Digitális képkeret - ennyit a paszparturól...

Bekeretezett bitek

A kártyát kiválasztva ismét választás előtt állunk: fotót nézegetnénk, zenét hallgatnánk vagy videóznánk inkább? Esetleg csak böngésznénk a kártya tartalmát? - teszi fel a kérdést a képkeret. Mégiscsak képkeret, úgyhogy kezdjük a fotóval. A készülék kizárólag a JPEG formátumú képeket hajlandó kezelni. Formai és felbontással kapcsolatos követelmények, maximumok elvileg nincsenek, nekünk ettől függetlenül viszonylag hamar sikerült találnunk olyan fotót, amit képtelen volt megjeleníteni. Hogy pontosan miért, azt máig nem sikerült kideríteni, a kódolás, a fájlméret és fájlnév, a képméret mindenesetre biztosan nem lehetett a bűnös.

A képkeret zenél is, ha kérjük (akár diavetítés közben is), ekkor MP3 formátumú fájlokkal kell megetetnünk. Alapesetben a hátul található sztereó hangszórópár zendít rá meglehetősen rekedtes hangon, de – és ezen a ponton már kezdjük az abszurditás határát súrolni – a keret hangja hifi vagy házimozi rendszerre is továbbítható, és adott esetben fejhallgatót is csatlakoztathatunk hozzá. Nem elsődleges funkció a zenelejátszás, ezt jól tükrözi, hogy zenélés közben nincs sem ID-tag kilistázás, sem hangparaméterezési lehetőség. Semmi extra, csak a zene, akár a végtelenségig ismételve.

A zene mellett videót is lejátszik a digitális képkeret, de csak és kizárólag MPEG-1 (VCD) formátumban. Már-már tényleg sci-fibe illő, ahogy az évszázadok óta statikus tartalmat körbeölelő képkeret egyszer csak dinamikus tartalmat foglal be. Olyannyira jelentős változás ez, hogy gyaníthatóan hosszú évekig eltart majd, mire megszokjuk a gondolatát – akárcsak a mozgókép feltalálásakor. Legalábbis most még bizonyára magunkra is furcsán néznénk, ha kívülről látnánk, amint épp egy képkerettel videózunk. Talán megkönnyíthetné az átmenetet, ha lenne videokimenete a keretnek, de ez már nem fért bele a büdzsébe.


[+]

A digitális képkeret tudásának tárháza ezzel még nem zárult le: a képekből rendezhetünk zenés diavetítést (többféle áttűnéssel), lehet a fotókat mozgatni, zoomolni, a rendszert számítógépre is csatlakoztathatjuk vagy használhatjuk USB hostként. Mindezért jelenleg 38 900 forintot számít fel a forgalmazó, ami (pláne így karácsony tájékán) elsőre nem is tűnik olyan soknak egy ilyen eszközért cserébe.

Kézenfekvő elvre épülő, ötletes berendezésnek tartjuk a digitális képkeretet, és bár gyaníthatóan hosszú éveknek kell még eltelnie ahhoz, hogy az otthonok (ad absurdum kiállítótermek) túlnyomó többségében viszontlássuk, számunkra nem kérdéses, hogy a digitális forradalom előbb-utóbb nyomot hagy a hagyományos papírképet tartalmazó képkeretek sorsvonalán is. Térjünk erre vissza úgy tíz év múlva, Szabó nagymama lakásában...

Ami tetszett:

  • szép, élénk képet adó kijelző,
  • PC-s kártyaolvasóként is működik.

Ami nem tetszett:

  • kissé nehézkesen kezelhető.

Renwick

A bemutatóban szereplő digitális képkeretet az Infopatika Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Előzmények

Hirdetés