GeForce 8800 GT - ahány, annyiféle

Nyomtatott áramkörök

Említettük már, hogy vannak különbségek az egyes GeForce 8800 GT-verziók között, de hogy milyen nagyok, azt következő fotónk szemlélteti a legjobban, melyen jobbra látható a referenciatervezésű Asus EN8800GT TOP, mellette pedig a többi, egyedi változat. Az Asus és MSI saját megoldása ugyanolyan hosszú, mint az eredeti, a Galaxy egy kicsivel, a Gigabyte viszont jó három centiméterrel rövidebb nála.

Vajon csak fizikai értelemben lettek megrövidítve a kártyák? Az egyértelmű, hogy a referencia GeForce 8800 GT áramkört úgy tervezték (ezért vannak üres helyek a NYÁK végén), hogy a 8800 GTS magasabb órajelbeli igényeit is maradéktalanul kielégítse, a hátlapi csatlakozókhoz közel pedig helyet hagytak az esetleges videobemenetet kezelő áramkörnek. Azt is tudjuk, hogy az NVIDIA javasolta a gyártóknak, hogy készítsenek az eredetinél költséghatékonyabb áramköri lapot. Ezt a fajta gyártási optimalizálást viccesen úgy szokták jellemezni, hogy a fejlesztők megalkotnak egy mintapéldányt, majd a gyártók addig szedik le róla az alkatrészeket, amíg működése az elvárt határértékeken belül van. Vajon ezek az „optimalizált” modellek kevesebb tuningot bírnak majd? Talán nem, mert a Gigabyte és az MSI is elég szépen meghúzta saját verzióját.

Az alábbi képeken igyekeztünk méretarányosan egymás mellé állítani az egyes variánsokat. Legfelül az Asus referenciatervezésű EN8800GT TOP látható, az üres GTS-es feszültségszabályozókkal és a másik oldalon a videokezelő hűlt helyével. Amit a későbbiekre nézve fontos lesz még megjegyezni, az a hűtőventilátor négytűs csatlakozója. Ne feledjük, hogy itt a GPU, a RAM és a teljes FET arzenál is kap a hűtésből, az Asus pedig a mezőny legmagasabb órajeleit vállalta.


Asus EN8800GT TOP – a referencia szerint

Semmivel sem lett rövidebb az Asus saját tervezésű 8800 GT-je. Ugyanúgy megmaradt rajta a videós chip helye, de a memórialapkákat 90 fokkal elforgatták, és módosult a hátsó, feszültségkezelő traktus is. A GPU környékéről eltűnt a két hosszú SMD sor, a ventilátor csatlakozója pedig kéttűsre redukálódott és alulra, a PCI Express csatlakozó közelébe került.


Asus EN8800GT – a referenciával azonos hosszúságú

Hosszú maradt az MSI verziója is. Nem fordultak el a memóriamodulok, megmaradt a két SMD sor, és a négytűs ventilátorcsatlakozó is. Eltűnt viszont a videochip helye, és jó alaposan átvariálták a PCI Express tápcsatlakozó környékét. Van a közelben két felfogatóhely, mégsem tettek a hátsó FET-ek fölé bordát. Első ránézésre úgy tűnhet, hogy az MSI spórolta le a legtöbb alkatrészt, de nézzük majd meg a hátoldalakat is.


MSI NX8800GT-T2D512E-OC - hosszú, de alaposan áttervezték

Amint látszik, a Galaxynál először is kivágták a videochipes részt, ezzel több mint egy centit közeledett a GPU a hátsó csatlakozókhoz, és ennyit rövidült a kártya is. A DVI csatlakozó közelébe tették a kéttűs tápcsatlakozót és alaposan megvariálták a hátsó traktust. Úgy tűnik, még több alkatrész is van rajta, mint a referencián. Talán azért, hogy komolyabb feszültséget is a GPU vagy a RAM felé tudjanak irányítani. Mi másért lenne ott a második tápcsatlakozó? Egyébként az extra feszültség aktiválásához való jumper a PCI Express busz mögött illene, hogy legyen, a BIOS-beállítások között váltót pedig az SLI híd környékén láttuk korábbi Galaxy kártyákon, szóval nem tudjuk, mire való a két PCI Express tápcsatlakozó alatti. Átkapcsolásával látszólag semmi sem változott, nem értünk el jobb tuningeredményt.


Galaxy GeForce 8800 GT – rövidebb, két tápcsatlakozóval

A hatos legrövidebb tagja a Gigabyte modellje volt. Itt aztán bevetettek minden eddig látott csökkentési trükköt. Nincs helye a videochipnek, a kéttűs tápcsatlakozót lehozták, a memóriamodulokat elforgatták, a hátsó traktust pedig alaposan megkurtították.


Gigabyte NX8800GT512HP – a legrövidebb

Végezetül az MSI NX8800GT Zilentnél újra láthatjuk a referencia szerinti áramkört, ezúttal viszont néhány FET meztelen maradt.


MSI NX8800GT Zilent - szintén referencia

Fussunk végig a hátlapokon is. A referenciatervezésnél szinte semmi sem került erre az oldalra, a tápcsatlakozó környékén egyetlen FET-et sem látni, minden a túloldalon van.


Asus EN8800GT TOP – referencia

Hasonlóan üres az Asus saját tervezése is, bár itt van egy feltűnő SMD-sor, amihez hasonlót korábban a GPU két oldalán láttunk.


Asus EN8800GT – egyedi

Az elölről ritkásnak tűnő MSI hátoldalán van egy sor FET, egyébként szintén üres.


MSI NX8800GT-T2D512E-OC – egyedi

Néhány FET került a túloldalról zsúfolt Galaxy fonákjára, és itt felfedeztük a videochipnek kialakított helyet is.


Galaxy GeForce 8800 GT – egyedi

Végül pedig a legkisebb Gigabyte háta sem túl mozgalmas. Mindkét oldalt figyelembe véve, úgy tűnik, a Gigabyte spórolt a legtöbbet.


Gigabyte NX8800GT512HP – egyedi

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés