Három csúcs FM2-es alaplap a szorítóban

MSI FM2-A85XA-G65

A sorban az MSI megoldása a következik, mely a viszonylag sokatmondó FM2-A85XA-G65 névre hallgat. Az FM2 nyilvánvalóan a fogalatra utal, az A85X a chipkészletre, míg a G65 az adott termékvonalon belüli besorolásra utal.


[+]

A mostanság szokásosnak nevezhető dizájnt kapta a doboz, melyben az alaplapon, valamint a leírás és driver DVD-n túl két pár SATA kábelbe botlottunk. Ezeken, valamint a takarólemezen felül még két M-Connector nevű kis kiegészítőt és négy kis V-Check vezetéket találtunk. Előbbi az előlapi kapcsolók és LED-ek csatlakoztatását hivatott megkönnyíteni, míg utóbbi elsősorban a tuningosok számára lehet hasznos kiegészítő, ugyanis ezekkel jóval egyszerűbben csatlakozhatunk rá az alaplapon található egyes feszültségmérő pontokra.


[+]

Ez a modell is az MSI aktuálisan uralkodó kék-fekete színvilágát örökölte meg. A NYÁK sötétbarna, de ez csak világosban látszik (amúgy feketének tűnik). Az A85X FXH egy különálló bordát kapott, míg a két szekcióból álló tápellátás hűtéséért egy hőcsővel összekötött rendszer felel.


[+]

Utóbbi alatt/mellett húzódnak meg az egyes komponensek. Talán már nem is meglepő, hogy a tápellátás ennél a modellnél is a Military Class III elnevezésű MSI szabvány alapján készül. Ez meglehetősen rugalmas, ugyanis nincs pontosan megkötve, hogy milyen alkatrészeknek kell egyszerre az adott modellen szerepelni. Ennek köszönhető, hogy itt DrMOS-t nem láthatunk, de még tantálmagos Hi-C CAP kondenzátorokat is csak nyomokban találhatunk. Ezzel szemben a ferritmagos "SFC" tekercsek már nem maradtak le. A rendszer összesen 6+2 fázist vonultat fel, melyek vezérléséért az International Rectifier IR3567A típusjelzésű chipje felel.


[+]

Különféle PCI slotokból összesen hét darab található az alaplapon. A legfelső egy x1-es PCIe, melyet egy teljes hosszúságú, 16 sávot is nyújtani képes aljzat követ. Alatta két újabb x1-es jön, amit egy újabb x16-ös követ, ám ehhez csak maximum 8 sávot tud hozzárendelni a rendszer. Végezetül legalul két sima PCI húzódik meg, mely régebbi, de még jól szolgáló kártyáinknak nyújthat otthont. A slotok közé került az FCH egy pár natív USB 3.0-s portja, mely szerintünk a kivezethetőség szempontjából nem épp ideális hely.


[+]

Az A85X FCH fertályán találhatjuk az összesen nyolc, SATA 6 Gbps képes natív portot, melyek közül 6 darabot 90 fokban kiforgatott a gyártó. Ezek alatt egy PWM-es ventilátorcsatlakozó húzódik meg, míg lejjebb haladva három pár USB 2.0-s tűsor látható, melyek összesen 6 portot képesek meghajtani. Ezekből a JUSB1 jelölésű port a szabvány 0,5 amperes áramerősség helyett akár 1,5 ampert is képes leadni, még abban az esetben is, ha a gép felfüggesztett vagy kikapcsolt (S3/S4/S5) állapotban van. Ez a Super-Charger névre keresztelt funkció különböző külső eszközök (pl. mobiltelefon, tablet) töltésénél vagy áramellátásánál jöhet jól. Ennek működtetéséhez egy kisebb alkalmazást is mellékel az MSI.


[+]

A DDR3-as DIMM slotok mellett található a kék színű keretbe öntött V-Check rész, melyet AMD-s alaplapnál most láthatunk először az MSI berkein belül. Ezek közreműködésével a CPU_Core (CPU mag), CPU_NB (beépített északi híd), CPU_1.2, CPU_PLL, valamint DRAM feszültségeket követhetjük nyomon egy, vagy egyszerre akár két multiméter segítéségével. A pontok felett az MSI alaplapokról már jól ismert bekapcsoló- és reset gomb található, mellőlük az automatikus tuning szerepét elősegítő OC Genie kapcsoló sem maradt le. Környékükről hiányolhatjuk a fázisok állapotát jelző LED-sort vagy a POST CODE kijelzőt, de ezek sajnos erre a modellre nem kerültek fel.

A hátlap az MSI irányvonalát hűen követve egy PS2 billentyűzet/egér kombó aljzattal nyit, ami alatt egy pár USB 2.0 helyezkedik el. Ezt követően a gigabites Realtek RTL8111E vezérlő LAN kivezetése következik, mely alatt újabb pár USB 2.0 lapul. A következő állomás egy D-Sub és DVI-D kettőst tartalmaz, melyek közül utóbbi 1920x1200, míg előbbi akár 2560x1600-as felbontásra is képes. Őket egy DisplayPort-HDMI páros követi, felettük a Realtek ALC892 optikai hangkivezetése trónol. A sort a fennmaradt két natív USB 3.0 port folytatja, míg a végén most is a jól megszokott analóg audio ki- és bemeneteket láthatjuk.

Az MSI alig bő egy éve vetette be Click BIOS II névre keresztelt grafikus felületű UEFI megoldását. Ez a Click BIOS első variánsához képest letisztultabb és átláthatóbb felületet biztosít, ahol viszonylag egyszerűen rátalálhatunk minden fontos beállításra. Az MSI FM2-A85XA-G65 UEFI-jének beállítási lehetőségeit a következő képeken szemléltetjük:


MSI FM2-A85XA-G65 UEFI

Kiemelnénk a turbó szorzók állításának lehetőségét, mi ilyet eddig csak itt láttunk.

Az alaplap tuningképességeit próbára téve itt is először a CPU-magokat srófoltuk feljebb. Próbálkozásaink végén az ASUS esetében látott eredmény köszönt vissza, azaz itt is 4500 MHz-ig jutottunk hasonló feszültség mellett.

A GPU-t tekintve azt MSI már kissé elmaradt, ugyanis ennél csak 894 MHz-ig jutottunk el. Ezen felül az FM2-A85XA-G65 egyelőre a 2400 MHz-es RAM órajel beállítására sem ad lehetőséget, amit remélhetőleg egy újabb UEFI verzió már pótolni fog.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés