GeForce 8800 GT - ahány, annyiféle

Galaxy GeForce 8800 GT és Gigabyte NX8800GT512HP

Viszonylag rövid ideje van a VGA-s pályán a Galaxy, de már így is megszokhattuk tőle, hogy valami egyedivel rukkol elő, ezért kíváncsian vártuk, mi lapul az átlagos méretű, kék hullámos dobozban. Meglepő volt a két PCI Express tápcsatlakozó, és a VGA-hoz mellékelt, külön hátlapi paneles audiokimenet sem túl gyakori mostanában. Kaptunk még S-Video, kompozit videokábelt, valamint komponens átalakítót.

Tesztpéldányunk sötétre fényezett hátlapján az egyik DVI csatlakozó helyett HDMI-t találtunk. Így már világos volt, hogy a belső audiokábel és a hátlapi csatlakozó azért kell, hogy a HDMI-től eltérő képkimenet mellett (vagy csak úgy magában) is elő tudjuk varázsolni a digitális hangot, amire a VGA rátenyerel.

A hűtés alapvetően itt is „trombita”, csak nagyobb, mint a referenciamegoldás, így elfoglalja a szomszédos kártyahelyet. Jó pont, hogy a méretes fémlemez – melyben nincs rézbetét – lefedi a memóriamodulokat is.

Néhány csavart meglazítva sikerült teljesen szétszedni a hűtőt. Ekkor derült ki, hogy a bordában nemcsak rézbetét, hanem hőcső sincs. Valami okból három részre osztott alumínium lamellasorból áll, ami szerintünk nem lesz túl jó hatással a hőeloszlásra. A kártya végére került FET-ek itt is külön bordácskát kaptak.

Ismét gőzhajók lapátkerekére hasonlító ventilátort találtunk a borítás alatt, amely a Protechnic Electrictől érkezett, átmérője 70 mm, 0,28 amperes motorereje átlagosnak ígérkezik. Emlékezzünk csak vissza, a referenciamegoldásnak 0,8 amperes motorja volt. Jó jel, hogy itt a nyomtatott áramkör felőli irányból is kap friss levegőt, nem csak a felső lyukon keresztül.

Elöljáróban két részletet emelnénk ki az egyedi nyomtatott áramkörről. Az első a dupla hattűs PCI Express tápcsatlakozó, melyek mellett egy jumper is van. Hogy ezzel egészen pontosan mit lehet szabályozni, az sehonnan sem derült ki, de van pár tippünk. Van olyan tuningos 8800 GT verziója a Galaxynak, amely kétféle feszültséget tud adni a GPU-nak és olyan is, amelynek két BIOS-beállítása van. A gond csak az, hogy ezeknek a kapcsolói máshol szoktak elhelyezkedni. A másik észrevétel egy ferdén beültetett kondenzátor – nem éppen tetszetős.

Tesztpéldányunkon Samsung GDDR3 memóriachipek voltak, 1 ns-os (1A a kódsor végén) késleltetéssel, tehát névlegesen ezek is bírják az 1000 MHz-et. A gyári ütem a GPU-nál és a RAM-nál is maradt a referencia, tehát 600/1500/900 MHz.

A Galaxyhoz hasonló méretű dobozban, és az Asushoz hasonlóan ajándék játékkal érkezett a Gigabyte GV-NX8800GT512HP. Telerakták a dobozt mindenféle hangzatos, extra tulajdonságokra figyelmeztető címkével, de a marketingszövegekhez szokott szemünk már alapból ignorálja az ilyet, emiatt – akárcsak az Asusnál – nehezen tudnánk felidézni, mi volt rájuk írva. Valószínűleg nem is számít. A körítéssel meg voltunk elégedve. Bár a mellékelt, nagyszerű Neverwinter Nights 2 szerepjáték 2006 végén jelent meg, még most is 6–7000 forintért vesztegetik. Kaptunk két DVI/D-Sub átalakítót, egy PCI Express tápkábelt és komponens tévékimenetet, meg némi papíranyagot.

A referenciánál már szemre is jóval rövidebb nyomtatott áramköri lap fölött a Zalman egyik friss GPU-hűtője, az OEM piacra szánt VF830 trónol, amely elfoglalja a szomszédos kártyahelyet.

A rézszínű, de minden bizonnyal ismét alumíniumból készült lamellákra két heat-pipe teríti a meleget. Az alábbi képen is látható, hogy a VF830 is a szokásos, univerzális talapzatot kapta, tehát sokféle VGA-n viszontláthatjuk majd.

Igényesen oldották meg a normál lapátos ventilátor felfogatását. Nincs semmiféle, rezgést könnyen továbbító csavar, helyette műanyag fogakat és rezgéscsillapító gumisávokat alkalmaztak. A lapátkerék átmérője kellemesen nagy, 80 mm, motorja pedig csupán 0,14 amperes, így halk üzemre, de mégis jó hatásfokra számíthatunk. A Gigabyte zalmanos megoldásának egyetlen látható baja, hogy a memóriát és a FET-eket sem hűti.

Ismét Samsung memóriát találtunk, ráadásul pontosan ugyanabból a szériából, mint a Galaxynál, tehát elvileg az 1000 MHz itt is meglehet. Ennek ellenére a Gigabyte gyárilag csak 920 MHz-re húzta őket, a zalmanos hűtésű GPU viszont az Asus TOP 700/1725-ös szintjén jár.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés