Hirdetés

Halk után hűs kozmosz

Tesztelés, értékelés

A Cosmos 1000 teszteléséhez használt konfigurációnkat megette már az idő vasfoga, ezért egy modernebb, négymagos Core 2 Quad köré épülő rendszerrel próbáltuk ki az 1100-ast. Összehasonlítási alapnak ismét Casetek CK-1020 házat használtunk, mely annak idején szellőzés nélkül jobb volt a kozmikus ezresnél.

  • Intel Core 2 Duo QX9650
  • Coolink U8-92-1900 processzorhűtő
  • Asus P5E3 Deluxe alaplap
  • 2 x 1024 MB Samsung DDR3 RAM
  • Radeon HD 3850 videokártya
  • 400 GB-os Samsung SATA merevlemez
  • 500 GB-os Samsung SATA merevlemez
  • Cooler Master Silent Pro 600 wattos tápegység
  • Casetek CK-1020 ház elöl 80 mm-es, hátul 92 milliméteres ventilátorral

Grafikonjainkon egy megközelítőleg 20 perces 100%-os processzorterheléses melegítési időszak és utána pár perces terheletlen kihűlési folyamat látható. A vonalakat vízszintesen némileg elcsúsztattuk egymástól, hogy a felfutás és a lecsengés jobban láthatóvá váljon. Az első menetben a processzorhűtőt percenkénti 1900-as csúcsfordulatán hajtottuk. A Casetekben szokásosan elöl percenként 2000-et pörgött a 80 mm-es ventilátor, hátul pedig 1400-at a 92 mm-es. A Cosmost kétféle beállítással próbáltuk ki. A „MAX” jelölésű esetben dolgozott az oldalsó 200 mm-es és felső 120 mm-es ventilátor is. A másik esetben – a CK-1020-hoz hasonlóan – csak az első és hátsó lapátkereket kapcsoltuk be.

Az első menetben a percenként 1900-at pörgő processzorhűtő lazán túlharsogta a Cosmos két, percenként ezret forduló ventilátorát, melyek egy picivel halkabbak voltak a Casetek kisebb, de gyorsabban járó ventilátorainál. Igaz, hogy a lyukacsos ház sok zajt kiengedett, de a rendszer így sem volt vészesen hangos, cserébe viszont maximális terheléssel is 55 fok alatt tartotta a négymagos processzort. Hűtésben is igaz, hogy a csúcson már minden egyes foknyi csökkentésért meg kell fizetni. A Cosmos S 1100 oldalsó ventilátorával további négy fokot faragott a processzorhőből, de minden bizonnyal a többi komponens is lényegesen jobban szellőzött. Cserébe némi mély mormolást kaptunk, bár sokkal rosszabbra számítottunk.

Másodjára visszafogtuk a processzorhűtőt percenként 1500-as fordulatra, ahol már sokkal halkabban dolgozott, jobban hallani lehetett a többi komponens hangját. A nagy Cosmos két ventilátorral most még csendesebbnek tűnt, mint a Casetek, és processzorhőmérsékletben is jobb volt nála. A teljes hűtés mellett a Cosmos lassabb CPU-ventilátorral is csak pár fokkal prezentált magasabb hőmérsékletet, de hangban elég sokat javult. Halkabban hozott sokkal jobb eredményt, mint az előző körben a Casetek vagy saját maga két ventilátorral.

Végül kikapcsoltuk a házak összes ventilátorát, és a processzorét is alacsony fordulaton hagytuk. Ebben a körben lényegében minden ház nagy fémdobozként viselkedik. A soklyukas Cosmos nagyobb mérete ellenére ismét megverte a Caseteket, igaz most csak egy picivel. Ebben a tesztben kihallatszott a merevlemezek enyhe kalapálása, tényleg jót tenne egy kis extra rezgéscsillapítás. Mindenesetre valószínű, hogy kevesen fogják ilyen üzemmódban használni Cosmos S 1100-ukat, a csendmániások pedig inkább az 1000-est választják majd.

Értékelés

Kívülről közelítve a Cosmos S 1100 még jobb lett, mint az eredeti ezres, pedig már az is nagyon rendben volt. Szerintünk az új színvilág, valamint az áttervezett felső rész tovább javított a megjelenésén, igaz, a vaskos csövek vagy tetszenek a szemlélőnek, vagy nem. Nagyon látványos lett a vörösen izzó érintős bekapcsoló és a felső panel piktogramjai, melyeket ugyanilyen színű ventilátor egészít ki a merevlemezdoboz elején.

Működésben a Cosmos S 1100 inkább a korábbi Stackerekhez, és nem a Cosmos 1000-hez hasonlítható, ugyanis elsősorban komoly szellőzéshez alakították ki. Ilyen szempontból már a Stackerek is szinte tökéletesek voltak, tulajdonságaikat pedig jól örökítette át a Cooler Master az új modellbe. A szellős homlokzat mögé helyezett merevlemezes dobozokból ugyan lehetne kettő, de örvendetes, hogy a hatalmas oldalsó ventilátor gyári tartozék, nem kell külön megvenni; egy több VGA-s rendszer hűsen tartásához nagyon hasznos lehet. Ügyes megoldás a felső, három ventilátoros modul, amely nagyszerű lehet vízhűtéshez, hiszen egy ekkora radiátor a CPU mellett több grafikus kártyával és merevlemezzel is megbirkózhat, három ventilátora pedig önmagában elégséges huzatot biztosít a többi alkatrész számára.

Igen, a Cosmos S 1100 a Cosmos 1000-hez vagy a Stackerekhez hasonlóan drága ház. Ára három év garanciával közelíti a 45 000 forintot. Tudását és konkurenseit figyelembe véve szerintünk mégis megér ennyit, hiszen az egyik legszebb – bár ez szubjektív – és legjobb hűtésű modell – ez viszont tény – a felsőkategóriában.


Azóta történt

Előzmények

Hirdetés