Fujitsu szubnotebook projektorral

Hirdetés

Fujitsu Lifebook P771

Ha szóba kerülnek az igazán komoly teherbírású, joggal munkagépnek is nevezhető, utazós szubnotebookok, akkor a többség a ThinkPadekre (ezek a sorok is éppen egy X60-on készülnek) vagy EliteBookokra asszociál, esetleg felmerül még a Dell, utóbbi időben megkopott fényű Latitude családja. Van viszont ennek a mezőnynek egy olyan tagja is, amit rendszerint kifelejtenek a felsorolásból. A mostmár csak Fujitsu német földön készülő Lifebookjairól van szó, melyeknek semmi közük azokhoz az Amilo gépekhez, amelyikekkel „sikerült” még a Siemensszel közös érában elérni, hogy sokaknak felálljon a szőr a hátán, és minden porcikájuk nemet kiáltson, ha ezt márkát említik. A Lifebook más, jobb. Ma a 12,1 hüvelykes P771-et vesszük elő, hogy kiderítsük, felér-e a nagy konkurensekhez.

Őszintén szólva, külsőre nem. Nyilván a vállalati szférában nem annyira szempont a vékonyság, mint a MacBook Airrel és újabban Ultrabookokkal meghatározott konzumerben, de a fényes fedél az öltönyösöknél – szerintünk – meglehetősen meredek, még akkor is, ha (vékony) fémből készült. Rajta a Fujitsu logója nekünk nem jön be, de ez személyes ízlés kérdése. Merevség terén sem éreztük azt a biztonságot, amit például megviselt, lassan iskolás korú X60-unk is nyújt, egy szénszálas műanyag vagy alumínium-magnézium vázas, aktuális konkurenssel pedig nem ér fel a Lifebook P771 fizikuma. Nem mintha egy puhány, nyeklő-nyakló masina lenne, de ebben a kategóriában, 2011-ben igazán magasak a követelmények.

Belül a fémnek látszó zsanérral és a fedél reteszes zárával sem bajlódtak, utóbbit sajnos már a patinás márkák is elhagyják. Nagyon nem hiányzott nekünk az egyébként értelemszerűen matt kijelző fényes, fekete kerete, és az alatta húzódó, nyilván nyomogatásra szánt vezérlőgombok hasonló, ujjlenyomat-mágnes alapja sem. Ezen felül már csak a csuklótámasz anyagában textúrált mintázata említhető dizájnelemnek; összességében a Lifebook P771 meglehetősen ingerszegény látványt kelt, ami egyébként konkurenseit is jellemzi.

Csatlakozók terén viszont nagyon jól ellátták a kis Lifebookot, és az elrendezésük is egészen okos. Jobbra a komolyabb vállalati gépeknél szinte kötelező, multifunkciós rekesz kezd, amibe optikai meghajtót, második akkumulátort, sőt akár mini projektort is tehetünk. Utána jön az analóg (D-Sub) monitorkimenet, majd egy USB. Jobbra két gyors 3.0-s USB kezdi a sort, fölöttük húzódik az ExpressCard bővítóhely, aztán jön a HDMI, a Kensington zár felfogatója, a szellőzőnyílás, végül pedig az Ethernet és az elektromos hálózat csatlakozója.

Aki dolgozik notebookján, rendszerint sokat kalapálja a billentyűzetét. A komoly vállalati gépek ezen a téren nagyon igényes megoldásokat mutatnak fel, sajnos a Lifebook P771 nem. Konzumer vonalon még elmenne a kis jóindulattal közepesnek mondható klaviatúra, de ThinkPadek és EliteBookok alternatívájaként megbukik. Alapja ugyan eléggé stabil, de a gombok nyomáspontja és járása hagy kívánnivalót maga után. Ha már nincs pöcökegér, legalább a touchpadot nagyszerűen kivitelezték. A gép kis mérete ellenére elég nagy, felülete éppen annyira érdes, amennyire szeretjük, gombjai finoman, de határozottan járnak, közéjük ujjlenyomat-olvasó került. Érdekes Fujitsu jellegzetesség a touchpad mellett balra található gördítőmező, amivel függőleges és vízszintes irányban is navigálhatunk, mondjuk egy méretes Excel táblázatban.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés