Kicsi, lapos DVD-írók

Samsung SE-T084L

Tesztünk másik résztvevője a Samsungtól érkezett. Az SE-T084L dobozában nem találtunk egyedi USB-s tápkábelt, csak adatátvitelhez valót. Ha ez az egy nem elég a meghajtásához, akkor a mellékelt kis tápadaptert kell használunk. Szállításnál praktikus a mellékelt puha hordtok.

A Samsung versenyzőjének nem kerekítették le egyik sarkát sem, így külső mérete nagyobb, mint a Plextoré: 141 x 157 x 19 mm. Tömege is jóval nagyobb: 420 gramm. Mindezek ellenére nekünk külsőre jobban tetszett. Ezüstszürke műanyag borításán jól mutat a körbefutó fekete sáv, és a felső Samsung feliratot is szépen oldották meg.

A Plextornál sokkal elegánsabb, tálca nélküli a lemezeket betöltő mechanika. Nemcsak jobban néz ki, de biztonságosabb is ez a megoldás, bár arra figyelni kell, hogy a 120 és 80 mm-es optikai lemezeken kívül mást ne szuszakoljunk a résbe. A lemezek behelyezése a PlayStation 3 vagy a Wii előzékeny beszippantásához képest jóval nyersebb volt. A 120 mm-es korongok háromnegyedét be kellett tolni, mire a mechanika elvette őket. Kissé nehézkesnek bizonyult a hullámos előlapba rejtett kilökőgomb működtetése.

Hátul a mini USB portot és az 5 voltos tápcsatlakozót találtuk. A túloldalon volt egy kis szellőzőrács is. Nekiálltunk volna kibelezni a kis jószágot, de attól tartva, hogy eltörik műanyag burkolata, inkább letettünk a műtétről. Az interneten kutakodva beigazolódott sejtésünk, hogy a házikóban a Samsung SN-082T jelű, tálca nélküli notebookos optikai meghajtója van.

Az adatlapon az állt, hogy az SE-T084L-t a Toshiba és Samsung optikai meghajtókat készítő vegyesvállalata gyártja Indonéziában. A pontos áramfelvétellel kapcsolatban nem találtunk információt, de a meghajtóhoz mellékelt CD-n van egy szoftver, amely megállapítja gépünkről, hogy elégséges áramot ad-e le a táp nélküli üzemhez. Az Abit KN8-os alaplap 300 wattos FSP tápegységgel párosítva nem adott le eleget, így a tápadapterhez folyamodtunk.

Az információs lapon a DVD-RAM-nál is pipát találtunk. A Plextorral ellentétben a kicsi Samsung lemezgravírozási technológiát – LightScribe-ot – is támogat.

Az aktuális, TS00-s firmware-rel mindhárom pluszos lemeztípusnál működött a bitsetting.

A két kis meghajtó írási és olvasási sebességeit összevetve azt láttuk, hogy a Samsung gyorsabban égeti a kétrétegű DVD-ket. A kisebb USB-s tápellátás miatt USB-s módban a CD-ket 24-szeres helyett csak 10-szeres, a DVD-ROM-ot 8-szoros helyett csak 4-szeres tempóra pörgeti fel. Sajnos nem találtunk olyan gépet, amely pusztán USB-ről is meghajtotta, így nem tudtuk igazolni azt a feltevésünket, hogy USB-ről a DVD-írás csúcssebessége is négyszeres.


A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés