Fujitsu Lifebook U772, a második generációs Ultrabook

Melegedés, fogyasztás

A vékony Ultrabookok egyik, ha nem legnagyobb problémája a melegedés szokott lenni. A laposra szabott, kisméretű házba rendszerint nem fér nagy hőleadó és ventilátor, ráadásul gyakran a normális szellőzőnyílás a formaterv áldozatául esik, és a végeredmény egy forró, sivító, throttlingoló valami lesz. Szerencsére a Fujitsunál másképp gondolkodtak, és a 14 hüvelykes ház, valamint a termetes oldalsó szellőzőnyílás az alsóval kiegészítve egészen kecsegtető. Nyugalmi állapotban, 24 °C-os szobahőmérséklet mellett teljesen rendben volt a laptop felületi hőmérséklete, hűtése pedig kikapcsolt, és az SSD révén ilyenkor néma csendben maradt.

Vigyorogva nyomtunk rá a terhelést indító gombra, vártuk a pillanatokon belül jelentkező sivítást, de alapos meglepetést kaptunk helyette. Nem, nem robbant fel a Lifebook, de különösen csendben, egy átlagos notebook 25 dB-es szintjén dolgozott a ventilátora, és még a magas hangszín is elmaradt. Félórányi terhelés alatt csak megközelíteni sikerült a 80 °C-os CPU hőmérsékletet, thorttlingnak nyomát sem tapasztaltuk, az Ultrabook felületén mért, 40 °C-os meghaladó hőmérséklet pedig ilyen vékony gépnél elfogadható, különösen a 28 dB-es viszonylagos halkság mellett. Hasonló terhelésnél és felületi hőmérsékletnél a konkurensek 35 dB körül szoktak bömbölni.

Az Ivy Bridge processzorok a korábbinál sokkal erőteljesebb grafikus magot kaptak, ami várhatóan többet is fogyaszt, jobban melegszik. Szerencsére a Lifebook U772 a játékos terhelést is jól bírta. Igaz, hogy mostmár hangja elérte a 30 dB-t, de burkolata alig melegedett. Egyetlen dologra célszerű figyelni, hogy ölbe véve ne nagyon takarjuk el az alsó, bemeneti szellőzőnyílást.

Az Intel egyik fontos követelménye volt az Ultrabookoknál a hosszú akkumulátor-üzemidő, ami némileg ellentmond a vékony házba tehető, nem valami nagy áramforrással. A Lifebook U772 kategóriájához képest elég termetes, 45 wattórás akkut kapott, ami a takarékos Intel platformmal karöltve hozza az elvárt szintet. Nyugalomban, amikor minden energiagazdálkodási funkciót bekapcsoltunk és csak egy szöveges állományt pörgettünk, brutális, több mint kilencórás üzemidőt mértünk, de videózással az erős öt óra sem kutya. Teljes terheléssel azért kevesebb, mint két óra után nyúlhattunk a töltőért, ami több mint két óra alatt táplálta vissza az energiát. Fontos megjegyezni, hogy a kapacitás 80%-a már egy óra töltés után rendelkezésünkre állt.

Az akku méretéből és az üzemidőkből arra jutottunk, hogy az U772-ben lévő 14 hüvelykes kijelzővel is sikerült 5 watt alá vinni a nyugalmi fogyasztást, ami úgy 10%-os előrelépést jelent az előző generációs, Sandy Bridge processzorokhoz képest. Videózásnál nagyjából 8,7 wattot mértünk, ennél az Asus UX21 pár tizeddel jobb volt, de ott kisebb (11,6 hüvelykes) a kijelző. Teljes terhelésen 24,3 wattos fogyasztást számoltunk ki, míg a kisebb Asus anno 20,4 wattot tudott, vagyis a kisebb csíkszélesség nem hozott túl nagy javulást, vagy mégis?

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés