Három csúcs FM2-es alaplap a szorítóban

ASUS F2A85-V PRO

A tesztelt FM2-es alaplapok közül – szokás szerint ábécésorrendben haladva – elsőként az A85X FCH-ra alapozó ASUS F2A85-V PRO-t vesszük szemügyre.


[+]

A dobozban az alaplapon kívül most sem tárulkozik elénk túl sok minden az. A szokásos kézikönyv, DVD és hátlap mellett két pár SATA kábel és egy Q-connector nevű kis kiegészítő lapul, mely a ház bizonyos kábeleinek könnyebb csatlakoztatását segíti elő.


[+]

Az alaplapot dobozábol kiemelve nekünk szinte azonnal a tavaly bemutatott, FM1-es ASUS F1A75-V PRO ugrott be, ami nem is csoda, hisz az új modell tulajdonképpen a korábbi evolúciójának tekinthető.


[+]

A közvetlen elődhöz hasonlóan erre az alaplapra is egy egybefüggő hűtőrendszer került, mely a tápellátást és az FCH-t köti össze. Azzal vélhetően sokan tisztában vannak, hogy a hőcsövek alapvetően a magasabb hőmérsékletű rész felől szállítják a hőt az alacsonyabb hőmérsékletű pont felé, így a komponensek aktuális hőmérsékletétől függően segít a hűtésben a két bordázott szekció.

Néhány fotó erejéig természetesen most sem úszhatta meg az eltávolítást ez a rész, így közelebbről is szemügyre vehettük a tápellátást. A látottak alapján elmondhatjuk, hogy az elődhöz mérten a fázisok száma nem változott, azaz maradt a nyolc (6+2) darab. A tápellátás gyakorlatilag a már jól megszokott, ASUS által alkalmazott komponensekre épül. A rendszer lelke továbbra is a Digi+ névre keresztelt digitális CHiL vezérlőchip, ami a SMART DIGI+ technológiával kiegészülve a korábban használt megoldáshoz képest még pontosabb, stabilabb és egyszerűbb szabályozást tesz lehetővé.


[+]

Az egyik első szembetűnő változás az elődhöz képest a PCI aljazok terén keresendő, ugyanis az F2A85-V PRO-n a három PCI-ból eltűnt a legalsó, helyét pedig egy teljes hosszúságú, konfigurációtól függően maximum 4 sávot szolgáltatni képes PCI Express vette át. Utóbbi közreműködésével a háromkártyás CrossFireX is támogatottá vált. Mindezeken felül még két x1-es PCIe slot is szabadon várja az oda illeszthető kártyákat. Az aljzatok alatt egy PWM kompatibilis ventilátorcsatlakozó, a kivezethető soros port tűsora, valamint még összesen négy pár szabadon felhasználható USB 2.0-s csatlakozó vár ránk.


[+]

Az alaplap jobb alsó szélét vizslatva máris láthatjuk, hogy az ASUS kihasználta az A85X által nyúltott újabb natív porto(ka)t, ugyanis a hat darab 90 fokban kiforgatott csatlakozó fölött egy további aljzat is helyet kapott. Közvetlenül ezen csatlakozók alatt látható a BIOS Flashback kapcsoló. Ez a funkció lehetővé teszi, hogy a gép kikapcsolt állapotában vagy inkompatibilis hardver (CPU, RAM) miatt nem induló alaplapnál is cserélhető legyen az UEFI. Ehhez továbbra is USB-s pendrive szükséges.

A folyamat abból áll, hogy kikapcsolt állapotban a megfelelő USB aljzatba kell helyezni a fájlt tartalmazó tárolót, majd 3 mp-ig nyomva tartani a szóban forgó gombot, és várni, míg a folyamat elkészül, amelyről egy LED tájékoztat minket. Ez rendkívül hasznos lehet, ha egy olyan, régebbi UEFI verzióval szerelt alaplaphoz jutunk, mely még nem támogatja vadiúj processzorunkat. Így kölcsön CPU vagy további költségek nélkül üzemre tudjuk fogni a masinát. Ennél lejjebb látható a DirectKey, mellyel többek között az UEFI-be tudunk belépni. Ez a gyors bootolás enedélyezése esetén jöhet jól, amikor lényegesen kevesebb időnk nyílik billentyűzettel előhívni a grafikus menüt.


[+]

Az utóbbi szekció felett szokás szerint a négy DDR3-as RAM aljzat foglal helyet. Az ezeket érintő változások közé tartozik slotokhoz futó vezetékek elrendezése, mely a magasabb, 1866 MHz feletti órajelek elérése érdekében immáron úgynevezett "T-topológiát" alkalmaz. Az aljzatok mellett az FCH két natív USB 3.0-s aljzata került fel a lapra, mely a SATA aljzatokkal ellentétben már nem került 90 fokban kiforgatásra. Az ATX-es tápcsatlakozó felett húzódik meg a MemOK! gomb, mely egy esetlegesen elbaltázott RAM-tuning esetén hozhatja vissza gépünket gyorsan az élők sorába.

A hátlapon a kombó PS2 csatlakozó alatt két USB 2.0 port nyitja a sort, mellettük jobbról egy optikai hangkivezetés kapott helyet, alatta egy 1.4-es HDMI, valamint az immáron 1.2-es szabványú DisplayPort található. Utóbbi már a 4K néven elhíresült, 4096x2160-as felbontást is támogatja. Közvetlenül ezek után a sort egy D-Sub és egy DVI-D folytatja; utóbbi érdekessége, hogy dual-link, azaz a 2560x1600-as felbontást is képes átpréselni magán. A négy különböző videokimenet láttán ismét megállapíthatjuk, hogy a megjelenítők csatlakozóival nem spórolt az ASUS, ami újfent dicséretes.

Itt jegyeznénk meg, hogy a Trinity Eyefinity-támogatásának köszönhetően akár három kimenetet is használhatunk egyidőben, és a DisplayPort aljzat bevetésével akár négy kijelző meghajtása is lehetséges. A következő állomás az A85X FCH nyolcadik natív 6 Gbps-es SATA portját vonultatja fel eSATA köntösben, ami alá szintén natív USB 3.0 port párosa került. A sor végéhez közelítve a jól ismert Realtek 8111F chipje által vezérelt Gigabit Ethernet portot láthatjuk, mely alatt két újabb USB 3.0-s port található; ezeket az ASMedia chipje vezérli. A sort most is a Realtek márkájú ALC 892 HD audiokodek analóg kimenetei zárják.

Az alaplap támogatja az ASUS-nál már korábban megismert EPU, TPU, Remote GO!, Fan Xpert 2, valamint USB Charger+ funkciót is. Ahogy a gyártótól már szinte megszokhattuk, úgy ezen az alaplapon is UEFI kapott helyet, aminek beállítási lehetőségeit az alábbi képeken igyekszünk bemutatni:


ASUS F2A85-V PRO UEFI

Természetesen a tuningra is szenteltünk egy kis időt. Első körben az A10-5800K CPU magjainak "végét" tapogattuk ki. Ezen kisérletünk eredménye stabil 4500 MHz lett, amihez 1,5125 volt kellett.

Végül az integrált GPU következett, melyből néhány próbálkozás után 1013 MHz-et sikerült kipréselnünk. Az ASUS modellje lehetőséget nyújt a Trinity APU-kban lapuló, 2400 MHz-hez szükséges RAM szorzó kiaknázásához, melyet mi tesztünk során gond nélkül, stabilan tudtunk alkalmazni.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés