttük két EEPROM chip (DualBIOS), alattuk pedig USB 2.0 aljzat kivezetések és COM port tűsor is húzódik, de a bal szélen található integrált hang ezeknél szerintünk érdekesebb.


[+]

A vezérlést a Realtek ALC898 chip végzi, ergo itt még semmi különös nincs. Az AMP-UP fantázianevű rendszer Nichicon kondenzátorokat kapott; az erősítés mértékét két kapcsolóval állíthatjuk, melyekkel 2,5x és 6x értékeket lőhetünk be. A hangkeltő körül egy csík húzódik a NYÁK-ban, mely bekapcsolt állapotban zöld színben pompázik.


[+]

A műveleti erősítő egy foglalatban kapott helyet, így az igény szerint cserélhető.


[+]

Erre a célra egy külön megvásárolható kiegészítővel is készült a Gigabyte, mely az OP-AMP Premium Upgrade Kit névre hallgat. A csomag három gyártó termékét tartalmazza: Burr-Brown (OPA2111KP), Linear Technology (LT1358CN8) és Analog Devices (AD827JNZ).


[+]

Az FCH körül csak a SATA aljzatokat láthatjuk, melyekből kettő került fel 90 fokban kiforgatva.


[+]

A memóriákat fogadó aljzatok körül csupán egy 3 tűs ventilátorcsatlakozót és egy USB 3.0-s tűsort találtunk.

A hátlap egy PS2-es kombó billentyűzet/egér aljzattal kezd, ami felett két USB 2.0 található. Ezeket a D-Sub, dual-link DVI, HDMI és egy pár USB 3.0 port követi. A következő USB 2.0 egy speciális darab. Az aranyozott DAC-UP portot kifejezetten USB-s DAC-ok csatlakoztatására tervezte a Gigabyte, ami elsősorban a pontosabb feszültségben mutatkozik meg, ami a gyártó állítása szerint alacsonyabb zajszintet eredményez. Ezután egy Realtek-vezérelt Gigabit Ethernet port és két USB 2.0 következik, végül a sort az AMP-UP hangrendszer ki- és bemenetei zárják.


Gigabyte G1.Sniper A88X UEFI

A Gigabyte UEFI-je jól átlátható, könnyen kezelhető, és minden fontosabb beállítási lehetőséget tartalmaz.

A tuningból persze a Gigabyte sem maradhatott ki. Nem túl nagy meglepődésünkre ugyanazt az eredményt értük el, mint az előző két modell esetében, azaz maradt a 4500 MHz, amihez 1,41 voltos magfeszültséget kellett beállítanunk.

MSI A88X-G45 GAMING

Az MSI A88X-G45 névre keresztelt alaplap a tavalyi évben elrajtolt új, kifejezetten játékosoknak szánt GAMING sorozat tagjai közé tartozik.


[+]

A díszes, sárkányos doboz sem roskadozik a különféle kiegészítőktől. A leíráson, a hátlapon, illetve a drivereket tartalmazó optikai lemezen kívül csak két pár SATA adatkábelt, egy kilincsre akasztható táblát ("I'm sorry busy gaming") és egy sárkányos MSI jelvényt találtunk. A nálunk járt modellhez ezen felül még az Assassin's Creed Liberation HD című játék is jár.


[+]

Az A88X-G45 GAMING sötétbarna NYÁK-ra épül, melyet fekete slotokkal és piros-fekete bordákkal díszítettek. Utóbbiak viszonylag nagyméretűek, illetve ezek is aktívan alkalmazzák a sorozatra jellemző sárkányos motívumot.


[+]

Az MSI alaplapján is hat fázist számoltunk össze, melyek többek között SFC (Super Ferrite Choke) tekercsekből, és Hi-c, illetve Dark CAP kondenzátorokból állnak össze.


[+]

Az MSI alaplapján is hét slot található. Ezek az előző oldalakon már látott koreográfiát követve működnek, ergo a felső két x16-os PCIe aljzat az APU-hoz kapcsolódik, így x8-x8 kiosztásban képes két kártyát meghajtani, ahol FM2+ tokozású processzor esetében 3.0-s szabvány szerint is működhet az átvitel. A három x1-es slotot és az egy darab sima PCI-t talán már nem kell magyarázzuk, míg a legalsó, teljes hosszúságú PCI Express ebben az esetben is az A88X FCH négy sávján keresztül táplálkozik. Utóbbi alatt előlapi analóg tűsor, ventilátorcsatlakozó, soros port, valamint USB 2.0 és 3.0 kivezetések találhatóak. A hangkeltő szerepét a Realtek ALC1150 chipre épülő, Audio Boost elnevezésű koncepciója tölti be.


[+]

A SATA csatlakozókat illetően az MSI mind a 8 darab natív portot kivezette az alaplap szélére, melyek alatt egy ventilátorcsatlakozó, illetve a POST CODE kijelző található.


[+]

A memóriafoglalatok mellett kapott helyet a bekapcsoló és reset gomb, illetve az OC Genie (automatikus túlhajtás) aktiválására hivatott kapcsoló is. Ugyan az elődhöz hasonlóan az A88X-G45 GAMING-ről sem maradtak le a különféle, feszültségek mérését megkönnyítő pontok, de ezekre sajnos most nem került fel a korábbi műanyag konzol, aminek hiányában meglehetősen körülményes, sőt akár veszélyes lehet a művelet, hisz egy óvatlan mozdulattal könnyen rövidre zárhatunk valamit.


[+]

Hogy teljes legyen az esztétikai összhang, az MSI rendhagyó módon a teszteléshez memóriákat is küldött alaplapja mellé, melyek az Avexir műhelyéből származnak, és kifejezetten a GAMING sorozathoz készültek.

A hátlap egy kombó PS2 billentyűzet/egér aljzattal kezdődik, ami alatt egy pár USB 2.0 helyezkedik el. Ezeket négy USB 3.0-s aljzat követi, majd érkezik a D-Sub, dual-link DVI, HDMI, DisplayPort kvartett, melynek második fele fölött egy optikai hangkimenet kapott helyet. A Gigabit Ethernet vezérléséről a Killer E2205 chip gondoskodik, ami két USB 3.0 porttal osztozik a területen. A sor végén most is az analóg hang ki- és bemenetek találhatóak.


MSI A88X-G45 GAMING UEFI

Az MSI a pár éve bevetett UEFI felületét alkalmazza, mely évről-évre kisebb finomításokon megy keresztül. A legutóbbi például a ventilátorok vezérlésének mikéntjében mutatkozik meg.

Végül az A88X-G45 GAMING lappal is kipróbáltuk az A10-7850K-t tuning közben. Az MSI-vel némi játszadozás után is csak 4400 MHz-ig jutottunk, ami 100 MHz-cel kevesebb, mint amennyit az előző három versenyzővel értünk el.

Teszteredmények

Néhány mérés erejéig azt is megnéztük, hogy egymáshoz viszonyítva mit tudnak az alaplapok fogyasztásban, valamint hogyan kezelik a processzort, azaz milyen hatást gyakorolnak azok számítási teljesítményére.

Tesztkörnyezet
Alaplapok ASRock FM2A88X Extreme6+ - (A88X chipset, BIOS: P2.90)
ASUS A88X-PRO - (A88X chipset, BIOS: 0904)
Gigabyte G1.Sniper A88X - (A88X chipset, BIOS: F8b)
MSI A88X-G45 GAMING - (A88X chipset, BIOS: V1.0B23)
Processzor AMD A10-7850K (3,7 GHz) processzor
Memória G.Skill RipjawsX 8 GB (2 x 4 GB) DDR3-1866 F3-14900CL9Q-16GBXL
Videokártya AMD Radeon HD 7970 3 GB GDDR5 – Catalyst 13.4
Háttértárak Intel SSD 510 250 GB SSDSC2MH250A2 (SATA 6 Gbps)
Seagate Barracuda 7200.12 500 GB (SATA, 7200 rpm, 16 MB cache)
Processzorhűtő Prolimatech Megahalems Rev.C
Tápegység Seasonic Platinum Fanless 520 – 520 watt
Monitor Samsung Syncmaster 305T Plus (30")
Operációs rendszer Windows 8 Pro 64 bit

A fogyasztás mérését most is konnektorba dugható, digitális VOLTCRAFT Energy Logger 4000 készülékkel végeztük, és minden esetben a teljes konfiguráció értékeit vizsgáltuk. A méréseket az alaplapok gyári alapbeállításai mellett végeztük el.

Fogyasztásban az MSI mutatkozott a legjobbnak, amit a Gigabyete, majd az ASUS és az ASRock követett. Alapvetően nem volt túl nagy különbség az egyes modellek között, egyedül Prime95 alatt jött ki 10 wattos differencia az MSI és az ASRock viszonylatában előbbi javára.

A tesztek kissé meglepő eredményt hoztak, ugyanis a szokásosnál nagyobb különbségek mutatkoztak az egyes modellek között. Az ASUS A88X-PRO gyakorlatilag minden mérésben a legjobbnak bizonyult, mögötte pedig szinte alkalmazásonként változott a sorrend.

Értékelés

Tesztünk végéhez érkezve megpróbáljuk röviden összefoglalni, majd értékelni a látottakat.

Felszereltségét tekintve az ASRock megoldására nem lehet panasz, talán már csak egy mPCIe/mSATA slot hiányzik a repertoárból. Ahogy említettük, a feszültség beállításával volt egy kisebb problémánk, de ez várhatóan egy újabb BIOS verzióval megváltozik. Összességében nekünk valami még mindig hiányzik, ugyanis továbbra sem érezzük kifogástalanul jól összerakottnak és kifinomultnak a koncepciót, tehát még lehetne hova fejlődni. Ettől ugyan még egyáltalán nem rossz alaplap az FM2A88X Extreme6+, különösen árához képest, ugyanis az ASRock FM2+ foglalatos üdvöskéje már 25 000 forintért is megvásárolható, amivel nagyon jó ár/érték arányról tesz tanúbizonyságot. Mindezek tükrében mi bátran ajánljuk az ASRock FM2A88X Extreme6+-t.

Az ASUS alaplapja felépítését illetően hozza a megszokottat, számottevő változást a színeket leszámítva nem tapasztaltunk az elődhöz képest. Ebből kifolyólag továbbra is kissé hiányoljuk például az integrált bekapcsoló és reset gombokat, és a két hátlapi eSATA portnak sem látjuk túl nagy létjogosultságát. Teljesítmény szempontjából az ASUS verhetetlennek bizonyult, így akinek minden másodperc vagy pont számít, annak az A88X-PRO lehet a megfelelő választás. Utóbbinak persze meg is kérik az árát, hisz az ASUS 33 000 forint körüli összegért vesztegeti csúcs FM2+ foglalatos alaplapját, de pozitívumai így is a tetszett kategóriába sorolják be az A88X-PRO-t.

A Gigabyte megoldása nem tekinthető minden szempontból kiemelkedőnek, hisz ahogy már említettük, nem a tesztelt modell áll a kínálat csúcsán, már ami a gyártó teljes FM2+-os palettáját illeti. Az integrált AMP-UP rendszer egy jópofa megoldás, bár akinek nagyon számít a hangminőség, az valószínűleg úgyis hangkártyát vagy külső DAC-ot vásárol majd, ahol a DAC-UP porttal utóbbiakra is gondolt a Gigabyte. Mindezért cserébe egy egész barátságos összeget kérnek, ugyanis a G1.Sniper A88X már 26 000 forintért hazavihető, amivel nálunk ez a modell is az ajánlott termékek sorát gyarapítja.

Az MSI alaplapjánál hasonló érzésünk volt, mint az ASUS esetében, ergo felépítését tekintve nem mutat különösebb újdonságot a GAMING sorozat korábban már látott tagjaihoz képest. Természetesen ez alapvetően nem hordoz magában negatívumot, bár a feszültségmérő pontok kialakítása nem nyerte el tetszésünket, ráadásul ezt korábban már sikerült okosabban is megoldaniuk. Ez persze apróság, ettől még bőven lehetne jó vétel az A88X-G45 GAMING, de ezt sajnos megtorpedózza 35 000 forint körüli ára. Így is az MSI alaplapja is a tetszett kalapba került.

ASRock FM2A88X Extreme6+ alaplap
Gigabyte G1.Sniper A88X alaplap
ASUS A88X-PRO alaplap
MSI A88X-G45 GAMING alaplap

Oliverda

A tesztben szereplő alaplapokat az egyes gyártók képviseleteitől kaptuk kölcsön.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés